Dobrý večer, dnes je neděle 22.9.2019
svátek slaví Darina,
zítra Berta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Už od roku 2013 zaplavují Prostějov záhony tulipánů, narcisů, krokusů a dalších cibulovin, které jsou vysazovány na nejrůznějších místech podél silnic, chodníků nebo v parcích uprostřed travnatých ploch. Do té doby hrály ulice i zapadlá zákoutí pouze šedivými odstíny, lidé v nich byli zvyklí na veřejnou zeleň jen v podobě stromů či trávníků. Právě před oněmi šesti lety ovšem na radnici přišla tehdejší náměstkyně primátorky Ivana Hemerková s neobyčejným nápadem. A ten se v současnosti připravuje nejen udržet, ale i nadále rozvíjet současná náměstkyně primátora pro životní prostředí Milada Sokolová.


Přestože výsadbě růží, tulipánů, narcisek, krokusů, či dokonce skalniček nebyli konšelé, a to hlavně muži, zprvu příliš nakloněni, voňavý projekt dnes nese své ovoce. „Každou vysazenou kytičku jsem si doslova vybrečela. Někteří z mých kolegů této výzdobě nakloněni vůbec nebyli,“ vzpomíná dnes na rané začátky výsadby květin v Prostějově tehdejší náměstkyně Ivana Hemerková (PéVéčko).
Od roku 2013 tak vznikají rozkvetlé záhony, středové ostrůvky rondelů a další místa, na kterých nejen místní obyvatelé mohou obdivovat krásu květin. „Před několika lety jsem navštívila celosvětovou výstavu zeleně v Hamburku. A právě tam jsem sledovala nejrůznější ukázky toho, jak je možné zajímavě a moderně osadit ulice města či jejich náměstí. Získala jsem si prvotní informace a také nápady, které jsem hodlala aplikovat na prostějovské poměry,“ připomíná ještě zrod myšlenky.
A dnes? Jak Prostějované právě v těchto dnech mohou sledovat, ve městě se v různých lokalitách objevují rozkvetlé květiny znovu! „Okrašlování Prostějova vnímám velmi pozitivně. Velmi kvituji rozhodnutí bývalé náměstkyně Hemerkové, a i nadále budu podporovat výsadbu cibulovin a ostatních květin ve městě,“ ujišťuje současná náměstkyně pro životní prostředí Milada Sokolová (ODS a Nezávislé osobnosti města Prostějova).
První rozkvetlé tulipány a další květinky se už ve městě objevily. Večerník tedy zajímalo, zda existuje nějaký přesný plán, kde všude budou vysazovány. „První cibuloviny, které letos z jara ve městě nakvétají, jsou krokusy v Kolářových sadech, u hlavního nádraží v Janáčkově ulici, v Brněnské ulici před hřbitovem a na dalších místech. Následně rozkvetou žluté a bíle narcisy a na závěr teprve nakvétají barevné tulipány,“ prozradila Sokolová. „Strojní výsadba cibulovin začala na podzim v roce 2015 v lokalitách Kolářových sadů podél březové cesty, dále ve Smetanových sadech, v ulicích Brněnská, Újezd a na křižovatce Olomoucké, Vápenice a Svatoplukovy ulice. Vysadilo se celkem 87 600 kusů cibulovin na plochu 880 metrů čtverečních. Na podzim v roce 2016 se pokračovalo a sázelo v lokalitách Pernštýnského náměstí, na sídlišti Hloučela za Penny marketem, podél mlýnského náhonu v Kolářových sadech, u kostela ve Vrahovicích, u hlavního nádraží v Janáčkově ulici a dále v ulicích Jungmannova, Plumlovská, Olomoucká a na náměstí E. Husserla. S další výsadbou se pokračovalo v roce 2017 v ulici Školní, ve Smetanových sadech, u hřbitova v Brněnské ulici a třeba také v Okružní ulici,“ vypočítala náměstkyně prostějovského primátora.
Jenže, vloni se však s výsadbou okrasných pásů v Prostějově přestalo... „Není nutné, aby se každý rok prováděla výsadba cibulovin. Finanční prostředky určené na obnovu zeleně byly vynaloženy na jinou vhodnou výsadbu zeleně, například výsadbu ovocných stromů podél polních cest na katastrálním území Krasic, Čechovic a Domamyslic,“ vysvětlila přestávku Milada Sokolová. Letos se už ale strojní výsadba cibulovin a vůbec rozšíření květinových pásů do Prostějova vrací! „Máme vytipované další nové lokality pro strojní výsadbu cibulovin, která se bude realizovat na podzim. Jakmile budou odsouhlaseny odborným pracovníkem z firmy pro výsadbu cibulovin, začneme se domlouvat na druhovém složení záhonů. Dále byly zahájeny přípravy záhonů pro letničkové směsi z přímých výsevů, které ve městě vysazujeme již čtvrtým rokem,“ potvrdila náměstkyně prostějovského primátora.
V průběhu posledních let však docházelo i k případům, kdy lidé kvetoucí cibuloviny trhali a odnášeli si je domů! „Nemám žádné informace, že by docházelo k masivnímu trhání kvetoucích cibulovin. Pokud si někdo pro potěchu utrhne, a to ať už tulipán, nebo narcis, nemyslím si, že by se dopustil nějakého prohřešku, tím ale nechci nabádat k trhání květin. Květiny ve městě slouží po potěchu a radost všem,“ konstatovala na toto téma Milada Sokolová.


Total Comments

 • Interforst
 • Bazárek
 • Bladenights
 • Šumnica
 • O pohár primátora
 • Basket
 • Floria Dušičky
 • Dny evropského dědictví
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments