Dobrý večer, dnes je úterý 17.9.2019
svátek slaví Naděžda,
zítra Kryštof
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
 Počet provozovaných vozidel v Prostějově a jeho okolí stoupá. Je totiž stále modernější, potřebnější a hlavně pohodlnější se z místa na místo přepravit co nejrychleji, což jiný druh pozemní dopravy prostě neumožňuje. Jsme sice městem cyklistů, ovšem na druhé straně jsou v každé rodině minimálně dvě osobní auta, ne-li i víc. A s tím samozřejmě souvisí spousta problémů, se kterými se snaží vyrovnat prostějovský magistrát. Hlavně jde o nedostatek parkovacích míst, což je bolest především hustě zastavěných lokalit města, nejvíce pak sídlišť.


Neustálé zvyšování počtu vlastněných vozidel v Prostějově a okolí je patrné i pro laika na každém kroku. „Jedná se o celorepublikový trend a Prostějov není výjimkou. Souvisí to asi se zvyšováním životní úrovně,“ souhlasí Miroslav Nakládal, vedoucí odboru dopravy prostějovského magistrátu. Jak ale ujistil, podle jeho názoru odpovídá i vyššímu počtu vozidel kvalita silniční sítě v Prostějově. „Kdo objektivně porovná situaci s jinými městy, například s Přerovem, tak si odpoví na tuto otázku sám. V Prostějově jsou dlouhodobě přijímána a realizována opatření ke zlepšení dopravní situace, ať se již jedná o budování nových komunikací i vnějších okruhů, nebo úpravu křižovatek k zajištění lepší průjezdnosti. Co se týká možnosti parkování, je snaha situaci zlepšovat, například při revitalizací sídlišť. Narážíme ale na limity dané prostorem, který je k dispozici. V současné době se zpracovává studie řešení parkování v centru města. Je otázkou, kam bude oblast mobility směřovat, růst počtu vozidel nebude donekonečna možný,“ řekl Večerníku k této problemartice Nakládal.
O vyjádření jsme požádali také náměstka primátora pro stavební investice Jiřího Rozehnala. Zajímal nás i jeho názor, zda jsou kapacita dopravy a technický stav silnic či křižovatek ve městě dostatečné, aby dokázaly zvládnout nápor tolika aut. „V souvislosti s životním stylem dneška roste počet aut, a to nejen v Prostějově. Auto je každodenní pracovní pomůckou. Navíc spousta firem či společností leží na okraji či mimo město, mají třísměnný provoz a nezbývá než volit automobil. Stejným tempem roste i tranzitní doprava přes naše město. Kapacita křižovatek je na běžný provoz dostačující, bohužel stavební práce, ať už obecně, či konkrétně v současnosti na Plumlovské ulici nebo Floriánském náměstí, působí nárazově ve špičkách problémy. Velkou úlevu od tranzitní dopravy přinese severní obchvat města, současně zvažujeme vypracování studie na vybudování severozápadní větve směrem od Tiché na Kostelec na Hané s cílem napojení právě na ten severní,“ zareagoval Jiří Rozehnal (ANO 2011) s tím, že současné dopravě pochopitelně uleví i 1. listopadu zprovzněná Plumlovská ulice.
Stále častějším problémem je kapacita parkovišť, hlavně na sídlištích. Jak ale s ním naložit? „Sídliště obecně vykazují vyšší koncentraci obyvatel a s tím je spojen i počet aut. Téměř každý z nás vykazuje tendenci parkovat co nejblíže svého bydliště, tak to reálně je. V žádném případě nechceme a nebudeme budovat nové parkovací plochy na úkor zelených ploch. Řešením zůstává výstavba parkovacích domů či ploch v rámci disponibilních vhodných lokalit bez úbytku zeleně. Jak jsme již avizovali, jednou z příštích investičních akcí bude taková výstavba v centru města. Na sídlišti naproti nemocnice vybuduje soukromý investor další krytá stání, pro což jž magistrát odprodal pozemky. Ovšem budeme si muset zvyknout na to, že ke svému autu budeme muset jít třeba pět minut pěšky,“ konstatuje Rozehnal.
Vedoucí odboru dopravy prostějovského magistrátu poskytl Večerníku statistiku počtu vozidel registrovaných odborem dopravy prostějovského magistrátu. Ovšem s upřesňujícím vysvětlením. „V tabulce jsou uvedeny počty provozovaných automobilů, nikoliv registrovaných, protože část je jich v takzvaném depozitu, tedy mimo provoz. Jedná se o vozy registrované v obvodu působnosti našeho úřadu, tedy v okrese Prostějov mimo Konicka. Je potřeba také připomenout, že řada vozidel provozovaných u nás může být registrována jinde, například v sídlech firem. Proto uvedená čísla nemusí být plně vypovídající o jejich konkrétním počtu v naší oblasti,“ uvedl Miroslav Nakládal.

Total Comments

 • Bazárek
 • Bladenights
 • Šumnica
 • O pohár primátora
 • Basket
 • Floria Dušičky
 • Dny evropského dědictví
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

P3_aplaus
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments