Příjemnou noc, dnes je středa 24.7.2019
svátek slaví Kristýna,
zítra Jakub
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Po dlouhých sedmi letech se objevili znovu na veřejnosti. Jednatel společnosti Manthellan Richard Morávek společně s tiskovým mluvčím Jurajem Aláčem a generálním manažerem projektu Galerie Prostějov Lukášem Čepelkou byli hlavními aktéry tiskové konference. Zatímco v roce 2011 proběhlo setkání s médii v Národním domě, tentokrát byl dějištěm rovnou salonek Společenského domu v Prostějově. A právě o tento objekt v celé záležitosti jde. Téma bylo zřejmé, postoj developera ve „válce“ se současným vedením města i opozičními zastupiteli týkající se výstavby obřího obchodního centra.

A že jsme se v úterý 11. září dozvěděli věci...

Byla to první zpráva celé tiskové konference. Jednatel společnosti Manthellan Richard Morávek hodně překvapil přítomné novináře sdělením, že jeho společnost zrovna přeposlala částku 50 000 korun osmi politickým stranám a hnutím v Prostějově. Důvod této nečekané podpory na předvolební kampaň osmi subjektům? „Na projektu Galerie Prostějov i nadále pracujeme, všechno je v neustálém běhu a rádi bychom jej zrealizovali. Kampaní ‚Lepší Prostějov´ jsme chtěli upozornit na to, jak by se město mohlo vyvíjet, pokud by na radnici někdo respektoval smlouvy, které jsou podle našeho názoru dosud stále platné. Celý projekt se vleče hrozně dlouho a my jsme dospěli k názoru, že jediným způsobem, jak dosáhnout odblokování špatného vývoje, je podpořit transparentním darem politické strany a hnutí v Prostějově, které budou mít zájem vést s námi nějaký dialog. Z tohoto důvodu jsme všem subjektům s relevantním programem odeslali na jejich účty finanční dar ve výši padesáti tisíc korun. S jedinou výjimkou, kterou je místní sociální demokracie! Prostějovská ČSSD v čele s místní primátorkou totiž nerespektuje platné smlouvy s Manthellanem a nevede s námi téměř žádný dialog,“ prohlásil dvě hodiny před polednem Richard Morávek, jednatel společnosti Manthellan. Mimo hru zůstala také čtyři malá seskupení, která jsou považována za outsidery voleb s minimální šancí na to, dostat se do zastupitelstva.

Nejedná se o úplatek?
Zpráva o zaslání padesátitisícového příspěvku na konta osmi politických subjektů kandidujících do prostějovského zastupitelstva vzbudila mezi přítomnými značný ohlas. Okamžitě padaly otázky, zda nejde o úplatky či nějaké všimné stranám, které by mohly v případě úspěchu ve volbách přiklonit misky rozhodujících vah na stranu Manthellanu. „Souhlasím s tím, že jde o nestandardní krok. Ale naprosto transparentní. Podpořili jsme i politická uskupení, jejichž někteří členové od počátku dávali najevo, že s projektem Galerie Prostějov v podobě z roku 2009 nejsou zcela spokojeni. Nepovažujeme to za problém. Rádi o něm budeme s kýmkoliv diskutovat. Povedeme dialog s jakýmkoliv novým vedením prostějovské radnice a jsme připraveni vyjít vstříc rozumným požadavkům, které budou znamenat zlepšení projektu a další smysluplný rozvoj města. Určitě k nim ale nepovede nerespektování dohod a platných smluv. Proto také Manthellan svůj volební příspěvek politickým stranám nespojuje s žádnými podmínkami. Jde o zcela transparentní sponzorský dar. Věříme, že s ním strany naloží co nejlépe tak, aby nové vedení radnice přineslo do města změnu, udělalo něco pro občany a rozvoj centra a vrátilo radnici ztracený kredit,“ vysvětlil nejen účel sponzorských darů Richard Morávek.
Na otázku Večerníku, zda může prozradit příjemce finančních darů od Manthellanu, odpověděl po krátké odmlce. „Myslím si, že nejde o nic tajného. Jak jsem již řekl, jedná se o zcela transparentní věc. Dnes ráno (tj. úterý 11. září – pozn. red.) jsme z našeho účtu odeslali na konta stran a hnutí v Prostějově celkovou částku čtyři sta tisíc korun, tedy po padesáti tisících každému politickému subjektu. Sponzorský dar od nás obdržely PéVéčko, SPD - Tomio Okamura, ANO 2011, ODS, KDU-ČSL, KSČM, hnutí Na rovinu a Změna pro Prostějov,“ vyjmenoval Morávek.

Galerie má mít dva suterény
a dvě prodejní patra s kavárnami
Poté, co mluvčí společnosti Manthellan Juraj Aláč promítl novinářům vizualizaci projektu Galerie Prostějov, začaly podat dotazy na jeho technické náležitosti. „Koncepce se drží podmínek výběrového řízení. Objekt je umístěn na ploše, kde nyní právě sedíme, tedy na místě Společenského domu. Nový kulturní dům s kapacitou pro pět set návštěvníků vyroste na odstavné ploše mezi Wolkerovou a Komenského ulicí. Dnes zde stojí kolotoče a celé místo je dočasně využito pro Hanácké slavnosti. Část Galerie Prostějov má zasahovat rovněž mírně do prostor současné tržnice. Galerie obsahuje dva suterény, v jednom z nich bude podzemní parkoviště, v tom druhém maloobchod včetně kaváren i celého zázemí. Přízemí je rozděleno do prostoru současného Společenského domu a částečně i do míst dřívější sodovkárny. Právě sem je situován i kulturní sál. Galerie bude mít i druhé patro s prodejními místy, kavárnami a dalšími službami,“ prozradil Lukáš Čepelka, generální manažer projektu Galerie Prostějov. „Z našeho pohledu je celý projekt přizpůsoben velikosti města Prostějova. S jeho realizací máme již zkušenosti, téměř totožná galerie byla postavena v Teplicích. V centru by tak zanikla místa, která jsou nevzhledná, prašná a dvacet nebo třicet let se s nimi naprosto nic neděje,“ dodal Čepelka.

Kulturní sál jen pro 500 návštěvníků
Jak už Večerník několikrát informoval, Galerii Prostějov má „padnout za oběť“ současný Společenský dům, který společnost Manthellan hodlá zbourat. Současné „Kasko“ má kapacitu 1 200 míst. „Nechápu, jak lze plnohodnotně nahradit sál Společenského domu, který v době koncertů navštívily i dva tisíce diváků, nějakým malým sálečkem pro pětistovku lidí,“ namítl prostějovský zastupitel Josef Augustin, který se prezentoval jako redaktor komunistických Haló novin. „Vždycky záleží na způsobu využití, jestli je to chápáno jako kino se sedadly, nebo taneční, či koncertní sál. Nový kulturní sál by měl ale každopádně splňovat kapacitu požadovanou ve výběrovém řízení, což bylo právě pět set osob. V tuto chvíli je ale tento nový sál v projektu dimenzován i na mírně větší počet lidí,“ zareagoval Lukáš Čepelka.

Opoziční zastupitelka
se ohradila proti smlouvě
Během tiskové konference Richard Morávek i Lukáš Čepelka několikrát jasně zdůraznili, že společnost Manthellan považuje veškeré smlouvy s magistrátem za platné. Proti tomu se ale ohradila opoziční zastupitelka Zuzana Bartošová, která zaujala místo mezi novináři. „Většina ze zastupitelů zastává názor, že smlouvy jsou neplatné. Ale nechci tady vést nějaké populistické řeči. Chtěla bych se především zeptat, proč společnost Manthellan již nezačala Galerii Prostějov stavět? A ta záležitost se zablokováním parkoviště, to byl tedy pořádný naschvál,“ ulevila si Zuzana Bartošová. „To bychom tady strávili několik hodin popisováním situace a problémových kroků, které jsme museli za uplynulých devět let od podpisu smlouvy řešit. Celý projekt je velice složitý proces, který vyžaduje desítky různých povolení. A na mnohých z nich jsme se nebyli schopni s kompetentními orgány dohodnout. Ať už šlo o některé kroky ze strany magistrátu, nebo orgánů státní správy,“ odpověděl Richard Morávek. „Zásadní věcí je, že na takovou stavbu potřebujete stavební povolení a územní rozhodnutí. A abyste získali územní rozhodnutí, musí být projekt v souladu s územním plánem. Ještě donedávna však platil pro centrum Prostějova takzvaný regulační plán ‚Zajíc', který nám neumožnil souhlas s našimi plány dle územního plánování. Teprve po skončení platnosti tohoto regulačního plánu v prosinci 2017 jsme získali souhlas se záborem pozemků. A právě od této doby začala prostějovská radnice tvrdit, že smlouvy se společností Manthellan jsou neplatné! Na začátku letošního roku jsme radnici požádali o souhlas s územním rozhodnutím a dodnes jsme neobdrželi žádnou odezvu,“ upozornil Lukáš Čepelka.

Komunikace od začátku vázla
Při úterním setkání s médii padly na adresu zástupců společnosti Manthellan také výtky, že po celých devět let od podpisu smluv jen velmi málo komunikovali s prostějovskými zastupiteli. „Diskuse nad vaším projektem mohla být v uplynulých letech určitě mnohem živější, ale nikdo z vás se za uplynulé čtyři roky na jednání zastupitelstva neobjevil, přestože jsme k vám měli spousty otázek,“ argumentovala zastupitelka Zuzana Bartošová.
„My primárně komunikujeme s radou a vedením města. Neumím si totiž představit, že v rámci přípravy projektu Galerie Prostějov bychom komunikovali napřímo se zastupitelstvem. Nemyslím si, že je to cesta někam se pohnout. Ale já osobně jsem na jednání prostějovského zastupitelstva nejméně dvakrát byl! A pokud by nás kdokoliv kontaktoval, určitě bychom se potkali nebo odpověděli na jakékoliv dotazy,“ namítl generální manažer projektu Galerie Prostějov.

Parkování pod zemí s kapacitou až 260 vozidel
Večerník zajímalo, jakým způsobem hodlá společnost Manthellan vyřešit parkování pro návštěvníky Galerie Prostějov? „Parkoviště se bude nacházet v suterénu obchodního centra a je dimenzováno přibližně pro dvě stě padesát až dvě stě šedesát parkujících vozidel. Přesná kapacita je daná dopravním rozhodnutím, kterým zatím nedisponujeme. Jakmile ho obdržíme, může dojít ohledně parkování k jistým úpravám, zejména s ohledem na parkovací místa pro invalidy, matky s kočárky a podobně. Některá parkovací místa budou i venku, ta ale do projektu nepočítáme, vzejdou z běžných úprav komunikací před Galerií Prostějov,“ vysvětlil Lukáš Čepelka.

Manthellan je ochoten jednat o změnách
Další otázka vyplynula ze slov, která sami představitelé společnosti Manthellan prohlásili již na začátku tiskové konference. Že jsou totiž v případě zájmu připraveni jednat o některých dílčích úpravách. O jaké tedy může jít? „Jsme ochotni přistoupit ke změnám, které budou rozumné a budou hlavně splňovat parametry platné smlouvy. Asi těžko v tuto chvíli můžeme predikovat něco konkrétněji. Potřebujeme totiž slyšet od všech zainteresovaných stran, jaké představy mají. A jsme opět u té komunikace, které se nebráníme, dokonce ji žádáme. Pak teprve můžeme přistoupit na některá rozumná řešení,“ odpověděl nám Lukáš Čepelka. „Těžko ale budeme reagovat na návrh, abychom například Galerii Prostějov zmenšili na polovinu nebo podobně,“ zakroutil hlavou.

Má Prostějov na novou obchodní galerii vůbec kupní sílu?
Také okolo tohoto tématu se točily dotazy na oba nejvyšší představitele. V Prostějově je totiž už nyní supermarketů a obchodních galerií jako hub po dešti. Na druhou stranu kupní síla občanů je čím dál vyšší, což dokazují zaplněné markety prakticky v kteroukoliv dobu. „Jako skupina firem máme bohaté zkušenosti s těmito záležitostmi, například z výstavby Šantovky v Olomouci, či obchodního centra v Teplicích. Samozřejmě jsme si vždy provedli průzkumy kupní síly v jednotlivých městech. Pokud se podíváte na informace z trhu, tak využití nákupních center úplně nesouvisí s ekonomickou situací daného regionu. Když se třeba zastavíme u severních Čech, kde jsou jedna z největších nezaměstnaností i hodně nízké platy, tak nákupní centra tam většinou fungují velice dobře a prosperují. Nejde tedy o spojenou nádobu, že obchoďákům se daří jen v místech, kde je velká kupní síla. Každopádně toto téma ale vždy před každým projektem pečlivě zvažujeme, máme totiž pochopitelný zájem, aby naše projekty fungovaly,“ ujišťuje o promyšlenosti záměru Lukáš Čepelka. „A pak je tu další naše významná zkušenost. Obchodní galerie, které jsme vybudovali v různých městech v jejich centrálních částech, přilákaly zpátky do středu měst lidi, kteří dříve nakupovali v supermarketech či hypermarketech a okrajových periferiích. A to je, myslím si, i cílem vedení prostějovské radnice, oživit znovu centrum tohoto města!“

Utnutý závěr tiskovky
Tak toto byla v přeneseném slova smyslu ‚bomba' na závěr tiskové konference. Otázka nejen Večerníku zněla jasně. Bude Manthellan čekat na soudní rozhodnutí ohledně žaloby na neplatnost smluv s magistrátem a respektovat ho? „Odpovím jednoduše, ne! Nevíme totiž, kdy to všechno opravdu skončí. My jsme toho názoru, že smlouva s městem platí,“ odpověděl bez dalšího komentáře Richard Morávek, jednatel společnosti Manthellan. Když jsme se ovšem ještě chtěli zeptat, kdy tedy Manthellan začne bourat Společenský dům a na uvolněném prostoru stavět Galerii Prostějov, tiskový mluvčí společnosti Juraj Aláč právě v tu chvíli rázem ukončil tiskovou konferenci.

Total Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bavily se tisícovky lidí.

Uplynulý víkend přinesl dvě naprosto velkolepé akce v prostějovského regionu. Keltská noc v plumlovském kempu Žralok i tradiční Josefkol v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem přilákaly tisíce lidí k návštěvám. Nejen organizátoři tak mohli být spokojeni, vyšlo dokonce i počasí.

Krást je tak jednoduché?

Policisté řeší aktuálně případ, nad kterým zůstává rozum stát. Zatím neznámý drzoun se vloupal do chaty u Mostkovic a vůbec mu nevadilo, že uvnitř spalo hned několik osob! Ty se bohužel neprobudily, takže zloděj si zcela nerušeně pobral věci za 30 tisíc korun, včetně inhalátoru pro astmatiky…

Total Comments

Osobnost týdne

MIRAI
29 mirai
Jednu z největších „pecek“ připravili organizátoři Prostějovského léta minulý čtvrtek, kdy večer na náměstí T. G. Masaryka vystoupila kapela Mirai. O tom, že mezi stovkami fanoušků byla nejvíce zastoupena nejmladší generace, snad není třeba hovořit...

Total Comments

Číslo týdne

4 486
Prostějované se během prvního pololetí tohoto roku výrazně pohoršili ve svém chování. Letos od ledna do konce června řešili strážníci městské policie celkem 4 486 přestupků, což je o 718 případů více než za stejné období roku 2018.

Total Comments

Výrok týdne

„Lidé se nestyděli plakat, také já jsem uronila slzu!

Náměstkyně primátora Milada Sokolová takto v exkluzivním rozhovoru pro Večerník komentovala atmosféru na náměstí při promítání filmu Bohemian Rhapsody.

Total Comments