Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 25.4.2019
svátek slaví Marek,
zítra Oto
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 V závěru loňského roku doslova šokovala celou prostějovskou veřejnost reportáž České televize, v níž se mluvčí Správy železniční dopravní cesty Kateřina Šubová zmínila o rozhodnutí majitele zbourat výpravní budovu místního nádraží v Prostějově. Do hry se okamžitě vložil prostějovský magistrát. Výsledkem kontaktů se SŽDC bylo to, že město by bylo ochotno v případě tak zásadního rozhodnutí majitele budovy nádraží jednat o její záchraně a možném odkoupení. Za celou záležitost se postavila i nová senátorka za Prostějovsko Jitka Chalánková. Exposlankyně dokonce napsala ministrovi dopravy České republiky! A ten jí odpověděl...Jak se Večerník dozvěděl, situace okolo budovy místního nádraží v Prostějově je stále žhavá. „S oblastním ředitelstvím Správy železniční dopravní cesty v Olomouci jsme trvale ve spojení. Nyní je ve schvalovacím procesu návrh SŽDC na zařazení do plánu investic akce rekonstrukce místního nádraží v Prostějově jako celku. Po schválení zařazení bude ze strany tohoto subjektu zadána a zpracována studie proveditelnosti. Jsme dohodnuti na permanentní spolupráci právě ve věci samé výpravní budovy místního nádraží,“ tvrdí Jiří Rozehnal, náměstek primátora statutárního města Prostějov. „Pokud tedy bude v budoucnu, zhruba během jednoho roku až dvou let, ze strany SŽDC budova nabídnuta k odprodeji jako pro ně takzvaná zbytná, bude se město Prostějov tímto samozřejmě zabývat,“ ujistil.
Večerník se jej zajímal, zda existuje něco, co by odkup budovy nádraží mohlo zkomplikovat. „Rozhodujícími faktory budou cena, náklady na celkovou rekonstrukci budovy, její budoucí využití a samozřejmě financování provozu. A v konečné fázi samozřejmě postoj Zastupitelstva statutárního města Prostějov. Na odpovědi na tyto otázky si tedy musíme ještě nějakou dobu počkat. Jsem ale naprosto přesvědčen, že se v budoucnu podaří vše ke spokojenosti vyřešit,“ odpověděl Jiří Rozehnal.
O aktuální stanovisko jsme požádali i majitele objektu. „Celkový stav budovy nelze řešit dílčími opravami, ale je nutná kompletní rekonstrukce objektu. Jen totiž opravit budovu a nemít bezbariérové přístupy či nástupiště také nelze. Problémem je pak především vlhkost a dokladovaná dřevomorka v krovu,“ popsal stav Marek Illiaš, tiskový mluvčí Správy železniční dopravní cesty. „V současné době kompletujeme zadávací podmínky pro zpracování záměru projektu tak, aby mohla být soutěž vypsána bezprostředně po zařazení do finančního plánu,“ přidal.
Co se týče možného odkupu prostějovským magistrátem, optimismus některých občanů musí jeho vyjádření nahlodat. „Do dnešního dne neproběhlo žádné nové oficiální jednání s městem Prostějov o využití budovy, neexistují žádné dohody. Poslední schůzka byla v listopadu loňského roku. S náměstkem primátora bylo dohodnuto, že po zařazení do plánu investic a vyjasnění zbytnosti zařízení v železniční stanici bude již od zadání záměru projektu se zástupci Prostějova projekt projednáván,“ odmítl Illiaš, že by byla situace nějak žhavá. „Předpokládaný termín realizace je po roce 2022?“ potvrdil.


co historickou nemovitost může potkat
a procentuální odhad Večerníku
na pravděpodobnou realizaci

1. rekonstrukce místního nádraží v sekci SŽDC 10%
2. převod či odkup veřejnému sektoru 60%
3. prodej právnickým a fyzickým osobám 20%
4. demolice objektu 10%


Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Semo Smržice
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments