Dobrý podvečer, dnes je neděle 15.9.2019
svátek slaví Jolana,
zítra Ludmila
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Auto za autem, hluk, prach. A přejít silnici? Nemožný úkol. Taková je realita v Olomoucké ulici. I mimo dopravní špičku kolem desáté hodiny dopoledne tudy projede i padesát aut za minutu. Vše má změnit dlouho plánovaný severní obchvat Prostějova. Měl se začít stavět v květnu, jak ale Večerník zjistil, začátek prací byl ale posunut!

Podle nedávných plánů měl stavební ruch propuknout za několik dní. „Podle informací magistrátu v květnu nebo červnu,“ uvedla pro Večerník mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová. Skutečnost je ale jiná. Na dotaz redakce Olomoucký kraj ústy tiskové mluvčí úřadu Evy Knajblové uvedl, že se začátek stavby posunul na letošní srpen. Proč? „Krajský úřad Olomouckého kraje v současné době čeká na oficiální výsledky geofyzikálního průzkumu v předmětné lokalitě. Zároveň je v běhu proces podepisování smlouvy s dodavatelem stavby. Dodavatel musí zahájit práce do třiceti dnů od dne, kdy smlouva nabyde účinnosti.“ nastínila příčiny Knajblová. Konkrétnější ale ve sdělení důvodu posunutí očekávaného uzlu nesdělila.
Stavba obchvatu je přitom v plánu už více než deset let. V minulosti ji ale zbrzdily výkupy pozemků a také pozastavení provozu pily ve Ptení. Nyní však Olomouckou ulicí projíždí opět i nákladní doprava ve velkém. Musí ji snášet stovky lidí bydlících v blízkosti ulice. Třeba Libuše Špulířová, která v Olomoucké ulici žije už padesát let. „Dříve taková doprava nebyla. V posledních letech je ale příšerná, přes léto se ani nehodí větrat,“ uvedla pro Večerník. Uvítala proto informace o tom, že už brzy by měl kraj ve spolupráci s městem začít stavět obchvat. „Čím dříve to bude, tím lépe,“ okomentovala tuto zprávu.
Hustota provozu trápí i nejednoho rodiče. Třeba proto, že v blízkosti Olomoucké se nachází základní škola E. Valenty. „Za obchvat budeme rádi, Olomoucká je hrozná množstvím aut. Problém je tam ale i s cyklisty, kteří se pletou mezi auty – zejména ti starší cyklostezky nevnímají,“ poznamenala Hana Kolářová ve chvíli, kdy sama šla vyzvednout dítě ze školy.
Město samo investici vítá. „Výstavba severního obchvatu je významný projekt pro město Prostějov. Jde o investici Olomouckého kraje s podporou dotačního titulu a cílem je snížit intenzitu tranzitní dopravy,“ sdělila Jana Gáborová.
Většinu investic do obchvatu vzal na svá bedra kraj. Prostějovský magistrát se pak postará o přeložky silnic. „Celkově by měla stavba probíhat zhruba do roku 2021 a přijít na více než 300 milionů korun. Severní obchvat je zatím jen první částí celkového obchvatu města,“ prozradil Jan Zahradníček, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast dopravy.
Konečná suma se podle aktuálních informací od Krajského úřadu Olomouckého kraje pohybuje těsně pod hranicí 360 milionů korun.

rok 2010 začíná příprava projektu obchvatu
červen 2012 projekt obchvatu hotový
květen 2015 přípravy obchvatu brzdí výkupy
duben 2016 veřejná schůze s vlastníky pozemků
březen 2017 polovina pozemků vykoupená
červen 2018 dokončení výkupů pozemků
listopad 2018 vydáno stavební povolení
duben 2019 schválení dodavatele stavby
srpen 2019 nově plánované zahájení výstavby

Total Comments

 • Národní dum
 • Hanácké Slavnosti
 • Prohlídky Plumlov
 • Bonsaj
 • Box
 • Floria Dušičky
 • Dny evropského dědictví
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Kdo je podle vás největším fotbalistou prostějovské historie?

P3_aplaus
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments