Příjemnou noc, dnes je pátek 15.2.2019
svátek slaví Jiřina,
zítra Ljuba
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Na konci uplynulého roku přijel do Prostějova bývalý premiér České republiky Vladimir Špidla, a to v roli mediátora, který měl pomoci urovnat spory mezi vedením magistrátu, reálného gymnázia a základní školy i občany města na straně jedné a zástupců Federace židovských obcí a nadace Kolel Damesek Eliezer na druhé straně sporu. Během uplynulých dvou let navrhl kuriózní řešení, které bylo pro vedení města nepřijatelné. Jeho mise tím dle všeho skončila.

Bývalého premiéra a eurokomisaře navrhla před necelými dvěma lety do role prostředníka sporu tehdejší primátorka Alena Rašková. Podle jejího vyjádření byl doktor Špidla dostatečně velkou osobností, která by v dané věci mohla pomoci najít rozumný kompromis.
To se ovšem dosud nepodařilo. Koncem letošního května Vladimír Špidla představil plán, aby se prostor uzavřel a zrušily se stávající parkoviště i chodníky. Děti by do největší prostějovské školy po úpravách chodily po vysuté lávce, která by směřovala od Studentské ulice ke vchodu do školy.
Z Lidické ulice by pak měla být postavena mlatová cesta, která by lávku podcházela. Toto podivuhodné a v mnoha ohledech kuriózní řešení však vedení města zamítlo. „Autoři nerespektovali naše připomínky,“ vysvětlila tehdejší primátorka Alena Rašková.
Podle zástupců nadace Kolel Damesek Eliezer zveřejněním tohoto záměru magistrát porušil dohodu o průběhu mediace. „Po odjezdu mediátora z Prostějova vedení na tiskové konferenci rady města informovalo novináře o svém odmítavém stanovisku, aniž by blíže vysvětlilo důvody. Dokonce jim poskytlo i pracovní plánek, který nebyl určen ke zveřejnění. Je to neprofesionální přístup, který jde proti našemu společně deklarovanému záměru budovat konsenzus a vyhnout se jednostranným prohlášením,“ napsal s odstupem času zástupce židovské nadace Tomáš Jelínek v reakci na dotaz Spolku Hanácký Jeruzalém.
Pokus mediátora o hledání shody tak po dvou letech vyzněl zcela naprázdno a reálně přinesl pouze jediný zcela jednostranný návrh. „V celé věci v tuto chvíli není vůbec nic nového,“ potvrdila Večerníku Alena Rašková, dnes již náměstkyně primátora statutárního města Prostějov.

Total Comments

  • Nohejbal
  • Kendrion
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V PIZZERII LA PUTICA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Parádní odplata.

Tak to se povedlo dokonale. Tým nejvyšší basketbalové soutěže BK Olomoucko, který sídlí v Prostějově, naložil při vstupu do nadstavbové části A1 svitavským Turům stovku a dal tak zapomenout na prohru z předešlé středy. O uplynulém víkendu pak basketbalisté statečně bojovali o úspěch v rámci Final Four Českého poháru.


Pětadvacet evakuovaných.

Trestuhodná chyba seniorky zapříčinila požár bytu ve druhém patře sedmiposchoďového paneláku v Moravské ulici v Prostějově. Jeho majitelka totiž v panice hodila hořící adventní věnec do vany a posléze vzplálo celé bytové jádro. Hasiči s policisty pak evakuovaly pětadvacet osob ze sousedství.

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

PAVEL LIŠKA
06 liskaJeviště Společenského domu v Prostějově patřilo uplynulý pátek Vandrákům. Přesněji řečeno triu motorkářů, kteří procestovali několik měsíců po střední Americe. Herci Pavel Liška, Jen Révai a kameraman Hynek Bernard o tom přišli vyprávět Prostějovanům.

Total Comments

Číslo týdne

 99
Do Prostějova se po dvou týdnech „čistoty“ opět vrátil smog! Měřící stanice ve Studentské ulici naměřila 99 mikrogramů prachových částic na metr krychlový vzduchu. Je to o devětačtyřicet mikgrogramů více než je denní limit.

Total Comments

Výrok týdne

„VŠUDE BYLO PLNO KRVE A JÁ JSEM PIŠTĚLA!“

Druhá nejlepší hráčka světa
Petra Kvitová takto u Krajského
soudu v Brně popsala otřesné
okamžiky svého přepadení
z 20. prosince roku 2016

Total Comments