Dobrý podvečer, dnes je úterý 25.6.2019
svátek slaví Ivan,
zítra Adriana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Auto za autem, hluk, prach. A přejít silnici? Nemožný úkol. Taková je realita v Olomoucké ulici. I mimo dopravní špičku kolem desáté hodiny dopoledne tudy projede i padesát aut za minutu. Vše má změnit dlouho plánovaný severní obchvat Prostějova. Měl se začít stavět v květnu, jak ale Večerník zjistil, začátek prací byl ale posunut!

Podle nedávných plánů měl stavební ruch propuknout za několik dní. „Podle informací magistrátu v květnu nebo červnu,“ uvedla pro Večerník mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová. Skutečnost je ale jiná. Na dotaz redakce Olomoucký kraj ústy tiskové mluvčí úřadu Evy Knajblové uvedl, že se začátek stavby posunul na letošní srpen. Proč? „Krajský úřad Olomouckého kraje v současné době čeká na oficiální výsledky geofyzikálního průzkumu v předmětné lokalitě. Zároveň je v běhu proces podepisování smlouvy s dodavatelem stavby. Dodavatel musí zahájit práce do třiceti dnů od dne, kdy smlouva nabyde účinnosti.“ nastínila příčiny Knajblová. Konkrétnější ale ve sdělení důvodu posunutí očekávaného uzlu nesdělila.
Stavba obchvatu je přitom v plánu už více než deset let. V minulosti ji ale zbrzdily výkupy pozemků a také pozastavení provozu pily ve Ptení. Nyní však Olomouckou ulicí projíždí opět i nákladní doprava ve velkém. Musí ji snášet stovky lidí bydlících v blízkosti ulice. Třeba Libuše Špulířová, která v Olomoucké ulici žije už padesát let. „Dříve taková doprava nebyla. V posledních letech je ale příšerná, přes léto se ani nehodí větrat,“ uvedla pro Večerník. Uvítala proto informace o tom, že už brzy by měl kraj ve spolupráci s městem začít stavět obchvat. „Čím dříve to bude, tím lépe,“ okomentovala tuto zprávu.
Hustota provozu trápí i nejednoho rodiče. Třeba proto, že v blízkosti Olomoucké se nachází základní škola E. Valenty. „Za obchvat budeme rádi, Olomoucká je hrozná množstvím aut. Problém je tam ale i s cyklisty, kteří se pletou mezi auty – zejména ti starší cyklostezky nevnímají,“ poznamenala Hana Kolářová ve chvíli, kdy sama šla vyzvednout dítě ze školy.
Město samo investici vítá. „Výstavba severního obchvatu je významný projekt pro město Prostějov. Jde o investici Olomouckého kraje s podporou dotačního titulu a cílem je snížit intenzitu tranzitní dopravy,“ sdělila Jana Gáborová.
Většinu investic do obchvatu vzal na svá bedra kraj. Prostějovský magistrát se pak postará o přeložky silnic. „Celkově by měla stavba probíhat zhruba do roku 2021 a přijít na více než 300 milionů korun. Severní obchvat je zatím jen první částí celkového obchvatu města,“ prozradil Jan Zahradníček, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast dopravy.
Konečná suma se podle aktuálních informací od Krajského úřadu Olomouckého kraje pohybuje těsně pod hranicí 360 milionů korun.

rok 2010 začíná příprava projektu obchvatu
červen 2012 projekt obchvatu hotový
květen 2015 přípravy obchvatu brzdí výkupy
duben 2016 veřejná schůze s vlastníky pozemků
březen 2017 polovina pozemků vykoupená
červen 2018 dokončení výkupů pozemků
listopad 2018 vydáno stavební povolení
duben 2019 schválení dodavatele stavby
srpen 2019 nově plánované zahájení výstavby

Total Comments

 • Rock of Memory
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

Na kterou z letních akcí se těšíte nejvíce?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Pokračování tradice.

Na kvalitní vystoupení z Argentiny navázali parašutisté Armádního sportovního oddílu Dukla Prostějov reprezentující Českou republiku při úvodním závodě Světového poháru 2019 na přesnost přistání. Konal se v Chorvatsku a Hanáci přivezli z Balkánu jedno zlato i bronz!

Měsíc potop neskončil.

Jestli si někdo myslel, že záplavy na Němčicku z předminulého týdne byly těmi posledními, co prostějovský region postihly, zmýlil se. Minulý týden vtrhla velká voda po krátké průtrži mračen i do Čech pod Kosířem a Stařechovic. Kanály nestíhaly pobrat veškerou vodu, ta pak vyplavila tři desítky rodinných domů.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel CALLTA
25 callta
V rámci programu Prostějovského léta vystoupil uplynulý čtvrtek na náměstí T. G. Masaryka zpěvák, kterého obdivuje především mladá generace. Není tedy divu, že mezi stovkami diváků koncertu byly především náctileté fanynky.

Total Comments

Číslo týdne

42 437 704

Přesně tuto sumu peněz muselo v roce 2018 zaplatit statutární město Prostějov za odvoz a likvidaci komunálního odpadu. Občané však prostřednictvím poplatků uhradili pouhou polovinu uvedených nákladů. Odborníci tvrdí, že je to málo!

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ NĚKDO UMÍRÁ,
NESMÍ ANI NA CHVILIČKU
POCIŤOVAT, ŽE JE ODEPSANÝ!“

Odborný garant paliativní péče prostějovské nemocnice Miroslav Kala takto hovořil při slavnostním otevření nového oddělení.

Total Comments