Dobrý večer, dnes je pátek 23.8.2019
svátek slaví Sandra,
zítra Bartoloměj
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Máme tady druhý prázdninový měsíc a léto pomalu, ale jistě vrcholí. I tak se opět můžeme ponořit do kronik, abychom věděli, co se v Prostějově stalo a co město neminulo. Obzvlášť když jde o měsíc, který je historicky zapsaný jako jeden z nejdůležitějších a nejvýznamnějších...Začneme srpnem 1939 a začátkem perzekucí proti židům ve městě. Byl vydán výnos o styku s „neárijci“, dle kterého židé nesměli do restaurací a kaváren, do čítáren, muzeí a dalších míst. Následně byl vydán zákaz používat městskou hromadnou dopravu a byl jim snížen počet potravinových lístků. V podstatě jim byl zamezen pohyb a ve městě vyhrazeny jen určité oblasti i instituce. Vše se chystalo k jejich odsunu do koncentráků, který pak přišel v roce 1942.
V srpnu 1949 zemřel otec básníka Jiřího Wolkera Ferdinand, a to ve věku 76 let. Dalším zemřelým byl doktor Štěpán Kožušníček, který psal literárně historické práce a básně pod pseudonymem Valdemar Erben. Došlo ke změně v čele města, předsedu MNV Květoslava Krapku, který rezignoval, vystřídal ve funkci Ferdinand Grumlík. O deset let později se diváci ve městě mohli kochat uměním letecké pilotáže a výsadkářů na Leteckých dnech.
Srpen 1969 začal ve městě výbuchem, a to doslova, jelikož byla odpálena řada historických domů, aby uvolnily prostor pro stavbu obchodního domu PRIOR. Vedoucí orgány města v čele s OV KSČ se začaly zaměřovat na oslavy 25. výročí Slovenského národního povstání, aby tak odklonily veřejné mínění od jakýchkoliv protestních akcí, jelikož se také blížilo datum prvního výročí spojenecké okupace. Obyvatelé se ovšem nedali a v několika podnicích došlo ke stávkám, například v Agrostroji, Železárnách či Minervě. Na mnoha místech se objevily letáky a protiokupační plakáty. Bezpečnostní složky pak zabránily občanům shromáždit se na hlavním náměstí a demonstrovat před radnicí, došlo i k pár zatčením. Po 21. srpnu vydalo OV KSČ prohlášení, že na okrese Prostějov nedošlo k vážnějšímu narušení klidu a veřejného pořádku a obyvatelstvo tak de facto podporuje nastolený trend k upevnění klidu i pořádku v republice. Dokonce byla vyhodnocena i stávková činnost a bylo konstatováno, že průmysl se kvůli ní zpomalil o 2,8 %.
Srpen 1979 začal ve městě divokým nakupováním, jelikož republiku zasáhla jedna z nákupních horeček v souvislosti se zostřováním mezinárodní situace. Lidé zkupovali především cukr a mouku, ale i jiné potravinářské zboží. Protože toto již pamatuji, tak vím přesně, že většina občanů na mezinárodní situaci spíše kašlala, ovšem urodilo se hodně ovoce, a tudíž se ve zvýšené míře zavařovalo a peklo, a to od třešní až po meruňky. Samozřejmě se nakládaly okurky, koneckonců jako každé léto, a nejen zavařovací sklenice a víčka se tehdy platily zlatem. Prostějov zaznamenal úspěch v kultuře, když náš rodák Jaroslav Mencl získal v Hirošimě na festivalu amatérských filmů zlatou medaili UNESCO za film „Tulák a růže“. Zemřel také profesor Bohumil Svozil, což byl evangelický duchovní, literární historik a odborný publicista.
Srpen 1989 byl v Prostějově horký, a to nejen počasím. Šest osob bylo zatčeno pro rozšiřování textu výzvy „Několik vět“ a byl jim napařen paragraf „přečin proti veřejnému pořádku“. Dokonce se sešel celookresní aktiv KSČ, který konstatoval, že je třeba odsoudit snahy o narušování procesu přestavby. Na hradební baště byla odhalena pamětní deska J. B. Pecky a uvnitř otevřena výstava o jeho životě. Slavnostně byl také otevřen dálniční obchvat města o celkové délce pět a půl kilometru v ceně půl miliardy tehdejších korun.
Srpen 2009 byl horký, a to doslova, jelikož průměrná teplota byla 20,14 °C. Pětadevadesát vojáků 2. kontingentu speciálních sil, kteří se po půlročním působení vrátili z Afghánistánu, přijeli do Prostějova přivítat předsedové dvou výborů Poslanecké sněmovny ČR – výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím a zahraničního výboru Jan Hamáček. Slavnostnímu nástupu přihlížel i místopředseda vlády a ministr obrany Martin Barták.

Total Comments

  • Memoriál Otmara Malečka
  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments