Dobré odpoledne, dnes je pondělí 25.5.2020
svátek slaví Viola,
zítra Filip
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Tohle je skvělá zpráva. Dům řádových sester se již začal rekonstruovat. Krásný funkcionalistický objekt nacházející se v areálu staré nemocnice se před třemi roky dostal na seznam památek. Nyní by se měl dočkat nového využití, fungovat má jako komunitní dům. Díky tomu tak snad konečně zmizí další z výrazných Stínů minulosti na tváři města Prostějov.

Dům řádových sester od architekta Eduarda Žáčka byl v areálu staré nemocnice postaven v roce 1933. Nejprve sloužil jako obytný dům pro ošetřovatelky, které pracovaly v blízké nemocnici, později se tam přesunula i některá oddělení. Odborníci jej považují za jednu z nejlepších staveb v Prostějově a výjimečně podařený příklad funkcionalistické architektury.
V posledních letech byla celá stavba v naprosto dezolátním stavu. Olomoucký kraj nemovitost v roce 2016 prodal za zhruba sedm milionů korun společnosti HOME FIT, která se zároveň zavázala dům zrekonstruovat a dále jej využívat pro poskytování sociálních služeb. Po letech příprav se s rozsáhlou a nepochybně i nákladnou rekonstrukcí už začalo.
„Přípravné práce se rozběhly už před více jak dvěma měsíci. V tuto chvíli probíhá výměna oken,“ potvrdil brněnský architekt Josef Holý zastupující společnost, která objekt koupila. Dle jeho dřívějšího vyjádření by zde měl nově vzniknout domov pro seniory s kapacitou maximálně 25 bytů po dvou lidech. Tyto plány byly mírně upraveny. „Bude se jednat o komunitní dům. Převládat budou jednopokojové byty. Platí, že určen bude primárně seniorům, nicméně je možné, že tu budou i startovací byty pro mladé. V každém případě zde bude fungovat sociální program,“ upřesnil Holý, jehož se Večerník zeptal na termín dokončení prací. „Ten v tuto chvíli nedokáži odhadnout, bude záležet i na jednání s památkáři, kteří na průběh stavby dohlíží. Objekt je totiž památkově chráněný. Osobně bych si přál, aby kolaudace proběhla někdy v prvním pololetí příštího roku,“ věří ve zdárný průběh Josef Holý.

Total Comments

 • Bezruč
 • Lexinka
 • Mobil 4U
 • Koupelny RP
 • MJM Krmiva
 • interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na opětovné odložení rekonstrukce Vrahovické ulice?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zájmu.

Obrovský zájem vyvolal příběh nemocné holčičky, která trpí epilepsií, vzácnou genetickou vadou a prošla si také dětskou mozkovou obrnou. Po zveřejnění v minulém vydání jsme zaregistrovali několik dárců, kteří chtěli rodičům tříapůlroční Lexinky pomoci. Sbírka proběhla i mezi členy redakce a přidali se k nám také manželé Černoškovi, načež došlo k předání více jak třiceti tisíc korun.

Opět bez tiskovky.

Přestože byl nouzový stav ukončen a v platnost už vešla další a další rozvolňovací opatření v souvislosti s obavami před nákazou Covid-19, prostějovští radní po svém úterním jednání opět zrušili tiskovou konferenci s novináři. Ve snaze zjistit informace o práci konšelů je tak nejen Večerník stále odkázán na e-mail či telefon...

Total Comments

Osobnost týdne

Miroslav Hochvald

Starosta Bílovic-Lutotína byl nepravomocně odsouzen za trestný čin z nedbalosti, kdy se loni v březnu zabila po pádu do sklepa v obecní budově sedmadvacetiletá žena. Třicetiměsíční trest má však tříletou podmínku a jeho součástí není zákaz výkonu zastupitelské funkce. Hochvald tak zůstává ve funkci.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

8 000 000


Od minulého úterý už může veřejnost vkročit do zrekonstruovaného Bezručova červeného domku v Kostelci na Hané. Oprava domu slavného básníka stála krajskou kasu osm milionů korun.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„VEČER BYL UNAVENÝ, USNUL TADY NA KANAPI A UŽ SE NEPROBUDIL…“

Takto okomentoval smutnou událost ve Vrahovické ulici v Prostějově, kde zemřel padesátiletý muž, jeden ze zaměstnanců autoopravny.

Total Comments