Dobré dopoledne, dnes je středa 5.8.2020
svátek slaví Kristián,
zítra Oldřiška
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Říká se tady tomu klášter. Ve skutečnosti rozlehlý dům stojící naproti kostela sv. Jana Křtitele v Určicích sloužil jako chudobinec, ústav pro duševně nemocné ženy a domov důchodců. O lidi na okraji společnosti se tam kdysi staraly milosrdné sestry. Nyní už ovšem historická budova s křížem na průčelí řadu let chátrá. Stal se z ní skutečný STÍN MINULOSTI nacházející se přímo v centru Určic. Zajímalo nás, zda má stavba alespoň nějakou naději, že opět ožije.

„Klášter“ v Určicích nechal postavit roku 1872 určický farář Petr Obdržálek. Založil při něm nadaci pro Milosrdné sestry svatého Karla Boromejského (boromejky), které měly pečovat o chovanky chudobince a vyučovat určické dívky. Svému účelu byl předán až roku 1891. Samy boromejky se v něm staraly zejména o psychicky nemocné ženy. Nějaký čas tam fungoval i domov důchodců. Objekt posléze připadl Olomouckému kraji a celé oddělení se i s pacientkami přestěhovalo do areálu staré nemocnice v Brněnské ulici. Naposledy tam byl sklad.
Olomoucký kraj se chátrající nemovitost snažil prodat. Zájem před sedmi lety projevila rodina Skácelova, která tam chtěla vybudovat malometrážní byty. Místní obyvatelé se však obávali skutečnosti, že to v Určicích bude vypadat jako v Mostkovicích, kde stejní majitelé vlastnili budovu bývalého kina. Ta se kvůli svým převážně cikánským nájemníkům stala častým cílem výjezdů policistů. Kraj své rozhodnutí na prodej domu rodině Skácelových nakonec revokoval a objekt prodal obci.
Od té doby se však toho mnoho nezměnilo. Až nyní to konečně vypadá, že by se věci mohly dát do pohybu. „Máme vypracovaný projekt a podanou žádost o dotaci na výstavbu šesti sociálních bytů v objektu bývalého kláštera. Náklady se odhadují na zhruba patnáct milionů korun. Více se dozvíme zhruba v polovině letošního roku,“ prozradil Večerníku aktuálně starosta Určic Petr Kouřil s tím, že zájem mezi mladými rodinami i staršími občany o sociální bydlení v obci určitě je. „Nájemníky si budeme vybírat, přednost budou mít místní,“ je si jistý Kouřil. 

Total Comments

  • Gulas Fest
  • Olypmic
  • Czech Tour
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Obáváte se druhé vlny koronavirusu?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Počasí konečně přálo.

Během uplynulého víkendu se v celém prostějovském regionu konal bezpočet kulturních a společenských akcí, které tentokrát nemusely být rušeny kvůli nepřízni počasí. Oproti předešlému fiasku tak v rámci Léta s hvězdami mohla při druhém pokusu nejen kapela Argema zahrát vícero návštěvníkům.

Koronavirus odložil investice.
Stavební investice za desítky milionů korun byli nuceni na příští rok odložit prostějovští radní. Důvodem je až příliš velké množství peněz vynaložených radnicí během nouzového stavu a zároveň obava z dalšího šíření nákazy covid-19. Počkat si musí Národní dům, kino Metro 70 a další.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel ŠPORCL

Fenomenální český houslista uhranul své příznivce při svém vystoupení s názvem Pocta Paganinimu na zámku v Plumlově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

5 417

Přesně tolik zákazníků využilo během prvního pololetí službu Senior taxi v Prostějově. Velký pokles počtu klientů kvůli covid-19 byl zaznamenán během nouzového stavu.

Total Comments

Výrok týdne

„Takhle kdyby mi vařila moje žena!“

Jeden ze spokojených účastníků ptenského Gulášfestu určitě nechtěl urazit svoji manželku, ale...

Total Comments

-