Dobré odpoledne, dnes je neděle 16.6.2019
svátek slaví Zbyněk,
zítra Adolf
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Tohle nemělo šanci na úspěch. Finanční poradce Jan Vymětal z Dětkovic se snažil hájit tím, že 2,6 milionu korun dal do krabice od bot, kterou pak ztratil. Soud mu to ovšem neuvěřil a poslal jej na čtyři roky do vězení. „Z dokazování jasně vyplynulo, že verze obžalovaného je smyšlená. Jeho přístup se dá shrnout slovy jednoho z věřitelů: komu dluží, tomu vykládá pohádky,“ vyjádřil se předseda senátu Petr Vrtěl při pátečním líčení, které probíhalo u Okresního soudu v Prostějově.
Bezdětný Jan Vymětal je v Prostějově známý jako motorkář a jeho případ sleduje Večerník dlouhodobě. Nedá se říci, že by tento „finanční poradce“ někdy žil vyloženě okázale. Naopak celý život bydlí u rodičů v Dětkovicích, kteří se o něj zřejmě dosud starali až příliš dobře. Jako finančnímu poradci se mu sice příliš nevedlo, vždy se však mohl spolehnout na pomoc od rodiny. Ostatně svému bratrovi dluží 800 000 korun, není to však zdaleka jeho jediný dluh. Přesto se do velkých problémů dostal až tehdy, když si peníze půjčil od svého souseda, s nímž se znal od dětství. Jejich dlouholeté přátelství však tímto zřejmě skončilo. Zda se mladému muži podaří vypůjčené peníze někdy vrátit, je skutečně velkou otázkou...


Milionová půjčka však nebyla jediná věc, kvůli které Vymětal skončil před soudem. Dvakrát totiž žádal o úvěr ze stavebního spoření vždy ve výši přes 200 000 korun. V obou případech uvedl, že jeho příjem ze zaměstnání činí bezmála 40 tisíc korun. Ve skutečnosti byl v té době nezaměstnaný a s jeho „podnikáním“ to šlo z kopce.
„Obžalovaný nám předestřel až bizarní historku o tom, jak ztratil skoro tři miliony korun v krabici od bot. Pokusili jsme se ověřit její věrohodnost a zjistili, že je zcela smyšlená. Svědčí o tom mimo jiné i fakt, že poškozenému se snažil nejprve namluvit, že jej přepadli policisté a o peníze jej obrali. Posléze přišel s další verzí. Ta však byla v rozporu s jeho chováním po údajné ztrátě, tak jak jej popsal jeden ze svědků. Ten vypověděl, že bezprostředně poté, co mu obžalovaný oznámil, že peníze nemá, si s ním sedl na kafe. Nijak je nehledal, nijak se o ně dál nezajímal,“ odůvodnil rozhodnutí senátu jeho předseda Petr Vrtěl, který se zamyslel i nad tím, kde peníze mohly skončit. „Bylo prokázáno, že obžalovaný v jedné sázkové kanceláři prohrál minimálně půl milionu korun. O kolik peněz podobným způsobem přišel jinde, lze jen těžko zjistit. To ví jen on sám. Není přitom vyloučeno, že o tom, na co finance byly ve skutečnosti použity, něco ví i jeho kolega, s nímž podnikal,“ dodal Vrtěl, který Jana Vymětala poslal na čtyři roky do vězení.
Nepodmíněný trest byl nařízen i proto, že se v tomto případě nejednalo o první podobný přečin. Již v minulosti totiž odsouzený čelil obžalobě kvůli tomu, že své klienty měl navádět, aby do žádostí o půjčky uváděli nepravdivé údaje. Trestného činu se pak dopustil v době podmíněného odsouzení. „V případě, že se obžalovaný poškozenému neomluvil, nevysvětlil, co se s penězi stalo, a kromě jednoho sta tisíc už nevrátil ani korunu, nelze jinak,“ odůvodnil Petr Vrtěl.
Rozsudek dosud není pravomocný, Jan Vymětal si ponechal lhůtu pro možnost odvolání.

Total Comments

 • Prohlídky
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Hořava
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

Kam se chystáte na dovolenou?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Znovu nejvyšší rating.

Statutární město Prostějov pokračuje ve svých úspěších. Už poněkolikáté za sebou obdrželo od renomované mezinárodní auditorské společnosti Moody's Investors Service absolutně nejvyšší ratingové hodnocení. To získalo jen kvarteto měst v České republice. A přesto se najdou rýpalové...

Zavřený nájezd.

Bez nějakého varování došlo uprostřed minulého týdne k uzavření nájezdu exitu dálnice D46 v Kralické ulici, což přineslo velké dopravní zácpy prakticky ve všech uzlech Prostějova. Nejpostiženější byla Vrahovická ulice, kde řidiči stáli ve špičce klidně i několik desítek minut. Rekonstrukce estakády se blíží...

Total Comments

Osobnost týdne

MIROSLAV PIŠŤÁK
23 pistak
Dlouholetý komunální politik, místostarosta, starosta a posléze i primátor Prostějova oslavil v plné svěžesti kulaté jubileum. K osmdesátým narozeninám mu poblahopřál kromě Večerníku i současný první muž Prostějova František Jura.

Total Comments

Číslo týdne

12

Pavel Šín a komisaři agentury Dobrý den společně změřili dvanáctimetrovou pilu stojící před konickým zámkem. Díky tomu bylo oficiálně potvrzeno, že větší v České republice a zřejmě ani na světě nenajdete! Odhalena byla uplynulou sobotu ve dvanáct hodin.

Total Comments

Výrok týdne

„KDE NEHRAJOU FOTBAL, TAM CHCÍP PES!“

Prostějovský primátor František Jura si při vernisáži výstavy Fotbal to je hra, pomohl citací herečky Jiřiny Jiráskové z filmu Kožené slunce. A měl pravdu!

Total Comments