Dobré dopoledne, dnes je pondělí 19.11.2018
svátek slaví Alžběta,
zítra Nikola
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Tato kauza po více jak půl roku zbytečně zaměstnala nejen prostějovské zastupitele. Celou záležitost vyšetřovala nejen ministerstva vnitra i financí, ale dokonce také Policie České republiky. Šlo o dotace magistrátu schválené zastupitelstvem a poskytnuté dnes už zkrachovalému mládežnickému klubu LHK Jestřábi Prostějov spolek. Takové smršti stížností a trestních oznámení za celé čtyři roky představitelé města snad ještě nečelili...

Jen připomeňme, že šlo přesně o částku šesti milionů a osmi set třiceti tisíc korun. Je to suma peněz složená z městských dotací pro LHK Jestřábi spolek za poslední tři roky. Veřejná finanční podpora byla schválena zastupitelstvem na základě smlouvy s uvedeným klubem mládežnického hokeje, tehdy zastoupeným bývalým předsedou Michalem Tomigou. Jádrem problému byla však skutečnost, že uvedené peníze automaticky zůstaly na účtu odboru školství, který od zmíněné částky odepisoval na základě faktur náklady hokejového klubu za pronájem ledové plochy a některých nemovitostí na zimním stadionu. Dotace tedy nikdy nebyly poslány na účet klubu, v čemž Krajský soud v Brně viděl hlavní problém. A nařídil městu tyto peníze znovu odeslat na konto insolvenčního správce.
Trnem v oku se tato skutečnost stala i opozičním prostějovským zastupitelům, kteří na náměstkyni primátorky Ivanu Hemerkovou a další členy vedení města poslali udání na ministerstva i trestní oznámení policii. Magistrát podle nich udělil dotaci hokejovému klubu řízenému Tomigou neoprávněně. Už v únoru tohoto roku ale Ministerstvo vnitra a posléze také Ministerstvo financí po posouzení celé situace shodně uvedly, že Statutární město Prostějov dotační pravidla neporušilo a peníze byly poskytnuty LHK Prostějov spolek podle zákonných norem.
A dnes? To, že vedení prostějovské radnice nic nezanedbalo, už podruhé potvrdilo Ministerstvo vnitra a také Policie ČR vyšetřování případu uzavřela s tím, že magistrát se ničeho protiprávního nedopustil. „Ministerstvo vnitra, odbor veřejné správy, dozoru a kontroly došlo k tomuto závěru dokonce opakovaně. Ve svém druhém přípisu konstatuje, že postup orgánů magistrátu byl vyhodnocen jako souladný se zákonem o obcích, jelikož zastupitelstvo města bylo prokazatelně seznámeno se způsobem vyplácení dotace, který byl následně uveden ve smlouvě a který se odlišoval od způsobu uvedeného ve vzoru smlouvy o poskytnutí dotace,“ potvrdila prostějovská primátorka Alena Rašková.
Že jsou dotace pro mládežnický hokej v pořádku, potvrdil nedávno i Krajský soud v Brně. Tehdy rozhodl o vyřazení údajné pohledávky dlužníka LHK Jestřábi spolek vůči statutárnímu městu Prostějov ve výši 6 830 000 korun. Tuto pohledávku zapsal původně insolvenční správce na návrh občana do majetkové podstaty, kterou měl dlužník za městem Prostějov z titulu údajně nevyplacených dotací za rok 2014 až 2016. „Dalším důkazem, že nedošlo k porušení zákona, bylo i šetření Policie České republiky. Ta odložila trestní oznámení opozičních zastupitelů na podezření ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Ani z pohledu policie tak nedošlo v souvislosti s poskytnutím dotace mládežnickému hokeji k žádnému pochybení. Dotace byla řádně vyúčtována, peníze užity pro zajištění činnosti mládežnického hokeje v Prostějově, městu žádná škoda nevznikla,“ přidala s uspokojením Ivana Hemerková, náměstkyně primátorky Statutárního města Prostějov.
Inu, opět se ukázalo, že bývalá zastupitelka za ANO 2011, dnes kandidující už za jiné hnutí, Hana Naiclerová pouze hlasitě křičela, avšak šlo jen o plané obvinění. Ostatně jako už poněkolikáté...

Total Comments

  • Zámecké Vánoce
  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte podzimní vystoupení 1.SK Prostějov ve druhé nejvyšší soutěži?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

České dráhy se „probudily“. 

V případě Českých drah to platí skutečně skoro na den. Vloni v listopadu prostějovské zastupitelstvo schválilo peníze na odkup pozemků za místním nádražím. A nyní České dráhy Večerník ubezpečily, že konečně podepíší kupní smlouvu. No, sláva!

Umí mluvit?

Novou ředitelkou prostějovského muzea se stala někdejší zaměstnankyně informačního centra magistrátu a následně sociální pracovnice Soňa Provazová. Přestože jsme ji už před více jak před dvěma týdny požádali o rozhovor, odpovědí jsme se zatím nedočkali. Hned první kontakt tak naznačil, že komunikace nebude zřejmě její silnou stránkou...

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Adéla Jánská

 
janska copyProfesorka, která vyučuje malbu na Střední škole designu a módy, Prostějov, byla jednou z hlavních postav úterní slavnosti, při níž byl na stěnu v obřadní síni prostějovské radnice umístěn obraz exprimátorky Aleny Raškové. Právě tato dáma je totiž jeho autorem. .

Total Comments

Číslo týdne

 3000000
Srážka dvou kamionů a dodávky minulé úterý v noci způsobila až do středečních odpoledních hodin dopravní kolaps nejen na dálnici, ale i přímo v Prostějově. Škoda na vozidlech, která po obrovském požáru lehla popelem, je vyčíslena na tři miliony korun.

Total Comments

Výrok týdne

PIŠTE OBJEKTIVNĚ, MY K VÁM BUDEME URČITĚ OTEVŘENÍ!“

Přání primátora Statutárního města Prostějov Františka Jury při první tiskové konferenci nové rady...
PÍŠEME A BUDEME NADÁLE!

Total Comments