Dobrý podvečer, dnes je úterý 18.6.2019
svátek slaví Milan,
zítra Leoš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
 Větší klid i pořádek a daleko méně prohřešků Prostějovanů. To je jen velice stručná statistika počtu přestupků řešených Městskou policií Prostějov během loňského roku. Výsledná čísla a komentář předal exkluzivně Večerníku jako prvnímu z médií již předminulý týden velitel prostějovských strážníků Jan Nagy. Ten si pochopitelně pochvaluje značný úbytek přestupků v Prostějově. Svědčí to o polepšeném chování našinců? Doufejme, že to tak je a nastolený trend bude pokračovat i v příštích letech.

Městská policie Prostějov každoročně vyhodnocuje stav veřejného pořádku komplexně za uplynulý rok. Zpráva týkající se letopočtu 2018 je velice optimistická. „Vloni došlo na území města celkem k 6 553 spáchaným přestupkům, které řešili strážníci. V konečném součtu je to o 1 807 přestupků méně než v předchozím roce 2017,“ sdělil Večerníku to nejdůležitější Jan Nagy, ředitel Městské policie Prostějov.

Plnění úkolů v rámci místních záležitostí je každodenní činností našich strážníků. „Prostějov patří mezi města s nižší kriminalitou a stabilizovanou úrovní veřejného pořádku. Potvrzují to i statistické údaje, které jsou porovnávány vždy s výsledky sociologického průzkumu. Dlouhodobě je celých 83 % občanů spokojeno se životem v Prostějově. Naprosto nezbytná je velmi úzká spolupráce s veřejností, kdy se díky oznámení podařilo i zadržet pachatele různé protiprávní činnosti,“ konstatoval Nagy, který Večerníku z loňské statistiky prozradil, že naopak tísňových volání od Prostějovanů na všeobecně známou linku 156 přibylo. „V průběhu loňského roku bylo přijato celkem 9 128 tísňových volání, což je pětadvacet oznámení denně. Je to také o 2 422 volání více než v roce 2017. Předmětem těchto oznámení je celé spektrum událostí, a sice od nedovoleného parkování, nedovoleného záboru veřejného či soukromého prostranství, skládek, podezřelého chování osob, oznámené ´drobné´ krádeže až po stání ve vjezdu, narušování občanského soužití či rušení nočního klidu. Také díky oznámení od občanů se podařilo zadržet v mnoha případech pachatele trestné činnosti a předat je policii. Tak tomu bylo vloni ve čtyřiceti případech, kdy policistům byly předány události s podezřením na spáchání trestného činu. Dále bylo strážníky zadrženo deset pachatelů trestných činů a osm celostátně hledaných osob. Občané oznamují i dopravní nehody, kterých bylo hlášeno celkem dvaadvacet. Z celkového počtu oznámených událostí je 4 546 událostí, jako je podezření na přestupek či trestný čin,“ vypočítal Jan Nagy.

Celkový počet přestupků v Prostějově v letech 2014 až 2017 je relativně téměř stejný. V roce 2018 však došlo k poklesu o neuvěřitelných 21 %! „Nejvyšší počet přestupků byl v roce 2017. Současný rapidní pokles počtu přestupků odpovídá i stavu veřejného pořádku a je v souladu i s trendem statistiky kriminality. Odráží stav veřejného pořádku. Je ve shodě s indexem kriminality ve městě, která také klesá,“ uvědomuje si šéf prostějovských strážníků

I přesto, že je činnost hlídek Městské policie nadále zaměřena zejména na oblast veřejného pořádku, podíl dopravních přestupků zůstává poměrně vysoký a činí 81,5 % celkového počtu. Je to dáno hlášením občanů. Značnou část tvoří i přestupky spáchané při blokovém čištění (12,5 %), nejvyšší podíl však představují nedovolená stání a zastavení, která jsou předmětem kritiky. „Co se týká veřejného pořádku, také v loňském roce jsme se zabývali nejčastěji rušením nočního klidu a chováním bezdomovců. Daří se zjišťovat pachatele odkládání odpadů mimo určená místa, velmi pozitivní je, že při různých akcích, kde bylo vyšší nasazení hlídek, například během Dušiček na hřbitovech nebo při různých akcích na náměstí T. G. Masaryka, nebyly registrovány krádeže a podobně. Za dosažené výsledky patří strážníkům poděkování za jejich mnohdy nelehké úkoly. Poděkování městské policii vyjádřil ostatně na poradě i primátor našeho města František Jura,“ uvedl Jan Nagy.

Závěrem lze konstatovat, že stav veřejného pořádku v Prostějově je skutečně dlouhodobě na dobré úrovni. „Velice k tomu přispívá snižování kriminogenních faktorů, jako jsou ekonomická prosperita, nízká míra nezaměstnanosti, sociální systém, jistoty obyvatel, spokojenost se životem v našem městě, preventivní programy, vytváření příznivého bezpečného a moderního prostředí pro život v našem městě a v neposlední řadě i činnost obou policií. Nemáme vyloučené lokality, extremismus se také neprojevuje. Přinejmenším je nezbytné udržet dobrý stav veřejného pořádku. To se může podařit jen společně s veřejností. Základním úkolem je poskytovat kvalitní veřejnou službu občanům a vytvořit tak bezpečné prostředí pro rozvoj našeho města,“ uzavřel ohlédnutí za rokem 2018 ředitel Městské policie Prostějov.

05 graf1

Total Comments

 • Familiada
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V KAVÁRNĚ COCTAIL CAFÉ?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Konečně konstruktivní jednání.

Úterní zasedání Zastupitelstva statutárního města Prostějov trvalo tentokrát jediný den a bylo ukončeno těsně po osmnácté hodině. V jeho průběhu se sice několikrát zadrhlo, protože opoziční zastupitelé opět v některých případech porušili jednací řád, ale tentokrát bylo docela plynulé.

Fatální selhání řidiče.

Jako obecné ohrožení vyšetřují kriminalisté dopravní nehodu, při které v úterý odpoledne narazil u Litovle autobus plný dětí do odstaveného kamionu. V něm cestovali desetiletí fotbalisté 1.SK Prostějov. Výsledek? Tři těžce zranění dospělí a čtrnáct lehce zraněných malých fotbalistů.

Total Comments

Osobnost týdne

ANTONÍN PANENKA
24 panenka
Legendární český fotbalista a autor nezapomenutelného „dloubáku“ při penaltovém rozstřelu ve finále Mistrovství Evropy v Bělehradě v roce 1976 byl hlavní hvězdou letošního Hořava Cupu v Kostelci na Hané a Prostějově.

Total Comments

Číslo týdne

2,0

Neskutečné. Podíl nezaměstnaných v Prostějově dosáhl historického minima rovných dvou procent. A je otázkou času, kdy se počet lidí bez práce dostane v regionu ještě pod tuto magickou hranici.

Total Comments

Výrok týdne

„BYL BY TO SICE IDEÁLNÍ STAV, ALE TAKY POLITICKÁ SMRT!“

První náměstek primátora Jiří Pospíšil takto zareagoval na radu finančních odborníků, že by město mohlo zvýšit daň z nemovitostí i poplatky za odpad

Total Comments