Dobré odpoledne, dnes je pondělí 25.3.2019
svátek slaví Marián,
zítra Emanuel
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Na dvorku a v rodinném domě na okraji vesnice Ponikev byl před pár dny k vidění doslova děsivý pohled. Přivolaní záchranáři našli na dvoře venkovského domu patnáct na kost vyhublých a vystrašených psů. Vedle nich pak byla tři slepá štěňata a šest rozkládajících se těl jiných psů... K jejich odběru došlo v neděli 25. února, kdy byl holandský majitel v kritickém stavu odvezen do nemocnice. Zaměstnance krajské veterinární správy na místo zavolal jeho bratr, který dorazil ze zahraničí. Dle vyjádření úředníků nebyla jeho motivací záchrana zvířat, spíše se jich chtěl zbavit!


Na místě byly nalezeny také pozůstatky šesti uhynulých psů, kterými se zbytek smečky živil, další mrtvoly zvířat byly objeveny v okolí. Zachránění psi byli v katastrofálním psychickém a fyzickém stavu. „Byli už delší dobu zcela ponecháni svému osudu. Neměli vůbec přístup k vodě, někteří nemohli ani vstát. Kdybychom se o tom dozvěděli o den později, minimálně další dva by umřeli. Většinu se naštěstí podařilo odchytit bez uspání, ale tři agresivní jedinci museli být na převoz uspaní,“ popsal pro Večerník situaci vedoucí útulku Leopold Dostál, kterému bylo smutno nejen kvůli těžce nemocnému majiteli, ale podivoval se i nad přístupem lidí z okolí. „Je velká škoda, že na to nikdo neupozornil dříve. Uhynulých zvířat by jistě bylo méně,“ podotkl.

Týrání řeší policie
Celou situací se zabýval odbor životního prostředí konické radnice. „Mohu potvrdit, že k případu došlo v našem správním území, bližší informace však nemohu sdělit,“ uvedl jeho zaměstnanec Pavel Nerad, který společně s policisty zasahoval přímo na místě. „Pokud se zvířata uzdraví, povedeme s majitelem správní řízení o odebrání psů kvůli týrání. Pak po něm budeme vymáhat náklady na péči o ně,“ dodal. Případem se zabývá Policie ČR. „Uvedenou věc pro podezření z přečinu týrání zvířat prověřujeme na základě vlastního zjištění. Ve stejné věci jsme však obdrželi i trestní oznámení veterinární správy,“ potvrdil František Kořínek, tiskový mluvčí Krajského ředitelství Policie Olomouckého kraje.

Jako z koncentráku
Zubožení psi se nyní v Čechách pod Kosířem pomalu, ale jistě dávají dohromady. „Když se k nám dostali, bylo to jako u lidí z koncentračních táborů! Nejdříve se musel opět nastartovat jejich metabolismus. Posun v tomto ohledu je velký, dáváme jim kvalitní krmivo, vitamíny i zdroj energie do vody. Všichni půjdou k adopci. Kdy se tak stane, je individuální, vidíme to zhruba do dvou měsíců, že by mohli být připraveni. Nejlépe na tom budou štěňátka, která byla nejméně zatížena tím, co prožila,“ naznačil další vývoj události Leopold Dostál, kterého jsme se na konci minulého týdne zeptali na jejich aktuální zdravotní stav. „Změna je jasně patrná, dnes už byste na nich nepoznali, čím si museli projít. Ozvaly se nám mraky lidí, kteří by si je rádi adoptovali. Musejí ovšem být trpěliví, dříve jak za měsíc to nepůjde,“ dodal aktuálně Leopold Dostál.

Zemřel mu přítel
Dle místních nikdo netušil, co se ve zchátralém domě děje. „Kdyby se zvířata toulala, musíme to řešit. To se ovšem nedělo,“ odmítá pochybení Jan Kuchař, starosta Ludmírova, pod něhož Ponikev spadá. „Případ je nyní plně v kompetenci policie a krajské veterinární správy,“ přidal. Co se týče vlastního majitele, toho prý osobně neznal. „V obci žil se svým přítelem asi deset let. Jeden z nich už umřel. Co jsem slyšel, tak nikam moc nechodili. Víc k tomu nevím,“ utrousil Kuchař.
Johan V. H. podnikal, mimo jiné provozoval kozí farmu Cozy. Dle sousedů se oba cizinci původně chtěli s místními přátelit a nedlouho po svém nastěhování uspořádali ve zdejší hospodě akci, na kterou pozvali všechny místní. S postupem času se však oba uzavřeli a nikam nevycházeli. S tím, který zhruba před rokem zemřel, měli mít sousedé kvůli jeho agresivitě potíže. Po smrti svého přítele jinak bezproblémový Johan zřejmě na vše včetně péče o psy zcela rezignoval. Nyní i on má vážné zdravotní problémy, s nimiž zůstává v lékařském ošetření. Jeho aktuální zdravotní stav zůstává otázkou, nemocnice v této souvislosti nechce podávat žádné informace.

Místo vzteku raději podpora
Mnozí lidé v souvislosti s nálezem volali po zpřísnění trestů za týrání zvířat a potrestání majitele. To by ovšem samým zvířatům jistě nijak nepomohlo. Mnohem efektivnější bude v případě zájmu zaslat finanční podporu, o kterou útulek v této souvislosti žádá na svých webových stránkách a činí tak i prostřednictvím Večerníku. „Děkujeme za každou pomoc, moc si toho vážíme,“ vzkázal vedoucí útulku Leopold Dostál.Pokud by chtěl někdo zuboženým husky pomoci, uvítají v útulku kvalitní granule, které lze doručit na adresu: Voříšek - útulek pro psy, Samota 133, 798 58 Čechy pod Kosířem. Na webu útulku http://www.vorisek.org a jeho facebookovém profilu je zveřejněno číslo transparentního účtu 43-7715910237/0100 s variabilním symbolem 18, kam mohou zájemci poslat finanční příspěvek.

Total Comments

  • Muzeum Kočárů
  • Prostějovské Velikonoce
  • Basic
  • Zahradnictví Adelovi
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_superfinale_korfbal

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V PIZZERII HRADEBNÍ?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Už mají plán.

Uběhl už nějaký ten týden od rozhodnutí brněnského soudu, který zneplatnil smlouvy mezi městem a společností Manthellan. Zdálo se, že si magistrát neví rady, co bude dělat se Společenským domem a jeho okolím. Minulou středu ale radní poprvé zveřejnili své plány s rekonstrukcí kulturáku i okolí. A bude se opravovat!

Škoda za 300 tisíc?!

V minulém vydání Večerník referoval o vandalském činu, který poškodil auto prostějovské zastupitelky Hany Naiclerové. Ta při prvotním šetření odhadla pro policii škodu na „zničeném“ autě politém barvou částkou tří set tisíc korun. Záhy vyšlo ale najevo, že někdo jí vozidlo polil Balakrylem, který za pár dní myčka odstranila...

Total Comments

Osobnost týdne

ANEŽKA FELNEROVÁ
12 felnerovaSpeciální ocenění si z mezinárodní koktejlové soutěže juniorů pod názvem HANÁCKÁ BARMAN SHOW 2019, která se konala v přednáškovém sále Národního domu, odnesla tato studentka pořádající Střední odborné školy Prostějov.

Total Comments

Číslo týdne

25 000
Společný koncert pěveckého sboru Nota Bene, dětí ze ZUŠ Vladimíra Ambrose a klavíristy Daniela Juna, který proběhl minulou středu v Městském divadle v Prostějově, vynesl rovných pětadvacet tisíc korun. Částka poputuje organizaci UNICEF.

Total Comments

Výrok týdne

„KDO JINÝ BY SI MĚL PROSTĚJOV UKLIDIT, KDYŽ NE MY SAMI!“

Náměstkyně primátora Milada Sokolová zvala všechny dobrovolníky, aby přiložili ruku k dílu při akci Ukliďme si Česko

Total Comments