Dobrý podvečer, dnes je čtvrtek 5.12.2019
svátek slaví Jitka,
zítra Mikuláš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Mohou za nehody stromy, nebo řidiči? I tato tradiční otázka stojí v pozadí sporu mezi Správou silnic Olomouckého kraje a Pavlovicemi u Kojetína kvůli aleji rostoucí u silnice mezi obcí a sousedními Uhřicemi. Komunikace se má totiž opravovat a zbytky původně souvislého stromořadí vykácet. To se však místním nelíbí a bojují za to, aby na místě původní aleje vyrostla nová zeleň. Jenže kde?Stromy kolem silnic? Zatímco většina lidí je pro a poukazuje přitom na jejich příznivý vliv na krajinný ráz, snížení prašnosti či funkci zadržování vody v krajině, dopravní policisté proti alejím v blízkosti silnic bojují. Argumentují přitom zmírňováním rizik i škod dopravních nehod, které mohou vést i k záchraně lidského života.
Kompromis v této věci se hledá jen těžce. Aktuálně se ho snaží najít Správa silnic Olomouckého kraje a obec Pavlovice u Kojetína. Ve sporu jde o plánovanou rekonstrukci silnice mezi obcí a sousedními Uhřicemi. Její součástí má být i vykácení letité aleje stojící u komunikace. „Roste tam už desítky let a je pro nás cenná, zachycuje například prach valící se z polí na naši vesnici. Jinak v okolní zemědělské krajiny příliš mnoho stromů není,“ upozorňuje starosta Pavlovic u Kojetína Milan Lešikar.
Vedení obce uznává, že stromy stojící v bezprostřední blízkosti cesty bude třeba kvůli plánovaným opravám pokácet, neboť by úpravy stejně nepřežily. Trvá však na tom, že za ně chce vysadit náhradu. Bohužel se Správou silnic Olomouckého kraje se nemůže dohodnout na tom, kde by nové stromy měly stát. „Silničáři dle pokynů policistů chtějí sázet stromy na pozemcích soukromých vlastníků, a to ve vzdálenosti minimálně čtyři a půl metru od silnice. Jenže s tím majitelé nebudou souhlasit, přišli by totiž bez náhrady o kus pozemku,“ popsal Večerníku Lešikar, podle něhož v zapeklité situaci existují tři možná řešení: buď by musel kraj parcely kolem silnice vykoupit, nebo za ně platit dlouhodobý pronájem. Oboje by mohlo být finančně náročné. „Jako nejschůdnější se tak jeví třetí varianta: zasadit stromy na samé hranici pozemků tak, aby to soukromým vlastníkům nevadilo. Pro zajištění bezpečnosti na silnici by pak po jejích krajích mohla být osazena svodidla,“ navrhuje.
Zda se nějaké řešení skutečně podaří najít, však v tuto chvíli není vůbec jasné. „Správa silnic Olomouckého kraje hrozí, že kvůli požadavkům obce projekt rekonstrukce silnice stopne. To ovšem určitě není naším cílem, budeme rádi, pokud bude silnice opravena. Jde nám pouze o zachování zeleně v krajině. I proto se v celé věci chceme obrátit na Ministerstvo životního prostředí,“ uzavřel starosta Pavlovic u Kojetína.
Vyjádření Správy silnic Olomouckého kraje se do uzávěrky vydání získat nepodařilo.

Total Comments

 • Box
 • Konstrukta
 • Zima PV
 • Kendrion
 • Praktik
 • Hopi
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI BĚLECKÝ MLÝN?

P3_restaurace_lazne
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Skutečně pomohli a chránili.

Policejní eskortu z Prostějova, která vezla po dálnici D1 v Praze dopadeného pachatele trestného činu spáchaného v prostějovské ubytovně, potkala nečekaná situace. Naši policisté se stali svědky nehody dvou osobních vozidel. Zastavili a vyprostili dvě zraněné osoby z převrácené škodovky. Bravo!

Sdílená kola zmizí z města.

 Vedení radnice kvůli velkému zájmu občanů prodloužilo smlouvu s provozovatelem, lidé tak budou moci oproti původnímu plánu používat sdílená kola i během listopadu a prosince. Jenže poté kola na půjčení na dva měsíce zmizí a znovu se objeví až 1. března. Stroje prý potřebují servis...

Total Comments

Osobnost týdne

ILONA CSÁKOVÁ

48 csakovaPáteční slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí T. G. Masaryka zpestřila svým nádherným vystoupením před tisícovkami Prostějovanů právě tato skvělá muzikálová zpěvačka.

Total Comments

Číslo týdne

 69 356 000

Už na zítřejším zasedání zastupitelstva se bude projednávat rozpočet Prostějova na příští rok. Jak Večerník už minulý týden zjistil, ke schválení míří rozpočet se schodkem za bezmála 70 milionů korun.

Total Comments

Výrok týdne

„CHČIJE A JE MI ZIMA. TAK SE TAK BLBĚ NEPTEJ!“

Na otázku Večerníku, jak jde život, měl bezdomovec stojící před místním nádražím zcela jasnou odpověď...

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments