Příjemnou noc, dnes je pátek 18.10.2019
svátek slaví Lukáš,
zítra Michaela
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 A máme tu další udání, kterým se minulé úterý muselo zaobírat Zastupitelstvo statutárního města Prostějov! Tentokrát šlo o oznámení Hany Naiclerové (Změna pro Prostějov) na Ministerstvo vnitra ČR v případě kauzy táhnoucí se již od roku 2005. Jde o výstavbu aquaparku v Krasické ulici, za jejíž způsob provedení obdržel magistrát od Úřadu na ochranu hospodářské soutěže nejdříve 500 tisíc korun pokuty, poté po soudních tahanicích došlo ke „slevě“ na 200 000. Tuto sumu město nakonec zaplatilo, přestože neustále tvrdilo, a tvrdí dodnes, že při výběru zhotovitele nepochybilo. Opoziční zastupitelka si však myslí něco jiného a požaduje dvě stě tisíc korun za škodu a tuto částku hodlá vymáhat...Podle opozice byla výstavba prostějovského aquaparku za 250 milionů korun od samého úvodu v roce 2005 jedním velkým průšvihem a místo klasického výběrového řízení sáhlo město ke kritizovanému projektu, kdy založilo stavební společnost napojenou na tehdejší radní. S tím však nesouhlasí ani současné vedení magistrátu. „Aquapark se stavěl takzvaným projektem PPP a podle něj vznikla společnost MIPROSTAV. Podobně se tenkrát zabezpečovaly stavební investice v mnoha dalších městech republiky. Prostějov však někdy v roce 2008 obdržel od Úřadu na ochranu hospodářské soutěže pokutu půl milionu korun, s čímž se město nikdy nesmířilo. Soudní spor se táhl několik let a po snížení pokuty na dvě stě tisíc se teprve vloni rada rozhodla tuto částku zaplatit a ukončit tak dlouholetý spor,“ shrnul dění Jiří Rozehnal (ANO 2011), náměstek prostějovského primátora.
Na začátku dubna 2018 skutečně konšelé rozhodli o úhradě pokuty, navíc i s dodatkem tuto škodu po nikom nevymáhat. „Důvody jsou podrobně popsány v písemném materiálu, který byl radě města při projednávání tohoto bodu předložen. Součástí materiálu je mimo jiné stanovisko Advokátní kanceláře Ritter–Šťastný, která doporučila škodu nevymáhat, neboť by se s velkou pravděpodobností nepodařilo prokázat zavinění konkrétních osob,“ vysvětlil ještě primátor Prostějova František Jura (ANO 2011).
Takové rozhodnutí se ovšem nelíbilo opoziční zastupitelce Haně Naiclerové a na celou záležitost upozornila Ministerstvo vnitra České republiky. To si od prostějovského magistrátu následně vyžádalo všechny podklady k uvedenému rozhodnutí. „V návaznosti na zaslané podklady statutární město Prostějov obdrželo dne 31. července tohoto roku upozornění Ministerstva vnitra na nezákonnost. V obdrženém stanovisku konstatuje, že rozhodnutí rady města je v rozporu se zákonem o obcích, neboť dle ministerstva se jedná o pravomoc vyhrazenou zastupitelstvu. V souladu s tímto stanoviskem ministerstva rada města na schůzi konané dne 27. srpna zrušila usnesení z dubna 2018, kterým rozhodla nevymáhat škodu v uvedené záležitosti. Oddělení právní nyní překládá materiál, na základě kterého by mělo zastupitelstvo města rozhodnout o tom, zda předmětnou škodu bude, či nebude vymáhat,“ přednesl nový návrh primátor Jura. „Původní rozhodnutí rady města škodu nevymáhat se opírá o právní stanovisko advokátní kanceláře Ritter– Šťastný, jež doporučila škodu po zastupitelích hlasujících pro přijetí usnesení, kterým zastupitelstvo schválilo Smlouvu o veřejno-privátním partnerství a účast města v obchodní společnost realizující stavbu, nevymáhat, neboť by se s velkou pravděpodobností nepodařilo prokázat zavinění,“ doplnil ještě předkladatel návrhu.
Zda vůbec v případě výstavby aquaparku a následné platbě pokuty k nějaké škodě došlo a jestli je potřeba ji po někom vymáhat, se ještě diskutovalo zhruba půl hodiny. Nakonec čtyřiadvacet zastupitelů hlasovalo pro navrženou alternativu škodu nevymáhat. Kauza aquapark se tímto zdá být tedy ukončena. Opravdu tomu ale tak bude?


Total Comments

  • GJW
  • ME korfbal
  • Dyne
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ RESTAURACI U CÍSAŘSKÉ CESTY?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Makají jako o život.

Celkovou uzavírku Plumlovské a Blahoslavovy ulice pochopitelně provázejí výrazné dopravní komplikace v centru Prostějova, ovšem stavební dělníci pokračují ve frézování staré vozovky a pokládce nového asfaltového koberce ve zrychleném tempu. Takže nám řidičům nezbývá než to ještě jeden týden vydržet!


Bydlení na „Sušilce“ nezlevní.

Poté, co Večerník v přechozích vydáních popsal a zveřejnil skutečnosti o naprosto nevyhovujících bytech v nově postaveném domě v Sušilově ulici, navíc za nehorázné nájemné až 11 tisíc korun, jsme čekali vstřícný krok prostějovských radních. Ti ale novým nájemníkům mírnější podmínky nenabídnou...


Total Comments

Osobnost týdne

VÁCLAV HUDEČEK
41 hudecek
Stálice českého koncertního umění a fenomenální houslový virtuos potěšil svým sobotním představením na zámku v Konici především fajnšmekry vážné hudby.

Total Comments

Číslo týdne

 1 426
Přesně tolik lidí je nyní aktuálně na Prostějovsku v registru nezaměstnaných. Je to o pětatřicet lidí méně než na konci předchozího měsíce, což znamená, že podíl nezaměstnaných se ve zdejším regionu stále drží pod dvěma procenty.


Total Comments

Výrok týdne

„MAJÍ ŠTĚSTÍ, ŽE JSEM TAM NEBYL. OKAMŽITĚ BYCH CELOU SLAVNOU KOMISI ROZPUSTIL!“

Primátor Prostějova František Jura nechápe, jak speciální komise mohla vybrat tak hnusný „pomník“ E. Husserla

Total Comments