Dobré poledne, dnes je neděle 24.3.2019
svátek slaví Gabriel,
zítra Marián
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Je to opakované trápení. Během blokového čištění ulic města zajišťovaného každoročně od dubna do konce října společností FCC Prostějov se vždy najdou stovky naprosto nezodpovědných řidičů, kteří absolutně nerespektují dopravní značky vymezující prostor a nechávají v něm svá auta i tak odstavená. V těchto případech pak nastupují na scénu strážníci městské policie a událost řeší jako přestupky, přičemž za prohřešky hrozí maximálně dvoutisícová sankce. Do roku 2015 přitom bylo možné auto odtáhnout a lidé tak mohli i s pokutou dohromady zaplatit až pět tisíc korun. Jenže právě nejbolavější sankce zmizela, odtahy byly zrušeny...


Každoročně probíhá v ulicích města strojní čištění pozemních komunikací, čímž dochází ke zkvalitnění vozovek. Motorové automobily ponechané v zóně blokového čištění však tomuto úkonu často brání. „Příčinou je především skutečnost, že si řidič údajně nevšimne dopravního značení, které je v dané lokalitě umístěno sedm dní dopředu. Dalším důvodem je, že notná část nezná význam dopravní značky IZ 8a ´Zóna s dopravním omezením´, kterou ruší pouze značka IZ 8b ´Konec zóny s dopravním omezením´. Zónu s dopravním omezením IZ 8a neruší křižovatka, jak se mnoho řidičů domnívá. Je zřejmé, že nerespektováním tohoto značení je značně obtížné dané ulice vyčistit,“ uvádí Jan Nagy, ředitel Městské policie Prostějov.
Od roku 2012 docházelo v Prostějově každoročně v průměru k 1 200 dopravním přestupkům, při nichž řidiči nerespektovali vymezenou zónu blokového čištění a strážníci je řešili za prohřešky proti zákazu parkování. „Stávaly se případy, kdy jsme během jediného dne, například v okolí Tylovy ulice, řešili až tři desítky přestupků! Byl to nepěkný pohled na řadu zaparkovaných aut ve chvíli, kdy se na tato místa chystaly pracovní čety technických služeb... Pokud se nám okamžitě nepovedlo kontaktovat majitele auta a vyzvat ho, aby si urychleně přeparkoval, tak vozidla bohužel zůstala i nadále na ulici a tím pádem místo pod ním i okolo něj nemohlo být uklizeno a vyčištěno. Dokud jsme ještě mohli využívat odtahy, tak to nebyl zas až takový problém, od roku 2015 však už toto opatření využívat nemůžeme,“ zkonstatoval při tomto tématu šéf prostějovských strážníků. „Jestliže by se odtahování vozidel mohlo využívat i nadále, působilo by to možná více preventivně na všechny řidiče. I jako odstrašující případ. Poplatky za odtažení jsou totiž velice vysoké. Možná by si pak nesvědomití řidiči rozmysleli, zda svá auta nechávat v zónách blokového čištění, či nikoliv... Pravdou ale je, že spousta řidičů při řešení těchto přestupků namítá, že dopravní značky označující zóny úklidu jsou nedostatečné nebo jsou instalovány velice nepřehledně. Tak to ale není, zóny blokového čištění jsou instalovány správně a vždy s dostatečným předstihem,“ přidává Tereza Greplová, tisková mluvčí Městské policie Prostějov.
Lidé, se kterými strážníci během blokových čištění řeší dopravní přestupky, se často snaží vymlouvat právě na to, že o úklidu lokality nevěděli předem, když už přehlédli dopravní značky... „Blokové čištění komunikací se provádí podle daného harmonogramu v určených termínech. Ti, kteří mají zájem vědět s časovým předstihem, kdy a kde bude strojní čištění probíhat, najdou bližší informace na internetových stránkách města,“ připomíná Greplová. Pravidelně je zveřejňuje také Večerník. Nejsou to však jediné způsoby, kterým jsou občané upozorňováni na strojní čištění daných lokalit. „Strážníci s megafonem několik dní předem objíždějí ulice, ve kterých se bude čistit, a upozorňují občany na tuto skutečnost. Zároveň jsou na vchodových dveřích větších domů vylepovány plakátky. Občany upozorňujeme i na fakt, aby svá vozidla nestavěli na ulici ihned po strojním vyčištění. Zaměstnanci firmy FCC Prostějov pak totiž nemohou vozovku řádně dočistit! Zákaz stání v zóně je platný po celý časový úsek uvedený na dodatkové tabulce, pokud nejsou značky odstraněny dříve,“ zdůrazňuje Jan Nagy s tím, že pokud řidiči uvedenou dopravní značku nerespektují nebo své vozidlo v daný den nepřeparkují, musí počítat s postihem. „Strážníci mohou v tomto případě udělit blokovou pokutu do výše dvou tisíc korun. U správního orgánu je pak pokuta do dvou a půl tisíce, ale navíc musí přestupce zaplatit správní poplatek,“ prozradil velitel Městské policie Prostějov.
V letošním roce ale kupodivu došlo až k dvojnásobnému poklesu spáchaných přestupků při blokových čištěních ulic v Prostějově. To Večerník samozřejmě zaujalo na první pohled. „Je to tak, letos jsme zaznamenali jen 665 přestupků tohoto druhu. Bohužel to ale není tím, že řidiči by byli disciplinovanější než v předešlých letech. Je to tím, že společnost FCC zvětšila zóny úklidu a tím se zmenšil počet blokových čištění. Tím pádem dochází i k menšímu počtu přestupků,“ objasnila Tereza Greplová.

IR

Total Comments

  • Basic
  • Zahradnictví Adelovi
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_superfinale_korfbal

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte sezónu prostějovských hokejistů?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Pod mostem se maká.

Většina Prostějovanů zřejmě již zaregistrovala, že se pod mostem v Olomoucké ulici pilně pracuje. Bagry a stavební dělníci připravují základy pro „podchod“ pod mostem, který v nebezpečné a dopravně frekventované lokalitě bude sloužit jak cyklistům, tak chodcům. Už aby to bylo!

Sníh přikryl Protivanovsko.

Jaro se pomalu ale jistě ujímá vlády, ovšem pozor! „Paní Zima“ ještě ani zdaleka neřekla poslední slovo. Důkazem toho je středeční chumelenice na Protivanovsku, kde napadlo zhruba pět centimetrů sněhové pokrývky. Silničáři tak měli po delším čase opět práci a děti málem stavěly sněhuláky...

Total Comments

Osobnost týdne

Simona STAŠOVÁ

Dcera Jiřiny Bohdalové byla hlavní postavou divadelní hry Skleněný zvěřinec, kterou skvělá herečka představila se svými kolegy minulé pondělí na prknech Městského divadla v Prostějově.

11 stasova

Total Comments

Číslo týdne

7
Na této příčce skončili sezónu Chance ligy 2018/2019 hokejisté Prostějova. Ani napočtvrté za sebou tak Jestřábi ve druhé nejvyšší soutěži nepřekročili svůj stín a znovu vypadli již ve čtvrtfinále play-off.

Total Comments

Výrok týdne

„ŽE NÁS LIDI BEROU VÁŽNĚ - SMRTELNĚ VÁŽNĚ“

Předseda Klubu vojenské historie Dukla Prostějov Jaroslav Dvořák má o největším úspěchu své organizace zcela jasno...

Total Comments