Dobré odpoledne, dnes je sobota 24.8.2019
svátek slaví Bartoloměj,
zítra Radim
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Neskutečný hyenismus! Devětačtyřicetiletá rodilá Pražanka, nyní žijící v azylovém domě v Třinci, naprosto bezcitně vylákala z duševně nemocné Jany Prosové z Březska přes sto tisíc korun. Obě ženy se seznámily vloni v psychiatrické léčebně ve Šternberku. Co se událo?


Zatímco Dagmar Těhanová obviněná z podvodu psychické problémy podle znalce vždy jen simulovala, poškozená se v zařízení po smrti svého tatínka skutečně léčila z depresí, kterými trpí dodnes. Po ukončení hospitalizace Těhanová neustále bombardovala pošťačku pracující v Konici SMS zprávami, kterými z ní pod smyšlenými záminkami lákala peníze. Dobrotivá a naprosto důvěřivá žena jí ve dvanácti případech poslala různé částky, celkově přitom podvodnice vylákala přes 104 tisíce korun. Těhanová, kterou prostějovský soud minulý čtvrtek poslal na dvacet měsíců do basy, zašla při svých lžích i tak daleko, že se ani neštítila „pohřbít“ vlastní maminku dodnes žijící v Praze!


Žena od prvního pohledu velice jednoduchá, a když promluvila, bylo patrné, že naprosto nezná životní hodnoty ani hodnotu peněz. Devětačtyřicetiletá Dagmar Těhanová projevila svoji bezcitnost a vypočítavost i před senátem Okresního soudu v Prostějově. Soudkyně Adéla Pluskalová tak neměla s dámou žádné slitování a poslala ji za podvod na dvacet měsíců do kriminálu. Těhanová totiž vylákala od duševně choré Jany Prosové z Březska přes sto tisíc korun, navíc i notebook za čtyři tisícovky. To vše pod smyšlenými záminkami a neštítila se ani pohřbít vlastní matku! Večerník sledoval zajímavé stání přímo v soudní síni.

Dagmar Těhanová žijící nyní v azylovém domě v Třinci má bohatou kriminální minulost. Za podvody již byla tato žena několikrát odsouzena a v roce 2008 ji soud dokonce poslal na čtyři roky do vězení za šíření poplašné zprávy. Povedená dáma totiž vyhrožovala odpálením bomb na mnoha místech v republice! Ovšem to, s jakou bezcitností a vypočítavostí vylákala 104 400 korun a k tomu ještě notebook od ženy z Březska na Konicku, to nemá obdoby! Jak ale na sebe obě ženy narazily?
„Seznámily jsme se vloni v psychiatrické léčebně ve Šternberku, kde jsem byla hospitalizována kvůli depresím. Těmi trpím už od svých dvaceti let, ale výrazně zesílily v poslední době po smrti mého tatínka. Paní Těhanová zde byla na léčení také. Tu a tam jsme spolu promluvily, ale žádný bližší vztah během těch pár dní mezi námi nevznikl. Nevím, kde na mě vzala číslo na mobil, ale po mém propuštění z léčebny a návratu domů mě začala bombardovat mnohými SMS zprávami,“ vypověděla u soudu Jana Prosová. „Neustále mě žádala o půjčky. Nejdříve šlo o tisícové položky, pak ale psala, že jí zemřela maminka, že potřebuje na pohřeb, na cesty do Prahy, na nový náhrobek a podobně. Pořád psala, v jaké je hrozné životní situaci, že se s maminkou ani nestihla rozloučit, že nemá co jíst a kouřit... Pak mi ještě napsala o notebook. Prý byla s manželem zvyklá poslouchat písničky a teď jí to chybí. Já jsem jí bohužel vždycky vyhověla a kromě notebooku, který mi sehnal bratranec za čtyři tisíce korun, po mně Dagmar Těhanová vylákala přesně 104 400 korun. Po různých částkách jsem jí peníze posílala poštou,“ dodala ve své výpovědi nešťastnice z Březska.
Na otázku soudkyně Adély Pluskalové, zda nebyly poškozené podivné neustálé žádosti obžalované, odpověděla pošťačka z Konice naprosto bezelstně. „Vždycky jsem se ptala, jak mi to chce všechno vrátit. Maminka s bratrem mě varovali, abych žádné peníze neposílala, ale neposlechla jsem je. Paní Těhanové jsem věřila. Je pravda, že jsem jí několikrát psala, že už nemám peníze, ale ona mi vzápětí asi desetkrát odepsala, že je nutně potřebuje, jinak si něco udělá. Po poslední sumě peněz, které jsem jí poslala, jsem si změnila číslo telefonu a podala trestní oznámení,“ uvedla Jana Prosová.
Z výpovědi Těhanové obviněné z podvodu vyplynulo, že poškozená jí uvedenou sumu poslala ve dvanácti „splátkách“, které si podvodnice vybírala na poště v Třinci a v Praze. „Protože nejsem způsobilá k finančním úkonům nad pět set korun a mám opatrovnici z třineckého magistrátu, která mi dává stovku kapesného denně, peníze mi stále chybí. Ráda a hodně jím, vykouřím celou krabičku cigaret denně. S paní Prosovou jsme byly kamarádky, tak jsem ji několikrát poprosila o pomoc. Ano, smrt mé maminky jsem si vymyslela, abych ji obměkčila. Nevím, jak mě to napadlo, prostě nemohla jsem si v tu chvíli vymyslet nic lepšího. Jana mi peníze posílala, ale já jsem to nebrala jako půjčky, myslela jsem, že jde o dar,“ šokovala obžalovaná. „Všechny peníze jsem utratila, kamarádům z azyláku jsem nakoupila šperky, jídlo a další věci, hodně peněz jsem spotřebovala já za jídlo a cigarety. Mrzí mě to, paní Prosové bych ty peníze chtěla vrátit, ale nemám z čeho. Teď někdy mi má být vyplaceno padesát tisíc korun za znásilnění, tak bych jí celou tuto částku poslala. Já ale pořád myslím, že mi ty peníze posílala dobrovolně,“ uvedla Dagmar Těhanová.
Po její řeči kroutili hlavami nejen soudkyně a státní zástupkyně, ale i znalec z oboru psychiatrie Břetislav Bureš. „Obžalovaná netrpí žádnou duševní poruchou, ani závislostí na alkoholu či drogách. To vše jen předstírá. Je naprosto příčetná, možná trpí sama jen sníženou poruchou osobnosti a naprosto nezná hodnotu peněz. To, jakým sofistikovaným způsobem dokázala z chudáka ženské vymámit tolik peněz, to se na mě, paní soudkyně, nezlobte, ale to bych při svém vzdělání nedokázal vymyslet ani já,“ nebral si servítky MUDr. Břetislav Bureš. „Nemám nikdy na nic, tak si peníze prostě půjčuji,“ zareagovala Dagmar Těhanová. „A napadlo vás, paní obviněná, že když člověk na něco peníze nemá, tak to prostě mít nemůže?“ oponovala předsedkyně senátu Adéla Pluskalová.
Po dvou a půl hodinách přelíčení padl rozsudek. „Bylo jednoznačně prokázáno, že obviněná podvodně vylákala od Jany Prosové peníze, navíc i notebook. Zneužila momentální duševní nemoci poškozené, její dobroty a důvěřivosti,“ konstatovala v závěrečné řeči státní zástupkyně Gabriela Bílková. „Za přečin podvodu vás odsuzuji na dvacet měsíců nepodmíněně do věznice s ostrahou. Navíc soud rozhodl o náhradě škody ve výši 104 400 korun k rukám poškozené,“ vynesla ortel soudkyně Adéla Pluskalová. Jak dodala, vylákaný notebook už Dagmar Těhanová vrátila.
Státní zástupkyně i obhajoba si ponechaly lhůtu k vyjádření, zda se proti rozsudku odvolají, či nikoliv.

Total Comments

  • Memoriál Otmara Malečka
  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments