Dobré dopoledne, dnes je neděle 26.5.2019
svátek slaví Filip,
zítra Valdemar
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Na dvorku a v rodinném domě na okraji vesnice Ponikev byl před pár dny k vidění doslova děsivý pohled. Přivolaní záchranáři našli na dvoře venkovského domu patnáct na kost vyhublých a vystrašených psů. Vedle nich pak byla tři slepá štěňata a šest rozkládajících se těl jiných psů... K jejich odběru došlo v neděli 25. února, kdy byl holandský majitel v kritickém stavu odvezen do nemocnice. Zaměstnance krajské veterinární správy na místo zavolal jeho bratr, který dorazil ze zahraničí. Dle vyjádření úředníků nebyla jeho motivací záchrana zvířat, spíše se jich chtěl zbavit!


Na místě byly nalezeny také pozůstatky šesti uhynulých psů, kterými se zbytek smečky živil, další mrtvoly zvířat byly objeveny v okolí. Zachránění psi byli v katastrofálním psychickém a fyzickém stavu. „Byli už delší dobu zcela ponecháni svému osudu. Neměli vůbec přístup k vodě, někteří nemohli ani vstát. Kdybychom se o tom dozvěděli o den později, minimálně další dva by umřeli. Většinu se naštěstí podařilo odchytit bez uspání, ale tři agresivní jedinci museli být na převoz uspaní,“ popsal pro Večerník situaci vedoucí útulku Leopold Dostál, kterému bylo smutno nejen kvůli těžce nemocnému majiteli, ale podivoval se i nad přístupem lidí z okolí. „Je velká škoda, že na to nikdo neupozornil dříve. Uhynulých zvířat by jistě bylo méně,“ podotkl.

Týrání řeší policie
Celou situací se zabýval odbor životního prostředí konické radnice. „Mohu potvrdit, že k případu došlo v našem správním území, bližší informace však nemohu sdělit,“ uvedl jeho zaměstnanec Pavel Nerad, který společně s policisty zasahoval přímo na místě. „Pokud se zvířata uzdraví, povedeme s majitelem správní řízení o odebrání psů kvůli týrání. Pak po něm budeme vymáhat náklady na péči o ně,“ dodal. Případem se zabývá Policie ČR. „Uvedenou věc pro podezření z přečinu týrání zvířat prověřujeme na základě vlastního zjištění. Ve stejné věci jsme však obdrželi i trestní oznámení veterinární správy,“ potvrdil František Kořínek, tiskový mluvčí Krajského ředitelství Policie Olomouckého kraje.

Jako z koncentráku
Zubožení psi se nyní v Čechách pod Kosířem pomalu, ale jistě dávají dohromady. „Když se k nám dostali, bylo to jako u lidí z koncentračních táborů! Nejdříve se musel opět nastartovat jejich metabolismus. Posun v tomto ohledu je velký, dáváme jim kvalitní krmivo, vitamíny i zdroj energie do vody. Všichni půjdou k adopci. Kdy se tak stane, je individuální, vidíme to zhruba do dvou měsíců, že by mohli být připraveni. Nejlépe na tom budou štěňátka, která byla nejméně zatížena tím, co prožila,“ naznačil další vývoj události Leopold Dostál, kterého jsme se na konci minulého týdne zeptali na jejich aktuální zdravotní stav. „Změna je jasně patrná, dnes už byste na nich nepoznali, čím si museli projít. Ozvaly se nám mraky lidí, kteří by si je rádi adoptovali. Musejí ovšem být trpěliví, dříve jak za měsíc to nepůjde,“ dodal aktuálně Leopold Dostál.

Zemřel mu přítel
Dle místních nikdo netušil, co se ve zchátralém domě děje. „Kdyby se zvířata toulala, musíme to řešit. To se ovšem nedělo,“ odmítá pochybení Jan Kuchař, starosta Ludmírova, pod něhož Ponikev spadá. „Případ je nyní plně v kompetenci policie a krajské veterinární správy,“ přidal. Co se týče vlastního majitele, toho prý osobně neznal. „V obci žil se svým přítelem asi deset let. Jeden z nich už umřel. Co jsem slyšel, tak nikam moc nechodili. Víc k tomu nevím,“ utrousil Kuchař.
Johan V. H. podnikal, mimo jiné provozoval kozí farmu Cozy. Dle sousedů se oba cizinci původně chtěli s místními přátelit a nedlouho po svém nastěhování uspořádali ve zdejší hospodě akci, na kterou pozvali všechny místní. S postupem času se však oba uzavřeli a nikam nevycházeli. S tím, který zhruba před rokem zemřel, měli mít sousedé kvůli jeho agresivitě potíže. Po smrti svého přítele jinak bezproblémový Johan zřejmě na vše včetně péče o psy zcela rezignoval. Nyní i on má vážné zdravotní problémy, s nimiž zůstává v lékařském ošetření. Jeho aktuální zdravotní stav zůstává otázkou, nemocnice v této souvislosti nechce podávat žádné informace.

Místo vzteku raději podpora
Mnozí lidé v souvislosti s nálezem volali po zpřísnění trestů za týrání zvířat a potrestání majitele. To by ovšem samým zvířatům jistě nijak nepomohlo. Mnohem efektivnější bude v případě zájmu zaslat finanční podporu, o kterou útulek v této souvislosti žádá na svých webových stránkách a činí tak i prostřednictvím Večerníku. „Děkujeme za každou pomoc, moc si toho vážíme,“ vzkázal vedoucí útulku Leopold Dostál.Pokud by chtěl někdo zuboženým husky pomoci, uvítají v útulku kvalitní granule, které lze doručit na adresu: Voříšek - útulek pro psy, Samota 133, 798 58 Čechy pod Kosířem. Na webu útulku http://www.vorisek.org a jeho facebookovém profilu je zveřejněno číslo transparentního účtu 43-7715910237/0100 s variabilním symbolem 18, kam mohou zájemci poslat finanční příspěvek.

Total Comments

 • KSČM
 • Noc Kostelů
 • Interforst
 • Lázně Skalka
 • Hořava
 • Basic
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI JADRAN?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Nejsme bezohlední.

Pětačtyřicetiletý Marek Mlčoch děkuje v aktuálním čísle nejen svým blízkým, ale i širokému aparátu záchranářů za svůj život, minulé úterý zavolala na linku 156 žena, která si povšimla seniora s jízdním kolem. Ten v Kolářových sadech bezvládně spadl na zem. Díky včasnému příjezdu sanitky se nestalo nic vážného. Tleskáme!

Skoro nejrizikovější fanoušci.

Vedení prostějovské policie ostře zkritizovalo chování části přívrženců hokejových Jestřábů při utkáních druhé nejvyšší soutěže. Za násilnosti, výtržnosti a majetkové trestné činy už Okresní soud v Prostějově vydal těm nejdivočejším sedm zákazů vstupu do haly, když se hraje zápas!

Total Comments

Osobnost týdne

Jan PŘEUČIL
20 preucil
Fenomenální herec společně se svojí manželkou Evou Hruškovou pobavil ve čtvrtek své fanoušky nejen v prostějovském divadle, ale o den dříve i starší příznivce v domově seniorů v Nerudově ulici při neformální besedě.

Total Comments

Číslo týdne

320 000 000

Tak to je darda! Přesně takto astronomickou sumu požaduje společnost Manthellen po prostějovském magistrátu za údajné porušení obchodní smlovy. Jak známo, záležitost se týká kauzy kolem výstavby Galerie Prostějov v prostoru U Špalíčku.

Total Comments

Výrok týdne

„NESUĎTE, ABYSTE NEBYLI SOUZENI!“

Takto při předávání Cen města Prostějova odpovídal jeden z vyznamenaných exprimátor Miroslav Pišťák na kritiku některých současných opozičních zastupitelů města

Total Comments