Dobrý večer, dnes je čtvrtek 12.12.2019
svátek slaví Simona,
zítra Lucie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

21 vysazovaniV posledních letech bývalo v Prostějově zvykem, že se kácely nemocné stromy ohrožující bezpečnost lidí, ale už se tolik nedbalo na to, aby se ve stejném počtu také nahradily novou veřejnou zelení. Teprve až v letošním roce se podařilo radnici docílit toho, že počet vysazených stromů je vyšší než počet těch pokácených. A to ještě podle vedení města není všechno, jarní výsadba bude brzy pokračovat, vždyť na doplnění zrušené zeleně čekají rekonstruované Smetanovy sady!

„V letošním roce dosáhly investice do výsadby stromů téměř jednoho a půl milionu korun. Tento rok na jaře jsme vysadili už přibližně 270 stromů,“ potvrzuje náměstkyně prostějovského primátora Ivana Hemerková. Už nyní je tento počet vyšší, než kolik bylo zatím od ledna tohoto roku pokáceno. „Na zhruba dvou desítkách míst jsme vysadili především magnolie, javory, lípy, pavlonie, vrby, akáty a břízy. Dále budeme ještě letos upravovat zeleň především v Kostelecké ulici a v okolí opraveného zámku. Touto výsadbou nahrazujeme zeleň, která musela být ze zdravotních nebo bezpečnostních důvodů vykácena,“ vysvětlila Hemerková. Reaguje tím na velmi početné a časté stížnosti občanů, že mnohdy město nechává pokácet zbytečně i stromy, které jsou krásné a na první pohled nevypadají nebezpečně. „Každoročně probíhá kontrola zdravotního stavu stromů. Dřeviny jsou pak káceny na základě inventarizace zpracované odbornou firmou, která posuzuje zdravotní stav stromů a dále jejich bezpečnost. Nikdy bychom si nedovolili pokácet strom, který je zdravý,“ dodává náměstkyně primátora, která je zodpovědná za životní prostředí v Prostějově.

Jak již bylo uvedeno, letos skutečně poprvé došlo k tomu, že počet vysazených stromů předčil ty pokácené. „Chtěli bychom v tomto trendu pokračovat. To, že jsme v minulých letech vysazovali stromů méně, není tím, že bychom něco zanedbávali nebo se o zeleň nestarali. Jistě si každý pamatuje na neuvěřitelnou tragédii ve Zlíně, kdy při silném vichru zabil padající strom dva malé školáky. Od té doby všechna města, včetně Prostějova, si nechala zpracovat posudky na každý strom.

U nás došlo k tomu, že odborníci ukázali na stovky a stovky stromů, které byly napadeny různými chorobami, a hrozilo tak bezprostřední nebezpečí jejich vyvrácení při silných větrech. Nechtěli jsme riskovat podobné neštěstí jako ve Zlíně a přikročili jsme postupně ke kácení všech stromů, které dendrologové označili. Samozřejmě od roku 2009 se nám vždy nepodařilo ten daný rok všechny stromy nahradit, teprve až letos. A to ještě nejsme u konce, na řadě jsou ještě Smetanovy sady i další lokality,“ řekla Ivana Hemerková.

21 kaceniCelkový počet vysazených stromů uváděný magistrátem města je však do značné míry nepřesný. Spoustu dalších totiž už roky vysazuje Okrašlovací spolek města Prostějova. Přitom od města na tuto činnost nedostává žádné dotace. „Spolek vysadil za svoji existenci jistě téměř 300 stromů a téměř 400 keřů. Jsme živi pouze z členských příspěvků a darů mecenášů, tedy lidí, kterým na Prostějově více než záleží. Jde-li o dobrou věc, kterou samozřejmě výsadba stromů je, dají se s určitým úsilím sehnat i potřebné finanční prostředky,“ řekla Večerníku Milada Sokolová, předsedkyně Okrašlovacího spolku a zároveň prostějovská radní. „Hlavní náplní dřívějšího Okrašlovacího spolku byla právě výsadba zeleně, dá se říci, že i díky jeho existenci je Prostějov zelený tak, jak je. Smetanovy sady či Hloučela, to je jeho práce! A po našem znovuobnovení bylo téměř povinností na výsadbu zeleně navázat. Zvláště v době, kdy zeleň ve městech nepřibývá tak, jako za časů našich předků,“ dodala Milada Sokolová.

Kde se letos sázely stromy?

Floriánské náměstí, Olomoucká ulice u kolejí, náměstí Odboje, parkoviště v Mathonově ulici, Sladkovského, Husovo náměstí, Vrahovice – ulice J. Suka, u kaple v Čechůvkách, Vrahovice u kostela, Čechůvky – Cvikl, proluka mezi Okružní a Brněnskou ulicí, Brněnská, Tylova, u hřbitova v Žešově, Okružní, Jižní spojka, Sídliště Svobody, Dolní, Sídliště Svornosti, Sádky, Krokova, E. Valenty před restaurací u Koule a Sladkovského – místní nádraží.

Total Comments

  • Soledo
  • Lázně Slatinice
  • Zima PV
  • Kendrion
  • Praktik
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VNÍMÁTE DÍVKY, KTERÉ SI NECHÁVAJÍ PLATIT OD MUŽŮ ZA "OTROCTVÍ"?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Máme rozpočet i vyhlášky.

Důležité úterní jednání prostějovského zastupitelstva se nijak neprodlužovalo. Komunální politici celkem racionálně projednali a schválili nejdůležitější dokument města. Na světě je tak nejen rozpočet města Prostějov na rok 2020, ale i nové vyhlášky o hazardu, odpadu či psech.

I tak se dá vydělávat!

Nová móda se rozšiřuje mezi prostějovskými dívkami, které hodlají využívat nejen své přirozené krásy, ale i tvrdé povahy. Jak jinak než přes internet si našly přivýdělek, který je hodně za hranou mravního chování, nicméně nese to. A tak mladé holky poroučí mužům a inkasují „lehce“ vydělané peníze...

Total Comments

Osobnost týdne

ONDŘEJ HAVELKA

49 havelkaFenomenální zpěvák, herec a tanečník se ve čtvrtek představil se svým Melody Makers prostějovským fanouškům na prknech divadla. A jak jinak než především swingovou hudbou z třicátých let.

Total Comments

Číslo týdne

 3 528

Výtěžek z prodeje vlastnoručně vyrobených pamlsků při nedávném Restaurant Day věnoval PROSTĚJOVSKÝ Večerník psímu útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem. Odměnou byl ve čtvrtek veselý psí štěkot.

Total Comments

Výrok týdne

„JDU SI ZAKOUŘIT, TO SE NEDÁ POSLOUCHAT!“

První náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil si od výtek opozice musel dát během zastupitelstva nejednu „rauchpauzu“

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments