Dobré ráno, dnes je pondělí 27.5.2019
svátek slaví Valdemar,
zítra Vilém
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Ve druhém měsíci tohoto roku se celkový počet uchazečů o zaměstnání v Olomouckém kraji snížil o 2,7 % na 15 050 osob, přičemž počet hlášených volných pracovních míst se snížil o 3,1 % na 10 762 a podíl nezaměstnaných osob šel dolů o 0,1 procentního bodu na 3,4 %. Oproti lednu, kdy došlo k mírnému nárůstu, jde tedy o opačné údaje. Výčet aktuálních statistik dorazil do redakce ze sídla Krajské pobočky Úřadu práce v Olomouci.


Ten k 28. únoru evidoval celkem 15 050 uchazečů o zaměstnání. „Tento počet byl o 424 nižší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku byl nižší dokonce o 4 122 osob,“ prozradil Jaroslav Mikšaník, analytik trhu práce Úřadu práce ČR, Krajské pobočky v Olomouci s tím, že volných míst je aktuálně v nabídce 10 762, což je o 345 méně než v předchozím měsíci a o 1 180 vyšší než ve stejném měsíci minulého roku. „Na jedno volné pracovní místo tedy připadá 1,4 uchazeče,“ podotkl Mikšaník.
V jednotlivých regionech hlásí nejvyšší počet uchazečů o zaměstnání na jedno volné pracovní místo Jeseník (4,5), nejméně je tomu naopak na Prostějovsku (pouze 0,8 osoby na 1 VM). Zdejší region je také jediným v Olomouckém kraji, ve kterém počet volných míst převýšil počet nezaměstnaných. Z celkového počtu nahlášených volných míst bylo 715 vhodných pro osoby se zdravotním postižením (OZP), na jedno volné pracovní místo připadaly 3,4 OZP. Volných pracovních míst pro absolventy a mladistvé bylo registrováno 3 239, na jedno volné místo připadaly 0,2 procenta uchazečů této kategorie.
Vývoj nezaměstnanosti v jednotlivých regionech kraje byl jinak podobný – ve všech došlo k poklesu nezaměstnanosti. K největšímu absolutnímu poklesu došlo na Olomoucku (o 184 osob), který zároveň s okresem Prostějov vykázal i největší relativní pokles (-3,7 %).10 graf2
V průběhu měsíce bylo na Úřadu práce v rámci kraje nově zaevidováno 2 223 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo o 1 475 osob méně; v porovnání se stejným obdobím předchozího roku pak o 176 osob více. „Z evidence během měsíce odešlo celkem 2 647 uchazečů, což je o 378 osob méně než v předchozím měsíci a o 263 než za stejné období minulého roku. Do zaměstnání z nich ve sledovaném měsíci nastoupilo 1 601, tudíž o 74 méně než v předchozím měsíci a o 230 méně než ve stejném měsíci minulého roku. V neposlední řadě pak 214 uchazečů o zaměstnání bylo umístěno prostřednictvím Úřadu práce tj. o 24 méně než v předchozím měsíci, ale o 152 méně než ve stejném období minulého roku, 1 046 uchazečů bylo vyřazeno bez umístění,“ vyčetl analytik trhu práce Úřadu práce ČR, Krajské pobočky v Olomouci.
Ke konci měsíce bylo v kraji evidováno 7 171 žen a jejich podíl na celkovém počtu uchazečů činil 48 %. V evidenci bylo 2 448 osob se zdravotním postižením, což představovalo 16 % z celkového počtu nezaměstnaných. „Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 6 027 uchazečů o zaměstnání, což značí čtyřicet procent ze všech uchazečů vedených v evidenci,“ přidal ještě jeden zajímavý údaj Jaroslav Mikšaník.
Podíl nezaměstnaných osob vyšší než republikový průměr vykázaly tři regiony z kraje, nejvyšší byl v okrese Jeseník (5,8 %), naopak nejnižší podíl byl zaznamenán v rámci Prostějovska (2,4 %). Kromě něj vykazuje nižší číslo než celorepublikový průměr ještě okres Olomouc.

Total Comments

 • KSČM
 • Box
 • Interforst
 • Prostějov Cup 2019
 • Hořava
 • Basic
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Byli jste o víkendu volit do Evropského parlamentu? A koho?

P3_hanaci
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Noc kostelů táhla.

Fenomenální akce přitáhla stovky zájemců o prohlídky kostelů po celém Česku, Prostějovsko nevyjímaje. Svatostánky otevřely své útroby při dalším ročníku Noci kostelů a návštěvníci se tak mohli dostat i do prostor, kam se běžný smrtelník jen tak nedostane. A potěšitelným faktem bylo i to, že možnosti využili i nevěřící.

Zmlácený sudí.

Prostějovský fotbalový rozhodčí Petr Antoníček byl po finálovém utkání MOL Cupu napaden fanoušky poraženého Baníku Ostrava, kteří mu jako videorozhodčímu vyčítali schválení pokutového kopu ve prospěch pražské Slavie, načež jeden z nich jej udeřil pěstí a povalil na zem. Většímu násilí zabránila až hlídka Městské policie v Olomouci...

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Drahoš
21 drahos
Prostějov uplynulou středu navštívil senátor a v minulosti i kandidát na prezidenta České republiky Jiří Drahoš. Zavítal na radnici i do muzea, stihl i besedu se studenty. A Večerníku poskytl exkluzivní rozhovor, na který se můžete těšit ještě do prázdnin.

Total Comments

Číslo týdne

1

A hop do přehrady! Nejlepším možným výsledkem skončilo první měření vody v plumlovské nádrži, kde je na začátek sezóny kvalitní voda bez sinic a jiných nepříjemností. Přehrada stejně jako Poděbrady u Olomouce dostala jedničku.

Total Comments

Výrok týdne

„Každej furt kecá o suchu a já jsem mokrej jako myš!“

Jeden z promočených bezdomovců před místním nádražím takto hudroval v lijáku, který během minulé středy zkrápěl nejen město Prostějov

Total Comments