Dobrý večer, dnes je pondělí 17.2.2020
svátek slaví Miloslava,
zítra Gizela
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Další připomínku bohaté židovské historie města bude mít za pár dnů Prostějov. Již v květnu spolek Hanácký Jeruzalém zveřejnil, že v Křižkovského ulici budou umístěny první stolpersteiny a na nedávné tiskové konferenci tuto skutečnost potvrdil. Spolek navíc nyní přišel i s bližšími informacemi ohledně jejich instalace.


Připomínky v podobě kostky v chodníku o rozměrech 10 x 10 x 10 cm s mosazným štítkem se dočkají Jindřich Mayer, Josefina, Stella, Ruth a Fanni Brennerovy, všichni povražděni v Malém Trostinci, dále Pessel Brennerová, která zemřela v Terezíně. Adolf Spitzer byl zavražděný v Osvětimi, stejně jako sedmiletý Pavel Gelb a tříletá Esther Friedmannová. Stolpersteine budou uloženy i za čtyřletou Evu Gottlobovou a sedmiletého Pavla Gottloba, zavražděné v Malém Trostinci.
Velmi smutnou skutečnost, a sice že se deportace a následné smrti rukama německých nacistů dočkaly i nejmenší děti, připomíná i způsob výběru jmen na první kameny. „Vybrali jsme nakonec jména podle věku, aby připomínala nejmenší děti,“ uvedl předseda spolku Hanácký Jeruzalém Michal Šmucr. „S ukládáním začneme v úterý 10. září v 15:00 hodin v ulici Křížkovského, konkrétně pěticí kamenů za ženy rodiny Brennerovy. V čísle popisném 12 žilo třiadvacet lidí, kromě jednoho byli všichni povražděni v koncentračních nebo vyhlazovacích táborech. Poté se přesuneme do ulice Kostelní, kde bude uložen kámen za Jindřicha Mayera, na Pernštýnské náměstí, odkud byl deportován Adolf Spitzer, zavražděn v Osvětimi, dále do ulice Rejskovy, kde umístíme kámen za Pavla Gelba, do ulice Partyzánské, kde prožila svůj krátký život Esther Friedmannová a skončíme v ulici Erbenově, kde budou Stolpersteine připomínat zmařené životy Evy Gottlobové a Pavla Gottloba,“ popsal Šmucr plánovaný průběh ukládání Kamenů zmizelých.
Stolpersteiny jsou speciální kostky v chodníku připomínající někdejší obyvatele města židovského původu před jejich domy. Na projektu spolupracuje spolek Hanácký Jeruzalém s magistrátem, dále pak také s Židovskou obcí Olomouc, která stolpersteine objednala pro Prostějov přímo u výrobce a autora projektu Güntera Demniga, či Danielem Mayerem, potomkem zdejších rabínů z rodiny Brullových. „Ten se také jakožto potomek rabína Lesela (Eliezera, Lazara) Brülla z Prostějova zúčastní uložení prvních jedenácti kamenů,“ prozradil předseda Židovské obce Olomouc Petr Papoušek. Dodejme, že rabín Mayer žije v Izraeli a zúčastnil se například odhalování pamětní desky obětem šoa na prostějovském hlavním nádraží v roce 2018.
„Před třemi lety Prostějov ještě neměl žádnou připomínku transportů. Dnes se už pomalu dostáváme do normálního pásma péče o připomínky této části historie. Oproti jiným městům máme dluh, snad ho doženeme,“ usmál se jeho předseda. „Podávali jsme na město celkem tři žádosti o umístění. Problém byl pouze s první z nich, kdy jsme byli požádáni o upřesnění, zda nepředstavuje umístění kamenů v chodníku nějaké nebezpečí pro chodce,“ zmínila Gáborová. Bezproblémové osazení z jiných měst v Česku pak úřady přesvědčilo. Další kameny plánuje spolek osadit během roku 2020. Na kameny přispěli podnikatelé ale také potomci a příbuzní obětí holokaustu.
Připomeňme, že Prostějov byl svého času městem s jednou z největších židovských komunit na Moravě, která čítala přes dva tisíce osob. Smutnou tečku za židovskou historií, která se vyvíjela skoro pět set let, udělala nacistická okupace. V roce 1942 odjely transporty s více než šestnácti sty místními Židy do koncentračních táborů. Zpět už se vrátilo jen minimum lidí a komunita ve městě prakticky zanikla.


Total Comments

  • Ples Jevíčko
  • gatta
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak jste spokojeni s dosavadním působením primátora statutárního města Prostějov Františka Jury?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Památky lákají.

V Olomouckém kraji vloni došlo k nejrychlejšímu nárůstu počtu turistů v rámci celého Česka. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Návštěvnost narostla téměř o devět procent a více lidí zde také přenocovalo. V regionu se vloni ubytovalo přes tři čtvrtě miliónu hostů.

Sabine páchala škody.

Černé předpovědi se vyplnily a orkán s dívčím jménem způsobil výrazné škody i v regionu. Strhával střechy, vyvracel stromy a ničil také elektrická vedení. Škody sčítá i prostějovský magistrát, kvůli dalším škodám byl nucen dokonce na dva dny uzavřít Městský hřbitov.

Total Comments

Osobnost týdne

ZDENĚK IZER
06 pawlovska
Známý bavič a imitátor tentokrát rozechvěl bránice divákům při svém nedělním představení v němčickém kině Oko, u něhož nechyběl ani Večerník

Total Comments

Číslo týdne

1 708


Jde o varování? Také na Prostějovsku se výrazným způsobem zvýšila nezaměstnanost, a to o čtrnáct procent. Aktuálně je na prostějovském „pracáku“ registrováno přes sedmnáct stovek lidí bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„LIDÉ SI NA MĚ UKAZUJÍ PRSTEM“

Redakci se ozval svědek bedihošťského případu skorovraždy. Nešťastný muž J. C. si postěžoval nad chováním spoluobčanů. Někteří jej prý viní ze spoluúčasti...

Total Comments