Dobré poledne, dnes je pondělí 26.8.2019
svátek slaví Luděk,
zítra Otakar
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Estakáda Haná v Prostějově patří k nejdelším dálničním přemostěním v České republice a svojí délkou 794 metrů se řadí i mezi evropské rarity. Stavěla se pět let a plně zprovozněna byla v roce 1989. Možná je to náhoda, ale právě při jejím třicetiletém jubileu se Ředitelství silnic a dálnic Olomouckého kraje rozhodlo ji rekonstruovat. Estakáda byla během provozu velebena i proklínána. V její historii tam došlo k mnoha závažným nehodám, při té největší tragédii v srpnu 2006 zahynulo po srážce s odstaveným nákladním automobilem pět Poláků v jediném osobním vozidle. Estakáda však za poslední roky nadělala spoustu problémů nejen řidičům. Vedení prostějovského magistrátu už dlouhá léta poukazuje na fakt, že právě estakáda a hustý dopravní provoz na ní jsou největším zdrojem znečištění ovzduší ve městě. Jaký tedy bude další osud estakády Haná a pomůže jí skutečně naplánovaná generální rekonstrukce?

Rekonstrukce se blíží, dálniční most prokoukne

 Jen malý provoz, kamiony nezatížená vozovka. A tím pádem i povrch v solidním stavu. To byla dálnice D46 před nějakými dvaceti až pětadvaceti lety. Dnes v roce 2019 je situace jiná. Hustý provoz, obrovské množství kamionů tvořících kolony. A také dálniční mosty pamatující i lepší časy. Zatímco však ten v Brodku u Prostějova už za sebou velkou opravu má, prostějovské přicházejí na řadu letos.
Důvod je prostý: o dobrém stavu se tady dá stěží hovořit. „Bude celoplošně sanována nosná konstrukce, pilíře s novými ložisky a odvodněním. Oprava bude rozložena minimálně na dva roky,“ prozrazuje Jan Studecký, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Při letmém pohledu člověk vidí na mostech korodující železo a opadávající římsy. Jeden úlomek už loni v květnu přistál na skle jedoucího auta, jež rozbil.
První část prací, i když ne přímo na dálnici, už nyní Prostějovany trápí. Kralická ulice je totiž v úseku od Dolní po rondel u železáren uzavřená. A i když jen ve směru z centra, způsobuje omezení kolony aut v přilehlých ulicích a také ve Vrahovické ulici. Důvod uzavírky? Výstavba odvodňovacích žlabů. Řidiče může nyní těšit jen skutečnost, že místem znovu projedou již 19. června.
Dálnice však má i další nedostatky, které objevují denně řidiči. Příkladem mohou být nájezdy. Ty jsou v Prostějově jen velmi krátké, připojovací pruhy zejména na exitu Prostějov – střed nedostatečné. Své o tom ví Oldřich Vitásek mající s hanáckou dálnicí bohaté zkušenosti. „Problém je s nájezdem u Mechaniky, snad po rekonstrukci bude situace lepší,“ míní například. „Nebylo by ale ani špatné, kdyby došlo k odbočce u pivovaru,“ dodal také.
Své ke stavu dálnice a hlavně tomu, jak dokáže potrápit řidiče, ví také Miroslav Charouz. Ten je koordinátorem útvaru BESIP pro Olomoucký kraj. „Sjezd do centra, to je úplná katastrofa. Naprosto tam chybí odbočovací pruh a auta musí přímo na dálnici výrazně zpomalit. Směrem na Olomouc jsou pak připojovací pruhy zase strašně krátké,“ poznamenal pro Večerník. Dokáže si ale představit i jiná opatření pro zvýšení bezpečnosti. „Například proměnné značení, které by v případě problémů informovalo řidiče. Takové, co dokáže reagovat na aktuální dopravní situaci,“ dodal.
Právě třeba exity budou pak jednou z důležitých částí oprav dálnice, která bude navíc nově vybavena v dalších místech také protihlukovými stěnami. „Při sjezdu ve směru od Olomouce se uvažuje o napojení na ulici Kralickou, které je situováno na mostě nad železniční tratí a kde jsou nevyhovující rozhledové poměry s přikázaným odbočením vpravo do průmyslové zóny,“ prozradila náměstkyně primátora Prostějova pro oblast dopravy Alena Rašková k chystaným úpravám dálnice. Jako bonus pak ŘSD přidá v Prostějově další do sbírky rondelů. Ten má zlepšit dopravu u hypermarketu TESCO.
Stavební práce mají začít už letos. Celkové náklady na rekonstrukci jsou počítány v řádu stovek milionů korun.
Tematickou stranu k dálniční estakádě najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které je v prodeji od pondělí 10. června

Total Comments

 • Pouť dětí k andělům strážným
 • Život generála F. Moravce
 • Bojovali na všech frontách
 • Dny evropského dědictví
 • Černobyl
 • Memoriál Otmara Malečka
 • Nezamyslice
 • Bezpečně do škol
 • Besip
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Koho si vybavíte, když se řekne prostějovský fotbal?

První volba: pondělí 26. srpen 2019 0:33

Poslední volba: pondělí 26. srpen 2019 12:10

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments