Příjemnou noc, dnes je středa 14.11.2018
svátek slaví Sáva,
zítra Leopold
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Vlak tudy nejel snad dvacet let. Přesto železniční vlečka do Starorežné v ulici J. B. Pecky stále existuje, i když jsou již koleje zarostlé plevely a na mnohých místech dokonce zalité asfaltem. Pozemky od Starorežné až po železniční přejezd patří firmě Sezako, která je před lety odkoupila od Českých drah. Město je ale nyní chce využít k tomu, aby na nich propojilo stávající cyklostezky, a navíc vybudovalo několik dalších parkovacích míst, po čemž volají místní obyvatelé. Na pondělním jednání zastupitelstva se tak projednávala směna pozemků, kterou předkládal náměstek primátorky Jiří Pospíšil (PéVéčko).

Firma Sezako se sama obrátila na odbor správy a údržby majetku města se žádostí o směnu části jejího pozemku za části dvou pozemků v ulici J. B. Pecky ve vlastnictví města Prostějova. Zjednodušeně řečeno, Sezako by přenechalo městu pozemky od Starorežné po železniční přejezd výměnou za pozemky u pobočky firmy u křižovatky zmíněné ulice s ulicí Fanderlíkovou. „Na nabízeném pozemku se v současné době nachází koleje původní vlečkové dráhy. Dle sdělení žadatele budou před případným uskutečněním směny tyto koleje z pozemku na jeho náklady odstraněny a tím by pozemek byl připraven na výstavbu, kterou zde město plánuje. Sezako nabízí pozemek o rozloze 3 250 metrů čtverečních, za který nabízí pozemek o rozloze 1 200 metrů čtverečních. Rozdíl by pak uhradil magistrát. Při jednání se zástupci firmy Sezako jsem dohodl částku 650 korun za metr čtvereční, což je dohromady 997 750 korun,“ uvedl Jiří Pospíšil při jednání zastupitelstva, když komunální politiky žádal o schválení této směny pozemků.
Logické počínání, které po směně pozemků vyústí ve vybudování dalšího dílu cyklostezky a nových parkovacích ploch pro zdejší občany, však nepochopitelně napadli opoziční zastupitelé. Zřejmě nové věci obyvatelům ulici J. B. Pecky vůbec nepřejí... „Tato směna je pro město ekonomicky naprosto nevýhodná. Celkově to vychází na nějakých patnáct set korun za metr čtvereční, což rozhodně nelze akceptovat! Když stejný pozemek nabízely městu České dráhy, tak město nemělo zájem,“ hřímal na zastupitelstvu František Švec (nezařazený). Přestože na jednání zastupitelstva vůbec nebyl, následně přes média poslal svůj vzkaz také Aleš Matyášek (TOP 09). „Domnívám se, že v případě, že se město vzdá pozemků v ulici J. B. Pecky, může dojít ke znemožnění přístupu z ulice Fanderlíkova do Kostelecké ulice okolo garáží,“ uvedl. Ani slovo o tom, že město se pozemků nevzdává, ale mění je za jiné, což bude ku prospěchu tamních občanů. Jak typické pro většinu vyjádření lidí okolo tohoto muže.
Není divu, že na vyjádření opozičních zastupitelů ostře zareagoval právě náměstek primátorky Jiří Pospíšil. „Je neskutečné, co někteří dokáží vymyslet... Na zastupitelstvu jsme projednávali směnu pozemků v ulici J. B. Pecky, z hlediska města je strategická. Zastupitel Matyášek, i když hovoří na jedné straně, že se musí propojovat cyklostezky, tak směnu kritizuje, odmítá ji a jako důvod uvádí, že nebude přístup ke garážím z ulice Fanderlíkovy. Už ale neuvede, že přístup bude zajištěn z ulice J. B. Pecky. Je to zdatný manipulátor. A co nejvíce člověka zvedne ze židle, to je lež, kterou často ze svých úst vypustí ironický a arogantní zastupitel Švec. Ten tvrdí, že České dráhy nabízely městu pozemky pod starou vlečkou u Starorežné a prý v rámci směny zaplatí za metr čtverečný 1500 korun. Není to pravda. České dráhy pozemky městu nenabízely a město zaplatí pouze za rozdíl ve výměrách, kdy město získává větší pozemky, a cena není 1500, ale jen 650 korun za metr čtvereční. Když to člověk prostě slyší a čte, nestačí se divit, jaké lži je třeba zastupitel Švec schopen,“ láteří oprávněně Pospíšil. „Říkal jsem, že směna je pro město strategická. Vysvětlím. Směnou pozemků můžeme do budoucna propojit cyklostezky z Melantrichovy ulice na Kosteleckou, zbylé pozemky u Starorežné pak využijeme pro výstavbu nových parkovacích míst pro zdejší obyvatele.“
Naštěstí než pár pravdu nemluvících opozičníků měli na směnu pozemků jiný názor ostatní zastupitelé. Výměna tak byla schválena drtivou většinou z nich.
Těžko říct, proč stávající opoziční zastupitelé lžou lidem do očí. To ať si ale zhodnotí voliči při blížících se komunálních volbách sami.

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • interforst
  • pv_zima
  • toray
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments