Dobrý podvečer, dnes je pátek 10.7.2020
svátek slaví Libuše a Amálie,
zítra Olga
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Mohou za nehody stromy, nebo řidiči? I tato tradiční otázka stojí v pozadí sporu mezi Správou silnic Olomouckého kraje a Pavlovicemi u Kojetína kvůli aleji rostoucí u silnice mezi obcí a sousedními Uhřicemi. Komunikace se má totiž opravovat a zbytky původně souvislého stromořadí vykácet. To se však místním nelíbí a bojují za to, aby na místě původní aleje vyrostla nová zeleň. Jenže kde?Stromy kolem silnic? Zatímco většina lidí je pro a poukazuje přitom na jejich příznivý vliv na krajinný ráz, snížení prašnosti či funkci zadržování vody v krajině, dopravní policisté proti alejím v blízkosti silnic bojují. Argumentují přitom zmírňováním rizik i škod dopravních nehod, které mohou vést i k záchraně lidského života.
Kompromis v této věci se hledá jen těžce. Aktuálně se ho snaží najít Správa silnic Olomouckého kraje a obec Pavlovice u Kojetína. Ve sporu jde o plánovanou rekonstrukci silnice mezi obcí a sousedními Uhřicemi. Její součástí má být i vykácení letité aleje stojící u komunikace. „Roste tam už desítky let a je pro nás cenná, zachycuje například prach valící se z polí na naši vesnici. Jinak v okolní zemědělské krajiny příliš mnoho stromů není,“ upozorňuje starosta Pavlovic u Kojetína Milan Lešikar.
Vedení obce uznává, že stromy stojící v bezprostřední blízkosti cesty bude třeba kvůli plánovaným opravám pokácet, neboť by úpravy stejně nepřežily. Trvá však na tom, že za ně chce vysadit náhradu. Bohužel se Správou silnic Olomouckého kraje se nemůže dohodnout na tom, kde by nové stromy měly stát. „Silničáři dle pokynů policistů chtějí sázet stromy na pozemcích soukromých vlastníků, a to ve vzdálenosti minimálně čtyři a půl metru od silnice. Jenže s tím majitelé nebudou souhlasit, přišli by totiž bez náhrady o kus pozemku,“ popsal Večerníku Lešikar, podle něhož v zapeklité situaci existují tři možná řešení: buď by musel kraj parcely kolem silnice vykoupit, nebo za ně platit dlouhodobý pronájem. Oboje by mohlo být finančně náročné. „Jako nejschůdnější se tak jeví třetí varianta: zasadit stromy na samé hranici pozemků tak, aby to soukromým vlastníkům nevadilo. Pro zajištění bezpečnosti na silnici by pak po jejích krajích mohla být osazena svodidla,“ navrhuje.
Zda se nějaké řešení skutečně podaří najít, však v tuto chvíli není vůbec jasné. „Správa silnic Olomouckého kraje hrozí, že kvůli požadavkům obce projekt rekonstrukce silnice stopne. To ovšem určitě není naším cílem, budeme rádi, pokud bude silnice opravena. Jde nám pouze o zachování zeleně v krajině. I proto se v celé věci chceme obrátit na Ministerstvo životního prostředí,“ uzavřel starosta Pavlovic u Kojetína.
Vyjádření Správy silnic Olomouckého kraje se do uzávěrky vydání získat nepodařilo.

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Uzavírka zatím bez problémů.

Už druhým týdnem je v platnosti uzavírka jedné z nejfrekventovanějších ulic v Prostějově. Zatímco dělníci už pracují na rekonstrukci povrchu vozovky na Vápenici, doprava v centru Prostějova nijak nekolabuje a řidiči v klidu využívají objízdných tras. Jen aby to tak vydrželo.

Místo basy podmínka.

Vrchní soud v Olomouci byl zcela jiného názoru než Krajský soud v Brně. Bývalý předseda mládežnického hokejového klubu LHK Jestřábi spolek Michal Tomiga uspěl u odvolacího soudu, který mu za dotační podvod ve známé kauze změnil pětiletý nepodmíněný trest na tříletou podmínku.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Vrba

Nestor pivínské zábavy se stal Největším Hanákem! Divadelník ze spolku Větřák Jiří Vrba dosáhl vítězství v prestižní anketě vyhlašované Hanáckou Kyselkou.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

100


Další „stovkařce“ v Prostějově přišel osobně poblahopřát první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Paní Božena Zikušková oslavila kulaté narozeniny v plné svěžesti a pohodě.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„JAK MŮŽETE VYCHOVÁVAT DĚTI, KDYŽ OBA FETUJETE A KRADETE?!“

Soudce Okresního soudu v Prostějově Petr Vrtěl se v případě Ondřeje Smékala přiklonil k nejvyššímu možnému trestu, tedy dvouletému trestu domácího vězení.

Total Comments

-