Dobré ráno, dnes je sobota 17.11.2018
svátek slaví Mahulena,
zítra Romana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Letošní léto opravdu láme rekordy. Na tak stálé slunečné a horké počasí je v našich zeměpisných šířkách málokdo zvyklý. I když z vyprávění známe doby, kdy v létě bývalo pořádně horko a v zimě plno sněhu a pořádná zima.

Stejně jako je u každého individuální vnímání okolní teploty, někdo se cítí jako ryba ve vodě, jiný se cítí unaveně, tak se letošní horká „úroda“ projevuje i v přírodě. Kdo má vlastní studnu, dívá se do ní se stále většími obavami, jestli už dočista nevyschla. Ještě že jsme se s vodou za uplynulá desetiletí naučili tak šetřit. Je nám to stejně houby platné, cena jde stále nahoru.
To bude platit třeba i o obilovinách a pícninách, takže už se nám pekaři předhánějí v oznámeních, o kolik nám od podzimu vzrostou ceny natolik základních potravin, jako je chleba a pečivo. Tuhle jsem četl, že třeba úroda meruněk byla letos naopak více než trojnásobná. Že by byly kvůli tomu významně levnější, už asi zapomněli připsat.
Podle některých klimatologů si budeme muset na podobná léta zvykat. Podnebí se začíná blížit středomořskému, jen to moře tady jaksi nemáme. A to je významný faktor, protože u vody, jak známo, se horka lépe přečkávají.
Pokud bychom popřáli sluchu nejrůznějším spikleneckým teoriím, mohli bychom se dobrat až překvapivého zjištění, že podobné počasí je „objednané“ speciálně pro migranty, aby se ve střední Evropě cítili jako doma. Netřeba k tomu pravda komfortu počasí, oni se cítí jako doma i tak.
V současné době je s výjimkou provincie Idlib Sýrie již plně osvobozená a tamní vláda prezidenta Asada spolu s ruskou a částečně francouzskou pomocí dělá vše pro obnovení infrastruktury a umožnění návratu uprchlíků. Přes dvě stě tisíc se jich už také vrátilo. Jenže převážně z okolních států, z Jordánska a Libanonu. Tam zůstali lidé, kteří opravdu utekli před válkou s tím, že se vrátí hned, jak to bude možné. Do Evropy proudili ti, kterým o vlast a její obnovu vůbec nejde. Jen o vlastní blaho.
Konečně v mezních situacích člověka se vždy tak krásně odděluje letos hodně drahé zrno od plev.

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments