Dobré ráno, dnes je neděle 22.9.2019
svátek slaví Darina,
zítra Berta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Jak Večerník informoval již na podzim loňského roku, tento problém stál za rozpadem osadního výboru v Žešově během léta 2018. Hádky mezi obyvateli této příměstské části Prostějova způsobil starý most přes dálnici D46, který magistrát už před dvěma lety nechal z bezpečnostních důvodů uzavřít. Toto přemostění sice nikdy nebylo využíváno pro větší dopravní provoz, přesto jeho uzavření vyvolalo velké emoce. A právě na podzim 2018 se ho magistrát rozhodl za jedenáct milionů korun opravit. Jestli si ale někdo z Žešovských myslel, že most bude sloužit i pro motorová vozidla, plete se!
„Dlouho vedení města v uplynulém volebním období hledalo odpověď na otázku, komu vlastně patří. Po několika jednáních s Ředitelstvím silnic a dálnic a studiu veškeré dostupné dokumentace vyšlo najevo, že starý most je majetkem města Prostějova. Nedá se nic dělat, z tohoto ‚daru‘ nemáme moc velkou radost, ale skutečnost je taková. Musíme se tedy o něj postarat,“ pronesl minulé úterý při tiskové konferenci Rady statutárního města Prostějova primátor František Jura (ANO 2011).
Vloni na podzim tak nechal magistrát již dva roky předtím uzavřený most zkontrolovat po technické stránce. „Uzavření pro motorovou dopravu z důvodu nerespektování dopravního značení s omezením hmotnosti projíždějících vozidel do deseti tun se ukazuje jako naprosto správné. Na mostě je v současnosti osazeno zákazové dopravní značení pro vjezd motorovým vozidlům a dále jsou zde instalovány dopravní sloupky jako fyzická zábrana vjezdu především těžké zemědělské techniky,“ popsal aktuální situaci první náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil (PéVéčko) s tím, že tímto postupem chce vedení města předejít případným vážným problémům. „Vzhledem k tomu, že se jedná o most přes dálnici D46, kde jakékoliv závady, hlavně odpadávající betonová krycí vrstva výztuže, mohou mít vážné následky na bezpečnost dopravy, je nutné jeho stav řešit podle doporučení z hlavní prohlídky a nedávné diagnostiky mostu,“ poznamenal Pospíšil a dodal, že stav spodní stavby mostu, nosné konstrukce a celkový stav mostu je hodnocen jako špatný a jeho použitelnost je hodnocena jako podmíněně použitelná.
Jak již bylo řečeno, v závěru loňského roku se nové vedení magistrátu rozhodlo, že most opraví nákladem 11 milionů korun. A minulý týden k realizaci této investice udělalo první krok. „Radnice nechá vypracovat projektovou dokumentaci na rekonstrukci stavby, která vyjde na 240 tisíc korun. Materiál by měl odpovědět na otázku, jak přesně opravit most vedoucí přes dálnici D46 v Žešově, do jehož konstrukce zatéká prasklinami, železné prvky rezaví a ve špatném stavu je i jeho zábradlí. Most byl před časem uzavřen. Následná diagnostika ukázala, že částečná oprava nepomůže a je nutné stavbu komplexně rekonstruovat,“ prozradil náměstek primátora Jiří Rozehnal (ANO 2011). Večerník se zajímal, zda po celkové rekonstrukci bude most zprovozněn i pro automobilovou dopravu? „To v žádném případě! Pokud někdo nově opravený most bude v budoucnu používat, tak jedině chodci a cyklisté,“ zareagoval Rozehnal. „Vím, že obyvatelé Žešova požadují také to, aby po mostě mohla přejíždět auta. Kvůli tomu se hádají mezi sebou a před časem se rozpadl i zdejší osadní výbor. My jsme ale zjistili, že v minulých letech využívala most nejvíce zemědělská technika, která tudy přejížděla na protější pole. Také si tudy zkracovali cestu někteří řidiči osobních vozidel. To už ale nebude v budoucnu možné, i po rekonstrukci musíme dbát na nosnost celé konstrukce mostu. Řidiči jakýchkoliv motorových vozidel budou muset toto místo objet, však to nebudou mít daleko,“ poznamenala Alena Rašková (ČSSD), náměstkyně prostějovského primátora pro dopravu.

Total Comments

 • Interforst
 • Bazárek
 • Bladenights
 • Šumnica
 • O pohár primátora
 • Basket
 • Floria Dušičky
 • Dny evropského dědictví
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments