Dobré ráno, dnes je čtvrtek 21.2.2019
svátek slaví Lenka,
zítra Petr
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Oproti předchozímu týdnu počet případů osob nemocných chřipkou poklesl v Prostějově na 1 891 lidí v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje to v pondělí 4. února zveřejnila na svých internetových stránkách. Je to o 216 případů méně, než hygienici registrovali o sedm dní dříve. Jak ale Večerník upozornila vedoucí epidemiologického oddělení prostějovské pobočky KHS Olomouckého kraje MUDr. Eva Kučerová, důvod k jásotu či alespoň nějakému mírnému optimismu rozhodně není.V loňském roce udeřila chřipka v Prostějově až v závěru března, kdy počet nemocných během posledního týdne tohoto měsíce dosáhl na hranici 2 501 nemocných na 100 tisíc obyvatel. „Byl to tehdy historicky nejvyšší počet nemocných chřipkou v Prostějově. Minulý týden jsme se dostali pod hranici 1 900 osob s respiračními problémy. Ale jelikož se za hranici epidemického stavu považuje 1 600 až 1 700 nemocných, máme tu dnes stále epidemii,“ řekla Večerníku Eva Kučerová z prostějovské hygieny. „V pondělí čtvrtého února jsme vydali čerstvou statistiku, která hovořila o 1 891 osobách nemocných chřipkou. Jde sice o pokles případů chřipky oproti předchozímu týdnu, ale jásat nemůžeme. Musíme si uvědomit, že velká část populace, hlavně tedy dětí, odjela během jarních prázdnin na hory či do jiných míst republiky nebo zahraničí. Obávám se toho, že jakmile prázdniny skončí, počet nemocných chřipkou opět vyskočí nahoru,“ uvědomuje si šéfka protiepidemiologického oddělení prostějovské pobočky KHS Olomouckého kraje.
V celém Olomouckém kraji evidují hygienici aktuálně čtyři případy chřipkového onemocnění s klinicky závažným průběhem a s tím spojenou hospitalizací pacientů v nemocnici. „Těžko říct, jestli letošní chřipka už v Prostějově má svůj vrchol za sebou, či naopak. Podle mého názoru a zkušeností si myslím, že jsme teprve na začátku. Jak jsem již řekla, právě máme v běhu jarní prázdniny a mnoho dětí a s nimi i dospělých odjelo na hory, takže se nezdržovali v kolektivech, nebyli tolik náchylní k infekci. Nyní se děti budou vracet do škol, takže počet nemocných může ještě stoupnout. Navíc se nyní čekají poměrně velké výkyvy teplot, což šíření chřipky rovněž prospívá. Každopádně znovu apeluji na všechny lidi, aby dbali zvýšené hygieny, aby si umývali ruce po každé návštěvě záchodu a před každým jídlem, používali raději jednorázové kapesníky,“ apeluje na odpovědnost lidí Eva Kučerová.
Podle odborníků by teď lidé měli být mnohem opatrnější, dbát zvýšené osobní hygieny, ale také být ohleduplní k ostatním. „V žádném případě nedoporučuji chřipku přecházet. Je třeba zůstat doma a lehnout do postele. Pokud budeme chodit v nemocném stavu do práce, chřipku nejenže nevyléčíme, ale ohrozíme i ostatní. Jde o kapénkovou nákazu, o to je její riziko větší,“ varuje okresní hygienička.
Na zvýšený výskyt chřipkového onemocnění zareagovala také prostějovská nemocnice. Jak Večerník už před týdnem uvedl, vedení tohoto zdravotnického zařízení vydalo zákaz návštěv na interní oddělení. Teď už ale zákaz rozšířilo pro celou nemocnici! „Z důvodů nepříznivé epidemiologické situace a zvýšeného výskytu akutních respiračních onemocnění v našem regionu jsme v zájmu ochrany zdraví vašich blízkých přistoupili k omezení návštěv na všech pracovištích Nemocnice Prostějov. Omezení platí od pátého února až do odvolání,“ upozornila Lucie Drahošová, mluvčí společnosti Agel provozující prostějovskou nemocnici.


Total Comments

  • Prohlídky Kostel
  • Nohejbal
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Chtěli byste jít v Prostějově na Fed Cup?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Gečnukův triumf.

Nejenom tenisté a tenistky mohou vystoupat na grál krajského sportu. Třetím takovým do party se stal parašutista Dukly Prostějov Jiří Gečnuk, který ovládl anketu Sportovec Olomouckého kraje za rok 2018. Český reprezentant posbíral během kariéry celou řadu medailí, pyšní se také titulem absolutního mistra světa.


Nájemníci se nehrnou.

Nově postavený prostějovský komunitní dům v Sušilově ulici pro potřebné seniory za osmdesát milionů korun příliš netáhne. Magistrát totiž v luxusní nemovitosti nasadil tak vysoké ceny nájemného, že kapacita je nyní zhruba naplněna jen z více než poloviny. A to je hodně málo...

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ KOLBABA
07 kolbabaPo roce do Prostějova opět zavítal nejznámější český cestoval. V sále kina Metro 70 poutavě vyprávěl o své cestě po Havajských ostrovech, které Prostějovanům popsal jako opravdový ráj. Byla to vskutku zajímavá přednáška.

Total Comments

Číslo týdne

 2
Dvě nové ulice má od minulého úterý Prostějov. Jistě, vybudované domy ve Vrahovicích a také v Čechovicích nějaký čas už stojí, ovšem zdejší noví obyvatelé se nedokázali shodnout na názvu ulic. Tak vězte, že nyní máme v našem městě Meruňkovou a Frébortovu ulici!

Total Comments

Výrok týdne

„„JE TO MOJE CHYBA, A TO SE STÁVÁ VÝJIMEČNĚ!“

Primátor Prostějova František Jura přiznal pochybení v jednom ze svých výroků směrem ke Společenskému domu.
Sebevědomí mu ale rozhodně nechybí...

Total Comments