Příjemnou noc, dnes je úterý 25.9.2018
svátek slaví Zlata,
zítra Andrea
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Vedra v létě mi nevadí. Nevyrážím totiž na drahé dovolené „za teplem“ k moři a tak cítím velké zadostiučinění, pokud teplo zcela zdarma dorazí sem za mnou na Hanou. O letošních prázdninách jsem však vyhlížel déšť stejně toužebně jako keňský zemědělec. Příroda u nás už je totiž zdecimovaná natolik, že pomalu jediné, co zůstalo zelené, je plumlovská přehrada...

Vše navíc nasvědčovalo tomu, že se nejedná o náhodné nakupení extrémně suchých období v posledních letech, ale počátek dlouhodobého trendu. Užívat si za takové situace „krásných letních dnů beze srážek“ a myslet si, že vody u nás bude vždycky dost, mi zavání naprostým ignorantstvím.
Stačí otočit kohoutkem a... teče voda. Věc, která je pro nás stejně samozřejmá jako to, že ráno vyjde slunce. Dříve tomu tak ovšem nebylo. Pokud vyschla studna, museli naši předci často za vodou putovat denně i několik kilometrů. A něco podobného možná v budoucnu může potkat i nás a ještě pravděpodobněji naše děti.
Napovídá tomu i fakt, že v letošním roce postihlo extrémní sucho rekordních 92 procent území ČR. Již třetím rokem po sobě se stále tenčí zásoby podzemních vod. I v našem regionu dochází k hromadným úhynům ryb či zákazům odběru povrchových vod, který řešili například v Konici. Jasně viditelný je i úbytek vody v plumlovské přehradě, zcela vyschla řeka Romže a na mnoha místech i Hloučela. Extrémní sucho trvá prakticky již od dubna. Když už zapršelo, voda byla rychle pryč. Pole, na kterých roste řepka a kukuřice, jí moc nezadržela. Obrovské vybetonované plochy a v minulosti „narovnaná“ koryta potoků se postaraly o to, že urychleně zmizela jinam.
Průměrná denní spotřeba vody na osobu se přitom u nás pohybuje někde kolem 100 litrů na osobu. Naštěstí většina vody u nás je z povrchových zdrojů, mezi něž patří třeba přehrady. Následně teče do čističky a odtud zpět do řeky. Z tohoto prostého důvodu zatím nedošlo ke krizi a nikde jsme nezaznamenali větší problémy týkající se zásobování pitnou vodou. Nicméně příště už tomu tak být nemusí. I proto se plánuje vybudování nových nádrží a zvýšení objemu zadržované vody.
Zároveň bude třeba začít intenzivně pracovat na tom, aby co nejvíc vody, která spadne, neodteklo pryč, ale udrželo se v přírodě. Cestou je například vysazování stromů a remízků. Připravit se rovněž budeme muset na čím dál častější omezení s nakládáním s životadárnou tekutinou. Týkat se bude zejména napouštění bazénů a kropení zahrádek. Voda už totiž přestává být soukromou záležitostí a stává se veřejným zájmem.
Za současné situace tomu ani nemůže být jinak. Kde totiž není voda, není ani život...

Total Comments

  • zlechov
  • supersektor
  • kostelec n h
  • Interforst
  • ČSSD - Božena Sekaninová
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Prostějovanům šmakuje!

Více než měsíční komplikace v dopravě je v zapomnění. Minulý týden stihli stavbaři ukončit rekonstrukci vozovky pod dálničním nadjezdem v Říční ulici v Prostějově. Takzvanou „myší dírou“ se už zase jezdí, přestože stavbařům zkomplikovali život zloději, kteří ukradli kabely k veřejnému osvětlení. 

Úplně zbytečná smrt.

Necelou hodinu po poledni v pondělí 17. září vyhasl na silnicích Prostějovska další lidský život. A zcela zbytečně. Starší řidič kamionu s nákladem dřevní štěpky narazil u Ptení do vysokého břehu vedle silnice. Kamion se převrátil na bok a kabina rozdrtila řidiče. Ten totiž podle svědků nebyl připoután...

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

JAROSLAV UHLÍŘ
uhlirJako třešnička na dortu vystoupil v rámci Plumlovského vinobraní na zámku v Plumlově známý skladatel, herec, zpěvák, komik, klavírista a moderátor, který během sobotního podvečera pořádně pobavil početné obecenstvo.

Total Comments

Číslo týdne

10
Určický exstarosta Vlastimil Konšel odcházel minulé úterý od prostějovského soudu s desetiměsíčním trestem, který byl na rok a půl podmíněně odložen. Jak bezprostředně prohlásil jeho advokát, bude se jeho klient odvolávat klidně až k Nejvyššímu soudu ČR...

Total Comments

Výrok týdne

„TEN HNUSNEJ ČERNOŠEK VÁMNECHTĚL SEBRAT KOUPALIŠTĚ!“

Spolumajitel marketingové společnosti TK PLUS Miroslav Černošek vyslal směrem k občanům jasné poselství, že výstavba Národního sportovního centra není důvodem neuskutečněného projektu rekonstrukce koupaliště Za Kosteleckou ulicí.  Exkluzivní rozhovor čtěte na straně 14.

Total Comments