Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 18.7.2019
svátek slaví Drahomíra,
zítra Čeněk
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

O krok blíž k záchraně? Možná. Alespoň v to doufá iniciativa a spolek Zachraňme nádraží v Náměšti na Hané. Ten nedávno vyhlásil sbírku, která má za cíl sehnat peníze na opravu budovy. Ta je roky opuštěná a hrozí jí demolice. „Momentálně čekáme na SŽDC, až vše projde přes ně. Pak dle mých informací přijde něco jako soutěž, ve které nabídneme nějakou sumu,“ uvedl zakladatel spolku Martin Kašpar.

Co se týče sbírky, doufá v to, že se mu podaří vybrat několik set tisíc korun. „Cílovou částku nemáme uvedenu, rád bych byl, kdyby se vybralo kolem 800 tisíc korun. Zbytek bychom použili na opravy, jak udáváme u sbírky,“ vysvětlil Kašpar. O využití peněz pak má jasno. „Vytvořilo by se zde muzeum, ubytování, půjčovna kol a kavárna,“ vypočítal. Sází třeba na blízkost Velkého Kosíře a také navštěvovaného zdejšího zámku patřícího k nejnavštěvovanějším památkám na Hané. O budoucnost budovy přitom vede spolek spor se SŽDC. Státní podnik původně příliš nakloněný myšlence opravy nebyl. I proto se letos na jaře mělo začít bourat. Nestalo se však. Vůči záměru ale zůstává vedení podniku skeptické. „Přikláníme se k názoru, že spolek finančně na nákup a následnou rekonstrukci objektu nebude mít prostředky, a to ani po vyhlášení veřejné sbírky,“ poznamenal mluvčí SŽDC Marek Illiaš k budově, která už dávno neslouží místním ani turistům. Její hodnotu odhadl na necelých 600 tisíc korun. Dodal, že dům není v dobrém stavu. „V případě rekonstrukce je nutno vyměnit stropy, krov, krytinu i všechny výplně otvorů a všechny inženýrské sítě,“ pokračoval.
Přesto Martin Kašpar doufá, že se mu budovu z roku 1893 podaří zachránit. Na trati mezi Kostelcem na Hané a Senicí, kde se budova nachází, už většina nádražních stanic nefunguje nebo je ve špatném stavu. Se zachováním nádraží nepočítá ani úřad městyse. Starostka Marta Husičková opakovaně sdělila médiím, že o odkupu ze strany úřadu se neuvažuje.


Total Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chybí už jen dvojčátka.

Během prvního pololetí letošního roku se v prostějovské porodnici narodilo 396 miminek, což je o něco víc než za stejné období roku minulého. Rodiče dávali děvčátkům nejčastěji jméno Eliška nebo Tereza, u chlapců zase převládali Jakubové a Tomášové. Stále se ale letos čeká na dvojčátka.

Opravdu mu nafackoval?

Krajské ředitelství Policie ČR prověřuje údajné selhání prostějovského policisty, který měl podle vyjádření matky nafackovat jejímu čtrnáctiletému synovi na náměstí T. G. Masaryka. A jelikož se jedná o chlapce z romské komunity, může být vyšetřování případu hodně složité a citlivé.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
15 zlamal
Ředitel umělecké agentury HIT TRADE má na svědomí famózní sobotní představení prostějovských rockových kapel na pláži U Vrbiček na plumovské přehradě. V rámci Rock Memory Of usedl sám i za bicí ve skupině Plus.

Total Comments

Číslo týdne

1,9
Míra nezaměstnanosti v Prostějově prolomila magickou hranici dvou procent! Aktuálně je v našem regionu bez práce 1 442 lidí, což je další historické minimum.

Total Comments

Výrok týdne

„Koupat se v takové zimě? Jedině doma  v koupelně ve vaně!“

Drtivá většina Prostějovanů míjela koupaliště ve městě během uplynulého týdne obloukem, jeden z mužů před aquaparkem měl jasný názor.

Total Comments