Dobré poledne, dnes je úterý 25.6.2019
svátek slaví Ivan,
zítra Adriana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Výborná finanční kondice Prostějova je potvrzena! Nejvyšší představitelé české pobočky renomované nadnárodní agentury Moody's Investors Service přijeli minulé úterý na radnici předat prostějovskému primátorovi certifikát potvrzující nejvyšší rating. Už poněkolikáté v řadě. Prostějov je za rok 2018 hodnocen na úrovni A1, což je mezinárodní označení, a Aa1.cz, které prezentuje národní rating. Podobné nejvyšší hodnocení ekonomického hospodaření obdržela už jen Česká republika a další tři města v této zemi. Prostějov tak celkově patří do pětice nejlépe hospodařících subjektů!


„Město Prostějov pokračuje ve svých úspěších. Po získání ocenění, jako bylo například první místo v republice v soutěži Město pro byznys, první místo v Olomouckém kraji v hodnocení magistrátu Přívětivý úřad, celostátní ocenění v soutěži statutárních měst Hejbni s elektrem pro lepší život, nebo třeba třetí místo za třídění odpadu v kraji Keramická popelnice, přichází hodnocení ratingu, kde stojíme opět na špici. Jde o dlouhodobý obraz řízení města, ve kterém budeme pokračovat,“ uvedl spokojený František Jura, primátor statutárního města Prostějov.
„Kreditní profil města Prostějova A1/Aa1.cz pozitivně zohledňuje zejména dosavadní konzervativní řízení rozpočtu, nulové zadlužení města a jeho podřízených organizací, která přetrvávají i v roce 2019. Dále je pak zohledněna střední pravděpodobnost, že vláda České republiky poskytne mimořádnou pomoc za účelem předejít akutnímu nedostatku likvidity. Provozní hospodaření Prostějova navíc dlouhodobě vykazuje výrazné přebytky, které slouží jako zdroj kapitálových výdajů. Díky vysoké schopnosti samofinancování si město udržuje značné hotovostní rezervy a výbornou likviditu,“ vysvětlil udělení nejvyššího ratingu Prostějovu Igor Ovčačík, viceprezident nadnárodní agentury Moody's Investors Service.
Ekonomický analytik agentury Vojtěch Železný však zároveň upozornil na fakt, že ratingové hodnocení města se může v příštích letech změnit. „Skutečně omezujícím faktorem ratingu pro příští roky v Prostějově jsou rozsáhlé plánované investiční projekty, které mohou v budoucnosti vést k dluhovému financování. Nicméně výše případné zadluženosti a její vliv na rozpočet města nelze blíže specifikovat či předvídat,“ uvedl.
„V příštích letech se skutečně chceme pustit do velice významných, ale zároveň nákladných stavebních investic. Čeká nás revitalizace historické části města včetně rekonstrukce Společenského domu, výstavby podzemních garáží, rekonstrukce tržnice, dále zimního stadionu, výstavba krytého plaveckého bazénu a spousta dalších investic. To vše může stát až půl miliardy korun bez toho, že bychom chtěli ohrozit další stavební investice, se kterými počítá každoroční městský rozpočet a které jsou v objemu okolo tří stovek milionů korun. Ty bychom v žádném případě nechtěli seškrtat. Zcela jistě se tak nevyhneme úvěrům, ale nevěřím tomu, že bychom si se splácením nevěděli rady,“ zareagoval primátor Prostějova František Jura.
Vojtěch Železný však zmínil ještě jednu podstatnou záležitost, jak by se magistrát mohl vyhnout ekonomickým potížím a zajistit si dostatečné příjmy na pokrytí bezproblémového splácení možných úvěrů. „Prostějov jako jedno z mála měst už dlouhá léta nezvýšil daň z nemovitostí, která je dlouhodobě na velmi nízké úrovni oproti jiným městům. To samé se týká i poplatků za odvoz komunálního odpadu. V obou případech by zdejší magistrát mohlo sáhnout až ke dvojnásobnému zvýšení,“ uvedl finanční analytik. „To by byl ideální stav pro městskou pokladnu, ale zároveň také naše politická smrt,“ okomentoval tuto možnost s úsměvem Jiří Pospíšil, první náměstek primátora Prostějova. „Já věřím, že i v dalších letech nejvyšší rating udržíme, přestože náš rozpočet skutečně mohou zatížit investiční úvěry,“ zopakoval primátor Jura.

Ekonomické hospodaření Prostějova podle agentury Moody's Investors Service

Silné stránky
- Nárůst v daňových příjmech je hlavním faktorem zlepšení provozního hospodaření
- Pokračující silná likvidita
- Nulová zadluženost města a jeho organizací

Slabé stránky
- Finanční výkon je díky vysoké spotřebě investic pod tlakem
Ratingový výhled
Výhled ratingu je pozitivní, zohledňuje pozitivní výhled ratingu státních dluhopisů České republiky.

Co by mohlo rating snížit?
Pokles ratingu státu, případně trvalý propad provozních výsledků města a deficitní hospodaření vedoucí k vyššímu nárůstu zadluženosti a poklesu hotovostních rezerv by měly negativní dopad na rating.

Co by mohlo rating zvýšit?
Zvýšení ratingu České republiky za předpokladu udržení stabilních výsledků hospodaření při velmi nízké zadluženosti a dobré likviditě.

Total Comments

 • Rock of Memory
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

Na kterou z letních akcí se těšíte nejvíce?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Pokračování tradice.

Na kvalitní vystoupení z Argentiny navázali parašutisté Armádního sportovního oddílu Dukla Prostějov reprezentující Českou republiku při úvodním závodě Světového poháru 2019 na přesnost přistání. Konal se v Chorvatsku a Hanáci přivezli z Balkánu jedno zlato i bronz!

Měsíc potop neskončil.

Jestli si někdo myslel, že záplavy na Němčicku z předminulého týdne byly těmi posledními, co prostějovský region postihly, zmýlil se. Minulý týden vtrhla velká voda po krátké průtrži mračen i do Čech pod Kosířem a Stařechovic. Kanály nestíhaly pobrat veškerou vodu, ta pak vyplavila tři desítky rodinných domů.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel CALLTA
25 callta
V rámci programu Prostějovského léta vystoupil uplynulý čtvrtek na náměstí T. G. Masaryka zpěvák, kterého obdivuje především mladá generace. Není tedy divu, že mezi stovkami diváků koncertu byly především náctileté fanynky.

Total Comments

Číslo týdne

42 437 704

Přesně tuto sumu peněz muselo v roce 2018 zaplatit statutární město Prostějov za odvoz a likvidaci komunálního odpadu. Občané však prostřednictvím poplatků uhradili pouhou polovinu uvedených nákladů. Odborníci tvrdí, že je to málo!

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ NĚKDO UMÍRÁ,
NESMÍ ANI NA CHVILIČKU
POCIŤOVAT, ŽE JE ODEPSANÝ!“

Odborný garant paliativní péče prostějovské nemocnice Miroslav Kala takto hovořil při slavnostním otevření nového oddělení.

Total Comments