Dobré odpoledne, dnes je úterý 15.10.2019
svátek slaví Tereza,
zítra Havel
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Zastupitelstvo statutárního města Prostějov na svém posledním zasedání v úterý 10. září téměř jednomyslně schválilo rozdělení dotací na obnovu prostějovských kulturních památek. Z rozpočtu magistrátu tak byl vyčleněn rovný milion korun, který byl rozdělen šestici různých subjektů, mezi nimiž byli i soukromí majitelé budov. Peníze byly schváleny v rámci programu obnovy památek pro rok 2019 a mezi nemovitostmi, které si vysloužily pozornost zastupitelů, je například sokolovna na Skálově náměstí, Kovaříkova vila na Vojáčkově náměstí či rekonstruovaný dům v Knihařské ulici.

„Rozdělení milionové částky proběhlo podle dvou základních kritérií či indexů. Prvním byl charakter neboli finanční náročnost plánovaných prací a tím druhým byla míra závažnosti akce, jinými slovy důležitost památky. Konkrétní výpočetní algoritmus pro rozdělení dotací vypracovalo oddělení památkové péče magistrátu. Následně jeho výpočet projednala odborná památková komise zastupitelstva, doporučila městská rada a nakonec schválilo zastupitelstvo,“ prozradil Večerníku postup před vlastním schválením dotací Jiří Rozehnal (ANO 2011), náměstek primátora statutárního města Prostějova.
V jediném případě se při udělení dotace nevyhovělo, a to společnosti DPD Invest na obnovu nádvoří domu na prostějovském náměstí. „Jednalo se již o druhou žádost na jeden a týž objekt, totiž na rekonstrukci části dvorní stavby a nádvoří domu U Měsíčka. Dotaci v tomto případě obdržela firma Obalex Doležel, a to ve výši 198 552 korun. Druhou dotaci na stejný objekt už oddělení památkové péče nedoporučilo,“ vysvětil Rozehnal.
Večerník rovněž zajímalo, v jakém technickém stavu jsou objekty v Prostějově, které jsou památkově chráněny. Nepotřebovaly by na svoji obnovu přece jen více peněz? „Prostějovské kulturní památky jsou obecně vzato v poměrně dobrém stavu, i když samozřejmě existují nechvalně známé výjimky. Mezi nimi vynikají městský dům, dříve hospoda ´ Pod žudrem´ v Mlýnské ulici, který už léta balancuje na pokraji havarijního stavu, nebo například bytový dům na Husserlově náměstí se grafitovou fasádou, jejíž další existence je dnes už přímo ohrožena. Zápornou roli tu hraje především nezájem nebo neochota vlastníků těchto památek. Svým způsobem podobně, tentokrát hlavně bez řádného využití, je na tom i vila Františka Kováříka na Vojáčkově náměstí. Tady nepomohou přímo jen nějaké dotační pobídky, ale hlavně se musí změnit přístup majitelů k jejich vlastnictví. Je však těžké jim něco zazlívat, protože v obou posledně jmenovaných případech převzali rodinný majetek v restitucích po půlstoletí devastace,“ prozradil náměstek prostějovského primátora a přidal: „Snad nejhorším podobným případem zanedbání památky je stav kláštera Milosrdných bratří. Teprve před čtyřmi lety se povedlo majetkově zcelit kostel s klášterem, a dnes už arcibiskupství olomoucké připravuje velkolepý projekt obnovy kláštera a zřízení léčebného zařízení pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Zde je komplikací kromě prozatím chybějících financí také postoj Národního památkového ústavu v Olomouci, s jeho negativním stanoviskem ve věci nezbytné náhrady zdevastované nemocniční budovy z přelomu devatenáctého a dvacátého století za moderní pavilon,“ konstatoval Jiří Rozehnal.
Město Prostějov svými dotacemi pomáhá i soukromým subjektům či církvi. Otázkou je, zda je to správně...? „V roce 2019 činí průměrný podíl dotace na celkových nákladech památkové obnovy zhruba třicet procent. To znamená, že prakticky každý z příjemců městských peněz musel investovat přinejmenším dvě třetiny celkových nákladů ze svého. Radniční příspěvek tak je především motivační pobídkou, ke které magistrát ještě bezplatně nabízí veškerý odborný a poradenský servis svého odboru územního plánování a památkové péče. Tím, že město poskytuje i takto omezené dotace na obnovu památek, dává jasně najevo, že mu záleží na zachování jeho vlastního kulturního dědictví. Naplňuje tím svůj podíl na veřejném zájmu, který památková péče představuje, bez ohledu na společenský status vlastníka památky,“ odmítl spekulace o správnosti přidělení dotací náměstek primátora. A jak sám dodal, město bude i v následujících letech pokračovat v pomoci při obnově památek v Prostějově. „Poptávka po dotacích na obnovu kulturního dědictví města Prostějova letos třikrát převýšila možnou nabídku. V rámci přípravy rozpočtu pro rok 2020 zvažujeme projednat návrh nabídku zdvojnásobit na rovné dva miliony a takto svůj návrh také předložit k posouzení městskému zastupitelstvu. Domníváme se, že nejlepším argumentem pro jeho schválení bude výmluvné zlepšení stavu letos rekonstruovaných a restaurovaných památek,“ míní Rozehnal.

40 graf1
Total Comments

 • GJW
 • Jaro pojištění
 • Ski půjčovna
 • ME korfbal
 • Dyne
 • Sad Smržice
 • Hokej Florýk
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ RESTAURACI U CÍSAŘSKÉ CESTY?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Makají jako o život.

Celkovou uzavírku Plumlovské a Blahoslavovy ulice pochopitelně provázejí výrazné dopravní komplikace v centru Prostějova, ovšem stavební dělníci pokračují ve frézování staré vozovky a pokládce nového asfaltového koberce ve zrychleném tempu. Takže nám řidičům nezbývá než to ještě jeden týden vydržet!


Bydlení na „Sušilce“ nezlevní.

Poté, co Večerník v přechozích vydáních popsal a zveřejnil skutečnosti o naprosto nevyhovujících bytech v nově postaveném domě v Sušilově ulici, navíc za nehorázné nájemné až 11 tisíc korun, jsme čekali vstřícný krok prostějovských radních. Ti ale novým nájemníkům mírnější podmínky nenabídnou...


Total Comments

Osobnost týdne

VÁCLAV HUDEČEK
41 hudecek
Stálice českého koncertního umění a fenomenální houslový virtuos potěšil svým sobotním představením na zámku v Konici především fajnšmekry vážné hudby.

Total Comments

Číslo týdne

 1 426
Přesně tolik lidí je nyní aktuálně na Prostějovsku v registru nezaměstnaných. Je to o pětatřicet lidí méně než na konci předchozího měsíce, což znamená, že podíl nezaměstnaných se ve zdejším regionu stále drží pod dvěma procenty.


Total Comments

Výrok týdne

„MAJÍ ŠTĚSTÍ, ŽE JSEM TAM NEBYL. OKAMŽITĚ BYCH CELOU SLAVNOU KOMISI ROZPUSTIL!“

Primátor Prostějova František Jura nechápe, jak speciální komise mohla vybrat tak hnusný „pomník“ E. Husserla

Total Comments