Dobré ráno, dnes je čtvrtek 23.1.2020
svátek slaví Zdeněk,
zítra Milena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 I v těchto parných dnech ožívá prostějovský zimní stadion. Domovní správa již zahájila „ledovou“ sezónu a na čerstvě zamrzlou plochu dokonce poprvé vyjeli i hokejisté. Večerník se v tomto ohledu zajímal o to, jaké jsou vůbec roční náklady provozovatele zimního stadionu. Možná to málokdo ví, možná si to někdo uvědomuje, ale aby toto sportovní zařízení dokázala Domovní správa udržet v chodu, je zapotřebí zhruba deseti milionů korun ročně...


V tuto chvíli, kdy venkovní teplota vzduchu dosahuje tropických hodnot, je po technické i finanční stránce nejtěžší vyrobit a udržet ledovou plochu. „Vzhledem k tomu, že je jako chladivo použitý čpavek, je obsluha strojovny nepřetržitá, tedy každý den čtyřiadvacet hodin jsou zde dva strojníci kontrolující, zda je vše tak, jak má být. Tím, že začínáme mrazit už v půli července, kdy teploty přesáhly hodnotu třicet stupňů, je zřejmé, že si uvedená činnost na výrobu ledu vyžádá spoustu elektrické energie. Nejprve se musí nachladit beton, potom se postupně stříkají vrstvy vody a nechávají se promrznout. Až po pěti dnech je možné opatrně led zatížit,“ popisuje celou náročnost Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov. Jak dodal, náklady na celkový provoz zimního stadionu v Prostějově se v poslední době zvyšují hlavně v důsledku navyšování mezd, které za posledních pět let vzrostly o více než půl milionu korun.
Jak ze statistiky celkových nákladů vyplývá, Domovní správa vynaloží ročně na provoz „zimáku“ zhruba deset milionů korun a asi polovinu této sumy peněz dotuje magistrát. „Tak jako v jiných městech je i v Prostějově zimní stadion částečně dotovaný městem. V opačném případě by nájemné za led muselo být dvojnásobné, to by odradilo spoustu zákazníků,“ podotýká Vladimír Průša.
Poslední dobou se hovoří o tom, že město hodlá rekonstruovat zařízení na výrobu ledu. Je to skutečně potřeba a opravdu dojde v brzké době k rekonstrukci? „To je spíš otázka na odbor rozvoje a investic magistrátu. Samozřejmě že tak jako ostatní technická zařízení má i strojovna na zimním stadionu svoji životnost a bude třeba ji jednou rekonstruovat. Momentálně však nevím o tom, že by to bylo na pořadu dne,“ pokrčil rameny šéf Domovní správy s tím, že stařičké sportovní zařízení čekají v příštích letech další rekonstrukční práce. „Vzhledem k tomu, že už mrazíme a tento týden bude spuštěný plný provoz, je většina údržbářských prací ukončena. Pokud jde o modernizaci stávající haly, tak je zpracována studie pro její realizaci a nyní bude záležet na vůli zastupitelů a finančních možnostech města, kdy a zda vůbec bude v dohledné době zahájena,“ uzavřel Vladimír Průša.


Total Comments

  • Lesy Pv
  • Národní dům
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA V TYLOVĚ ULICI?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

K charitě se přidávají další.

Rovněž během uplynulého týdne pokračovala před místním nádražím v Prostějově charitativní akce v podobě rozlévání polévek bezdomovcům. Je potěšitelné, že k Miladě Sokolové s přidávají i majitelé občerstvení, kteří v sobotu lidem bez domova dovezli pochoutky s kebabem.

Smrt osobností.

 

Prostějovskou společnost zasáhly v posledních dnech hned dvě nešťastné zprávy. Zemřela dlouholetá prostějovská komunální politička, členka ČSSD a ředitelka Domova pro seniory v Jesenci Zuzana Bratterová, zesnul rovněž bývalý ředitel Obchodní akademie v Prostějově Pavel Sekanina. Čest jejich památce!

Total Comments

Osobnost týdne

TEREZA DOČKALOVÁ
03 dockalova
Držitelka dvou Cen Thálie byla hlavní postavou ve hře Nora, kterou minulé úterý přijelo do Prostějova představit pražské Divadlo pod Palmovkou.

Total Comments

Číslo týdne

1 801 797

Bravo! Téměř dva miliony korun přinesla letošní tříkrálová sbírka z celého Prostějovska, čímž byl zase o něco více překonán loňský rekord. Konická charita získala 579 028 korun, prostějovská 1 222 769 korun.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SE PROBUDILA, TAK KOLEM MĚ BYLY PLAMENY…“

Desetiletá Laura Čurejová vzpomíná na oheň, který pohltil celý dům její rodiny ve Vrbátkách a ona sama se ocitla v Dětském domově v Prostějově...

Total Comments