Dobrý večer, dnes je pondělí 18.2.2019
svátek slaví Gizela,
zítra Patrik
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Vedra v létě mi nevadí. Nevyrážím totiž na drahé dovolené „za teplem“ k moři a tak cítím velké zadostiučinění, pokud teplo zcela zdarma dorazí sem za mnou na Hanou. O letošních prázdninách jsem však vyhlížel déšť stejně toužebně jako keňský zemědělec. Příroda u nás už je totiž zdecimovaná natolik, že pomalu jediné, co zůstalo zelené, je plumlovská přehrada...

Vše navíc nasvědčovalo tomu, že se nejedná o náhodné nakupení extrémně suchých období v posledních letech, ale počátek dlouhodobého trendu. Užívat si za takové situace „krásných letních dnů beze srážek“ a myslet si, že vody u nás bude vždycky dost, mi zavání naprostým ignorantstvím.
Stačí otočit kohoutkem a... teče voda. Věc, která je pro nás stejně samozřejmá jako to, že ráno vyjde slunce. Dříve tomu tak ovšem nebylo. Pokud vyschla studna, museli naši předci často za vodou putovat denně i několik kilometrů. A něco podobného možná v budoucnu může potkat i nás a ještě pravděpodobněji naše děti.
Napovídá tomu i fakt, že v letošním roce postihlo extrémní sucho rekordních 92 procent území ČR. Již třetím rokem po sobě se stále tenčí zásoby podzemních vod. I v našem regionu dochází k hromadným úhynům ryb či zákazům odběru povrchových vod, který řešili například v Konici. Jasně viditelný je i úbytek vody v plumlovské přehradě, zcela vyschla řeka Romže a na mnoha místech i Hloučela. Extrémní sucho trvá prakticky již od dubna. Když už zapršelo, voda byla rychle pryč. Pole, na kterých roste řepka a kukuřice, jí moc nezadržela. Obrovské vybetonované plochy a v minulosti „narovnaná“ koryta potoků se postaraly o to, že urychleně zmizela jinam.
Průměrná denní spotřeba vody na osobu se přitom u nás pohybuje někde kolem 100 litrů na osobu. Naštěstí většina vody u nás je z povrchových zdrojů, mezi něž patří třeba přehrady. Následně teče do čističky a odtud zpět do řeky. Z tohoto prostého důvodu zatím nedošlo ke krizi a nikde jsme nezaznamenali větší problémy týkající se zásobování pitnou vodou. Nicméně příště už tomu tak být nemusí. I proto se plánuje vybudování nových nádrží a zvýšení objemu zadržované vody.
Zároveň bude třeba začít intenzivně pracovat na tom, aby co nejvíc vody, která spadne, neodteklo pryč, ale udrželo se v přírodě. Cestou je například vysazování stromů a remízků. Připravit se rovněž budeme muset na čím dál častější omezení s nakládáním s životadárnou tekutinou. Týkat se bude zejména napouštění bazénů a kropení zahrádek. Voda už totiž přestává být soukromou záležitostí a stává se veřejným zájmem.
Za současné situace tomu ani nemůže být jinak. Kde totiž není voda, není ani život...

Total Comments

  • Prohlídky Kostel
  • Nohejbal
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Chtěli byste jít v Prostějově na Fed Cup?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Gečnukův triumf.

Nejenom tenisté a tenistky mohou vystoupat na grál krajského sportu. Třetím takovým do party se stal parašutista Dukly Prostějov Jiří Gečnuk, který ovládl anketu Sportovec Olomouckého kraje za rok 2018. Český reprezentant posbíral během kariéry celou řadu medailí, pyšní se také titulem absolutního mistra světa.


Nájemníci se nehrnou.

Nově postavený prostějovský komunitní dům v Sušilově ulici pro potřebné seniory za osmdesát milionů korun příliš netáhne. Magistrát totiž v luxusní nemovitosti nasadil tak vysoké ceny nájemného, že kapacita je nyní zhruba naplněna jen z více než poloviny. A to je hodně málo...

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ KOLBABA
07 kolbabaPo roce do Prostějova opět zavítal nejznámější český cestoval. V sále kina Metro 70 poutavě vyprávěl o své cestě po Havajských ostrovech, které Prostějovanům popsal jako opravdový ráj. Byla to vskutku zajímavá přednáška.

Total Comments

Číslo týdne

 2
Dvě nové ulice má od minulého úterý Prostějov. Jistě, vybudované domy ve Vrahovicích a také v Čechovicích nějaký čas už stojí, ovšem zdejší noví obyvatelé se nedokázali shodnout na názvu ulic. Tak vězte, že nyní máme v našem městě Meruňkovou a Frébortovu ulici!

Total Comments

Výrok týdne

„„JE TO MOJE CHYBA, A TO SE STÁVÁ VÝJIMEČNĚ!“

Primátor Prostějova František Jura přiznal pochybení v jednom ze svých výroků směrem ke Společenskému domu.
Sebevědomí mu ale rozhodně nechybí...

Total Comments