Příjemnou noc, dnes je pondělí 17.2.2020
svátek slaví Miloslava,
zítra Gizela
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Před senátem Okresního soudu v Prostějově stanul minulé úterý jednašedesátiletý klempíř na volné noze z Olomouce. Ondřej Harwot není justici vůbec neznámý, v minulosti byl již opakovaně souzen za zpronevěry či podvody, na krku má rovněž několikero exekucí. Tentokrát si na něj předseda senátu Petr Vrtěl posvítil kvůli podvodnému jednání, kterého se dopustil na seniorce z Laškova. Ženě už před pěti lety slíbil opravit střechu rodinného domu a během roku 2014 od ní postupně vylákal celkem 84 tisíce korun. Jako zálohy na zakoupení materiálu. Ten ale nikdy ani neobjednal a ženě do domu stále teče... Večerník byl soudnímu líčení přítomen.

Tento případ je skutečným podvodem, protože živnostník z Olomouce vylákal od ženy zálohy, ale slib nedodržel a peníze utratil pro svoji potřebu. Nic nepomohlo, že během let 2016 až 2019 všechny peníze postupně vrátil, ovšem až poté, co poškozená žena začala vyhrožovat trestním oznámení, což nakonec učinila. „Obviněný pod záminkou opravy střechy vylákal od poškozené celkem čtyřiaosmdesát tisíc korun. V roce 2016 jí splatil čtrnáct tisíc korun, o rok později pak stejnou částku. Od roku 2018, kdy žena z Laškova podala trestní oznámení, splatil pan Harwot postupně zbývající sumu peněz. Přesto v jeho počínání spatřuji všechny znaky přečinu podvodu,“ konstatoval okresní státní zástupce Jaroslav Miklenda.
Soudce Petr Vrtěl předvolal k přelíčení i poškozenou Jaroslavu Vičarovou. Ta se ovšem vzdala možnosti vypovídat či klást obviněnému Harwotovi nějaké otázky či nahlížet do spisů. „Všechny peníze mi už vrátil, přestože to trvalo několik let. Většinu mi poslal ovšem až poté, co jsem se po poradě se zetěm rozhodla na něj podat trestní oznámení, a do celé záležitosti se vložili policisté. Já už proti němu nebudu vypovídat, s tímto pánem jsem skončila a nechci jej už v životě vidět,“ prohlásila před soudem podvedená žena. Na rozdíl od jiných podobných případů však měla to štěstí, že své peníze dostala od podvodníka zpět.
Sám Ondřej Harwot svého činu litoval. „Finanční zálohu jsem skutečně od paní Vičarové vybral, ale nebylo to s žádným podvodným úmyslem. Vždyť jsem jí na všechny vybrané částky vystavil oficiální příjmové doklady! Už si nepamatuji, kde skončily. Zřejmě jsem jimi vyřešil své finanční problémy,“ obhajoval se klempíř z Olomouce, kterému navíc Živnostenský úřad v Olomouci v době vylákání zálohy zrušil živnostenské oprávnění. „Již jsem si ho ale obnovil a řádně podnikám. Je mi líto této události, všechno jsem ale paní Vičarové vrátil,“ dodal Harwot.
I přes tyto skutečnosti ovšem soudce Petra Vrtěla neobměkčil. Přestože i státní zástupce Jaroslav Miklenda v závěrečné řeči uvedl, že by akceptoval pro obviněného trest veřejně prospěšných prací v rozmezí od 250 do 300 hodin, padl jiný rozsudek.
Ondřej Harwot odešel ze soudní síně s trestem odnětí svobody na jeden rok s podmínečným odkladem na zkušební dobu tří roků. Odsouzený si nechal lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti rozsudku odvolá, stejně tak učinil státní zástupce Jaroslav Miklenda.

Total Comments

  • Ples Jevíčko
  • gatta
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak jste spokojeni s dosavadním působením primátora statutárního města Prostějov Františka Jury?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Památky lákají.

V Olomouckém kraji vloni došlo k nejrychlejšímu nárůstu počtu turistů v rámci celého Česka. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Návštěvnost narostla téměř o devět procent a více lidí zde také přenocovalo. V regionu se vloni ubytovalo přes tři čtvrtě miliónu hostů.

Sabine páchala škody.

Černé předpovědi se vyplnily a orkán s dívčím jménem způsobil výrazné škody i v regionu. Strhával střechy, vyvracel stromy a ničil také elektrická vedení. Škody sčítá i prostějovský magistrát, kvůli dalším škodám byl nucen dokonce na dva dny uzavřít Městský hřbitov.

Total Comments

Osobnost týdne

ZDENĚK IZER
06 pawlovska
Známý bavič a imitátor tentokrát rozechvěl bránice divákům při svém nedělním představení v němčickém kině Oko, u něhož nechyběl ani Večerník

Total Comments

Číslo týdne

1 708


Jde o varování? Také na Prostějovsku se výrazným způsobem zvýšila nezaměstnanost, a to o čtrnáct procent. Aktuálně je na prostějovském „pracáku“ registrováno přes sedmnáct stovek lidí bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„LIDÉ SI NA MĚ UKAZUJÍ PRSTEM“

Redakci se ozval svědek bedihošťského případu skorovraždy. Nešťastný muž J. C. si postěžoval nad chováním spoluobčanů. Někteří jej prý viní ze spoluúčasti...

Total Comments