Dobré ráno, dnes je úterý 22.10.2019
svátek slaví Sabina,
zítra Teodor
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Mohou za nehody stromy, nebo řidiči? I tato tradiční otázka stojí v pozadí sporu mezi Správou silnic Olomouckého kraje a Pavlovicemi u Kojetína kvůli aleji rostoucí u silnice mezi obcí a sousedními Uhřicemi. Komunikace se má totiž opravovat a zbytky původně souvislého stromořadí vykácet. To se však místním nelíbí a bojují za to, aby na místě původní aleje vyrostla nová zeleň. Jenže kde?Stromy kolem silnic? Zatímco většina lidí je pro a poukazuje přitom na jejich příznivý vliv na krajinný ráz, snížení prašnosti či funkci zadržování vody v krajině, dopravní policisté proti alejím v blízkosti silnic bojují. Argumentují přitom zmírňováním rizik i škod dopravních nehod, které mohou vést i k záchraně lidského života.
Kompromis v této věci se hledá jen těžce. Aktuálně se ho snaží najít Správa silnic Olomouckého kraje a obec Pavlovice u Kojetína. Ve sporu jde o plánovanou rekonstrukci silnice mezi obcí a sousedními Uhřicemi. Její součástí má být i vykácení letité aleje stojící u komunikace. „Roste tam už desítky let a je pro nás cenná, zachycuje například prach valící se z polí na naši vesnici. Jinak v okolní zemědělské krajiny příliš mnoho stromů není,“ upozorňuje starosta Pavlovic u Kojetína Milan Lešikar.
Vedení obce uznává, že stromy stojící v bezprostřední blízkosti cesty bude třeba kvůli plánovaným opravám pokácet, neboť by úpravy stejně nepřežily. Trvá však na tom, že za ně chce vysadit náhradu. Bohužel se Správou silnic Olomouckého kraje se nemůže dohodnout na tom, kde by nové stromy měly stát. „Silničáři dle pokynů policistů chtějí sázet stromy na pozemcích soukromých vlastníků, a to ve vzdálenosti minimálně čtyři a půl metru od silnice. Jenže s tím majitelé nebudou souhlasit, přišli by totiž bez náhrady o kus pozemku,“ popsal Večerníku Lešikar, podle něhož v zapeklité situaci existují tři možná řešení: buď by musel kraj parcely kolem silnice vykoupit, nebo za ně platit dlouhodobý pronájem. Oboje by mohlo být finančně náročné. „Jako nejschůdnější se tak jeví třetí varianta: zasadit stromy na samé hranici pozemků tak, aby to soukromým vlastníkům nevadilo. Pro zajištění bezpečnosti na silnici by pak po jejích krajích mohla být osazena svodidla,“ navrhuje.
Zda se nějaké řešení skutečně podaří najít, však v tuto chvíli není vůbec jasné. „Správa silnic Olomouckého kraje hrozí, že kvůli požadavkům obce projekt rekonstrukce silnice stopne. To ovšem určitě není naším cílem, budeme rádi, pokud bude silnice opravena. Jde nám pouze o zachování zeleně v krajině. I proto se v celé věci chceme obrátit na Ministerstvo životního prostředí,“ uzavřel starosta Pavlovic u Kojetína.
Vyjádření Správy silnic Olomouckého kraje se do uzávěrky vydání získat nepodařilo.

Total Comments

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI HOTEL TENNIS CLUB?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Razantní postup policistů.

Když se po dálnici projíždí chlapík v kradeném luxusním autě, je opilý a ještě k tomu pod vlivem kokainu, nemůže to věstit nic dobrého. A právě takového šílence zadrželi s namířenými pistolemi policisté u dálničního sjezdu na Brodek u Prostějova. Policistům patří za rychlý zásah palec nahoru.


Dostal pěstí za močení.

Policie v těchto dnech šetří případ napadení čtrnáctiletého chlapce. Ten se totiž vyčůral za keř u polorozpadlé budovy za místním nádražím v Prostějově. Pěstí do obličeje jej uhodil bezdomovec za to, že chlapec vykonal svoji potřebu u studny, ze které bere bezdomovecká komunita vodu k pití.

Total Comments

Osobnost týdne

EWA FARNA
42 farna
Užívá si mateřské dovolené, ale přesto vystupuje. Populrání zpěvačka koncertovala minulé úterý v prostějovském divadle. Kromě svých tradičních hitů fanouškům zazpívala i zbrusu nové songy.

Total Comments

Číslo týdne

 120

Prostějovské gymnázium Jiřího Wolkera slavilo během uplynulého víkendu ostošest. A tato tradiční střední škola měla skutečně co slavit, vždyť od chvíle jejího vzniku uplynulo už úctyhodných sto dvacet let.


Total Comments

Výrok týdne

„Z PŮVODNĚ DESETIMINUTOVÉHO PROGRAMU Z TOHO DOKÁŽÍ UDĚLAT TŘÍHODINOVÉ DIVADLO!“

Jeden z koaličních zastupitelů takto komentoval úterní průběh mimořádného jednání prostějovského zastupitelstva

Total Comments