Dobré dopoledne, dnes je úterý 20.11.2018
svátek slaví Nikola,
zítra Albert
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Vedra v létě mi nevadí. Nevyrážím totiž na drahé dovolené „za teplem“ k moři a tak cítím velké zadostiučinění, pokud teplo zcela zdarma dorazí sem za mnou na Hanou. O letošních prázdninách jsem však vyhlížel déšť stejně toužebně jako keňský zemědělec. Příroda u nás už je totiž zdecimovaná natolik, že pomalu jediné, co zůstalo zelené, je plumlovská přehrada...

Vše navíc nasvědčovalo tomu, že se nejedná o náhodné nakupení extrémně suchých období v posledních letech, ale počátek dlouhodobého trendu. Užívat si za takové situace „krásných letních dnů beze srážek“ a myslet si, že vody u nás bude vždycky dost, mi zavání naprostým ignorantstvím.
Stačí otočit kohoutkem a... teče voda. Věc, která je pro nás stejně samozřejmá jako to, že ráno vyjde slunce. Dříve tomu tak ovšem nebylo. Pokud vyschla studna, museli naši předci často za vodou putovat denně i několik kilometrů. A něco podobného možná v budoucnu může potkat i nás a ještě pravděpodobněji naše děti.
Napovídá tomu i fakt, že v letošním roce postihlo extrémní sucho rekordních 92 procent území ČR. Již třetím rokem po sobě se stále tenčí zásoby podzemních vod. I v našem regionu dochází k hromadným úhynům ryb či zákazům odběru povrchových vod, který řešili například v Konici. Jasně viditelný je i úbytek vody v plumlovské přehradě, zcela vyschla řeka Romže a na mnoha místech i Hloučela. Extrémní sucho trvá prakticky již od dubna. Když už zapršelo, voda byla rychle pryč. Pole, na kterých roste řepka a kukuřice, jí moc nezadržela. Obrovské vybetonované plochy a v minulosti „narovnaná“ koryta potoků se postaraly o to, že urychleně zmizela jinam.
Průměrná denní spotřeba vody na osobu se přitom u nás pohybuje někde kolem 100 litrů na osobu. Naštěstí většina vody u nás je z povrchových zdrojů, mezi něž patří třeba přehrady. Následně teče do čističky a odtud zpět do řeky. Z tohoto prostého důvodu zatím nedošlo ke krizi a nikde jsme nezaznamenali větší problémy týkající se zásobování pitnou vodou. Nicméně příště už tomu tak být nemusí. I proto se plánuje vybudování nových nádrží a zvýšení objemu zadržované vody.
Zároveň bude třeba začít intenzivně pracovat na tom, aby co nejvíc vody, která spadne, neodteklo pryč, ale udrželo se v přírodě. Cestou je například vysazování stromů a remízků. Připravit se rovněž budeme muset na čím dál častější omezení s nakládáním s životadárnou tekutinou. Týkat se bude zejména napouštění bazénů a kropení zahrádek. Voda už totiž přestává být soukromou záležitostí a stává se veřejným zájmem.
Za současné situace tomu ani nemůže být jinak. Kde totiž není voda, není ani život...

Total Comments

  • Zámecké Vánoce
  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte podzimní vystoupení 1.SK Prostějov ve druhé nejvyšší soutěži?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

České dráhy se „probudily“. 

V případě Českých drah to platí skutečně skoro na den. Vloni v listopadu prostějovské zastupitelstvo schválilo peníze na odkup pozemků za místním nádražím. A nyní České dráhy Večerník ubezpečily, že konečně podepíší kupní smlouvu. No, sláva!

Umí mluvit?

Novou ředitelkou prostějovského muzea se stala někdejší zaměstnankyně informačního centra magistrátu a následně sociální pracovnice Soňa Provazová. Přestože jsme ji už před více jak před dvěma týdny požádali o rozhovor, odpovědí jsme se zatím nedočkali. Hned první kontakt tak naznačil, že komunikace nebude zřejmě její silnou stránkou...

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Adéla Jánská

 
janska copyProfesorka, která vyučuje malbu na Střední škole designu a módy, Prostějov, byla jednou z hlavních postav úterní slavnosti, při níž byl na stěnu v obřadní síni prostějovské radnice umístěn obraz exprimátorky Aleny Raškové. Právě tato dáma je totiž jeho autorem. .

Total Comments

Číslo týdne

 3000000
Srážka dvou kamionů a dodávky minulé úterý v noci způsobila až do středečních odpoledních hodin dopravní kolaps nejen na dálnici, ale i přímo v Prostějově. Škoda na vozidlech, která po obrovském požáru lehla popelem, je vyčíslena na tři miliony korun.

Total Comments

Výrok týdne

PIŠTE OBJEKTIVNĚ, MY K VÁM BUDEME URČITĚ OTEVŘENÍ!“

Přání primátora Statutárního města Prostějov Františka Jury při první tiskové konferenci nové rady...
PÍŠEME A BUDEME NADÁLE!

Total Comments