Příjemnou noc, dnes je neděle 24.5.2020
svátek slaví Jana,
zítra Viola
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Estakáda Haná v Prostějově patří k nejdelším dálničním přemostěním v České republice a svojí délkou 794 metrů se řadí i mezi evropské rarity. Stavěla se pět let a plně zprovozněna byla v roce 1989. Možná je to náhoda, ale právě při jejím třicetiletém jubileu se Ředitelství silnic a dálnic Olomouckého kraje rozhodlo ji rekonstruovat. Estakáda byla během provozu velebena i proklínána. V její historii tam došlo k mnoha závažným nehodám, při té největší tragédii v srpnu 2006 zahynulo po srážce s odstaveným nákladním automobilem pět Poláků v jediném osobním vozidle. Estakáda však za poslední roky nadělala spoustu problémů nejen řidičům. Vedení prostějovského magistrátu už dlouhá léta poukazuje na fakt, že právě estakáda a hustý dopravní provoz na ní jsou největším zdrojem znečištění ovzduší ve městě. Jaký tedy bude další osud estakády Haná a pomůže jí skutečně naplánovaná generální rekonstrukce?

Rekonstrukce se blíží, dálniční most prokoukne

 Jen malý provoz, kamiony nezatížená vozovka. A tím pádem i povrch v solidním stavu. To byla dálnice D46 před nějakými dvaceti až pětadvaceti lety. Dnes v roce 2019 je situace jiná. Hustý provoz, obrovské množství kamionů tvořících kolony. A také dálniční mosty pamatující i lepší časy. Zatímco však ten v Brodku u Prostějova už za sebou velkou opravu má, prostějovské přicházejí na řadu letos.
Důvod je prostý: o dobrém stavu se tady dá stěží hovořit. „Bude celoplošně sanována nosná konstrukce, pilíře s novými ložisky a odvodněním. Oprava bude rozložena minimálně na dva roky,“ prozrazuje Jan Studecký, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Při letmém pohledu člověk vidí na mostech korodující železo a opadávající římsy. Jeden úlomek už loni v květnu přistál na skle jedoucího auta, jež rozbil.
První část prací, i když ne přímo na dálnici, už nyní Prostějovany trápí. Kralická ulice je totiž v úseku od Dolní po rondel u železáren uzavřená. A i když jen ve směru z centra, způsobuje omezení kolony aut v přilehlých ulicích a také ve Vrahovické ulici. Důvod uzavírky? Výstavba odvodňovacích žlabů. Řidiče může nyní těšit jen skutečnost, že místem znovu projedou již 19. června.
Dálnice však má i další nedostatky, které objevují denně řidiči. Příkladem mohou být nájezdy. Ty jsou v Prostějově jen velmi krátké, připojovací pruhy zejména na exitu Prostějov – střed nedostatečné. Své o tom ví Oldřich Vitásek mající s hanáckou dálnicí bohaté zkušenosti. „Problém je s nájezdem u Mechaniky, snad po rekonstrukci bude situace lepší,“ míní například. „Nebylo by ale ani špatné, kdyby došlo k odbočce u pivovaru,“ dodal také.
Své ke stavu dálnice a hlavně tomu, jak dokáže potrápit řidiče, ví také Miroslav Charouz. Ten je koordinátorem útvaru BESIP pro Olomoucký kraj. „Sjezd do centra, to je úplná katastrofa. Naprosto tam chybí odbočovací pruh a auta musí přímo na dálnici výrazně zpomalit. Směrem na Olomouc jsou pak připojovací pruhy zase strašně krátké,“ poznamenal pro Večerník. Dokáže si ale představit i jiná opatření pro zvýšení bezpečnosti. „Například proměnné značení, které by v případě problémů informovalo řidiče. Takové, co dokáže reagovat na aktuální dopravní situaci,“ dodal.
Právě třeba exity budou pak jednou z důležitých částí oprav dálnice, která bude navíc nově vybavena v dalších místech také protihlukovými stěnami. „Při sjezdu ve směru od Olomouce se uvažuje o napojení na ulici Kralickou, které je situováno na mostě nad železniční tratí a kde jsou nevyhovující rozhledové poměry s přikázaným odbočením vpravo do průmyslové zóny,“ prozradila náměstkyně primátora Prostějova pro oblast dopravy Alena Rašková k chystaným úpravám dálnice. Jako bonus pak ŘSD přidá v Prostějově další do sbírky rondelů. Ten má zlepšit dopravu u hypermarketu TESCO.
Stavební práce mají začít už letos. Celkové náklady na rekonstrukci jsou počítány v řádu stovek milionů korun.
Tematickou stranu k dálniční estakádě najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které je v prodeji od pondělí 10. června

Total Comments

 • Bezruč
 • Lexinka
 • Mobil 4U
 • Koupelny RP
 • MJM Krmiva
 • interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Chystáte se v létě na dovolenou do zahraničí?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Místní nádraží rozkvetlo.

Na nástupišti prostějovského „místňáku“ se objevily truhlíky s maceškami, květiny vystříhané z papírů pak tvoří i výzdobu notně oprýskaných vstupních dveří do budovy, která je pod rizikem demolice. Do zvelebování nádraží se pustili nadšenci, kterým toto místo přirostlo k srdci. A povedlo se jim to!

Za dobrotu na žebrotu.

Pouhý měsíc fungovala bez problémů u Ptenského Dvorku samoobslužná pivní budka, kterou tam instaloval nadšenec Tomáš Bábek. Projíždějící cyklisté a výletníci se v době koronavirové nouze u ní zastavovali a tišili svoji žízeň pivem či limonádou. Na začátku minulého týdne někdo budku poničil a vykradl!

Total Comments

Osobnost týdne

TOMÁŠ PAVELKA

Česko má nového nejmladšího starostu a je jím teprve jednadvacetiletý student práv z Mořic na Prostějovsku. Zastupitelé jej zvolili do čela obce na svém pondělním zasedání.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

19

O tolik procent se během měsíce dubna zvýšil čistý počet nezaměstnaných na Prostějovsku! Aktuálně je na zdejší pobočce úřadu práce evidovaných 1 995 lidí bez práce, z toho 1 086 žen. Podíl nezaměstnaných se tak zvýšil na 2,7 procenta.

Total Comments

Výrok týdne

„ROZHODLI JSME SE, ŽE 1. MÁJ BUDE V ZÁŘÍ!“

Nový předseda prostějovských sociálních demokratů Bedřich Grulich o zrušené prvomájové veselici v Kolářových sadech.

Total Comments