Příjemnou noc, dnes je pondělí 18.2.2019
svátek slaví Gizela,
zítra Patrik
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Letošní léto opravdu láme rekordy. Na tak stálé slunečné a horké počasí je v našich zeměpisných šířkách málokdo zvyklý. I když z vyprávění známe doby, kdy v létě bývalo pořádně horko a v zimě plno sněhu a pořádná zima.

Stejně jako je u každého individuální vnímání okolní teploty, někdo se cítí jako ryba ve vodě, jiný se cítí unaveně, tak se letošní horká „úroda“ projevuje i v přírodě. Kdo má vlastní studnu, dívá se do ní se stále většími obavami, jestli už dočista nevyschla. Ještě že jsme se s vodou za uplynulá desetiletí naučili tak šetřit. Je nám to stejně houby platné, cena jde stále nahoru.
To bude platit třeba i o obilovinách a pícninách, takže už se nám pekaři předhánějí v oznámeních, o kolik nám od podzimu vzrostou ceny natolik základních potravin, jako je chleba a pečivo. Tuhle jsem četl, že třeba úroda meruněk byla letos naopak více než trojnásobná. Že by byly kvůli tomu významně levnější, už asi zapomněli připsat.
Podle některých klimatologů si budeme muset na podobná léta zvykat. Podnebí se začíná blížit středomořskému, jen to moře tady jaksi nemáme. A to je významný faktor, protože u vody, jak známo, se horka lépe přečkávají.
Pokud bychom popřáli sluchu nejrůznějším spikleneckým teoriím, mohli bychom se dobrat až překvapivého zjištění, že podobné počasí je „objednané“ speciálně pro migranty, aby se ve střední Evropě cítili jako doma. Netřeba k tomu pravda komfortu počasí, oni se cítí jako doma i tak.
V současné době je s výjimkou provincie Idlib Sýrie již plně osvobozená a tamní vláda prezidenta Asada spolu s ruskou a částečně francouzskou pomocí dělá vše pro obnovení infrastruktury a umožnění návratu uprchlíků. Přes dvě stě tisíc se jich už také vrátilo. Jenže převážně z okolních států, z Jordánska a Libanonu. Tam zůstali lidé, kteří opravdu utekli před válkou s tím, že se vrátí hned, jak to bude možné. Do Evropy proudili ti, kterým o vlast a její obnovu vůbec nejde. Jen o vlastní blaho.
Konečně v mezních situacích člověka se vždy tak krásně odděluje letos hodně drahé zrno od plev.

Total Comments

  • Prohlídky Kostel
  • Nohejbal
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Chtěli byste jít v Prostějově na Fed Cup?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Gečnukův triumf.

Nejenom tenisté a tenistky mohou vystoupat na grál krajského sportu. Třetím takovým do party se stal parašutista Dukly Prostějov Jiří Gečnuk, který ovládl anketu Sportovec Olomouckého kraje za rok 2018. Český reprezentant posbíral během kariéry celou řadu medailí, pyšní se také titulem absolutního mistra světa.


Nájemníci se nehrnou.

Nově postavený prostějovský komunitní dům v Sušilově ulici pro potřebné seniory za osmdesát milionů korun příliš netáhne. Magistrát totiž v luxusní nemovitosti nasadil tak vysoké ceny nájemného, že kapacita je nyní zhruba naplněna jen z více než poloviny. A to je hodně málo...

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ KOLBABA
07 kolbabaPo roce do Prostějova opět zavítal nejznámější český cestoval. V sále kina Metro 70 poutavě vyprávěl o své cestě po Havajských ostrovech, které Prostějovanům popsal jako opravdový ráj. Byla to vskutku zajímavá přednáška.

Total Comments

Číslo týdne

 2
Dvě nové ulice má od minulého úterý Prostějov. Jistě, vybudované domy ve Vrahovicích a také v Čechovicích nějaký čas už stojí, ovšem zdejší noví obyvatelé se nedokázali shodnout na názvu ulic. Tak vězte, že nyní máme v našem městě Meruňkovou a Frébortovu ulici!

Total Comments

Výrok týdne

„„JE TO MOJE CHYBA, A TO SE STÁVÁ VÝJIMEČNĚ!“

Primátor Prostějova František Jura přiznal pochybení v jednom ze svých výroků směrem ke Společenskému domu.
Sebevědomí mu ale rozhodně nechybí...

Total Comments