Příjemnou noc, dnes je pondělí 25.5.2020
svátek slaví Viola,
zítra Filip
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Říká se tady tomu klášter. Ve skutečnosti rozlehlý dům stojící naproti kostela sv. Jana Křtitele v Určicích sloužil jako chudobinec, ústav pro duševně nemocné ženy a domov důchodců. O lidi na okraji společnosti se tam kdysi staraly milosrdné sestry. Nyní už ovšem historická budova s křížem na průčelí řadu let chátrá. Stal se z ní skutečný STÍN MINULOSTI nacházející se přímo v centru Určic. Zajímalo nás, zda má stavba alespoň nějakou naději, že opět ožije.

„Klášter“ v Určicích nechal postavit roku 1872 určický farář Petr Obdržálek. Založil při něm nadaci pro Milosrdné sestry svatého Karla Boromejského (boromejky), které měly pečovat o chovanky chudobince a vyučovat určické dívky. Svému účelu byl předán až roku 1891. Samy boromejky se v něm staraly zejména o psychicky nemocné ženy. Nějaký čas tam fungoval i domov důchodců. Objekt posléze připadl Olomouckému kraji a celé oddělení se i s pacientkami přestěhovalo do areálu staré nemocnice v Brněnské ulici. Naposledy tam byl sklad.
Olomoucký kraj se chátrající nemovitost snažil prodat. Zájem před sedmi lety projevila rodina Skácelova, která tam chtěla vybudovat malometrážní byty. Místní obyvatelé se však obávali skutečnosti, že to v Určicích bude vypadat jako v Mostkovicích, kde stejní majitelé vlastnili budovu bývalého kina. Ta se kvůli svým převážně cikánským nájemníkům stala častým cílem výjezdů policistů. Kraj své rozhodnutí na prodej domu rodině Skácelových nakonec revokoval a objekt prodal obci.
Od té doby se však toho mnoho nezměnilo. Až nyní to konečně vypadá, že by se věci mohly dát do pohybu. „Máme vypracovaný projekt a podanou žádost o dotaci na výstavbu šesti sociálních bytů v objektu bývalého kláštera. Náklady se odhadují na zhruba patnáct milionů korun. Více se dozvíme zhruba v polovině letošního roku,“ prozradil Večerníku aktuálně starosta Určic Petr Kouřil s tím, že zájem mezi mladými rodinami i staršími občany o sociální bydlení v obci určitě je. „Nájemníky si budeme vybírat, přednost budou mít místní,“ je si jistý Kouřil. 

Total Comments

 • Bezruč
 • Lexinka
 • Mobil 4U
 • Koupelny RP
 • MJM Krmiva
 • interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na opětovné odložení rekonstrukce Vrahovické ulice?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Místní nádraží rozkvetlo.

Na nástupišti prostějovského „místňáku“ se objevily truhlíky s maceškami, květiny vystříhané z papírů pak tvoří i výzdobu notně oprýskaných vstupních dveří do budovy, která je pod rizikem demolice. Do zvelebování nádraží se pustili nadšenci, kterým toto místo přirostlo k srdci. A povedlo se jim to!

Za dobrotu na žebrotu.

Pouhý měsíc fungovala bez problémů u Ptenského Dvorku samoobslužná pivní budka, kterou tam instaloval nadšenec Tomáš Bábek. Projíždějící cyklisté a výletníci se v době koronavirové nouze u ní zastavovali a tišili svoji žízeň pivem či limonádou. Na začátku minulého týdne někdo budku poničil a vykradl!

Total Comments

Osobnost týdne

TOMÁŠ PAVELKA

Česko má nového nejmladšího starostu a je jím teprve jednadvacetiletý student práv z Mořic na Prostějovsku. Zastupitelé jej zvolili do čela obce na svém pondělním zasedání.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

19

O tolik procent se během měsíce dubna zvýšil čistý počet nezaměstnaných na Prostějovsku! Aktuálně je na zdejší pobočce úřadu práce evidovaných 1 995 lidí bez práce, z toho 1 086 žen. Podíl nezaměstnaných se tak zvýšil na 2,7 procenta.

Total Comments

Výrok týdne

„ROZHODLI JSME SE, ŽE 1. MÁJ BUDE V ZÁŘÍ!“

Nový předseda prostějovských sociálních demokratů Bedřich Grulich o zrušené prvomájové veselici v Kolářových sadech.

Total Comments