Dobré dopoledne, dnes je neděle 16.6.2019
svátek slaví Zbyněk,
zítra Adolf
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Říká se tady tomu klášter. Ve skutečnosti rozlehlý dům stojící naproti kostela sv. Jana Křtitele v Určicích sloužil jako chudobinec, ústav pro duševně nemocné ženy a domov důchodců. O lidi na okraji společnosti se tam kdysi staraly milosrdné sestry. Nyní už ovšem historická budova s křížem na průčelí řadu let chátrá. Stal se z ní skutečný STÍN MINULOSTI nacházející se přímo v centru Určic. Zajímalo nás, zda má stavba alespoň nějakou naději, že opět ožije.

„Klášter“ v Určicích nechal postavit roku 1872 určický farář Petr Obdržálek. Založil při něm nadaci pro Milosrdné sestry svatého Karla Boromejského (boromejky), které měly pečovat o chovanky chudobince a vyučovat určické dívky. Svému účelu byl předán až roku 1891. Samy boromejky se v něm staraly zejména o psychicky nemocné ženy. Nějaký čas tam fungoval i domov důchodců. Objekt posléze připadl Olomouckému kraji a celé oddělení se i s pacientkami přestěhovalo do areálu staré nemocnice v Brněnské ulici. Naposledy tam byl sklad.
Olomoucký kraj se chátrající nemovitost snažil prodat. Zájem před sedmi lety projevila rodina Skácelova, která tam chtěla vybudovat malometrážní byty. Místní obyvatelé se však obávali skutečnosti, že to v Určicích bude vypadat jako v Mostkovicích, kde stejní majitelé vlastnili budovu bývalého kina. Ta se kvůli svým převážně cikánským nájemníkům stala častým cílem výjezdů policistů. Kraj své rozhodnutí na prodej domu rodině Skácelových nakonec revokoval a objekt prodal obci.
Od té doby se však toho mnoho nezměnilo. Až nyní to konečně vypadá, že by se věci mohly dát do pohybu. „Máme vypracovaný projekt a podanou žádost o dotaci na výstavbu šesti sociálních bytů v objektu bývalého kláštera. Náklady se odhadují na zhruba patnáct milionů korun. Více se dozvíme zhruba v polovině letošního roku,“ prozradil Večerníku aktuálně starosta Určic Petr Kouřil s tím, že zájem mezi mladými rodinami i staršími občany o sociální bydlení v obci určitě je. „Nájemníky si budeme vybírat, přednost budou mít místní,“ je si jistý Kouřil. 

Total Comments

 • Prohlídky
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Hořava
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

Kam se chystáte na dovolenou?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Znovu nejvyšší rating.

Statutární město Prostějov pokračuje ve svých úspěších. Už poněkolikáté za sebou obdrželo od renomované mezinárodní auditorské společnosti Moody's Investors Service absolutně nejvyšší ratingové hodnocení. To získalo jen kvarteto měst v České republice. A přesto se najdou rýpalové...

Zavřený nájezd.

Bez nějakého varování došlo uprostřed minulého týdne k uzavření nájezdu exitu dálnice D46 v Kralické ulici, což přineslo velké dopravní zácpy prakticky ve všech uzlech Prostějova. Nejpostiženější byla Vrahovická ulice, kde řidiči stáli ve špičce klidně i několik desítek minut. Rekonstrukce estakády se blíží...

Total Comments

Osobnost týdne

MIROSLAV PIŠŤÁK
23 pistak
Dlouholetý komunální politik, místostarosta, starosta a posléze i primátor Prostějova oslavil v plné svěžesti kulaté jubileum. K osmdesátým narozeninám mu poblahopřál kromě Večerníku i současný první muž Prostějova František Jura.

Total Comments

Číslo týdne

12

Pavel Šín a komisaři agentury Dobrý den společně změřili dvanáctimetrovou pilu stojící před konickým zámkem. Díky tomu bylo oficiálně potvrzeno, že větší v České republice a zřejmě ani na světě nenajdete! Odhalena byla uplynulou sobotu ve dvanáct hodin.

Total Comments

Výrok týdne

„KDE NEHRAJOU FOTBAL, TAM CHCÍP PES!“

Prostějovský primátor František Jura si při vernisáži výstavy Fotbal to je hra, pomohl citací herečky Jiřiny Jiráskové z filmu Kožené slunce. A měl pravdu!

Total Comments