Dobrý večer, dnes je neděle 26.5.2019
svátek slaví Filip,
zítra Valdemar
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Další díl seriálu „Bude se bourat místní nádraží?“ spatřil světlo světa. Předminulý týden rozvířila hladinu zájmu veřejnosti zpráva, která podle všeho vyplynula z vyjádření Úřadu památkové péče. Podle něj požádala Správa železniční dopravní cesty tento úřad o vyjádření k záměru rekonstrukce objektu místního nádraží v Prostějově s ohledem na to, že SŽDC hodlá ze stařičké výpravní budovy odstranit celé první patro nemovitosti a také obě křídla. Večerník pak zaujala ještě jedna významná věc. Ministr dopravy Daň Ťok totiž nedávno v dopise senátorce Jitce Chalánkové uvedl, že žádná jednání mezi prostějovským magistrátem a SŽDC o záchraně budovy neprobíhají. A to samé minulý týden potvrdil sám tiskový mluvčí této organizace...Večerník se dostal k odpovědi Národního památkového úřadu v Praze, který reagoval na dotaz Správy železniční dopravní cesty ohledně možnosti provést demoliční práce na výpravní budově místního nádraží v Prostějově. „SŽDC hodlá touto formou takzvané optimalizace opravit místní nádraží v Prostějově včetně kolejiště. Výpravní budova místního nádraží však není chráněna jako kulturní památka, proto nevzniká povinnost vlastníka žádat Národní památkový ústav o vyjádření. Lze jen doporučit, aby se zástupci magistrátu, pakliže mají zájem budovu zachovat a případně využívat, obrátili na SŽDC,“ píše se ve vyjádření Evy Dvořákové z NPÚ v Praze.
Večerník kontaktoval prostějovskou radnici, zda místní vedení ví o případné demolici částí budovy místního nádraží? „Nechápu, kdo roznáší takové ‚kachny'! Na základě vašeho dotazu jsem si vše znovu ověřoval na olomoucké pobočce SŽDC a bylo mi řečeno, že dílčí demolice budovy místního nádraží v plánu ani nějakém projektu není,“ odpověděl pobouřený náměstek primátora statutárního města Prostějova Jiří Rozehnal (ANO 2011).
Dle reakce jednoho z mluvčích generálního ředitelství Správy železničních cest v Praze však může být již brzy vše jinak. „Celkový stav budovy místního nádraží v Prostějově nelze řešit dílčími opravami, ale je nutná kompletní rekonstrukce objektu. Je tam vlhkost či dokladovaná dřevomorka v krovu. Bez rekonstrukce staničního zabezpečovacího zařízení nelze opravovat budovu. A opravit budovu a nemít bezbariérové přístupy i nástupiště také nelze. V současné době tedy kompletujeme zadávací podmínky pro zpracování záměru projektu tak, aby mohla být soutěž vypsána bezprostředně po zařazení do finančního plánu,“ překvapil Večerník Marek Illiaš, mluvčí Generálního ředitelství SŽDC v Praze.
Jestliže majitel již kompletuje projekt a chystá finanční plán na rekonstrukci, je pro představitele prostějovského magistrátu zřejmě nejvyšší čas, aby uspíšili jednání o záchraně místního nádraží... „K výpravní budově místního nádraží do dnešního dne neexistují žádné dohody a neproběhlo žádné oficiální jednání. Poslední schůzka se datuje z listopadu 2018. S náměstkem primátora Prostějova bylo dohodnuto, že po zařazení do plánu investic a vyjasnění zbytnosti zařízení železniční stanice bude již od zadání záměru projektu se zástupci Prostějova stav věci projednáván. Předpokládaný termín realizace je po roce 2022,“ uvedl mluvčí SŽDC.
Pokud ovšem dosud poslední jednání mezi prostějovským magistrátem a SŽDC proběhlo koncem loňského roku, je tady něco jinak! Prostějovští radní totiž ještě na začátku ledna novinářům tvrdili, že jednání probíhají prakticky neustále... „Opravdu nevím, kdo je tvůrcem těch zaručených zpráv a raději to ani nechci vědět. Pokud vydám já nebo pan primátor prohlášení, jedná se o pravdivé skutečnosti, protože naši práci považujeme velmi odpovědnou vůči všem občanům našeho města a právě proto k tomu takto přistupujeme. Věnujte pozornost posledním větám mluvčího Illiaše týkajícím se informace ve věci spolupráce SŽDC a statutárního města Prostějova ohledně budovy místního nádraží v Prostějově, kde je zcela jednoznačně deklarován skutečný stav věci. Navíc jsem v permanentním spojení s panem Komárkem, náměstkem oblastního ředitele SŽDC v Olomouci,“ poslal ještě Večerníku jedno vyjádření rozhořčený náměstek prostějovského primátora Jiří Rozehnal.
Okolo osudu místního nádraží v Prostějově tedy stále panuje víc dohadů než vysvětlených věcí...


Total Comments

 • KSČM
 • Noc Kostelů
 • Interforst
 • Lázně Skalka
 • Hořava
 • Basic
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI JADRAN?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Noc kostelů táhla.

Fenomenální akce přitáhla stovky zájemců o prohlídky kostelů po celém Česku, Prostějovsko nevyjímaje. Svatostánky otevřely své útroby při dalším ročníku Noci kostelů a návštěvníci se tak mohli dostat i do prostor, kam se běžný smrtelník jen tak nedostane. A potěšitelným faktem bylo i to, že možnosti využili i nevěřící.

Zmlácený sudí.

Prostějovský fotbalový rozhodčí Petr Antoníček byl po finálovém utkání MOL Cupu napaden fanoušky poraženého Baníku Ostrava, kteří mu jako videorozhodčímu vyčítali schválení pokutového kopu ve prospěch pražské Slavie, načež jeden z nich jej udeřil pěstí a povalil na zem. Většímu násilí zabránila až hlídka Městské policie v Olomouci...

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Drahoš
21 drahos
Prostějov uplynulou středu navštívil senátor a v minulosti i kandidát na prezidenta České republiky Jiří Drahoš. Zavítal na radnici i do muzea, stihl i besedu se studenty. A Večerníku poskytl exkluzivní rozhovor, na který se můžete těšit ještě do prázdnin.

Total Comments

Číslo týdne

1

A hop do přehrady! Nejlepším možným výsledkem skončilo první měření vody v plumlovské nádrži, kde je na začátek sezóny kvalitní voda bez sinic a jiných nepříjemností. Přehrada stejně jako Poděbrady u Olomouce dostala jedničku.

Total Comments

Výrok týdne

„Každej furt kecá o suchu a já jsem mokrej jako myš!“

Jeden z promočených bezdomovců před místním nádražím takto hudroval v lijáku, který během minulé středy zkrápěl nejen město Prostějov

Total Comments