Dobré ráno, dnes je neděle 22.9.2019
svátek slaví Darina,
zítra Berta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Tohle nemělo šanci na úspěch. Finanční poradce Jan Vymětal z Dětkovic se snažil hájit tím, že 2,6 milionu korun dal do krabice od bot, kterou pak ztratil. Soud mu to ovšem neuvěřil a poslal jej na čtyři roky do vězení. „Z dokazování jasně vyplynulo, že verze obžalovaného je smyšlená. Jeho přístup se dá shrnout slovy jednoho z věřitelů: komu dluží, tomu vykládá pohádky,“ vyjádřil se předseda senátu Petr Vrtěl při pátečním líčení, které probíhalo u Okresního soudu v Prostějově.
Bezdětný Jan Vymětal je v Prostějově známý jako motorkář a jeho případ sleduje Večerník dlouhodobě. Nedá se říci, že by tento „finanční poradce“ někdy žil vyloženě okázale. Naopak celý život bydlí u rodičů v Dětkovicích, kteří se o něj zřejmě dosud starali až příliš dobře. Jako finančnímu poradci se mu sice příliš nevedlo, vždy se však mohl spolehnout na pomoc od rodiny. Ostatně svému bratrovi dluží 800 000 korun, není to však zdaleka jeho jediný dluh. Přesto se do velkých problémů dostal až tehdy, když si peníze půjčil od svého souseda, s nímž se znal od dětství. Jejich dlouholeté přátelství však tímto zřejmě skončilo. Zda se mladému muži podaří vypůjčené peníze někdy vrátit, je skutečně velkou otázkou...


Milionová půjčka však nebyla jediná věc, kvůli které Vymětal skončil před soudem. Dvakrát totiž žádal o úvěr ze stavebního spoření vždy ve výši přes 200 000 korun. V obou případech uvedl, že jeho příjem ze zaměstnání činí bezmála 40 tisíc korun. Ve skutečnosti byl v té době nezaměstnaný a s jeho „podnikáním“ to šlo z kopce.
„Obžalovaný nám předestřel až bizarní historku o tom, jak ztratil skoro tři miliony korun v krabici od bot. Pokusili jsme se ověřit její věrohodnost a zjistili, že je zcela smyšlená. Svědčí o tom mimo jiné i fakt, že poškozenému se snažil nejprve namluvit, že jej přepadli policisté a o peníze jej obrali. Posléze přišel s další verzí. Ta však byla v rozporu s jeho chováním po údajné ztrátě, tak jak jej popsal jeden ze svědků. Ten vypověděl, že bezprostředně poté, co mu obžalovaný oznámil, že peníze nemá, si s ním sedl na kafe. Nijak je nehledal, nijak se o ně dál nezajímal,“ odůvodnil rozhodnutí senátu jeho předseda Petr Vrtěl, který se zamyslel i nad tím, kde peníze mohly skončit. „Bylo prokázáno, že obžalovaný v jedné sázkové kanceláři prohrál minimálně půl milionu korun. O kolik peněz podobným způsobem přišel jinde, lze jen těžko zjistit. To ví jen on sám. Není přitom vyloučeno, že o tom, na co finance byly ve skutečnosti použity, něco ví i jeho kolega, s nímž podnikal,“ dodal Vrtěl, který Jana Vymětala poslal na čtyři roky do vězení.
Nepodmíněný trest byl nařízen i proto, že se v tomto případě nejednalo o první podobný přečin. Již v minulosti totiž odsouzený čelil obžalobě kvůli tomu, že své klienty měl navádět, aby do žádostí o půjčky uváděli nepravdivé údaje. Trestného činu se pak dopustil v době podmíněného odsouzení. „V případě, že se obžalovaný poškozenému neomluvil, nevysvětlil, co se s penězi stalo, a kromě jednoho sta tisíc už nevrátil ani korunu, nelze jinak,“ odůvodnil Petr Vrtěl.
Rozsudek dosud není pravomocný, Jan Vymětal si ponechal lhůtu pro možnost odvolání.

Total Comments

 • Interforst
 • Bazárek
 • Bladenights
 • Šumnica
 • O pohár primátora
 • Basket
 • Floria Dušičky
 • Dny evropského dědictví
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments