Příjemnou noc, dnes je sobota 23.3.2019
svátek slaví Ivona,
zítra Gabriel
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram


Běží nám první dny nového roku a my opět přicházíme s naším tradičním listováním prostějovskou historií. Takže pokud vám zbylo cukroví, uvařte si k němu čaj a pojďte se začíst.
Leden v roce 1919 nebyl zrovna nejveselejší pro řadu dělníků v místních konfekčních firmách, jelikož jim na stole přistály propouštěcí listy. Tato situace logicky vyvolala reakci v podobě stávky 9. ledna. A kupodivu se stalo to, že řada propuštěných se mohla do práce vrátit, dokonce byly zajištěny různé sociální výhody.
Leden 1939 znamenal politické otřesy ve městě. Pravicové strany, sloučené ve Straně národní jednoty, se postavily proti tehdejšímu starostovi dr. Oldřichu Johnovi, kdy jeho náměstek Jan Sedláček podal oficiální přípis okresnímu úřadu, aby začal vykonávat nad městem správu ve formě zřízené komise, jelikož nebyly řádně vyslyšeny požadavky na přerozdělení funkcí. Než se ovšem tento proces uskutečnil, tak starosta John raději po sedmnácti měsících ve funkci rezignoval a okresní úřad jmenoval Sedláčka předsedou volební komise. Volby pak proběhly v únoru.
Leden 1949 přinesl změny správní a územní. Bylo zrušeno zemské zřízení a územní reorganizací byl okres Prostějov přidělen k Olomouckému kraji, byly k němu připojeny obce Hluchov a Přemyslovice z okresu Litovel a Ondratice z okresu Vyškov. Přímo město Prostějov pak zvětšilo počet obyvatel, když Vrahovice a Krasice vyjádřily souhlas se sloučením. Komunisté pak ukončili své stranické prověrky po únoru 1948. Vyloučeno bylo 127 členů a vyškrtnuto 249. Byla vyhodnocena sbírka u vánočního stromu republiky, vybráno bylo celkem 771 219 Kčs.
V lednu 1959 došlo k personální změně na postu ředitele okresní knihovny. Novým šéfem se stal O. Bereza. Krutě se pak režim vypořádal s rodinou továrníka Rolného, který byl obviněn za údajné držení cizích měn a drahých kovů. Čtyři obžalovaní vyfasovali celkem dvacet let natvrdo, dále jim byl zabaven majetek, odebráno volební právo a byl jim vydán zákaz pobytu na okrese. V lednu 1969 zasáhl i prostějovské občany čin studenta Jana Palacha, který se upálil před pražským Národním muzeem na protest proti sovětské okupaci. Z města šly do Prahy soustrastné telegramy a početná skupina spoluobčanů se pak v hlavním městě účastnila jeho pohřbu. Na konci ledna proběhla ve městě okresní ustavující schůze Svazu pracující mládeže.
V lednu 1979 se do města dostaly obrazy známého malíře Josefa Lady, a to v podobě výstavy v galerii v Demelově ulici. Osudným se stalo nejen pro Prostějov, ale i pro celou republiku a de facto i Evropu počasí. Ještě na Silvestra 1978 byly skoro jarní teploty, ovšem během noci došlo k jejich prudkému poklesu. Nový rok přinesl dvacetistupňové mrazy, následoval totální kolaps dopravy a ekonomiky. Život byl omezen na minimum, šetřilo se prakticky všude, byly vyhlášeny uhelné prázdniny ve školách, a to od 8. ledna až do 29. ledna. Situaci zvrátila až obleva na konci ledna. Dodejme ještě, že něco podobného postihlo republiku i v roce 1987, kdy trvaly několikadenní mrazy až mínus pětadvacet stupňů. Podobné situace pomohla vyřešit až dostavba dvou jaderných elektráren Dukovany a Temelín.
Leden 1989 přinesl také jakousi oblevu, tentokrát politickou, a to v podobě hlasité podpory řady Prostějovanů demonstrací v Praze, které vzdávaly hold činu a výročí smrti Jana Palacha. Události tzv. Palachova týdne jsme poctivě sledovali na rádiu Svobodná Evropa a také na Hlasu Ameriky, jelikož státní rozhlas a televize v lepším případě taktně mlčely, spíše však lhaly...

Total Comments

  • Basic
  • Zahradnictví Adelovi
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_superfinale_korfbal

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte sezónu prostějovských hokejistů?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Pod mostem se maká.

Většina Prostějovanů zřejmě již zaregistrovala, že se pod mostem v Olomoucké ulici pilně pracuje. Bagry a stavební dělníci připravují základy pro „podchod“ pod mostem, který v nebezpečné a dopravně frekventované lokalitě bude sloužit jak cyklistům, tak chodcům. Už aby to bylo!

Sníh přikryl Protivanovsko.

Jaro se pomalu ale jistě ujímá vlády, ovšem pozor! „Paní Zima“ ještě ani zdaleka neřekla poslední slovo. Důkazem toho je středeční chumelenice na Protivanovsku, kde napadlo zhruba pět centimetrů sněhové pokrývky. Silničáři tak měli po delším čase opět práci a děti málem stavěly sněhuláky...

Total Comments

Osobnost týdne

Simona STAŠOVÁ

Dcera Jiřiny Bohdalové byla hlavní postavou divadelní hry Skleněný zvěřinec, kterou skvělá herečka představila se svými kolegy minulé pondělí na prknech Městského divadla v Prostějově.

11 stasova

Total Comments

Číslo týdne

7
Na této příčce skončili sezónu Chance ligy 2018/2019 hokejisté Prostějova. Ani napočtvrté za sebou tak Jestřábi ve druhé nejvyšší soutěži nepřekročili svůj stín a znovu vypadli již ve čtvrtfinále play-off.

Total Comments

Výrok týdne

„ŽE NÁS LIDI BEROU VÁŽNĚ - SMRTELNĚ VÁŽNĚ“

Předseda Klubu vojenské historie Dukla Prostějov Jaroslav Dvořák má o největším úspěchu své organizace zcela jasno...

Total Comments