Dobré odpoledne, dnes je neděle 20.9.2020
svátek slaví Oleg,
zítra Matouš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 A máme tu další udání, kterým se minulé úterý muselo zaobírat Zastupitelstvo statutárního města Prostějov! Tentokrát šlo o oznámení Hany Naiclerové (Změna pro Prostějov) na Ministerstvo vnitra ČR v případě kauzy táhnoucí se již od roku 2005. Jde o výstavbu aquaparku v Krasické ulici, za jejíž způsob provedení obdržel magistrát od Úřadu na ochranu hospodářské soutěže nejdříve 500 tisíc korun pokuty, poté po soudních tahanicích došlo ke „slevě“ na 200 000. Tuto sumu město nakonec zaplatilo, přestože neustále tvrdilo, a tvrdí dodnes, že při výběru zhotovitele nepochybilo. Opoziční zastupitelka si však myslí něco jiného a požaduje dvě stě tisíc korun za škodu a tuto částku hodlá vymáhat...Podle opozice byla výstavba prostějovského aquaparku za 250 milionů korun od samého úvodu v roce 2005 jedním velkým průšvihem a místo klasického výběrového řízení sáhlo město ke kritizovanému projektu, kdy založilo stavební společnost napojenou na tehdejší radní. S tím však nesouhlasí ani současné vedení magistrátu. „Aquapark se stavěl takzvaným projektem PPP a podle něj vznikla společnost MIPROSTAV. Podobně se tenkrát zabezpečovaly stavební investice v mnoha dalších městech republiky. Prostějov však někdy v roce 2008 obdržel od Úřadu na ochranu hospodářské soutěže pokutu půl milionu korun, s čímž se město nikdy nesmířilo. Soudní spor se táhl několik let a po snížení pokuty na dvě stě tisíc se teprve vloni rada rozhodla tuto částku zaplatit a ukončit tak dlouholetý spor,“ shrnul dění Jiří Rozehnal (ANO 2011), náměstek prostějovského primátora.
Na začátku dubna 2018 skutečně konšelé rozhodli o úhradě pokuty, navíc i s dodatkem tuto škodu po nikom nevymáhat. „Důvody jsou podrobně popsány v písemném materiálu, který byl radě města při projednávání tohoto bodu předložen. Součástí materiálu je mimo jiné stanovisko Advokátní kanceláře Ritter–Šťastný, která doporučila škodu nevymáhat, neboť by se s velkou pravděpodobností nepodařilo prokázat zavinění konkrétních osob,“ vysvětlil ještě primátor Prostějova František Jura (ANO 2011).
Takové rozhodnutí se ovšem nelíbilo opoziční zastupitelce Haně Naiclerové a na celou záležitost upozornila Ministerstvo vnitra České republiky. To si od prostějovského magistrátu následně vyžádalo všechny podklady k uvedenému rozhodnutí. „V návaznosti na zaslané podklady statutární město Prostějov obdrželo dne 31. července tohoto roku upozornění Ministerstva vnitra na nezákonnost. V obdrženém stanovisku konstatuje, že rozhodnutí rady města je v rozporu se zákonem o obcích, neboť dle ministerstva se jedná o pravomoc vyhrazenou zastupitelstvu. V souladu s tímto stanoviskem ministerstva rada města na schůzi konané dne 27. srpna zrušila usnesení z dubna 2018, kterým rozhodla nevymáhat škodu v uvedené záležitosti. Oddělení právní nyní překládá materiál, na základě kterého by mělo zastupitelstvo města rozhodnout o tom, zda předmětnou škodu bude, či nebude vymáhat,“ přednesl nový návrh primátor Jura. „Původní rozhodnutí rady města škodu nevymáhat se opírá o právní stanovisko advokátní kanceláře Ritter– Šťastný, jež doporučila škodu po zastupitelích hlasujících pro přijetí usnesení, kterým zastupitelstvo schválilo Smlouvu o veřejno-privátním partnerství a účast města v obchodní společnost realizující stavbu, nevymáhat, neboť by se s velkou pravděpodobností nepodařilo prokázat zavinění,“ doplnil ještě předkladatel návrhu.
Zda vůbec v případě výstavby aquaparku a následné platbě pokuty k nějaké škodě došlo a jestli je potřeba ji po někom vymáhat, se ještě diskutovalo zhruba půl hodiny. Nakonec čtyřiadvacet zastupitelů hlasovalo pro navrženou alternativu škodu nevymáhat. Kauza aquapark se tímto zdá být tedy ukončena. Opravdu tomu ale tak bude?


Total Comments

  • Hradišťan
  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Byli jste na prostějovských hodech? A jak se vám slavnosti líbily?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Nástupce Berdycha?

Skvělé představení odehrál v uplynulém týdnu osmnáctiletý talent TK Agrofert Prostějov Jiří Lehečka, který zazářil na letošním ročníku Moneta Czech Open a díky semifinále se může těšit na posun ze šesté stovky světového žebříčku. Pochvalu zaslouží i organizátoři z TK PLUS, kteří přes všechny koronavirové nástrahy uspořádali turnaj na jedničku. Ostatně jako vždycky.

Manko v Národním domě!
Postupně ale přece jen unikají informace o tom, co předcházelo odvolání Jiřího Hlocha z funkce ředitele Národního domu. Audit nařízený magistrátem odhaluje nesrovnalosti v účetnictví. Dle kusých zpráv vyplývá, že po bývalém šéfovi zbyly finanční i materiální nesrovnalosti v řádu statisíců korun. Radní nevylučují trestní oznámení.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

KATARÍNA KNECHTOVÁ

Vystoupení vynikající prešovské zpěvačky, kytaristky a skladatelky společně se skupinou Peha bylo zlatým hřebem letošních Hanáckých slavností v Prostějově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

6

Ač se na základě dlouhého programu nepředpokládal hladký průběh úterního jednání Zastupitelstva statutárního města Prostějov, komunální politici stihli vše projednat v rekordním čase šesti hodin...

33

Total Comments

Výrok týdne

„PANÍ NAICLEROVOU BERU JAKO ZNEUZNANOU POLITIČKU, KTERÁ TRPÍ FRUSTRACÍ!“

Prostějovský radní Miloš Sklenka takto reagoval na osobní útoky opoziční zastupitelky.

Total Comments

-