Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 22.8.2019
svátek slaví Bohuslav,
zítra Sandra
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Další díl seriálu „Bude se bourat místní nádraží?“ spatřil světlo světa. Předminulý týden rozvířila hladinu zájmu veřejnosti zpráva, která podle všeho vyplynula z vyjádření Úřadu památkové péče. Podle něj požádala Správa železniční dopravní cesty tento úřad o vyjádření k záměru rekonstrukce objektu místního nádraží v Prostějově s ohledem na to, že SŽDC hodlá ze stařičké výpravní budovy odstranit celé první patro nemovitosti a také obě křídla. Večerník pak zaujala ještě jedna významná věc. Ministr dopravy Daň Ťok totiž nedávno v dopise senátorce Jitce Chalánkové uvedl, že žádná jednání mezi prostějovským magistrátem a SŽDC o záchraně budovy neprobíhají. A to samé minulý týden potvrdil sám tiskový mluvčí této organizace...Večerník se dostal k odpovědi Národního památkového úřadu v Praze, který reagoval na dotaz Správy železniční dopravní cesty ohledně možnosti provést demoliční práce na výpravní budově místního nádraží v Prostějově. „SŽDC hodlá touto formou takzvané optimalizace opravit místní nádraží v Prostějově včetně kolejiště. Výpravní budova místního nádraží však není chráněna jako kulturní památka, proto nevzniká povinnost vlastníka žádat Národní památkový ústav o vyjádření. Lze jen doporučit, aby se zástupci magistrátu, pakliže mají zájem budovu zachovat a případně využívat, obrátili na SŽDC,“ píše se ve vyjádření Evy Dvořákové z NPÚ v Praze.
Večerník kontaktoval prostějovskou radnici, zda místní vedení ví o případné demolici částí budovy místního nádraží? „Nechápu, kdo roznáší takové ‚kachny'! Na základě vašeho dotazu jsem si vše znovu ověřoval na olomoucké pobočce SŽDC a bylo mi řečeno, že dílčí demolice budovy místního nádraží v plánu ani nějakém projektu není,“ odpověděl pobouřený náměstek primátora statutárního města Prostějova Jiří Rozehnal (ANO 2011).
Dle reakce jednoho z mluvčích generálního ředitelství Správy železničních cest v Praze však může být již brzy vše jinak. „Celkový stav budovy místního nádraží v Prostějově nelze řešit dílčími opravami, ale je nutná kompletní rekonstrukce objektu. Je tam vlhkost či dokladovaná dřevomorka v krovu. Bez rekonstrukce staničního zabezpečovacího zařízení nelze opravovat budovu. A opravit budovu a nemít bezbariérové přístupy i nástupiště také nelze. V současné době tedy kompletujeme zadávací podmínky pro zpracování záměru projektu tak, aby mohla být soutěž vypsána bezprostředně po zařazení do finančního plánu,“ překvapil Večerník Marek Illiaš, mluvčí Generálního ředitelství SŽDC v Praze.
Jestliže majitel již kompletuje projekt a chystá finanční plán na rekonstrukci, je pro představitele prostějovského magistrátu zřejmě nejvyšší čas, aby uspíšili jednání o záchraně místního nádraží... „K výpravní budově místního nádraží do dnešního dne neexistují žádné dohody a neproběhlo žádné oficiální jednání. Poslední schůzka se datuje z listopadu 2018. S náměstkem primátora Prostějova bylo dohodnuto, že po zařazení do plánu investic a vyjasnění zbytnosti zařízení železniční stanice bude již od zadání záměru projektu se zástupci Prostějova stav věci projednáván. Předpokládaný termín realizace je po roce 2022,“ uvedl mluvčí SŽDC.
Pokud ovšem dosud poslední jednání mezi prostějovským magistrátem a SŽDC proběhlo koncem loňského roku, je tady něco jinak! Prostějovští radní totiž ještě na začátku ledna novinářům tvrdili, že jednání probíhají prakticky neustále... „Opravdu nevím, kdo je tvůrcem těch zaručených zpráv a raději to ani nechci vědět. Pokud vydám já nebo pan primátor prohlášení, jedná se o pravdivé skutečnosti, protože naši práci považujeme velmi odpovědnou vůči všem občanům našeho města a právě proto k tomu takto přistupujeme. Věnujte pozornost posledním větám mluvčího Illiaše týkajícím se informace ve věci spolupráce SŽDC a statutárního města Prostějova ohledně budovy místního nádraží v Prostějově, kde je zcela jednoznačně deklarován skutečný stav věci. Navíc jsem v permanentním spojení s panem Komárkem, náměstkem oblastního ředitele SŽDC v Olomouci,“ poslal ještě Večerníku jedno vyjádření rozhořčený náměstek prostějovského primátora Jiří Rozehnal.
Okolo osudu místního nádraží v Prostějově tedy stále panuje víc dohadů než vysvětlených věcí...


Total Comments

  • Memoriál Otmara Malečka
  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Basic
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments