Dobrý podvečer, dnes je pátek 22.11.2019
svátek slaví Cecílie,
zítra Klement
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Už je to uděláno, už je to hotovo. Zpěv ze známé české pohádky Pyšná princezna se už brzy může rozléhat Kostelcem na Hané. Již brzy tam totiž budou dokončené úpravy Bezručova domku. Ten byl původně místem expozice Petra Bezruče. Autor Slezských písní v domku pobýval v závěru svého života. V roce 2005 ale byla stavba pro veřejnost uzavřena. Nyní se tedy chýlí rekonstrukce, která letos začala, k vytouženému závěru...


„Finišujeme, koncem října dojde k předání stavby. Pro veřejnost expozici zpřístupníme ale až v dubnu příštího roku,“ prozradila Večerníku ředitelka Muzea a galerie v Prostějově Soňa Provazová. Právě prostějovské muzeum se bude v Kostelci o uchované sbírky starat. Expozici už nyní muzejní pracovníci chystají.
Zatím se ale také řeší, jakým způsobem bude domek fungovat. „Představa je, že bychom tam měli někoho, kdo by otevřel. Byl by k dispozici jako jakýsi správce. Zároveň bychom pak pro organizované skupiny připravili odborný výklad,“ odkryla plány Provazová.
Zatímco je vnitřní expozice domku ve fázi příprav, vymyšlená už je podoba přilehlé zahrady. „Vznikne zde geologicko-archeologicko-botanická expozice, nechceme, aby místo bylo jen zahradou,“ přidala ředitelka prostějovského muzea.
Bezručova expozice fungovala v domku od konce padesátých let minulého století. Za komunistického režimu byla cílem řady turistů, později ale zájem opadl. Právě z důvodu nízkého množství návštěvníků došlo před 14 lety k uzavření. Dokonce se spekulovalo o demolici, která nakonec postihla pouze sousední bílý domek. Návrat zašlých časů v plné síle však starosta Kostelce na Hané se znovuotevřením expozice neočekává. „Nevím přesně, jak bude interiér domku vypadat. Těžko říct, kolik přijede turistů. Spíše si myslím, že se sem ale lidé staví po cestě do Čech pod Kosířem,“ reagoval na dotaz Večerníku František Horák.


Total Comments

  • Kendrion
  • Fischer Lokomotive
  • Interforst
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U POSLEDNÍHO HALÍŘE?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bílá pastelka zabrala.

Jubilejní dvacátá sbírka na speciální služby pro nevidomé, slabozraké a na podporu speciálních výukových programů měla širokou odezvu i mezi dětmi základních škol a studenty středních škol v Prostějově. Dohromady se mezi školní mládeží v Prostějově vybralo 60 328 korun.

Opět bez tiskové konference.

Radní už podruhé za sebou prokázali, že o setkání s novináři zřejmě příliš nestojí. Informace z magistrátu o jednání rady města v úterý 19. listopadu sice došla, jedním dechem ale bylo sděleno, že se tradiční následná tisková konference konat nebude... Vivat transparentnost!

Total Comments

Osobnost týdne

JAN DOLANSKÝ

46 dolanskySpolečně s dalšími známými herci se v prostějovském divadle představil v rámci akce Noc divadel ve hře Perfect Days. Partnery mu byli například Jan Hofman, Lenka Vlasáková a Dana Syslová.

Total Comments

Číslo týdne

 30

Celý minulý týden se logicky nesl ve znamení oslav a připomínek třicátého výročí listopadových událostí roku 1989. Vrcholem všeho byly nedělní oslavy sametové revoluce na prostějovském náměstí T. G. Masaryka.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SI PŘEČETL  ROZHOVOR S PANEM  ŠLAMBOREM, TAK JSEM  SI MUSEL DÁT SKLENIČKU  STUDENÉ VODY!“

Předseda Oblastního sdružení ODS Prostějov Petr Sokol žasne, jak po třiceti letech někteří vidí sametovou revoluci...

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments