Dobré odpoledne, dnes je neděle 16.6.2019
svátek slaví Zbyněk,
zítra Adolf
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Oproti předchozímu týdnu počet případů osob nemocných chřipkou poklesl v Prostějově na 1 891 lidí v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje to v pondělí 4. února zveřejnila na svých internetových stránkách. Je to o 216 případů méně, než hygienici registrovali o sedm dní dříve. Jak ale Večerník upozornila vedoucí epidemiologického oddělení prostějovské pobočky KHS Olomouckého kraje MUDr. Eva Kučerová, důvod k jásotu či alespoň nějakému mírnému optimismu rozhodně není.V loňském roce udeřila chřipka v Prostějově až v závěru března, kdy počet nemocných během posledního týdne tohoto měsíce dosáhl na hranici 2 501 nemocných na 100 tisíc obyvatel. „Byl to tehdy historicky nejvyšší počet nemocných chřipkou v Prostějově. Minulý týden jsme se dostali pod hranici 1 900 osob s respiračními problémy. Ale jelikož se za hranici epidemického stavu považuje 1 600 až 1 700 nemocných, máme tu dnes stále epidemii,“ řekla Večerníku Eva Kučerová z prostějovské hygieny. „V pondělí čtvrtého února jsme vydali čerstvou statistiku, která hovořila o 1 891 osobách nemocných chřipkou. Jde sice o pokles případů chřipky oproti předchozímu týdnu, ale jásat nemůžeme. Musíme si uvědomit, že velká část populace, hlavně tedy dětí, odjela během jarních prázdnin na hory či do jiných míst republiky nebo zahraničí. Obávám se toho, že jakmile prázdniny skončí, počet nemocných chřipkou opět vyskočí nahoru,“ uvědomuje si šéfka protiepidemiologického oddělení prostějovské pobočky KHS Olomouckého kraje.
V celém Olomouckém kraji evidují hygienici aktuálně čtyři případy chřipkového onemocnění s klinicky závažným průběhem a s tím spojenou hospitalizací pacientů v nemocnici. „Těžko říct, jestli letošní chřipka už v Prostějově má svůj vrchol za sebou, či naopak. Podle mého názoru a zkušeností si myslím, že jsme teprve na začátku. Jak jsem již řekla, právě máme v běhu jarní prázdniny a mnoho dětí a s nimi i dospělých odjelo na hory, takže se nezdržovali v kolektivech, nebyli tolik náchylní k infekci. Nyní se děti budou vracet do škol, takže počet nemocných může ještě stoupnout. Navíc se nyní čekají poměrně velké výkyvy teplot, což šíření chřipky rovněž prospívá. Každopádně znovu apeluji na všechny lidi, aby dbali zvýšené hygieny, aby si umývali ruce po každé návštěvě záchodu a před každým jídlem, používali raději jednorázové kapesníky,“ apeluje na odpovědnost lidí Eva Kučerová.
Podle odborníků by teď lidé měli být mnohem opatrnější, dbát zvýšené osobní hygieny, ale také být ohleduplní k ostatním. „V žádném případě nedoporučuji chřipku přecházet. Je třeba zůstat doma a lehnout do postele. Pokud budeme chodit v nemocném stavu do práce, chřipku nejenže nevyléčíme, ale ohrozíme i ostatní. Jde o kapénkovou nákazu, o to je její riziko větší,“ varuje okresní hygienička.
Na zvýšený výskyt chřipkového onemocnění zareagovala také prostějovská nemocnice. Jak Večerník už před týdnem uvedl, vedení tohoto zdravotnického zařízení vydalo zákaz návštěv na interní oddělení. Teď už ale zákaz rozšířilo pro celou nemocnici! „Z důvodů nepříznivé epidemiologické situace a zvýšeného výskytu akutních respiračních onemocnění v našem regionu jsme v zájmu ochrany zdraví vašich blízkých přistoupili k omezení návštěv na všech pracovištích Nemocnice Prostějov. Omezení platí od pátého února až do odvolání,“ upozornila Lucie Drahošová, mluvčí společnosti Agel provozující prostějovskou nemocnici.


Total Comments

 • Prohlídky
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Hořava
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

Kam se chystáte na dovolenou?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Znovu nejvyšší rating.

Statutární město Prostějov pokračuje ve svých úspěších. Už poněkolikáté za sebou obdrželo od renomované mezinárodní auditorské společnosti Moody's Investors Service absolutně nejvyšší ratingové hodnocení. To získalo jen kvarteto měst v České republice. A přesto se najdou rýpalové...

Zavřený nájezd.

Bez nějakého varování došlo uprostřed minulého týdne k uzavření nájezdu exitu dálnice D46 v Kralické ulici, což přineslo velké dopravní zácpy prakticky ve všech uzlech Prostějova. Nejpostiženější byla Vrahovická ulice, kde řidiči stáli ve špičce klidně i několik desítek minut. Rekonstrukce estakády se blíží...

Total Comments

Osobnost týdne

MIROSLAV PIŠŤÁK
23 pistak
Dlouholetý komunální politik, místostarosta, starosta a posléze i primátor Prostějova oslavil v plné svěžesti kulaté jubileum. K osmdesátým narozeninám mu poblahopřál kromě Večerníku i současný první muž Prostějova František Jura.

Total Comments

Číslo týdne

12

Pavel Šín a komisaři agentury Dobrý den společně změřili dvanáctimetrovou pilu stojící před konickým zámkem. Díky tomu bylo oficiálně potvrzeno, že větší v České republice a zřejmě ani na světě nenajdete! Odhalena byla uplynulou sobotu ve dvanáct hodin.

Total Comments

Výrok týdne

„KDE NEHRAJOU FOTBAL, TAM CHCÍP PES!“

Prostějovský primátor František Jura si při vernisáži výstavy Fotbal to je hra, pomohl citací herečky Jiřiny Jiráskové z filmu Kožené slunce. A měl pravdu!

Total Comments