Dobré ráno, dnes je pátek 26.4.2019
svátek slaví Oto,
zítra Jaroslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Zastupitelé na svém doposud posledním jednání dali zelenou dotacím třinácti sociálním organizacím, které požádaly o finanční pomoc vyšší než padesát tisíc korun. Největší krajíc z městských peněz si logicky jako každý rok ukrojilo Azylové centrum Prostějov, jelikož se dlouhodobě těší velké přízni pro svoji záslužnou činnost při pomoci lidem bez domova či osamělým matkám s dětmi. Čtvrt milionu korun obdrželo také Kontaktní centrum ve Vrahovicích, které má v péči stovky drogově závislých klientů. „Po schválení těchto vyšších dotací budeme ještě v radě města jednat o nižších příspěvcích dalším sociálním organizacím,“ upozornila Večerník Alena Rašková (ČSSD), náměstkyně primátora statutárního města Prostějov.

Zastupitelé v úterý 19. února odhlasovali dotace sociálním organizacím jednomyslně, diskuse se skoro žádné nevedly. „Jednalo se o sociální organizace, které každoročně žádají dotační částky vyšší než sto tisíc korun. Schválené dotace jsou přibližně stejné jako v loňském roce, v některých případech dokonce mírně navýšené. Teď bude následovat poskytování večejné finanční podpory i dalším menším organizacím. Nevylučuji, že v radě města ještě budeme navrhovat i částky nad sto tisíc korun, které bude muset posvětit zastupitelstvo během dubna. Většinou půjde o organizace, které neměly v prvním kole dotačního řízení ještě zveřejněnou účetní uzávěrku za rok 2017. Nyní to napravily a my tak můžeme o finanční pomoci jednat. Ale v drtivé většině případů půjde o dotace nižší pod padesát tisíc korun, které jsou v kompetenci rady. Celkově se bude mezi sociální organizace rozdělovat v tomto roce další více než jeden milion korun,“ prozradila Večerníku Alena Rašková.
Letošní proces schvalování sociálních dotací měl jednu významnou novinku. „V předešlých letech byly dotace i do sociální oblasti přesně charakterizované a peníze byly určeny na přesný účel. Například na energie, nájemné, na zařízení či nějaký konkrétní sociální program. Nyní peníze posíláme na účet organizacím bez jakéhokoliv omezování, za co mohou peníze utratit. Jedinou výjimkou jsou organizace, které žádaly finanční prostředky na rekondiční pobyty. To je opravdu jediná věc, kterou jsme v žádostech o dotace škrtli a nedovolíme, aby finance byly použity na tyto účely. Zájezdy či jiné akce pro potřebné spoluobčany či seniory ano, ovšem na rekondiční pobyty se dostane jen malý okruh lidí a je to nespravedlivé vůči ostatním. Když například Svaz tělesně postižených sdružuje dvě stovky členů a na pobyty se dostane pouze dvacet nebo třicet z nich, je to skutečně nemožné,“ míní náměstkyně primátora.
V letošním roce neobdržel dotaci od Prostějova Hospic na Svatém Kopečku, který z městské pokladny v předešlých letech dostával pravidelně desítky tisíc korun, neboť se toto zařízení staralo rovněž o prostějovské pacienty. „Letos jsme z tohoto hospice žádost o finanční podporu neobdrželi. Registrujeme od této organizace žádost o dotaci na pojízdný hospic, ale komise nedoporučuje podpořit tuto záležitost. My totiž touto službou v Prostějově již disponujeme a výborně ji zvládá společnost Sanco,“ objasnila Rašková.
Žádosti o dotace na jednotlivé projekty a služby v Prostějově jsou v prvním kole posuzovány komisí sociální a zdravotní, která je složena z odborníků v této oblasti. Následně vše řeší rada města a posléze zastupitelstvo. Takže dá se říci, že v tomto „vícekolovém“ projednávání jsou zvažována všechna pro a proti při přidělování veřejné finanční podpory.
Nejštědřejší dotaci získalo opět Azylové centrum v Prostějově. „Toto zařízení hodnotím velice kladně, jeho ředitel Kalla má letité zkušenosti při práci s osobami bez domova. Azylové centrum proto není pouze zařízení poskytující přístřeší, ale pracuje i v terénu při vyhledávání osob, pomáhá jim se stravou a umožňuje vyprat si oděv, vede je k pracovním návykům a je nápomocna těm, kteří projeví zájem se začlenit zpět do společnosti. Nabízí také pomoc se získáváním pracovních a hygienických návyků, včetně umisťování v bytech těch, kteří se rozhodnou odejít z ulice zpět do běžného života,“ objasňuje exprimátorka. „Podmínkou je samozřejmě zájem těchto občanů i snaha o začleňování. Je potřeba zdůraznit, že podporou této služby se také zmírňuje riziko dopadu negativních jevů, jako jsou majetková a násilná trestná činnost či rozličná zdravotní rizika. To vše by mohlo potenciálně společnost ohrožovat. Z tohoto důvodu jsou nezbytné prevence a práce s lidmi z těchto sociálně vyloučených skupin,“ uzavřela náměstkyně primátora pro sociální oblast Alena Rašková.

schválené dotace do sociální oblasti

subjekt požadovaná částka (v Kč) schválená částka (v Kč)
Člověk v tísni Praha 298 000 30 000
Podané ruce Prostějov 70 000 70 000
Kontaktní centrum Prostějov 400 000 250 000
Nízkoprahové zařízení Prostějov 115 000 100 000
Charita Prostějov 100 000 50 000
Projekt Charitní šatník 240 000 30 000
Pomocná ruka Prostějov 105 600 80 000
Podané ruce Frýdek-Místek 150 000 20 000
Lipka Tetín Prostějov 423 000 150 000
Lipka Tetín - denní stacionář 450 000 150 000
Lipka Tetín - terapeutická dílna 300 000 75 000
Svaz tělesně postižených Prostějov 233 500 100 000
Azylové centrum Prostějov 900 000 500 000

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Semo Smržice
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments