Příjemnou noc, dnes je středa 24.7.2019
svátek slaví Kristýna,
zítra Jakub
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Vedra v létě mi nevadí. Nevyrážím totiž na drahé dovolené „za teplem“ k moři a tak cítím velké zadostiučinění, pokud teplo zcela zdarma dorazí sem za mnou na Hanou. O letošních prázdninách jsem však vyhlížel déšť stejně toužebně jako keňský zemědělec. Příroda u nás už je totiž zdecimovaná natolik, že pomalu jediné, co zůstalo zelené, je plumlovská přehrada...

Vše navíc nasvědčovalo tomu, že se nejedná o náhodné nakupení extrémně suchých období v posledních letech, ale počátek dlouhodobého trendu. Užívat si za takové situace „krásných letních dnů beze srážek“ a myslet si, že vody u nás bude vždycky dost, mi zavání naprostým ignorantstvím.
Stačí otočit kohoutkem a... teče voda. Věc, která je pro nás stejně samozřejmá jako to, že ráno vyjde slunce. Dříve tomu tak ovšem nebylo. Pokud vyschla studna, museli naši předci často za vodou putovat denně i několik kilometrů. A něco podobného možná v budoucnu může potkat i nás a ještě pravděpodobněji naše děti.
Napovídá tomu i fakt, že v letošním roce postihlo extrémní sucho rekordních 92 procent území ČR. Již třetím rokem po sobě se stále tenčí zásoby podzemních vod. I v našem regionu dochází k hromadným úhynům ryb či zákazům odběru povrchových vod, který řešili například v Konici. Jasně viditelný je i úbytek vody v plumlovské přehradě, zcela vyschla řeka Romže a na mnoha místech i Hloučela. Extrémní sucho trvá prakticky již od dubna. Když už zapršelo, voda byla rychle pryč. Pole, na kterých roste řepka a kukuřice, jí moc nezadržela. Obrovské vybetonované plochy a v minulosti „narovnaná“ koryta potoků se postaraly o to, že urychleně zmizela jinam.
Průměrná denní spotřeba vody na osobu se přitom u nás pohybuje někde kolem 100 litrů na osobu. Naštěstí většina vody u nás je z povrchových zdrojů, mezi něž patří třeba přehrady. Následně teče do čističky a odtud zpět do řeky. Z tohoto prostého důvodu zatím nedošlo ke krizi a nikde jsme nezaznamenali větší problémy týkající se zásobování pitnou vodou. Nicméně příště už tomu tak být nemusí. I proto se plánuje vybudování nových nádrží a zvýšení objemu zadržované vody.
Zároveň bude třeba začít intenzivně pracovat na tom, aby co nejvíc vody, která spadne, neodteklo pryč, ale udrželo se v přírodě. Cestou je například vysazování stromů a remízků. Připravit se rovněž budeme muset na čím dál častější omezení s nakládáním s životadárnou tekutinou. Týkat se bude zejména napouštění bazénů a kropení zahrádek. Voda už totiž přestává být soukromou záležitostí a stává se veřejným zájmem.
Za současné situace tomu ani nemůže být jinak. Kde totiž není voda, není ani život...

Total Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bavily se tisícovky lidí.

Uplynulý víkend přinesl dvě naprosto velkolepé akce v prostějovského regionu. Keltská noc v plumlovském kempu Žralok i tradiční Josefkol v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem přilákaly tisíce lidí k návštěvám. Nejen organizátoři tak mohli být spokojeni, vyšlo dokonce i počasí.

Krást je tak jednoduché?

Policisté řeší aktuálně případ, nad kterým zůstává rozum stát. Zatím neznámý drzoun se vloupal do chaty u Mostkovic a vůbec mu nevadilo, že uvnitř spalo hned několik osob! Ty se bohužel neprobudily, takže zloděj si zcela nerušeně pobral věci za 30 tisíc korun, včetně inhalátoru pro astmatiky…

Total Comments

Osobnost týdne

MIRAI
29 mirai
Jednu z největších „pecek“ připravili organizátoři Prostějovského léta minulý čtvrtek, kdy večer na náměstí T. G. Masaryka vystoupila kapela Mirai. O tom, že mezi stovkami fanoušků byla nejvíce zastoupena nejmladší generace, snad není třeba hovořit...

Total Comments

Číslo týdne

4 486
Prostějované se během prvního pololetí tohoto roku výrazně pohoršili ve svém chování. Letos od ledna do konce června řešili strážníci městské policie celkem 4 486 přestupků, což je o 718 případů více než za stejné období roku 2018.

Total Comments

Výrok týdne

„Lidé se nestyděli plakat, také já jsem uronila slzu!

Náměstkyně primátora Milada Sokolová takto v exkluzivním rozhovoru pro Večerník komentovala atmosféru na náměstí při promítání filmu Bohemian Rhapsody.

Total Comments