Dobrý večer, dnes je úterý 17.9.2019
svátek slaví Naděžda,
zítra Kryštof
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Další připomínku bohaté židovské historie města bude mít za pár dnů Prostějov. Již v květnu spolek Hanácký Jeruzalém zveřejnil, že v Křižkovského ulici budou umístěny první stolpersteiny a na nedávné tiskové konferenci tuto skutečnost potvrdil. Spolek navíc nyní přišel i s bližšími informacemi ohledně jejich instalace.


Připomínky v podobě kostky v chodníku o rozměrech 10 x 10 x 10 cm s mosazným štítkem se dočkají Jindřich Mayer, Josefina, Stella, Ruth a Fanni Brennerovy, všichni povražděni v Malém Trostinci, dále Pessel Brennerová, která zemřela v Terezíně. Adolf Spitzer byl zavražděný v Osvětimi, stejně jako sedmiletý Pavel Gelb a tříletá Esther Friedmannová. Stolpersteine budou uloženy i za čtyřletou Evu Gottlobovou a sedmiletého Pavla Gottloba, zavražděné v Malém Trostinci.
Velmi smutnou skutečnost, a sice že se deportace a následné smrti rukama německých nacistů dočkaly i nejmenší děti, připomíná i způsob výběru jmen na první kameny. „Vybrali jsme nakonec jména podle věku, aby připomínala nejmenší děti,“ uvedl předseda spolku Hanácký Jeruzalém Michal Šmucr. „S ukládáním začneme v úterý 10. září v 15:00 hodin v ulici Křížkovského, konkrétně pěticí kamenů za ženy rodiny Brennerovy. V čísle popisném 12 žilo třiadvacet lidí, kromě jednoho byli všichni povražděni v koncentračních nebo vyhlazovacích táborech. Poté se přesuneme do ulice Kostelní, kde bude uložen kámen za Jindřicha Mayera, na Pernštýnské náměstí, odkud byl deportován Adolf Spitzer, zavražděn v Osvětimi, dále do ulice Rejskovy, kde umístíme kámen za Pavla Gelba, do ulice Partyzánské, kde prožila svůj krátký život Esther Friedmannová a skončíme v ulici Erbenově, kde budou Stolpersteine připomínat zmařené životy Evy Gottlobové a Pavla Gottloba,“ popsal Šmucr plánovaný průběh ukládání Kamenů zmizelých.
Stolpersteiny jsou speciální kostky v chodníku připomínající někdejší obyvatele města židovského původu před jejich domy. Na projektu spolupracuje spolek Hanácký Jeruzalém s magistrátem, dále pak také s Židovskou obcí Olomouc, která stolpersteine objednala pro Prostějov přímo u výrobce a autora projektu Güntera Demniga, či Danielem Mayerem, potomkem zdejších rabínů z rodiny Brullových. „Ten se také jakožto potomek rabína Lesela (Eliezera, Lazara) Brülla z Prostějova zúčastní uložení prvních jedenácti kamenů,“ prozradil předseda Židovské obce Olomouc Petr Papoušek. Dodejme, že rabín Mayer žije v Izraeli a zúčastnil se například odhalování pamětní desky obětem šoa na prostějovském hlavním nádraží v roce 2018.
„Před třemi lety Prostějov ještě neměl žádnou připomínku transportů. Dnes se už pomalu dostáváme do normálního pásma péče o připomínky této části historie. Oproti jiným městům máme dluh, snad ho doženeme,“ usmál se jeho předseda. „Podávali jsme na město celkem tři žádosti o umístění. Problém byl pouze s první z nich, kdy jsme byli požádáni o upřesnění, zda nepředstavuje umístění kamenů v chodníku nějaké nebezpečí pro chodce,“ zmínila Gáborová. Bezproblémové osazení z jiných měst v Česku pak úřady přesvědčilo. Další kameny plánuje spolek osadit během roku 2020. Na kameny přispěli podnikatelé ale také potomci a příbuzní obětí holokaustu.
Připomeňme, že Prostějov byl svého času městem s jednou z největších židovských komunit na Moravě, která čítala přes dva tisíce osob. Smutnou tečku za židovskou historií, která se vyvíjela skoro pět set let, udělala nacistická okupace. V roce 1942 odjely transporty s více než šestnácti sty místními Židy do koncentračních táborů. Zpět už se vrátilo jen minimum lidí a komunita ve městě prakticky zanikla.


Total Comments

 • Bazárek
 • Bladenights
 • Šumnica
 • O pohár primátora
 • Basket
 • Floria Dušičky
 • Dny evropského dědictví
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

P3_aplaus
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments