Dobré ráno, dnes je neděle 22.9.2019
svátek slaví Darina,
zítra Berta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Jsme městem cyklistů, to nám nikdo nesebere. Jízdní kolo vlastní snad každý občan, a i když mnozí z nás upřednostňují automobily, pořád je po Prostějově vidět hodně těch, kteří bez bicyklu nedají ani ránu. Co si budeme povídat, z jednoho konce na druhý je to tímto způsobem přepravy často i rychlejší než autem. Podle původního plánu z roku 2004 má magistrát postavit celkem osmdesát kilometrů cyklostezek, dosud jich přitom stačil uvést do provozu pouze třiatřicet. Jak Večerník zjistil, další úseky propojí především nedostavěné části...

 

Prostějov je díky rovinatému rázu ideálním místem pro cyklistiku. Ve městě tak najdete množství cyklostezek, které jsou odděleny od silničních komunikací, což zvyšuje bezpečnost. „Výstavba probíhá cíleně již několik let, a to v souladu s Generelem cyklistické dopravy zpracovaným v roce 2004. Ten počítá s budováním další sítě cyklostezek a vyřeší postupně propojení centra města s okolními obcemi, ale i bezproblémový průjezd městem. Dnes už zahrnuje více než osmdesát kilometrů tras, v současné době je postupně podle tohoto záměru realizována a připravována řádově polovina, tedy zhruba čtyřicet kilometrů. Z tohoto dílčího cíle je již vybudováno třiatřicet kilometrů, na což bylo vynaloženo více než sto osmdesát milionů korun. Doposud získané dotace na výstavbu cyklostezek z Regionálního operačního programu Střední Morava, Státního fondu dopravní infrastruktury a Olomouckého kraje dosahují téměř padesáti milionů korun,“ shrnula Alena Rašková (ČSSD), náměstkyně primátora, která je zodpovědná za dopravu v Prostějově.
Hotové jsou dnes již hlavní úseky stezek do Bedihoště, Kralic na Hané, Smržic, Kostelce na Hané i do Žešova, aktuálně se pracuje na propojení do Určic a Seloutek. „V případě Určické ulice je ale situace složitá v tom, že se stále nedaří dohodnout s majiteli pozemků na výkupech. Jejich představy jsou však přemrštěné a my pracujeme s péčí řádného hospodáře s veřejnými penězi. Nemůžeme tak přistoupit na požadavky soukromých majitelů, ale hodláme s nimi i nadále jednat. Cítíme nutnou potřebu zejména poblíž azylového domu vybudovat bezpečnou komunikaci pro chodce a samozřejmě i cyklisty,“ konstatoval předminulou středu na tiskové konferenci rady města Jiří Rozehnal (ANO 2011), náměstek prostějovského primátora pro stavební investice.
Večerník se jej následně zeptal, zda on sám považuje současnou síť cyklostezek za dostatečnou. „Prostějov patří k městům s jejich nejhustší sítí. Kdyby existoval nějaký srovnávací ukazatel po celém tuzemsku, určitě bychom se umístili v nejužší špičce. V současné době máme postaveno třiatřicet kilometrů cyklostezek a pečlivě se pracuje na dalších projektech,“ odpověděl Rozehnal.
Zlí jazykové ještě donedávna tvrdili, že některé cyklostezky v Prostějově vedou takzvaně „odnikud nikam“, jsou často přerušované a chybí jejich propojení. Zajímalo nás tedy, zda současné vedení magistrátu pracuje na odstranění těchto problémů. „Aktuálně budujeme podjezd pod Olomouckou ulicí a finišuje příprava cyklostezek v Anenské i Okružní ulici. Pracujeme na tom, aby byla co nejdříve páteřní síť cyklostezek dokončená,“ deklaruje námětek primátora.
A jaký je vůbec plán výstavby cyklostezek v Prostějově na nejbližší roky? „Základní představu mohou občané získat z mapy cyklostezek, která každý rok vychází před startem sezóny v Prostějovských radničních listech. Jinak, jak už jsem zmínil, ještě letos bychom chtěli zahájit jeden z připravených úseků v ulici Okružní, v příštím roce plánujeme dokončit celou a přidat i úseky v Anenské ulici nebo v ulici Pod Kosířem. Připravujeme také cyklostezky na Určice nebo Seloutky, ale v těchto případech nám situaci komplikuji výkupy pozemků, které nejsou v majetku města, respektive neochota majitelů je městu prodat za reálnou cenu. Budeme plně využívat všech vypsaných dotačních titulů na tuto oblast,“ slibuje Jiří Rozehnal.
Večerník už mnohokrát deklaroval, že hodně žádanou cyklostezkou u občanů je ta do Mostkovic. „Podle dostupných informací je na úsek cyklostezky kolem Hloučely mezi Tichou a Ohrozimskou vydáno stavební povolení a přislíbené dotace,“ přináší dobrou zprávu náměstek primátora pro stavební investice.
Asi nejaktuálnější v plánech pro cyklisty je celková rekonstrukce Vrahovické ulice. Poslední otázka Večerníku tedy směřovala na tuto lokalitu s tím, že nás zajímalo, co se v této ulici při rekonstrukci vozovky a chodníků udělá pro cyklisty? „V této souvislosti dojde k obnově stávajících metrových cyklopruhů od náměstí Padlých hrdinů až po autobusové nádraží. Komunikace se bude v roce 2020 rekonstruovat Olomouckým krajem, který je vlastníkem,“ potvrdil Rozehnal.Total Comments

 • Interforst
 • Bazárek
 • Bladenights
 • Šumnica
 • O pohár primátora
 • Basket
 • Floria Dušičky
 • Dny evropského dědictví
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments