Dobré dopoledne, dnes je pátek 24.5.2019
svátek slaví Jana,
zítra Viola
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Jak Večerník informoval již na podzim loňského roku, tento problém stál za rozpadem osadního výboru v Žešově během léta 2018. Hádky mezi obyvateli této příměstské části Prostějova způsobil starý most přes dálnici D46, který magistrát už před dvěma lety nechal z bezpečnostních důvodů uzavřít. Toto přemostění sice nikdy nebylo využíváno pro větší dopravní provoz, přesto jeho uzavření vyvolalo velké emoce. A právě na podzim 2018 se ho magistrát rozhodl za jedenáct milionů korun opravit. Jestli si ale někdo z Žešovských myslel, že most bude sloužit i pro motorová vozidla, plete se!
„Dlouho vedení města v uplynulém volebním období hledalo odpověď na otázku, komu vlastně patří. Po několika jednáních s Ředitelstvím silnic a dálnic a studiu veškeré dostupné dokumentace vyšlo najevo, že starý most je majetkem města Prostějova. Nedá se nic dělat, z tohoto ‚daru‘ nemáme moc velkou radost, ale skutečnost je taková. Musíme se tedy o něj postarat,“ pronesl minulé úterý při tiskové konferenci Rady statutárního města Prostějova primátor František Jura (ANO 2011).
Vloni na podzim tak nechal magistrát již dva roky předtím uzavřený most zkontrolovat po technické stránce. „Uzavření pro motorovou dopravu z důvodu nerespektování dopravního značení s omezením hmotnosti projíždějících vozidel do deseti tun se ukazuje jako naprosto správné. Na mostě je v současnosti osazeno zákazové dopravní značení pro vjezd motorovým vozidlům a dále jsou zde instalovány dopravní sloupky jako fyzická zábrana vjezdu především těžké zemědělské techniky,“ popsal aktuální situaci první náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil (PéVéčko) s tím, že tímto postupem chce vedení města předejít případným vážným problémům. „Vzhledem k tomu, že se jedná o most přes dálnici D46, kde jakékoliv závady, hlavně odpadávající betonová krycí vrstva výztuže, mohou mít vážné následky na bezpečnost dopravy, je nutné jeho stav řešit podle doporučení z hlavní prohlídky a nedávné diagnostiky mostu,“ poznamenal Pospíšil a dodal, že stav spodní stavby mostu, nosné konstrukce a celkový stav mostu je hodnocen jako špatný a jeho použitelnost je hodnocena jako podmíněně použitelná.
Jak již bylo řečeno, v závěru loňského roku se nové vedení magistrátu rozhodlo, že most opraví nákladem 11 milionů korun. A minulý týden k realizaci této investice udělalo první krok. „Radnice nechá vypracovat projektovou dokumentaci na rekonstrukci stavby, která vyjde na 240 tisíc korun. Materiál by měl odpovědět na otázku, jak přesně opravit most vedoucí přes dálnici D46 v Žešově, do jehož konstrukce zatéká prasklinami, železné prvky rezaví a ve špatném stavu je i jeho zábradlí. Most byl před časem uzavřen. Následná diagnostika ukázala, že částečná oprava nepomůže a je nutné stavbu komplexně rekonstruovat,“ prozradil náměstek primátora Jiří Rozehnal (ANO 2011). Večerník se zajímal, zda po celkové rekonstrukci bude most zprovozněn i pro automobilovou dopravu? „To v žádném případě! Pokud někdo nově opravený most bude v budoucnu používat, tak jedině chodci a cyklisté,“ zareagoval Rozehnal. „Vím, že obyvatelé Žešova požadují také to, aby po mostě mohla přejíždět auta. Kvůli tomu se hádají mezi sebou a před časem se rozpadl i zdejší osadní výbor. My jsme ale zjistili, že v minulých letech využívala most nejvíce zemědělská technika, která tudy přejížděla na protější pole. Také si tudy zkracovali cestu někteří řidiči osobních vozidel. To už ale nebude v budoucnu možné, i po rekonstrukci musíme dbát na nosnost celé konstrukce mostu. Řidiči jakýchkoliv motorových vozidel budou muset toto místo objet, však to nebudou mít daleko,“ poznamenala Alena Rašková (ČSSD), náměstkyně prostějovského primátora pro dopravu.

Total Comments

 • KSČM
 • Noc Kostelů
 • Interforst
 • Lázně Skalka
 • Hořava
 • Basic
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI JADRAN?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Nejsme bezohlední.

Pětačtyřicetiletý Marek Mlčoch děkuje v aktuálním čísle nejen svým blízkým, ale i širokému aparátu záchranářů za svůj život, minulé úterý zavolala na linku 156 žena, která si povšimla seniora s jízdním kolem. Ten v Kolářových sadech bezvládně spadl na zem. Díky včasnému příjezdu sanitky se nestalo nic vážného. Tleskáme!

Skoro nejrizikovější fanoušci.

Vedení prostějovské policie ostře zkritizovalo chování části přívrženců hokejových Jestřábů při utkáních druhé nejvyšší soutěže. Za násilnosti, výtržnosti a majetkové trestné činy už Okresní soud v Prostějově vydal těm nejdivočejším sedm zákazů vstupu do haly, když se hraje zápas!

Total Comments

Osobnost týdne

Jan PŘEUČIL
20 preucil
Fenomenální herec společně se svojí manželkou Evou Hruškovou pobavil ve čtvrtek své fanoušky nejen v prostějovském divadle, ale o den dříve i starší příznivce v domově seniorů v Nerudově ulici při neformální besedě.

Total Comments

Číslo týdne

320 000 000

Tak to je darda! Přesně takto astronomickou sumu požaduje společnost Manthellen po prostějovském magistrátu za údajné porušení obchodní smlovy. Jak známo, záležitost se týká kauzy kolem výstavby Galerie Prostějov v prostoru U Špalíčku.

Total Comments

Výrok týdne

„NESUĎTE, ABYSTE NEBYLI SOUZENI!“

Takto při předávání Cen města Prostějova odpovídal jeden z vyznamenaných exprimátor Miroslav Pišťák na kritiku některých současných opozičních zastupitelů města

Total Comments