Dobrý večer, dnes je pátek 25.9.2020
svátek slaví Zlata,
zítra Andrea
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Tohle je skvělá zpráva. Dům řádových sester se již začal rekonstruovat. Krásný funkcionalistický objekt nacházející se v areálu staré nemocnice se před třemi roky dostal na seznam památek. Nyní by se měl dočkat nového využití, fungovat má jako komunitní dům. Díky tomu tak snad konečně zmizí další z výrazných Stínů minulosti na tváři města Prostějov.

Dům řádových sester od architekta Eduarda Žáčka byl v areálu staré nemocnice postaven v roce 1933. Nejprve sloužil jako obytný dům pro ošetřovatelky, které pracovaly v blízké nemocnici, později se tam přesunula i některá oddělení. Odborníci jej považují za jednu z nejlepších staveb v Prostějově a výjimečně podařený příklad funkcionalistické architektury.
V posledních letech byla celá stavba v naprosto dezolátním stavu. Olomoucký kraj nemovitost v roce 2016 prodal za zhruba sedm milionů korun společnosti HOME FIT, která se zároveň zavázala dům zrekonstruovat a dále jej využívat pro poskytování sociálních služeb. Po letech příprav se s rozsáhlou a nepochybně i nákladnou rekonstrukcí už začalo.
„Přípravné práce se rozběhly už před více jak dvěma měsíci. V tuto chvíli probíhá výměna oken,“ potvrdil brněnský architekt Josef Holý zastupující společnost, která objekt koupila. Dle jeho dřívějšího vyjádření by zde měl nově vzniknout domov pro seniory s kapacitou maximálně 25 bytů po dvou lidech. Tyto plány byly mírně upraveny. „Bude se jednat o komunitní dům. Převládat budou jednopokojové byty. Platí, že určen bude primárně seniorům, nicméně je možné, že tu budou i startovací byty pro mladé. V každém případě zde bude fungovat sociální program,“ upřesnil Holý, jehož se Večerník zeptal na termín dokončení prací. „Ten v tuto chvíli nedokáži odhadnout, bude záležet i na jednání s památkáři, kteří na průběh stavby dohlíží. Objekt je totiž památkově chráněný. Osobně bych si přál, aby kolaudace proběhla někdy v prvním pololetí příštího roku,“ věří ve zdárný průběh Josef Holý.

Total Comments

  • Hradišťan
  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-