Příjemnou noc, dnes je pátek 18.10.2019
svátek slaví Lukáš,
zítra Michaela
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Tohle je skvělá zpráva. Dům řádových sester se již začal rekonstruovat. Krásný funkcionalistický objekt nacházející se v areálu staré nemocnice se před třemi roky dostal na seznam památek. Nyní by se měl dočkat nového využití, fungovat má jako komunitní dům. Díky tomu tak snad konečně zmizí další z výrazných Stínů minulosti na tváři města Prostějov.

Dům řádových sester od architekta Eduarda Žáčka byl v areálu staré nemocnice postaven v roce 1933. Nejprve sloužil jako obytný dům pro ošetřovatelky, které pracovaly v blízké nemocnici, později se tam přesunula i některá oddělení. Odborníci jej považují za jednu z nejlepších staveb v Prostějově a výjimečně podařený příklad funkcionalistické architektury.
V posledních letech byla celá stavba v naprosto dezolátním stavu. Olomoucký kraj nemovitost v roce 2016 prodal za zhruba sedm milionů korun společnosti HOME FIT, která se zároveň zavázala dům zrekonstruovat a dále jej využívat pro poskytování sociálních služeb. Po letech příprav se s rozsáhlou a nepochybně i nákladnou rekonstrukcí už začalo.
„Přípravné práce se rozběhly už před více jak dvěma měsíci. V tuto chvíli probíhá výměna oken,“ potvrdil brněnský architekt Josef Holý zastupující společnost, která objekt koupila. Dle jeho dřívějšího vyjádření by zde měl nově vzniknout domov pro seniory s kapacitou maximálně 25 bytů po dvou lidech. Tyto plány byly mírně upraveny. „Bude se jednat o komunitní dům. Převládat budou jednopokojové byty. Platí, že určen bude primárně seniorům, nicméně je možné, že tu budou i startovací byty pro mladé. V každém případě zde bude fungovat sociální program,“ upřesnil Holý, jehož se Večerník zeptal na termín dokončení prací. „Ten v tuto chvíli nedokáži odhadnout, bude záležet i na jednání s památkáři, kteří na průběh stavby dohlíží. Objekt je totiž památkově chráněný. Osobně bych si přál, aby kolaudace proběhla někdy v prvním pololetí příštího roku,“ věří ve zdárný průběh Josef Holý.

Total Comments

  • GJW
  • ME korfbal
  • Dyne
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ RESTAURACI U CÍSAŘSKÉ CESTY?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Makají jako o život.

Celkovou uzavírku Plumlovské a Blahoslavovy ulice pochopitelně provázejí výrazné dopravní komplikace v centru Prostějova, ovšem stavební dělníci pokračují ve frézování staré vozovky a pokládce nového asfaltového koberce ve zrychleném tempu. Takže nám řidičům nezbývá než to ještě jeden týden vydržet!


Bydlení na „Sušilce“ nezlevní.

Poté, co Večerník v přechozích vydáních popsal a zveřejnil skutečnosti o naprosto nevyhovujících bytech v nově postaveném domě v Sušilově ulici, navíc za nehorázné nájemné až 11 tisíc korun, jsme čekali vstřícný krok prostějovských radních. Ti ale novým nájemníkům mírnější podmínky nenabídnou...


Total Comments

Osobnost týdne

VÁCLAV HUDEČEK
41 hudecek
Stálice českého koncertního umění a fenomenální houslový virtuos potěšil svým sobotním představením na zámku v Konici především fajnšmekry vážné hudby.

Total Comments

Číslo týdne

 1 426
Přesně tolik lidí je nyní aktuálně na Prostějovsku v registru nezaměstnaných. Je to o pětatřicet lidí méně než na konci předchozího měsíce, což znamená, že podíl nezaměstnaných se ve zdejším regionu stále drží pod dvěma procenty.


Total Comments

Výrok týdne

„MAJÍ ŠTĚSTÍ, ŽE JSEM TAM NEBYL. OKAMŽITĚ BYCH CELOU SLAVNOU KOMISI ROZPUSTIL!“

Primátor Prostějova František Jura nechápe, jak speciální komise mohla vybrat tak hnusný „pomník“ E. Husserla

Total Comments