Dobré dopoledne, dnes je úterý 23.7.2019
svátek slaví Libor,
zítra Kristýna
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Letošní léto opravdu láme rekordy. Na tak stálé slunečné a horké počasí je v našich zeměpisných šířkách málokdo zvyklý. I když z vyprávění známe doby, kdy v létě bývalo pořádně horko a v zimě plno sněhu a pořádná zima.

Stejně jako je u každého individuální vnímání okolní teploty, někdo se cítí jako ryba ve vodě, jiný se cítí unaveně, tak se letošní horká „úroda“ projevuje i v přírodě. Kdo má vlastní studnu, dívá se do ní se stále většími obavami, jestli už dočista nevyschla. Ještě že jsme se s vodou za uplynulá desetiletí naučili tak šetřit. Je nám to stejně houby platné, cena jde stále nahoru.
To bude platit třeba i o obilovinách a pícninách, takže už se nám pekaři předhánějí v oznámeních, o kolik nám od podzimu vzrostou ceny natolik základních potravin, jako je chleba a pečivo. Tuhle jsem četl, že třeba úroda meruněk byla letos naopak více než trojnásobná. Že by byly kvůli tomu významně levnější, už asi zapomněli připsat.
Podle některých klimatologů si budeme muset na podobná léta zvykat. Podnebí se začíná blížit středomořskému, jen to moře tady jaksi nemáme. A to je významný faktor, protože u vody, jak známo, se horka lépe přečkávají.
Pokud bychom popřáli sluchu nejrůznějším spikleneckým teoriím, mohli bychom se dobrat až překvapivého zjištění, že podobné počasí je „objednané“ speciálně pro migranty, aby se ve střední Evropě cítili jako doma. Netřeba k tomu pravda komfortu počasí, oni se cítí jako doma i tak.
V současné době je s výjimkou provincie Idlib Sýrie již plně osvobozená a tamní vláda prezidenta Asada spolu s ruskou a částečně francouzskou pomocí dělá vše pro obnovení infrastruktury a umožnění návratu uprchlíků. Přes dvě stě tisíc se jich už také vrátilo. Jenže převážně z okolních států, z Jordánska a Libanonu. Tam zůstali lidé, kteří opravdu utekli před válkou s tím, že se vrátí hned, jak to bude možné. Do Evropy proudili ti, kterým o vlast a její obnovu vůbec nejde. Jen o vlastní blaho.
Konečně v mezních situacích člověka se vždy tak krásně odděluje letos hodně drahé zrno od plev.

Total Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bavily se tisícovky lidí.

Uplynulý víkend přinesl dvě naprosto velkolepé akce v prostějovského regionu. Keltská noc v plumlovském kempu Žralok i tradiční Josefkol v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem přilákaly tisíce lidí k návštěvám. Nejen organizátoři tak mohli být spokojeni, vyšlo dokonce i počasí.

Krást je tak jednoduché?

Policisté řeší aktuálně případ, nad kterým zůstává rozum stát. Zatím neznámý drzoun se vloupal do chaty u Mostkovic a vůbec mu nevadilo, že uvnitř spalo hned několik osob! Ty se bohužel neprobudily, takže zloděj si zcela nerušeně pobral věci za 30 tisíc korun, včetně inhalátoru pro astmatiky…

Total Comments

Osobnost týdne

MIRAI
29 mirai
Jednu z největších „pecek“ připravili organizátoři Prostějovského léta minulý čtvrtek, kdy večer na náměstí T. G. Masaryka vystoupila kapela Mirai. O tom, že mezi stovkami fanoušků byla nejvíce zastoupena nejmladší generace, snad není třeba hovořit...

Total Comments

Číslo týdne

4 486
Prostějované se během prvního pololetí tohoto roku výrazně pohoršili ve svém chování. Letos od ledna do konce června řešili strážníci městské policie celkem 4 486 přestupků, což je o 718 případů více než za stejné období roku 2018.

Total Comments

Výrok týdne

„Lidé se nestyděli plakat, také já jsem uronila slzu!

Náměstkyně primátora Milada Sokolová takto v exkluzivním rozhovoru pro Večerník komentovala atmosféru na náměstí při promítání filmu Bohemian Rhapsody.

Total Comments