Dobré dopoledne, dnes je středa 17.7.2019
svátek slaví Martina,
zítra Drahomíra
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Případ tenistky Petry Kvitové z roku 2016 je zřejmě definitivně uzavřen. U Krajského soudu v Brně si obžalovaný Radim Žondra vyslechl v útrý 26. března rozsudek, podle něhož je vinen. Za těžké ublížení na zdraví a porušení domovní svobody má strávit osm let ve vězení se zvýšenou ostrahou. Soud zároveň zrušil předchozí rozsudek z jiného případu, který poslal amatérského fotbalistu ze Ptení do vězení na 2,5 roku. Verdikt není pravomocný, obě strany se proti němu mohou odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci. Stejně jako předchozí stání, i tentokrát sledoval Večerník vše přímo v síni brněnské budovy...

Čtení listinných důkazů bylo dlouhé
Před začátkem úterního přelíčení nebylo nikomu jasné, zda ten samý den padne rozsudek nebo jestli předsedkyně senátu Dagmar Bordovská jednání opět odročí na jiný termín. Během dopoledních hodin se zdlouhavě četly listinné důkazy, ke kterým měl připomínky především obviněný Radim Žondra, ale i jeho prostějovská advokátka Lucie Nejedlá. Například z vyplynulo, že kriminalisté zajistili Žondrovu pachovou stopu na límci teplákové bundy Kvitové. „Z daktyloskopie naopak žádné relevantní informace nebyly zjištěny,“ četla soudkyně Dagmar Bordovská. Právě Žondra trval na přečtení protokolu o zjištěných pachových stopách. „Na límci bundy napadené byla zjištěna shoda,“ uvedla Bordovská. Žondra však upozornil, že pachové stopy mu byly odebrány 22. května a nikoliv den poté, jak uvádí protokol. „Poškozená ve zmíněné bundě cestovala přes půl republiky a odevzdala ji až po dvanácti hodinách od spáchání činu. Byly porovnávány tři stopy a jen jedna byla pozitivní,“ namítal. Podle něj policie navíc při odběru pachové stopy porušila vlastní interní předpisy. Napadl i konstrukci pachového snímače, který policie používá.

Kamery nikoho nezachytily
Během dopoledne si ovšem i soudkyně ze čtených protokolů povšimla jedné zvláštní věci. „Kamerové záznamy Žondru ani jeho auto před domem v Prostějově a v jeho okolí v době spáchání činu nezachytily,“ pronesla doslova Dagmar Bordovská. Žondra vzápětí prohlásil, že za vším je komplot. „Se svědectvím proti mně vystoupil člověk, který byl zadržený pro jinou trestnou činnost a chtěl si tak vylepšit vlastní pozici u policie i soudu. Je to na mě ušitý na míru. A jak se tam někdo mohl dostat, když na kameře u vchodu nic není? Poškozená uvedla, že na ni pachatel zazvonil. Nejenže tam nejsem nikde já, ale ani kdokoli jiný?!“ ptal se soudkyně Žondra.

Motiv zůstává utajen,
Žondra mluvil i o sexu
Soudu se během celé série přelíčení nepodařilo přijít na kloub další záhadě. Co vůbec pachatel po Petře Kvitové chtěl? „Motiv činu nezjistila ani policie a záhadou je i pro mě. Ten, kdo slečnu Kvitovou přepadl, musel být buď naprostý amatér, nebo blázen. Nechtěl hned peníze, ty mu přece poté, co byla pořezána na ruce, nabídla sama poškozená. Jak to tedy bylo? Ten, kdo to udělal, a já to rozhodně nebyl, mohl mít v hlavě i nějaké plány na sex. Neumím si to vysvětlit,“ hovořil Radim Žondra ve chvíli, kdy mu soudkyně dala slovo.

Závěrečné řeči trvaly přes dvě hodiny
Soudkyně prohlásila dokazování za skončené těsně po jedenácté hodině a tehdy nastal čas na závěrečné řeči. Státní zástupce Ivan Hrazdira zdůraznil, že Petra Kvitová pachatele při rekognici poznala. „Celou dobu vypovídala konzistentně a stejně,“ řekl. Připustil ale, že žaloba není schopna přesně říci, co vlastně pachatel po poškozené chtěl. „Po poškozené něco požadoval, s nožem u krku. Došlo přitom ke zranění. Proto jsme kvalifikovali čin jako vydírání,“ objasnil Hrazdira. Zmocněnec tenistky Lukáš Trojan prohlásil, že Žondra uvádí jako alibi fakt, že byl na stavbě několik desítek kilometrů daleko. „Zrovna byl kontrolní den, pořizovaly se tam fotografie, ale na nich nikde obžalovaný není. Stavební deník také o jeho přítomnosti nehovoří. Není žádný přímý důkaz, který by prokázal, že na stavbě byl,“ zdůraznil. Podle něj stejnou obhajobu Žondra používal i ve svých minulých kriminálních případech, kterých se dopustil na seniorech. „Hájil se vždy stejně, že byl v práci na stavbě. Jeho obhajoba je pořád stejná,“ upozornil Trojan.
Obžalovaný Radim Žondra tvrdí od začátku, že nikdy nepřišel s poškozenou Petrou Kvitovou do styku. „Videozáznamem dokládá, že byl noc předtím u své přítelkyně. K samému činu nemá žádný vztah,“ prohlásil Hrazdira. Alibi mu prý zabezpečuje jeho přítomnost na pracovišti v Napajedlech. Policie zajistila příslušné doklady, které by tuto skutečnost potvrdily. „Ze stavebních deníků nic takového ovšem nevyplynulo,“ zdůraznil poněkolikáté státní zástupce Hrazdira, který pro Žondru požadoval trest na horní hranici sazby. „Obžalovaný se dopustil jednání ve zkušební době. Zdá se, že se nepolepšil. Mám za to, že soud má zvážit jeho potrestání v horní polovině trestní sazby, navíc se zvýšením o třetinu. V trvání kolem dvanácti let se zařazením do věznice se zvýšenou ostrahou,“ uzavřel žalobce.

Je Žondra blázen?
Hodně dlouhou řeč měla na závěr obhájkyně Radima Žondry Lucie Nejedlá. Ta považuje důkazy proti svému mandantovi nadále za nevěrohodné a popřela, že by při schůzce se svědky obhajoby došlo k ovlivňování svědků. „Ve spise se již jejich výpovědi nacházely, nebylo tedy co porušovat,“ poznamenala. Zároveň zpochybnila průběh policejní rekognice, při které Kvitová Žondru poznala. „Neměla rozhodně proběhnout podle fotek, ale přímo in natura. Osoba podezřelá z činu již byla policii známa a mohla být zajištěna. Policie tak mohla zajistit vyšší spolehlivost důkazu,“ namítla obhájkyně. Nejedlá nesouhlasila ani s důkazy pachovými stopami. „Oblečení přišlo do styku s více osobami. Pachové stopy na mikině i na tričku byly zajištěny v bytě, kde se pohybovalo hodně lidí. Teprve až poté, kdy poškozenou ošetřili lékaři, přišli policisté, až pak odebral technik vzorky pachových stop a daktyloskopické stopy,“ namítla advokátka. Své slovo k závěrečné řeči dostal i sám Radim Žondra. Ten však zopakoval stejnou písničku se svým „hodnověrným“ alibi, že v době spáchání činu byl na stavbě v Napajedlech. „Kdybych měl přepadnout slečnu Kvitovou já, nedělal bych to tak amatérsky. Všichni víte, že mám kriminální minulosti. Ano, přepadával jsem a olupoval starší lidi. Nikdy bych ale nešel krást bez maskování. A myslíte si, že bych šel někoho přepadnout do domu, který je vzdálen od sídla policie jen pár stovek metrů? To bych musel být blázen,“ prohlásil kromě jiného Žondra.

Rozsudek byl nekompromisní
„Jménem republiky,“ zaznělo v soudní síni z úst předsedkyně senátu Krajského soudu v Brně Dagmar Bordovské těsně po čtrnácté hodině. Právě od této dámy si Radim Žondra vyslechl nekompromisní trest v podobě osmi let vězení v nápravném zařízení se zvýšenou ostrahou! „Soud zhodnotil výpověď poškozené Kvitové jako zcela věrohodnou a konzistentní. Při rekognici se byla schopna vyjadřovat detailně a jasně,“ uvedla soudkyně a zároveň potvrdila, že výpověď tenistky a skutečnost, že útočníka poznala při rekognici, jsou jediné důkazy proti Žondrovi. Naopak za nevěrohodná označila soudkyně svědectví lidí ze stavby, na které obviněný údajně v den napadení pobýval. „Je naprosto vyloučeno, aby zranění vzniklo jinak, než je popsáno poškozenou Kvitovou. Nemáme o tom žádné pochybnosti, vylučujeme, že by si takové zranění mohla způsobit sama. Osm týdnů musela na ruce nosit dlahu a dalších pět měsíců nemohla provozovat svoje povolání profesionální tenistky. Neměla žádný důvod něco zamlžovat, říkat nepravdu. Její výpověď je v souladu s lékařskými zprávami i znaleckými posudky,“ konstatovala předsedkyně senátu Dagmar Bordovská.
Soud nakonec Žondrův čin překvalifikoval. Podle soudkyně se nepodařilo prokázat vydírání, šlo ale o těžké ublížení na zdraví. V tomto případě Žondra spadal do nižší trestní sazby, hrozilo mu od tří do deseti let vězení. „Soud uložil trest v horní polovině sazby proto, že Žondra se činu dopustil, když byl v podmínce, v minulosti byl navíc potrestán za obdobné trestné činy. Nespatřila jsem žádné polehčující okolnosti,“ odůvodnila svůj verdikt.
Žondra a jeho obhájkyně si po vynesení rozsudku nechali lhůtu na rozmyšlenou. Žalobce se k výši trestu rovněž nevyjádřil. Rozsudek tak ještě není pravomocný.

Total Comments

  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chybí už jen dvojčátka.

Během prvního pololetí letošního roku se v prostějovské porodnici narodilo 396 miminek, což je o něco víc než za stejné období roku minulého. Rodiče dávali děvčátkům nejčastěji jméno Eliška nebo Tereza, u chlapců zase převládali Jakubové a Tomášové. Stále se ale letos čeká na dvojčátka.

Opravdu mu nafackoval?

Krajské ředitelství Policie ČR prověřuje údajné selhání prostějovského policisty, který měl podle vyjádření matky nafackovat jejímu čtrnáctiletému synovi na náměstí T. G. Masaryka. A jelikož se jedná o chlapce z romské komunity, může být vyšetřování případu hodně složité a citlivé.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
15 zlamal
Ředitel umělecké agentury HIT TRADE má na svědomí famózní sobotní představení prostějovských rockových kapel na pláži U Vrbiček na plumovské přehradě. V rámci Rock Memory Of usedl sám i za bicí ve skupině Plus.

Total Comments

Číslo týdne

1,9
Míra nezaměstnanosti v Prostějově prolomila magickou hranici dvou procent! Aktuálně je v našem regionu bez práce 1 442 lidí, což je další historické minimum.

Total Comments

Výrok týdne

„Koupat se v takové zimě? Jedině doma  v koupelně ve vaně!“

Drtivá většina Prostějovanů míjela koupaliště ve městě během uplynulého týdne obloukem, jeden z mužů před aquaparkem měl jasný názor.

Total Comments