Dobré poledne, dnes je neděle 31.5.2020
svátek slaví Kamila,
zítra Laura
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Co se vám vybaví, když se řekne muslim? Čím dál více lidem se zježí chlupy po celém těle. Stále se sice najdou i „sluníčkáři“, kteří tvrdí, že drtivé většiny muslimů se bát nemusíme, ale těm už „normální člověk“ přestává věřit. Mnozí lidé se prostě nenechají přesvědčit o tom, že by muslimové mohli být lepší, než za jaké je oni sami považují. Snahy o jejich obhajobu berou jako obdobu někdejšího PŠM (politického školení mužstva), které znají z vojny. Je tomu ovšem skutečně tak? Stále platí, že názor by si měl udělat každý sám na základě vlastní zkušenosti. A právě to udělal David Kirner z Určic, který na kole projel celé Turecko.

Při slově muslim se lidem vybaví zejména uprchlíci a teroristické útoky. Tomu se nelze divit. Faktem ovšem zůstává, že zatímco podstatná část sebevražedných teroristů byli muslimové, rozhodně ne každý muslim je teroristou. Vždyť nikdo z nás například nebude považovat všechny Nory za masové vrahy jen kvůli tomu, že Anders Breivik pocházel z této skandinávské země. Tušíme, jak to vypadá v Norsku. Ale jak se žije v muslimských zemích?
Docela zajímavý obrázek o jedné z nich si čtenáři Večerníku mohli udělat díky rozhovoru s Davidem Kirnerem. Devatenáctiletý mladík z Určic na kole projel celé Turecko od západu na východ. Dle jeho popisu se jedná o zemi, kde žijí neuvěřitelně pohostinní lidé. Jeho samého nepovažovali za „nevěřícího psa“, ale naopak za vzácného hosta, kterého neustále zvali ke stolu na čaj, jídlo a někdy i na noc k sobě domů. O penězích za nocleh přitom nechtěli ani slyšet. Nejedná se přitom o názory nějakého „zmanipulovaného sluníčkáře“, ale čistě o popis vlastní zkušenosti.
Jak se takový obrázek snáší s představou krvežíznivého fanatika s dynamitem kolem těla? Samozřejmě že jej nepotvrzuje, ale ani nevyvrací. Nepochybné je, že většina muslimů nejsou náboženští fanatici. Jsou to povětšinou lidé jako my se svými starostmi o rodinu a děti, problémy v zaměstnání i s manželkami. Chtějí hlavně žít v klidu a míru a přejí si zejména to, aby zůstali zdraví a mohli si po svém užívat života. Stejně jako my.
To však v žádném případě nevylučuje, že se stejně jako u nás mezi nimi nenajde spousta hlupáků. Ti na sebe zcela veřejně a ve velkém upozornili například po požáru katedrály Notre-Dame ve Francii. Obrovské množství komentářů na sociálních sítích radujících se z této události rozhodně nebylo dílem nějakých protiislámských manipulátorů. Jednalo se o autentické názory skutečných lidí. Ti na tom byli mentálně asi stejně jako ti, kteří schvalovali teroristické útoky na mešity na Novém Zélandu. To jen potvrzuje fakt, že nejrůznější „šmejdi“ se najdou mezi Evropany stejně jako mezi Asiaty, Američany, Afričany či Australany. A možná že i na té Antarktidě dva budou... Lidská hloupost je totiž nekonečná a rozhodně ji nezastaví ani hranice nějakého státu, kontinentu či náboženského vyznání.
To ovšem neznamená, že Evropa je připravena a schopna „zachránit“ miliony ekonomických migrantů z muslimských zemí. Naopak jejich integrace do naší společnosti zůstává zásadním problémem. Stále totiž platí, že člověk, který vyrazí do Turecka, musí respektovat zákony a zvyky této země. O to víc by to mělo i obráceně pro ty, kteří se rozhodli v naší zemi dlouhodobě žít a pracovat. Ať už tedy v ostatních obvykle vidíme spíše to dobré, nebo jsme vůči druhým skeptičtí, stále platí jedno: Nejlepší je, pokud si nejen na muslimy uděláme názor sami. Vycházet přitom bychom však měli z vlastních reálných zkušeností a nikoli ze svého strachu z něčeho, co vlastně vůbec neznáme.

Total Comments

 • Arks plus
 • Utopenci
 • Rudolfovo pekařství
 • Micoz
 • Narodni_dum
 • Hrubá Voda
 • Interforst
 • Basic
 • Infos
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na opětovné odložení rekonstrukce Vrahovické ulice?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zájmu.

Obrovský zájem vyvolal příběh nemocné holčičky, která trpí epilepsií, vzácnou genetickou vadou a prošla si také dětskou mozkovou obrnou. Po zveřejnění v minulém vydání jsme zaregistrovali několik dárců, kteří chtěli rodičům tříapůlroční Lexinky pomoci. Sbírka proběhla i mezi členy redakce a přidali se k nám také manželé Černoškovi, načež došlo k předání více jak třiceti tisíc korun.

Opět bez tiskovky.

Přestože byl nouzový stav ukončen a v platnost už vešla další a další rozvolňovací opatření v souvislosti s obavami před nákazou Covid-19, prostějovští radní po svém úterním jednání opět zrušili tiskovou konferenci s novináři. Ve snaze zjistit informace o práci konšelů je tak nejen Večerník stále odkázán na e-mail či telefon...

Total Comments

Osobnost týdne

Miroslav Hochvald

Starosta Bílovic-Lutotína byl nepravomocně odsouzen za trestný čin z nedbalosti, kdy se loni v březnu zabila po pádu do sklepa v obecní budově sedmadvacetiletá žena. Třicetiměsíční trest má však tříletou podmínku a jeho součástí není zákaz výkonu zastupitelské funkce. Hochvald tak zůstává ve funkci.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

8 000 000


Od minulého úterý už může veřejnost vkročit do zrekonstruovaného Bezručova červeného domku v Kostelci na Hané. Oprava domu slavného básníka stála krajskou kasu osm milionů korun.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„VEČER BYL UNAVENÝ, USNUL TADY NA KANAPI A UŽ SE NEPROBUDIL…“

Takto okomentoval smutnou událost ve Vrahovické ulici v Prostějově, kde zemřel padesátiletý muž, jeden ze zaměstnanců autoopravny.

Total Comments