Dobré ráno, dnes je čtvrtek 27.6.2019
svátek slaví Ladislav,
zítra Lubomír
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
vysovice sbernaZloději kovů ukradnou vše, na co přijdou! Jejich vynalézavost přitom nezná mezí... Ze hřbitovů ve velkém mizí kovové urny i kříže, z ulic měst a obcí poklopy od kanálů a na železnici věci, které zajišťují bezpečnou jízdu vlaků. Je nepochybné, že tito „čípci“ do sběren odváží věci, o kterých musí být každému jasné, že jim nikdy nemohly říkat pane. Přesto je výkupčí berou! Jak je něco takového možné? Kam lapkové své úlovky v regionu vozí? A co sběrnám za takový výkup hrozí? Po odpovědích na tyto otázky pátral Večerník v minulém týdnu.

Jak to probíhá, když zloděj do sběrny přinese kovový rošt od větrací šachty? To krásně popsal přímo jeden z lapků, který s krádežemi kovů má více než bohaté zkušenosti. K jeho posledním úlovkům patřily rošty, které vzal nedávno u reálného gymnázia. „Když jsme s nimi dorazili do sběrny ve Výšovicích, nebyl s jejich prodejem vůbec žádný problém. Za tři rošty jsme dostali pětistovku. Paní, která je od nás přebírala, nám nedala žádný doklad. Nechtěla po nás ani občanku!“ popsal Večerníku děj událostí notorický zloděj Tomáš Veselý, který zmíněný občanský průkaz dokonce ani předložit nemohl. „Už asi rok jej nemám...,“ konstatoval s klidem.
Po stopách ukradených roštů se vydali i lidé z okradené ´reálky´. „Poslal jsem do sběrny ve Výšovicích našeho školníka. Ty tři rošty sice neměly nějakou vysokou hodnotu, ale pro nás byly potřebné. Nové, které jsme koupili, tam pořádně nepasovaly. Ve sběrně jsme však nepochodili. Řekli nám, že nikdy nic podobného nevykoupili,“ popsal další vývoj ředitel RG a ZŠ města Prostějova Rostislav Halaš, který nyní peníze za nákup nových roštů požaduje právě po Tomáši Veselém. Zda se jich nakonec i dočká, však zůstává velkou otázkou...
Jisté však je, že Veselý rozhodně není jediný, kdo kov do sběrny ve Výšovicích vozí. Stalo se tak i v případě nedávné krádeže téměř dvou a půl tun dálničních svodidel. Ptáte se, jak je vůbec možné, že sběrna vykoupí dálniční svodidla? „Přivezli je k nám s tím, že jsou zaměstnanci firmy, které svodidla patřila a že se jedná o zmetky. Naúčtovali jsme jim pět korun za kilogram, dostali za ně tedy něco přes dvanáct tisíc korun,“ prozradil Večerníku majitel kovošrotu ve Výšovicích Pavel Dokoupil. Zajímavé v této souvislosti je, že policisté způsobenou škodu odhadli na dvě sta tisíc korun! „Poté, co u nás policisté svodidla objevili, tak je i zabavili. Škodu bychom tedy měli požadovat po zloději, ale bojím se, že moc úspěšní nebudeme...,“ dodal Dokoupil.
Jisté je jedno, krádeže kovů jsou v dnešní době skutečně na denním pořádku. „Nechápu, že sběrny kradené kovy vykupují. Měl by jim za to hrozit nějaký postih. Pak by k tolika krádežím určitě nedocházelo,“ míní po své zkušenosti ředitel ZŠ a RG města Prostějov Rostislav Halaš. A určitě není sám. „Pokud by se podařilo prokázat, že zaměstnanci sběrny kov vykoupili a přitom věděli, že pochází z krádeže, pak by bylo možné odpovědné osoby postavit před soud za trestný čin podílnictví. Hodně by však záleželo na důkazech, které by se policii v této věci podařilo zajistit,“ vysvětlila nám státní zástupkyně Gabriela Bílková.
Majitel sběrny ve Výšovicích se však hájí. „Máme seznam předmětů, které nesmíme vykupovat a toho se držíme. Občas nám mříže od kanálů někdo přinese, ale my je nevykupujeme. U spousty dalších věcí je často opravdu těžké určit, odkud pocházejí,“ říká Pavel Dokoupil. Jak je však možné, že ve sběrně nechtěli občanku po Tomáši Veselém, jak on sám tvrdí? „Je možné, že občanku předložil jeho kumpán, který s ním kov do šrotu přivezl. Můžu vás ubezpečit, že nemáme zájem vykupovat kradené věci. Pokud nám je policie zabaví, pak z toho máme škodu hlavně my,“ hájil se Dokoupil, který má sám se zloději špatné zkušenosti. „Naši sběrnu už několikrát vykradli. Asi před třemi roky nám třeba odvezli asi tunu mědi,“ zapátral její majitel v minulosti.
Při pátrání po okolnostech tohoto případu jsme se tedy mohli přesvědčit, že dokázat někomu, že věc vykoupil s vědomím toho, že je kradená, není vůbec snadné. Jisté je, že při životním stylu některých lidí (a rozhodně to nemusí být nutně Romové) je jasné, že sběrny kovů budou mít stále co vykupovat. Měly by však zvážit, zda jim to stojí za to riziko...

Total Comments

 • Rock of Memory
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

Na kterou z letních akcí se těšíte nejvíce?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Pokračování tradice.

Na kvalitní vystoupení z Argentiny navázali parašutisté Armádního sportovního oddílu Dukla Prostějov reprezentující Českou republiku při úvodním závodě Světového poháru 2019 na přesnost přistání. Konal se v Chorvatsku a Hanáci přivezli z Balkánu jedno zlato i bronz!

Měsíc potop neskončil.

Jestli si někdo myslel, že záplavy na Němčicku z předminulého týdne byly těmi posledními, co prostějovský region postihly, zmýlil se. Minulý týden vtrhla velká voda po krátké průtrži mračen i do Čech pod Kosířem a Stařechovic. Kanály nestíhaly pobrat veškerou vodu, ta pak vyplavila tři desítky rodinných domů.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel CALLTA
25 callta
V rámci programu Prostějovského léta vystoupil uplynulý čtvrtek na náměstí T. G. Masaryka zpěvák, kterého obdivuje především mladá generace. Není tedy divu, že mezi stovkami diváků koncertu byly především náctileté fanynky.

Total Comments

Číslo týdne

42 437 704

Přesně tuto sumu peněz muselo v roce 2018 zaplatit statutární město Prostějov za odvoz a likvidaci komunálního odpadu. Občané však prostřednictvím poplatků uhradili pouhou polovinu uvedených nákladů. Odborníci tvrdí, že je to málo!

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ NĚKDO UMÍRÁ,
NESMÍ ANI NA CHVILIČKU
POCIŤOVAT, ŽE JE ODEPSANÝ!“

Odborný garant paliativní péče prostějovské nemocnice Miroslav Kala takto hovořil při slavnostním otevření nového oddělení.

Total Comments