Příjemnou noc, dnes je pondělí 27.5.2019
svátek slaví Valdemar,
zítra Vilém
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Je to opakované trápení. Během blokového čištění ulic města zajišťovaného každoročně od dubna do konce října společností FCC Prostějov se vždy najdou stovky naprosto nezodpovědných řidičů, kteří absolutně nerespektují dopravní značky vymezující prostor a nechávají v něm svá auta i tak odstavená. V těchto případech pak nastupují na scénu strážníci městské policie a událost řeší jako přestupky, přičemž za prohřešky hrozí maximálně dvoutisícová sankce. Do roku 2015 přitom bylo možné auto odtáhnout a lidé tak mohli i s pokutou dohromady zaplatit až pět tisíc korun. Jenže právě nejbolavější sankce zmizela, odtahy byly zrušeny...


Každoročně probíhá v ulicích města strojní čištění pozemních komunikací, čímž dochází ke zkvalitnění vozovek. Motorové automobily ponechané v zóně blokového čištění však tomuto úkonu často brání. „Příčinou je především skutečnost, že si řidič údajně nevšimne dopravního značení, které je v dané lokalitě umístěno sedm dní dopředu. Dalším důvodem je, že notná část nezná význam dopravní značky IZ 8a ´Zóna s dopravním omezením´, kterou ruší pouze značka IZ 8b ´Konec zóny s dopravním omezením´. Zónu s dopravním omezením IZ 8a neruší křižovatka, jak se mnoho řidičů domnívá. Je zřejmé, že nerespektováním tohoto značení je značně obtížné dané ulice vyčistit,“ uvádí Jan Nagy, ředitel Městské policie Prostějov.
Od roku 2012 docházelo v Prostějově každoročně v průměru k 1 200 dopravním přestupkům, při nichž řidiči nerespektovali vymezenou zónu blokového čištění a strážníci je řešili za prohřešky proti zákazu parkování. „Stávaly se případy, kdy jsme během jediného dne, například v okolí Tylovy ulice, řešili až tři desítky přestupků! Byl to nepěkný pohled na řadu zaparkovaných aut ve chvíli, kdy se na tato místa chystaly pracovní čety technických služeb... Pokud se nám okamžitě nepovedlo kontaktovat majitele auta a vyzvat ho, aby si urychleně přeparkoval, tak vozidla bohužel zůstala i nadále na ulici a tím pádem místo pod ním i okolo něj nemohlo být uklizeno a vyčištěno. Dokud jsme ještě mohli využívat odtahy, tak to nebyl zas až takový problém, od roku 2015 však už toto opatření využívat nemůžeme,“ zkonstatoval při tomto tématu šéf prostějovských strážníků. „Jestliže by se odtahování vozidel mohlo využívat i nadále, působilo by to možná více preventivně na všechny řidiče. I jako odstrašující případ. Poplatky za odtažení jsou totiž velice vysoké. Možná by si pak nesvědomití řidiči rozmysleli, zda svá auta nechávat v zónách blokového čištění, či nikoliv... Pravdou ale je, že spousta řidičů při řešení těchto přestupků namítá, že dopravní značky označující zóny úklidu jsou nedostatečné nebo jsou instalovány velice nepřehledně. Tak to ale není, zóny blokového čištění jsou instalovány správně a vždy s dostatečným předstihem,“ přidává Tereza Greplová, tisková mluvčí Městské policie Prostějov.
Lidé, se kterými strážníci během blokových čištění řeší dopravní přestupky, se často snaží vymlouvat právě na to, že o úklidu lokality nevěděli předem, když už přehlédli dopravní značky... „Blokové čištění komunikací se provádí podle daného harmonogramu v určených termínech. Ti, kteří mají zájem vědět s časovým předstihem, kdy a kde bude strojní čištění probíhat, najdou bližší informace na internetových stránkách města,“ připomíná Greplová. Pravidelně je zveřejňuje také Večerník. Nejsou to však jediné způsoby, kterým jsou občané upozorňováni na strojní čištění daných lokalit. „Strážníci s megafonem několik dní předem objíždějí ulice, ve kterých se bude čistit, a upozorňují občany na tuto skutečnost. Zároveň jsou na vchodových dveřích větších domů vylepovány plakátky. Občany upozorňujeme i na fakt, aby svá vozidla nestavěli na ulici ihned po strojním vyčištění. Zaměstnanci firmy FCC Prostějov pak totiž nemohou vozovku řádně dočistit! Zákaz stání v zóně je platný po celý časový úsek uvedený na dodatkové tabulce, pokud nejsou značky odstraněny dříve,“ zdůrazňuje Jan Nagy s tím, že pokud řidiči uvedenou dopravní značku nerespektují nebo své vozidlo v daný den nepřeparkují, musí počítat s postihem. „Strážníci mohou v tomto případě udělit blokovou pokutu do výše dvou tisíc korun. U správního orgánu je pak pokuta do dvou a půl tisíce, ale navíc musí přestupce zaplatit správní poplatek,“ prozradil velitel Městské policie Prostějov.
V letošním roce ale kupodivu došlo až k dvojnásobnému poklesu spáchaných přestupků při blokových čištěních ulic v Prostějově. To Večerník samozřejmě zaujalo na první pohled. „Je to tak, letos jsme zaznamenali jen 665 přestupků tohoto druhu. Bohužel to ale není tím, že řidiči by byli disciplinovanější než v předešlých letech. Je to tím, že společnost FCC zvětšila zóny úklidu a tím se zmenšil počet blokových čištění. Tím pádem dochází i k menšímu počtu přestupků,“ objasnila Tereza Greplová.

IR

Total Comments

 • KSČM
 • Noc Kostelů
 • Interforst
 • Lázně Skalka
 • Hořava
 • Basic
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI JADRAN?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Noc kostelů táhla.

Fenomenální akce přitáhla stovky zájemců o prohlídky kostelů po celém Česku, Prostějovsko nevyjímaje. Svatostánky otevřely své útroby při dalším ročníku Noci kostelů a návštěvníci se tak mohli dostat i do prostor, kam se běžný smrtelník jen tak nedostane. A potěšitelným faktem bylo i to, že možnosti využili i nevěřící.

Zmlácený sudí.

Prostějovský fotbalový rozhodčí Petr Antoníček byl po finálovém utkání MOL Cupu napaden fanoušky poraženého Baníku Ostrava, kteří mu jako videorozhodčímu vyčítali schválení pokutového kopu ve prospěch pražské Slavie, načež jeden z nich jej udeřil pěstí a povalil na zem. Většímu násilí zabránila až hlídka Městské policie v Olomouci...

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Drahoš
21 drahos
Prostějov uplynulou středu navštívil senátor a v minulosti i kandidát na prezidenta České republiky Jiří Drahoš. Zavítal na radnici i do muzea, stihl i besedu se studenty. A Večerníku poskytl exkluzivní rozhovor, na který se můžete těšit ještě do prázdnin.

Total Comments

Číslo týdne

1

A hop do přehrady! Nejlepším možným výsledkem skončilo první měření vody v plumlovské nádrži, kde je na začátek sezóny kvalitní voda bez sinic a jiných nepříjemností. Přehrada stejně jako Poděbrady u Olomouce dostala jedničku.

Total Comments

Výrok týdne

„Každej furt kecá o suchu a já jsem mokrej jako myš!“

Jeden z promočených bezdomovců před místním nádražím takto hudroval v lijáku, který během minulé středy zkrápěl nejen město Prostějov

Total Comments