Dobrý večer, dnes je pátek 25.9.2020
svátek slaví Zlata,
zítra Andrea
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Ostře sledovaní opeřenci! Takovou přezdívku si vysloužili členové labutí rodinky z prostějovského rybníka. Minulé úterý 13. srpna dopoledne byli strážníci přivoláni k jednomu z celkem osmi letošních mláďat. Vypadalo, že je zraněné. Večerník zjišťoval, co se s labutí dělo dál...


A nebylo to úplně příjemné. Vše začalo telefonem na linku 156. „V dopoledních hodinách úterý třináctého srpna bylo přijato oznámení o ležící zraněné labuti u rybníka. Na místo vyslána hlídka s odchytovými pomůckami, která zjistila, že mladá labuť měla poraněné křídlo,“ prozradila Tereza Greplová, tisková mluvčí Městské policie Prosějov.
Strážníci na to konto ptáka odchytili. Následně byl opeřenec převezen a předán ochráncům přírody Iris na Husově náměstí. Od nich pak putoval do Stanice pro záchranu handicapovaných živočichů v Němčicích nad Hanou. „V případě tohoto labutího mláděte se nejednalo o zranění, nýbrž o špatně narostlé křídlo. Jedná se o geneticky podmíněnou vadu, která se projevila až v průběhu růstu zvířete. Rozhodl jsem se, že už jej do Prostějova vracet nebudu,“ prozradil vedoucí stanice Drahoš Kňourek. „Pokud bych tak učinil, podobné telefonáty ohledně zraněné labutě by se v budoucnu určitě ještě mnohokrát opakovaly. Proto jsem ji vypustil v biokoridoru na rybníku nedaleko Vitčic. Má tam ke svému životu vše, co potřebuje: dostatek vody, trávy i rákosí,“ ujistil záchranář, kterého jsme se dále zeptali, zda zvíře bude i s uvedeným handicapem schopné přežít ve volné přírodě. „Věřím, že ano. Jediný problém by mohl být v tom, že na zimu nikam neodletí. To vzhledem k teplému rázu počasí už teď nedělá spousta labutí, a dokonce i někteří čápi. Pokud by byla výjimečně krutá zima a labuť by dlouhodobě neměla přístup k trávě, pak by asi nepřežila. Ale taková zima u nás už roky nebyla,“ rozptýlil případné obavy Drahoš Kňourek.
Z labutí rodinky s osmi mláďaty se letos staly skutečné prostějovské celebrity. V červenci se dokonce u drozdovického rybníka dočkala vlastní ohrádky a speciální dopravní značky.


Total Comments

  • Hradišťan
  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-