Dobrý podvečer, dnes je pátek 29.5.2020
svátek slaví Maxmilián a Maxim,
zítra Ferdinand
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Tato analýza vznikala během prvních hodin letního času a také v době, kdy si sousední Slovensko poprvé v dějinách zvolilo do čela státu prezidentku. Té v tuto chvíli běží oněch pověstných sto dnů hájení a tak se k tomuto nebudu vyjadřovat, ovšem k letnímu času a věcem s ním souvisejícím určitě ano.Posouvání hodin nás totiž čeká snad už jen dva roky, jelikož v Evropské unii byl schválen dokument o zrušení jeho posouvání tam a zpět. Bohužel, snad jako obvykle poslední dobou, se jedná o paskvil, který sice posouvání času ruší, ovšem každý stát si má určit, na jaký čas si své hodiny nastaví. Takže od roku 2021 posouvat už sice nebudeme, ale kam posuneme napořád, tak k tomu se dobereme jistě po prudkých hádkách uvnitř státu a zřejmě i mezi sousedy. Trochu mi tento unijní zákon připomíná situaci, kdy se vlk zeptá Červené karkulky, zda chce být sežrána od hlavy nebo od nožiček, že si jako může vybrat... Unijní zákony jsou vůbec čím dál podivnější a já čím dál víc nabádám, abychom šli tentokrát k blížícím se volbám a svými hlasy se zbavili nejrůznějších individuí, protože jinak se nám toto soustátí rozpadne rychleji, než se nadějeme. Cituji zde filosofa Oswalda Spenglera, který řekl že: „Civilizace umírají nejprve oslabením zevnitř, než je může zničit něco silnějšího zvenčí“. Současná EU nás jako evropskou civilizaci spíše oslabuje, než posiluje a síla zvenku se blíží.
Teď máme tedy čas letní, proti kterému polovina i Prostějovska brojí a polovina je pro. Tak je tomu ostatně v celém státě. Zápory tohoto času jsou jednoznačně zdravotní, lidský organizmus je přizpůsoben na čas středoevropský a ne na posunutí o hodinu dopředu. Ekonomické důvody pro posouvání dopředu také již neexistují, umíme totiž, když potřebujeme, vyvolat umělá slunce a roboti v továrnách umí pracovat i ve tmě, ničí to jen a pouze naše tělo.
Zkusím tedy najít klady. V Prostějově budeme při světle využívat dále službu bikesharing, tedy sdílení kol, které jsme tu rozjeli. Bohužel jako snad vše se i kola stala terčem vandalů. Jednoduše a prostě se tyto modré dopravní prostředky dají dnes nalézt ledaskde, kam nepatří, část z nich je poškozena, objevují se videa, jak na nich nezodpovědná individua dělají psí kusy. Ptám se, proč si část obyvatel nedokáže ničeho vážit a musí vše ničit. Asi to chce více represe a méně demokracie...
Zahrádkáři budou nyní déle na svých zahrádkách a budou na nich napodobovat Ptáky Loskutáky, případně pěstitele Mičuriny. Součástí jejich činnosti ovšem také bývají sekačky, elektrické pily a jiná řvoucí zařízení, tak bych se přimlouval za ty, co se věnují spíše činnosti duševní a nemusí mít stále ruce od hlíny, že jsme zde taky a rádi bychom si užili aspoň v neděli klid. Ono to chvilku poroste i bez vašich zásahů. Nedávno jsem dokonce četl studii, že i na zahrádce je dobré dát přírodě prostor na to, aby ukázala, co umí. Není nutné ji dirigovat spoustou hnojiv, chemie a podobně. Vím, práce na zahrádce uklidňuje ducha, ale buďme k sobě tolerantní. Stejná prosba se týká i domácích kutilů, kteří venku o hodinu déle uvidí na své vrtačky, brusky, hoblovačky a podobná opět řvoucí zařízení.
A teď k tomu, co se snad čeká nejvíc, tedy že si člověk bude moci posedět o hodinu déle na nějaké té předzahrádce. No, nejásejme předčasně. Máme tu vyhlášku o nočním klidu, ze které se udělují jen výjimky. A teď se nám tady objevila nová vyhláška o tom, jak vlastně mají předzahrádky vypadat. Řeknu vám, být kavárníkem, tak nic takového jako předzahrádku ani nerozjíždím.
Takže potřebujeme letní čas?

Total Comments

 • Arks plus
 • Utopenci
 • Rudolfovo pekařství
 • Micoz
 • Narodni_dum
 • Hrubá Voda
 • Interforst
 • Basic
 • Infos
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na opětovné odložení rekonstrukce Vrahovické ulice?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zájmu.

Obrovský zájem vyvolal příběh nemocné holčičky, která trpí epilepsií, vzácnou genetickou vadou a prošla si také dětskou mozkovou obrnou. Po zveřejnění v minulém vydání jsme zaregistrovali několik dárců, kteří chtěli rodičům tříapůlroční Lexinky pomoci. Sbírka proběhla i mezi členy redakce a přidali se k nám také manželé Černoškovi, načež došlo k předání více jak třiceti tisíc korun.

Opět bez tiskovky.

Přestože byl nouzový stav ukončen a v platnost už vešla další a další rozvolňovací opatření v souvislosti s obavami před nákazou Covid-19, prostějovští radní po svém úterním jednání opět zrušili tiskovou konferenci s novináři. Ve snaze zjistit informace o práci konšelů je tak nejen Večerník stále odkázán na e-mail či telefon...

Total Comments

Osobnost týdne

Miroslav Hochvald

Starosta Bílovic-Lutotína byl nepravomocně odsouzen za trestný čin z nedbalosti, kdy se loni v březnu zabila po pádu do sklepa v obecní budově sedmadvacetiletá žena. Třicetiměsíční trest má však tříletou podmínku a jeho součástí není zákaz výkonu zastupitelské funkce. Hochvald tak zůstává ve funkci.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

8 000 000


Od minulého úterý už může veřejnost vkročit do zrekonstruovaného Bezručova červeného domku v Kostelci na Hané. Oprava domu slavného básníka stála krajskou kasu osm milionů korun.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„VEČER BYL UNAVENÝ, USNUL TADY NA KANAPI A UŽ SE NEPROBUDIL…“

Takto okomentoval smutnou událost ve Vrahovické ulici v Prostějově, kde zemřel padesátiletý muž, jeden ze zaměstnanců autoopravny.

Total Comments