Dobré odpoledne, dnes je pondělí 18.11.2019
svátek slaví Romana,
zítra Alžběta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Jak už Večerník začátkem prázdnin informoval, vedení magistrátu se rozhodlo pořídit novou náhrobní desku na hrob četaře Viléma Münze, hrdiny bitvy u Dunkerque a nositele Čs. válečného kříže 1939. Náhrobní deska je už nyní hotova a je umístěna na jeho hrobě na Městském hřbitově v Prostějově.

„Snažíme se pečovat o hroby významných osobností, které se jakkoli v době minulé zapojily do dění města. Jsou to jak například osobnosti z oblasti umění, tak také ti, co za nás bojovali ve válkách,“ uvedl primátor města František Jura. „O hrobní místo četaře Viléma Münze je potřeba se postarat. Přidali jsme tedy toto místo do seznamu hrobů, o které jsme se zavázali jako město pečovat,“ dodala náměstkyně primátora Milada Sokolová.

kdo byl vilém münz...

Pocházel z židovské rodiny z Opavska, s maminkou se přistěhovali do Prostějova. V roce 1940 se dostal do armády v Marseille, dne 14. 1. 1940 byl vtělen k 8. dělostřeleckému pluku. Zhruba po čtyřech měsících, 30. 4. 1940, byl přemístěn k 7. rotě téhož pluku. Dne 27. 7. 1940 byl vyloučen z čs. branné moci pro nesplnění branné povinnosti a předán britským úřadům k internaci do pracovního tábora. 23. 12. l941 byl znovu prezentován a dne 10. 1. 1942 vtělen k ženijní rotě. Do pole odešel 1. 9. 1944. Z činné služby byl propuštěn 7. 7. 1945. Dne 24. 9. 1945 se vrátil zpět do Prostějova, kde 8. 1. 1946 zemřel, když spáchal sebevraždu jedem.

Total Comments

  • ZŠ Melantrichova
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U POSLEDNÍHO HALÍŘE?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bílá pastelka zabrala.

Jubilejní dvacátá sbírka na speciální služby pro nevidomé, slabozraké a na podporu speciálních výukových programů měla širokou odezvu i mezi dětmi základních škol a studenty středních škol v Prostějově. Dohromady se mezi školní mládeží v Prostějově vybralo 60 328 korun.

Opět bez tiskové konference.

Radní už podruhé za sebou prokázali, že o setkání s novináři zřejmě příliš nestojí. Informace z magistrátu o jednání rady města v úterý 19. listopadu sice došla, jedním dechem ale bylo sděleno, že se tradiční následná tisková konference konat nebude... Vivat transparentnost!

Total Comments

Osobnost týdne

JAN DOLANSKÝ

46 dolanskySpolečně s dalšími známými herci se v prostějovském divadle představil v rámci akce Noc divadel ve hře Perfect Days. Partnery mu byli například Jan Hofman, Lenka Vlasáková a Dana Syslová.

Total Comments

Číslo týdne

 30

Celý minulý týden se logicky nesl ve znamení oslav a připomínek třicátého výročí listopadových událostí roku 1989. Vrcholem všeho byly nedělní oslavy sametové revoluce na prostějovském náměstí T. G. Masaryka.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SI PŘEČETL  ROZHOVOR S PANEM  ŠLAMBOREM, TAK JSEM  SI MUSEL DÁT SKLENIČKU  STUDENÉ VODY!“

Předseda Oblastního sdružení ODS Prostějov Petr Sokol žasne, jak po třiceti letech někteří vidí sametovou revoluci...

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments