Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 21.11.2019
svátek slaví Albert,
zítra Cecílie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

„Máme uherák, olejovky, lososa a budeme mít smažená vajíčka. To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou!“ pochvaloval si feldkurát Katz v nesmrtelném Švejkovi.


Utratit majlant za jídlo je možné i dnes. Ostatně ceny v některých restauracích už začínají šplhat do nebývalých výšin. Nicméně pokud chcete nasekat opravdu vysoké dluhy, pak je dobré na to jít trochu jinak.
Ideální černou dírou, do níž můžete vyhodit přebytečné peníze, jsou některé obzvláště „výhodné investice“. To znamená, že půjčíte někomu, kdo vám za ně obratem slíbí vysoké úroky. Obvyklý postup je takový: jednou vám vše vrátí i s úroky, i podruhé vám vše vrátí, a když budete chtít snadno vydělat potřetí, pak už od něj neuvidíte ani korunu.
Máte-li trochu rozumu, pořád na tom budete lépe než ten, komu jste půjčili. Právě v této nevděčné roli se ocitl Jan Vymětal z Dětkovic. Ač nepracoval, působil natolik sebevědomě, že se vždy našel někdo, kdo mu byl ochotný půjčit.
I on své peníze svérázným způsobem „investoval“. Pokoušel se je totiž mimo jiné rozmnožit v sázkových a hazardních hrách. Nelze se divit, že tolik očekávaný zisk se nedostavil, naopak se do sítě svých dluhů zaplétal stále více a více.
Když pak člověk sledoval jeho výpověď u soudu, pak ze všeho nejvíc připomínal zaskočeného školáka, který jen s námahou hledá odpovědi na základní otázky ze strany soudce. Tušil sice, kolik zhruba komu dluží, už se však dosti ztrácel v tom, kdy si peníze půjčil, kolik už splatil a kolik mu ještě splatit zbývá.
V podobné situace je přitom víc lidí kolem nás, než bychom čekali. Navzdory solidní ekonomické situaci jsou už vedeny exekuce na 900 tisíc Čechů. Žít na dluh se považuje za normální, přitom někteří z nás ztrácejí přehled o tom, jaké dluhy mají, kolik kvůli nim přeplatí, kolik mají splácet a co jim hrozí, když tak nebudou činit. Ostatně to samé přitom platí v přístupu k vlastnímu zdraví. Ve vztahu k vlastním financím jde o zmatené děti, které potřebují vodit za ručičku. Pokud se jim pak něco ošklivého přihodí, obviňují z toho paní učitelku respektive stát. Přitom by stačilo jediné: trošku používat mozek.
Nicméně je to marný, je to marný, je to marný. Snad proto by se v hodinách matematiky měla ještě před sčítáním celých čísel začít vyučovat tato poučka: „Nikomu nepůjčuj a od nikoho si nepůjčuj. Nebo tě čert sebere!“

Total Comments

  • ZŠ Melantrichova
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U POSLEDNÍHO HALÍŘE?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bílá pastelka zabrala.

Jubilejní dvacátá sbírka na speciální služby pro nevidomé, slabozraké a na podporu speciálních výukových programů měla širokou odezvu i mezi dětmi základních škol a studenty středních škol v Prostějově. Dohromady se mezi školní mládeží v Prostějově vybralo 60 328 korun.

Opět bez tiskové konference.

Radní už podruhé za sebou prokázali, že o setkání s novináři zřejmě příliš nestojí. Informace z magistrátu o jednání rady města v úterý 19. listopadu sice došla, jedním dechem ale bylo sděleno, že se tradiční následná tisková konference konat nebude... Vivat transparentnost!

Total Comments

Osobnost týdne

JAN DOLANSKÝ

46 dolanskySpolečně s dalšími známými herci se v prostějovském divadle představil v rámci akce Noc divadel ve hře Perfect Days. Partnery mu byli například Jan Hofman, Lenka Vlasáková a Dana Syslová.

Total Comments

Číslo týdne

 30

Celý minulý týden se logicky nesl ve znamení oslav a připomínek třicátého výročí listopadových událostí roku 1989. Vrcholem všeho byly nedělní oslavy sametové revoluce na prostějovském náměstí T. G. Masaryka.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SI PŘEČETL  ROZHOVOR S PANEM  ŠLAMBOREM, TAK JSEM  SI MUSEL DÁT SKLENIČKU  STUDENÉ VODY!“

Předseda Oblastního sdružení ODS Prostějov Petr Sokol žasne, jak po třiceti letech někteří vidí sametovou revoluci...

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments