Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 25.4.2019
svátek slaví Marek,
zítra Oto
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Kralice na Hané jsou na nohou. Po městysi někdo rozšířil leták nazvaný „Spalovna odpadů v Kralicích na Hané“. V dokumentu se tvrdí, že v bývalém areálu firmy Spreso má vzniknout spalovna odpadů, která bude produkovat nebezpečné plyny a zhorší ovzduší v obci. Bude tomu skutečně tak?Závod na likvidaci odpadu a tzv. pyrolýzní jednotka mají být dle anonymních autorů letáku v obci bezprostředně sousedící s Prostějovem vybudovány ještě v tomto roce. „Jedná se o spalování odpadových plastů, vysloužilých pneumatik, nemocničního odpadu, koksu nebo kalu. Tato technologie zpracování odpadu může produkovat toxické a zapáchající plyny,“ píše se v letáku, který viní starostu obce a místní zastupitele z toho, že přípravám uvedeného projektu napomáhají, aniž by o něm informovali veřejnost„

Proti spalovně se postavím“

Starosta něco podobného zásadně odmítá. „Není mi známo nic o tom, že by v katastru našeho městyse měla vzniknout spalovna odpadů. Pokud bych obdržel hodnověrnou informaci o tomto záměru, budu mezi prvními, kteří se proti spalovně postaví,“ zareagoval exkluzivně pro Večerník Pavel Kolář s tím, že text v letáku hraničí s šířením poplašné zprávy a je zřejmě součástí politického boje v obci.

Výsledek schůzky zůstal tajný

O celé hojně probírané záležitosti se jednalo uplynulou středu na pracovním setkání zastupitelů obce. „Šlo o neveřejnou schůzku, o jejím výsledku vás informovat nebudu. Počkejte si na veřejné zasedání zastupitelstva, které by se mělo konat někdy v příštím měsíci,“ odbyl nás kralický starosta se žádostí, jak celé jednání probíhalo a jaký z něj vyplynul výsledek.

Vypadá to na kompostárnu

Faktem je, že informace obsažené v letáku byly posléze zveřejněné i na internetu. V průběhu uplynulého týdne z něj ovšem byly staženy. Co se tedy ve skutečnosti chystá v Kralicích na Hané? Jisté je, že bývalý areál firmy Spreso aktuálně vlastní finanční skupina EFG, která stojí za projekty na energetické zpracování odpadu. V areálu aktuálně provádí likvidaci ekologické zátěže většího rozsahu, na které spolupracuje s Českou inspekcí životního prostředí. Dle zveřejněných informací je jejich záměrem výstavba kompostárny. „Bude mít roční kapacitu na zpracování pět tisíc tun biologicky rozložitelných odpadů, které již pod smlouvou získá přímo z Kralic na Hané a okolních obcí. Odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Olomouc již schválil její provozní řád. Jedná se o zásadní krok k zahájení provozu, který technicky očekáváme ve druhém čtvrtletí tohoto roku,“ informovala na svých webových stránkách společnost EFG.

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments