Dobrý večer, dnes je pondělí 24.2.2020
svátek slaví Matěj,
zítra Liliana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Jak Večerník informoval již na podzim loňského roku, tento problém stál za rozpadem osadního výboru v Žešově během léta 2018. Hádky mezi obyvateli této příměstské části Prostějova způsobil starý most přes dálnici D46, který magistrát už před dvěma lety nechal z bezpečnostních důvodů uzavřít. Toto přemostění sice nikdy nebylo využíváno pro větší dopravní provoz, přesto jeho uzavření vyvolalo velké emoce. A právě na podzim 2018 se ho magistrát rozhodl za jedenáct milionů korun opravit. Jestli si ale někdo z Žešovských myslel, že most bude sloužit i pro motorová vozidla, plete se!
„Dlouho vedení města v uplynulém volebním období hledalo odpověď na otázku, komu vlastně patří. Po několika jednáních s Ředitelstvím silnic a dálnic a studiu veškeré dostupné dokumentace vyšlo najevo, že starý most je majetkem města Prostějova. Nedá se nic dělat, z tohoto ‚daru‘ nemáme moc velkou radost, ale skutečnost je taková. Musíme se tedy o něj postarat,“ pronesl minulé úterý při tiskové konferenci Rady statutárního města Prostějova primátor František Jura (ANO 2011).
Vloni na podzim tak nechal magistrát již dva roky předtím uzavřený most zkontrolovat po technické stránce. „Uzavření pro motorovou dopravu z důvodu nerespektování dopravního značení s omezením hmotnosti projíždějících vozidel do deseti tun se ukazuje jako naprosto správné. Na mostě je v současnosti osazeno zákazové dopravní značení pro vjezd motorovým vozidlům a dále jsou zde instalovány dopravní sloupky jako fyzická zábrana vjezdu především těžké zemědělské techniky,“ popsal aktuální situaci první náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil (PéVéčko) s tím, že tímto postupem chce vedení města předejít případným vážným problémům. „Vzhledem k tomu, že se jedná o most přes dálnici D46, kde jakékoliv závady, hlavně odpadávající betonová krycí vrstva výztuže, mohou mít vážné následky na bezpečnost dopravy, je nutné jeho stav řešit podle doporučení z hlavní prohlídky a nedávné diagnostiky mostu,“ poznamenal Pospíšil a dodal, že stav spodní stavby mostu, nosné konstrukce a celkový stav mostu je hodnocen jako špatný a jeho použitelnost je hodnocena jako podmíněně použitelná.
Jak již bylo řečeno, v závěru loňského roku se nové vedení magistrátu rozhodlo, že most opraví nákladem 11 milionů korun. A minulý týden k realizaci této investice udělalo první krok. „Radnice nechá vypracovat projektovou dokumentaci na rekonstrukci stavby, která vyjde na 240 tisíc korun. Materiál by měl odpovědět na otázku, jak přesně opravit most vedoucí přes dálnici D46 v Žešově, do jehož konstrukce zatéká prasklinami, železné prvky rezaví a ve špatném stavu je i jeho zábradlí. Most byl před časem uzavřen. Následná diagnostika ukázala, že částečná oprava nepomůže a je nutné stavbu komplexně rekonstruovat,“ prozradil náměstek primátora Jiří Rozehnal (ANO 2011). Večerník se zajímal, zda po celkové rekonstrukci bude most zprovozněn i pro automobilovou dopravu? „To v žádném případě! Pokud někdo nově opravený most bude v budoucnu používat, tak jedině chodci a cyklisté,“ zareagoval Rozehnal. „Vím, že obyvatelé Žešova požadují také to, aby po mostě mohla přejíždět auta. Kvůli tomu se hádají mezi sebou a před časem se rozpadl i zdejší osadní výbor. My jsme ale zjistili, že v minulých letech využívala most nejvíce zemědělská technika, která tudy přejížděla na protější pole. Také si tudy zkracovali cestu někteří řidiči osobních vozidel. To už ale nebude v budoucnu možné, i po rekonstrukci musíme dbát na nosnost celé konstrukce mostu. Řidiči jakýchkoliv motorových vozidel budou muset toto místo objet, však to nebudou mít daleko,“ poznamenala Alena Rašková (ČSSD), náměstkyně prostějovského primátora pro dopravu.

Total Comments

  • Infos
  • Ples Jevíčko
  • Basic
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V ZAHRANIČNÍCH RESTAURACÍCH?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Památky lákají.

V Olomouckém kraji vloni došlo k nejrychlejšímu nárůstu počtu turistů v rámci celého Česka. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Návštěvnost narostla téměř o devět procent a více lidí zde také přenocovalo. V regionu se vloni ubytovalo přes tři čtvrtě miliónu hostů.

Sabine páchala škody.

Černé předpovědi se vyplnily a orkán s dívčím jménem způsobil výrazné škody i v regionu. Strhával střechy, vyvracel stromy a ničil také elektrická vedení. Škody sčítá i prostějovský magistrát, kvůli dalším škodám byl nucen dokonce na dva dny uzavřít Městský hřbitov.

Total Comments

Osobnost týdne

ZDENĚK IZER
06 pawlovska
Známý bavič a imitátor tentokrát rozechvěl bránice divákům při svém nedělním představení v němčickém kině Oko, u něhož nechyběl ani Večerník

Total Comments

Číslo týdne

1 708


Jde o varování? Také na Prostějovsku se výrazným způsobem zvýšila nezaměstnanost, a to o čtrnáct procent. Aktuálně je na prostějovském „pracáku“ registrováno přes sedmnáct stovek lidí bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„LIDÉ SI NA MĚ UKAZUJÍ PRSTEM“

Redakci se ozval svědek bedihošťského případu skorovraždy. Nešťastný muž J. C. si postěžoval nad chováním spoluobčanů. Někteří jej prý viní ze spoluúčasti...

Total Comments