Dobré dopoledne, dnes je pátek 24.5.2019
svátek slaví Jana,
zítra Viola
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Už od roku 2013 zaplavují Prostějov záhony tulipánů, narcisů, krokusů a dalších cibulovin, které jsou vysazovány na nejrůznějších místech podél silnic, chodníků nebo v parcích uprostřed travnatých ploch. Do té doby hrály ulice i zapadlá zákoutí pouze šedivými odstíny, lidé v nich byli zvyklí na veřejnou zeleň jen v podobě stromů či trávníků. Právě před oněmi šesti lety ovšem na radnici přišla tehdejší náměstkyně primátorky Ivana Hemerková s neobyčejným nápadem. A ten se v současnosti připravuje nejen udržet, ale i nadále rozvíjet současná náměstkyně primátora pro životní prostředí Milada Sokolová.


Přestože výsadbě růží, tulipánů, narcisek, krokusů, či dokonce skalniček nebyli konšelé, a to hlavně muži, zprvu příliš nakloněni, voňavý projekt dnes nese své ovoce. „Každou vysazenou kytičku jsem si doslova vybrečela. Někteří z mých kolegů této výzdobě nakloněni vůbec nebyli,“ vzpomíná dnes na rané začátky výsadby květin v Prostějově tehdejší náměstkyně Ivana Hemerková (PéVéčko).
Od roku 2013 tak vznikají rozkvetlé záhony, středové ostrůvky rondelů a další místa, na kterých nejen místní obyvatelé mohou obdivovat krásu květin. „Před několika lety jsem navštívila celosvětovou výstavu zeleně v Hamburku. A právě tam jsem sledovala nejrůznější ukázky toho, jak je možné zajímavě a moderně osadit ulice města či jejich náměstí. Získala jsem si prvotní informace a také nápady, které jsem hodlala aplikovat na prostějovské poměry,“ připomíná ještě zrod myšlenky.
A dnes? Jak Prostějované právě v těchto dnech mohou sledovat, ve městě se v různých lokalitách objevují rozkvetlé květiny znovu! „Okrašlování Prostějova vnímám velmi pozitivně. Velmi kvituji rozhodnutí bývalé náměstkyně Hemerkové, a i nadále budu podporovat výsadbu cibulovin a ostatních květin ve městě,“ ujišťuje současná náměstkyně pro životní prostředí Milada Sokolová (ODS a Nezávislé osobnosti města Prostějova).
První rozkvetlé tulipány a další květinky se už ve městě objevily. Večerník tedy zajímalo, zda existuje nějaký přesný plán, kde všude budou vysazovány. „První cibuloviny, které letos z jara ve městě nakvétají, jsou krokusy v Kolářových sadech, u hlavního nádraží v Janáčkově ulici, v Brněnské ulici před hřbitovem a na dalších místech. Následně rozkvetou žluté a bíle narcisy a na závěr teprve nakvétají barevné tulipány,“ prozradila Sokolová. „Strojní výsadba cibulovin začala na podzim v roce 2015 v lokalitách Kolářových sadů podél březové cesty, dále ve Smetanových sadech, v ulicích Brněnská, Újezd a na křižovatce Olomoucké, Vápenice a Svatoplukovy ulice. Vysadilo se celkem 87 600 kusů cibulovin na plochu 880 metrů čtverečních. Na podzim v roce 2016 se pokračovalo a sázelo v lokalitách Pernštýnského náměstí, na sídlišti Hloučela za Penny marketem, podél mlýnského náhonu v Kolářových sadech, u kostela ve Vrahovicích, u hlavního nádraží v Janáčkově ulici a dále v ulicích Jungmannova, Plumlovská, Olomoucká a na náměstí E. Husserla. S další výsadbou se pokračovalo v roce 2017 v ulici Školní, ve Smetanových sadech, u hřbitova v Brněnské ulici a třeba také v Okružní ulici,“ vypočítala náměstkyně prostějovského primátora.
Jenže, vloni se však s výsadbou okrasných pásů v Prostějově přestalo... „Není nutné, aby se každý rok prováděla výsadba cibulovin. Finanční prostředky určené na obnovu zeleně byly vynaloženy na jinou vhodnou výsadbu zeleně, například výsadbu ovocných stromů podél polních cest na katastrálním území Krasic, Čechovic a Domamyslic,“ vysvětlila přestávku Milada Sokolová. Letos se už ale strojní výsadba cibulovin a vůbec rozšíření květinových pásů do Prostějova vrací! „Máme vytipované další nové lokality pro strojní výsadbu cibulovin, která se bude realizovat na podzim. Jakmile budou odsouhlaseny odborným pracovníkem z firmy pro výsadbu cibulovin, začneme se domlouvat na druhovém složení záhonů. Dále byly zahájeny přípravy záhonů pro letničkové směsi z přímých výsevů, které ve městě vysazujeme již čtvrtým rokem,“ potvrdila náměstkyně prostějovského primátora.
V průběhu posledních let však docházelo i k případům, kdy lidé kvetoucí cibuloviny trhali a odnášeli si je domů! „Nemám žádné informace, že by docházelo k masivnímu trhání kvetoucích cibulovin. Pokud si někdo pro potěchu utrhne, a to ať už tulipán, nebo narcis, nemyslím si, že by se dopustil nějakého prohřešku, tím ale nechci nabádat k trhání květin. Květiny ve městě slouží po potěchu a radost všem,“ konstatovala na toto téma Milada Sokolová.


Total Comments

 • KSČM
 • Noc Kostelů
 • Interforst
 • Lázně Skalka
 • Hořava
 • Basic
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI JADRAN?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Nejsme bezohlední.

Pětačtyřicetiletý Marek Mlčoch děkuje v aktuálním čísle nejen svým blízkým, ale i širokému aparátu záchranářů za svůj život, minulé úterý zavolala na linku 156 žena, která si povšimla seniora s jízdním kolem. Ten v Kolářových sadech bezvládně spadl na zem. Díky včasnému příjezdu sanitky se nestalo nic vážného. Tleskáme!

Skoro nejrizikovější fanoušci.

Vedení prostějovské policie ostře zkritizovalo chování části přívrženců hokejových Jestřábů při utkáních druhé nejvyšší soutěže. Za násilnosti, výtržnosti a majetkové trestné činy už Okresní soud v Prostějově vydal těm nejdivočejším sedm zákazů vstupu do haly, když se hraje zápas!

Total Comments

Osobnost týdne

Jan PŘEUČIL
20 preucil
Fenomenální herec společně se svojí manželkou Evou Hruškovou pobavil ve čtvrtek své fanoušky nejen v prostějovském divadle, ale o den dříve i starší příznivce v domově seniorů v Nerudově ulici při neformální besedě.

Total Comments

Číslo týdne

320 000 000

Tak to je darda! Přesně takto astronomickou sumu požaduje společnost Manthellen po prostějovském magistrátu za údajné porušení obchodní smlovy. Jak známo, záležitost se týká kauzy kolem výstavby Galerie Prostějov v prostoru U Špalíčku.

Total Comments

Výrok týdne

„NESUĎTE, ABYSTE NEBYLI SOUZENI!“

Takto při předávání Cen města Prostějova odpovídal jeden z vyznamenaných exprimátor Miroslav Pišťák na kritiku některých současných opozičních zastupitelů města

Total Comments