Dobré poledne, dnes je pátek 26.4.2019
svátek slaví Oto,
zítra Jaroslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Na konci uplynulého roku přijel do Prostějova bývalý premiér České republiky Vladimir Špidla, a to v roli mediátora, který měl pomoci urovnat spory mezi vedením magistrátu, reálného gymnázia a základní školy i občany města na straně jedné a zástupců Federace židovských obcí a nadace Kolel Damesek Eliezer na druhé straně sporu. Během uplynulých dvou let navrhl kuriózní řešení, které bylo pro vedení města nepřijatelné. Jeho mise tím dle všeho skončila.

Bývalého premiéra a eurokomisaře navrhla před necelými dvěma lety do role prostředníka sporu tehdejší primátorka Alena Rašková. Podle jejího vyjádření byl doktor Špidla dostatečně velkou osobností, která by v dané věci mohla pomoci najít rozumný kompromis.
To se ovšem dosud nepodařilo. Koncem letošního května Vladimír Špidla představil plán, aby se prostor uzavřel a zrušily se stávající parkoviště i chodníky. Děti by do největší prostějovské školy po úpravách chodily po vysuté lávce, která by směřovala od Studentské ulice ke vchodu do školy.
Z Lidické ulice by pak měla být postavena mlatová cesta, která by lávku podcházela. Toto podivuhodné a v mnoha ohledech kuriózní řešení však vedení města zamítlo. „Autoři nerespektovali naše připomínky,“ vysvětlila tehdejší primátorka Alena Rašková.
Podle zástupců nadace Kolel Damesek Eliezer zveřejněním tohoto záměru magistrát porušil dohodu o průběhu mediace. „Po odjezdu mediátora z Prostějova vedení na tiskové konferenci rady města informovalo novináře o svém odmítavém stanovisku, aniž by blíže vysvětlilo důvody. Dokonce jim poskytlo i pracovní plánek, který nebyl určen ke zveřejnění. Je to neprofesionální přístup, který jde proti našemu společně deklarovanému záměru budovat konsenzus a vyhnout se jednostranným prohlášením,“ napsal s odstupem času zástupce židovské nadace Tomáš Jelínek v reakci na dotaz Spolku Hanácký Jeruzalém.
Pokus mediátora o hledání shody tak po dvou letech vyzněl zcela naprázdno a reálně přinesl pouze jediný zcela jednostranný návrh. „V celé věci v tuto chvíli není vůbec nic nového,“ potvrdila Večerníku Alena Rašková, dnes již náměstkyně primátora statutárního města Prostějov.

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Semo Smržice
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments