Dobré ráno, dnes je neděle 12.7.2020
svátek slaví Bořek,
zítra Markéta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Už je to uděláno, už je to hotovo. Zpěv ze známé české pohádky Pyšná princezna se už brzy může rozléhat Kostelcem na Hané. Již brzy tam totiž budou dokončené úpravy Bezručova domku. Ten byl původně místem expozice Petra Bezruče. Autor Slezských písní v domku pobýval v závěru svého života. V roce 2005 ale byla stavba pro veřejnost uzavřena. Nyní se tedy chýlí rekonstrukce, která letos začala, k vytouženému závěru...


„Finišujeme, koncem října dojde k předání stavby. Pro veřejnost expozici zpřístupníme ale až v dubnu příštího roku,“ prozradila Večerníku ředitelka Muzea a galerie v Prostějově Soňa Provazová. Právě prostějovské muzeum se bude v Kostelci o uchované sbírky starat. Expozici už nyní muzejní pracovníci chystají.
Zatím se ale také řeší, jakým způsobem bude domek fungovat. „Představa je, že bychom tam měli někoho, kdo by otevřel. Byl by k dispozici jako jakýsi správce. Zároveň bychom pak pro organizované skupiny připravili odborný výklad,“ odkryla plány Provazová.
Zatímco je vnitřní expozice domku ve fázi příprav, vymyšlená už je podoba přilehlé zahrady. „Vznikne zde geologicko-archeologicko-botanická expozice, nechceme, aby místo bylo jen zahradou,“ přidala ředitelka prostějovského muzea.
Bezručova expozice fungovala v domku od konce padesátých let minulého století. Za komunistického režimu byla cílem řady turistů, později ale zájem opadl. Právě z důvodu nízkého množství návštěvníků došlo před 14 lety k uzavření. Dokonce se spekulovalo o demolici, která nakonec postihla pouze sousední bílý domek. Návrat zašlých časů v plné síle však starosta Kostelce na Hané se znovuotevřením expozice neočekává. „Nevím přesně, jak bude interiér domku vypadat. Těžko říct, kolik přijede turistů. Spíše si myslím, že se sem ale lidé staví po cestě do Čech pod Kosířem,“ reagoval na dotaz Večerníku František Horák.


Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Uzavírka zatím bez problémů.

Už druhým týdnem je v platnosti uzavírka jedné z nejfrekventovanějších ulic v Prostějově. Zatímco dělníci už pracují na rekonstrukci povrchu vozovky na Vápenici, doprava v centru Prostějova nijak nekolabuje a řidiči v klidu využívají objízdných tras. Jen aby to tak vydrželo.

Místo basy podmínka.

Vrchní soud v Olomouci byl zcela jiného názoru než Krajský soud v Brně. Bývalý předseda mládežnického hokejového klubu LHK Jestřábi spolek Michal Tomiga uspěl u odvolacího soudu, který mu za dotační podvod ve známé kauze změnil pětiletý nepodmíněný trest na tříletou podmínku.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Vrba

Nestor pivínské zábavy se stal Největším Hanákem! Divadelník ze spolku Větřák Jiří Vrba dosáhl vítězství v prestižní anketě vyhlašované Hanáckou Kyselkou.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

100


Další „stovkařce“ v Prostějově přišel osobně poblahopřát první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Paní Božena Zikušková oslavila kulaté narozeniny v plné svěžesti a pohodě.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„JAK MŮŽETE VYCHOVÁVAT DĚTI, KDYŽ OBA FETUJETE A KRADETE?!“

Soudce Okresního soudu v Prostějově Petr Vrtěl se v případě Ondřeje Smékala přiklonil k nejvyššímu možnému trestu, tedy dvouletému trestu domácího vězení.

Total Comments

-