Dobré odpoledne, dnes je neděle 21.7.2019
svátek slaví Vítězslav,
zítra Magdaléna
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Kralice na Hané jsou na nohou. Po městysi někdo rozšířil leták nazvaný „Spalovna odpadů v Kralicích na Hané“. V dokumentu se tvrdí, že v bývalém areálu firmy Spreso má vzniknout spalovna odpadů, která bude produkovat nebezpečné plyny a zhorší ovzduší v obci. Bude tomu skutečně tak?Závod na likvidaci odpadu a tzv. pyrolýzní jednotka mají být dle anonymních autorů letáku v obci bezprostředně sousedící s Prostějovem vybudovány ještě v tomto roce. „Jedná se o spalování odpadových plastů, vysloužilých pneumatik, nemocničního odpadu, koksu nebo kalu. Tato technologie zpracování odpadu může produkovat toxické a zapáchající plyny,“ píše se v letáku, který viní starostu obce a místní zastupitele z toho, že přípravám uvedeného projektu napomáhají, aniž by o něm informovali veřejnost„

Proti spalovně se postavím“

Starosta něco podobného zásadně odmítá. „Není mi známo nic o tom, že by v katastru našeho městyse měla vzniknout spalovna odpadů. Pokud bych obdržel hodnověrnou informaci o tomto záměru, budu mezi prvními, kteří se proti spalovně postaví,“ zareagoval exkluzivně pro Večerník Pavel Kolář s tím, že text v letáku hraničí s šířením poplašné zprávy a je zřejmě součástí politického boje v obci.

Výsledek schůzky zůstal tajný

O celé hojně probírané záležitosti se jednalo uplynulou středu na pracovním setkání zastupitelů obce. „Šlo o neveřejnou schůzku, o jejím výsledku vás informovat nebudu. Počkejte si na veřejné zasedání zastupitelstva, které by se mělo konat někdy v příštím měsíci,“ odbyl nás kralický starosta se žádostí, jak celé jednání probíhalo a jaký z něj vyplynul výsledek.

Vypadá to na kompostárnu

Faktem je, že informace obsažené v letáku byly posléze zveřejněné i na internetu. V průběhu uplynulého týdne z něj ovšem byly staženy. Co se tedy ve skutečnosti chystá v Kralicích na Hané? Jisté je, že bývalý areál firmy Spreso aktuálně vlastní finanční skupina EFG, která stojí za projekty na energetické zpracování odpadu. V areálu aktuálně provádí likvidaci ekologické zátěže většího rozsahu, na které spolupracuje s Českou inspekcí životního prostředí. Dle zveřejněných informací je jejich záměrem výstavba kompostárny. „Bude mít roční kapacitu na zpracování pět tisíc tun biologicky rozložitelných odpadů, které již pod smlouvou získá přímo z Kralic na Hané a okolních obcí. Odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Olomouc již schválil její provozní řád. Jedná se o zásadní krok k zahájení provozu, který technicky očekáváme ve druhém čtvrtletí tohoto roku,“ informovala na svých webových stránkách společnost EFG.

Total Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chybí už jen dvojčátka.

Během prvního pololetí letošního roku se v prostějovské porodnici narodilo 396 miminek, což je o něco víc než za stejné období roku minulého. Rodiče dávali děvčátkům nejčastěji jméno Eliška nebo Tereza, u chlapců zase převládali Jakubové a Tomášové. Stále se ale letos čeká na dvojčátka.

Opravdu mu nafackoval?

Krajské ředitelství Policie ČR prověřuje údajné selhání prostějovského policisty, který měl podle vyjádření matky nafackovat jejímu čtrnáctiletému synovi na náměstí T. G. Masaryka. A jelikož se jedná o chlapce z romské komunity, může být vyšetřování případu hodně složité a citlivé.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
15 zlamal
Ředitel umělecké agentury HIT TRADE má na svědomí famózní sobotní představení prostějovských rockových kapel na pláži U Vrbiček na plumovské přehradě. V rámci Rock Memory Of usedl sám i za bicí ve skupině Plus.

Total Comments

Číslo týdne

1,9
Míra nezaměstnanosti v Prostějově prolomila magickou hranici dvou procent! Aktuálně je v našem regionu bez práce 1 442 lidí, což je další historické minimum.

Total Comments

Výrok týdne

„Koupat se v takové zimě? Jedině doma  v koupelně ve vaně!“

Drtivá většina Prostějovanů míjela koupaliště ve městě během uplynulého týdne obloukem, jeden z mužů před aquaparkem měl jasný názor.

Total Comments