Dobrý podvečer, dnes je úterý 15.10.2019
svátek slaví Tereza,
zítra Havel
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

O krok blíž k záchraně? Možná. Alespoň v to doufá iniciativa a spolek Zachraňme nádraží v Náměšti na Hané. Ten nedávno vyhlásil sbírku, která má za cíl sehnat peníze na opravu budovy. Ta je roky opuštěná a hrozí jí demolice. „Momentálně čekáme na SŽDC, až vše projde přes ně. Pak dle mých informací přijde něco jako soutěž, ve které nabídneme nějakou sumu,“ uvedl zakladatel spolku Martin Kašpar.

Co se týče sbírky, doufá v to, že se mu podaří vybrat několik set tisíc korun. „Cílovou částku nemáme uvedenu, rád bych byl, kdyby se vybralo kolem 800 tisíc korun. Zbytek bychom použili na opravy, jak udáváme u sbírky,“ vysvětlil Kašpar. O využití peněz pak má jasno. „Vytvořilo by se zde muzeum, ubytování, půjčovna kol a kavárna,“ vypočítal. Sází třeba na blízkost Velkého Kosíře a také navštěvovaného zdejšího zámku patřícího k nejnavštěvovanějším památkám na Hané. O budoucnost budovy přitom vede spolek spor se SŽDC. Státní podnik původně příliš nakloněný myšlence opravy nebyl. I proto se letos na jaře mělo začít bourat. Nestalo se však. Vůči záměru ale zůstává vedení podniku skeptické. „Přikláníme se k názoru, že spolek finančně na nákup a následnou rekonstrukci objektu nebude mít prostředky, a to ani po vyhlášení veřejné sbírky,“ poznamenal mluvčí SŽDC Marek Illiaš k budově, která už dávno neslouží místním ani turistům. Její hodnotu odhadl na necelých 600 tisíc korun. Dodal, že dům není v dobrém stavu. „V případě rekonstrukce je nutno vyměnit stropy, krov, krytinu i všechny výplně otvorů a všechny inženýrské sítě,“ pokračoval.
Přesto Martin Kašpar doufá, že se mu budovu z roku 1893 podaří zachránit. Na trati mezi Kostelcem na Hané a Senicí, kde se budova nachází, už většina nádražních stanic nefunguje nebo je ve špatném stavu. Se zachováním nádraží nepočítá ani úřad městyse. Starostka Marta Husičková opakovaně sdělila médiím, že o odkupu ze strany úřadu se neuvažuje.


Total Comments

 • GJW
 • Jaro pojištění
 • Ski půjčovna
 • ME korfbal
 • Dyne
 • Sad Smržice
 • Hokej Florýk
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ RESTAURACI U CÍSAŘSKÉ CESTY?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Makají jako o život.

Celkovou uzavírku Plumlovské a Blahoslavovy ulice pochopitelně provázejí výrazné dopravní komplikace v centru Prostějova, ovšem stavební dělníci pokračují ve frézování staré vozovky a pokládce nového asfaltového koberce ve zrychleném tempu. Takže nám řidičům nezbývá než to ještě jeden týden vydržet!


Bydlení na „Sušilce“ nezlevní.

Poté, co Večerník v přechozích vydáních popsal a zveřejnil skutečnosti o naprosto nevyhovujících bytech v nově postaveném domě v Sušilově ulici, navíc za nehorázné nájemné až 11 tisíc korun, jsme čekali vstřícný krok prostějovských radních. Ti ale novým nájemníkům mírnější podmínky nenabídnou...


Total Comments

Osobnost týdne

VÁCLAV HUDEČEK
41 hudecek
Stálice českého koncertního umění a fenomenální houslový virtuos potěšil svým sobotním představením na zámku v Konici především fajnšmekry vážné hudby.

Total Comments

Číslo týdne

 1 426
Přesně tolik lidí je nyní aktuálně na Prostějovsku v registru nezaměstnaných. Je to o pětatřicet lidí méně než na konci předchozího měsíce, což znamená, že podíl nezaměstnaných se ve zdejším regionu stále drží pod dvěma procenty.


Total Comments

Výrok týdne

„MAJÍ ŠTĚSTÍ, ŽE JSEM TAM NEBYL. OKAMŽITĚ BYCH CELOU SLAVNOU KOMISI ROZPUSTIL!“

Primátor Prostějova František Jura nechápe, jak speciální komise mohla vybrat tak hnusný „pomník“ E. Husserla

Total Comments