Dobrý večer, dnes je čtvrtek 23.1.2020
svátek slaví Zdeněk,
zítra Milena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Špatné, mizerné, bída. Taková slova nejčastěji padají v souvislosti s letošní úrodou. A téměř čehokoli. Jak sadaři, tak zemědělci si stěžují na celou řadu věcí, které způsobily, že letošek nevypadá vůbec utěšeně. A očekávají ztráty. A to i na Prostějovsku, které je odedávna zemědělským krajem. Nedařilo se příliš třeba obilninám nebo cukrovce, tradičním plodinám na Hané.„Vypadá to opravdu bídně, úroda je špatná. Na polích je spousta hrabošů, škodí nám ekologové. Taky spadly ceny pšenice, nedaří se ani u cukrovky, kde je třeba nízká cukernatost. Rok byl mimořádně špatný,“ posteskl si před Večerníkem Miroslav Kolečkář, předseda zemědělského družstva v Klenovicích na Hané.
Právě z hrabošů se stal celostátní problém, kdy začala na veřejnosti rezonovat otázka, co s nimi. Navrhovaný způsob likvidace Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským, tedy plošným použitím výrazně toxického přípravku, u Ministerstva životního prostředí narazil. Problém však podle pěstitelů z Prostějovska časem nezmizel.
„Letošní úroda byla relativně špatná. Kvůli nízkým srážkám vše špatně rostlo, zejména květen byl jaksi obrácený. Navíc je všude plno hrabošů,“ přidala se Markéta Přikrylová, v jejímž sadu ve Smržicích se pěstují ovocné stromy i kořenová zelenina. „Špatně dopadla právě kořenová zelenina, brambory nebo také okurky. Lépe na tom jsou bylinky,“ zhodnotila.
Již podzimní klasikou je také sklizeň jablek. Nicméně ta letošní bude taktéž chudší. Alespoň podle ředitele sadu v Mostkovicích Františka Koudelky. „Jablek je méně a jsou menší. Za vše může špatné opylení, takže plody nejsou úplně vyvinuté. Když navíc zapršelo, bylo to vždy jen jednorázové, voda rychle odtekla pryč,“ vysvětlil sadař pro Večerník. A potvrdil, že úroda už měla vliv také na ceny. „Jsou malinko vyšší, hlavně ale kvalitních jablek je málo,“ uzavřel Koudelka výčet letošních problémů pěstitelů.

Total Comments

  • gatta
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA V TYLOVĚ ULICI?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

K charitě se přidávají další.

Rovněž během uplynulého týdne pokračovala před místním nádražím v Prostějově charitativní akce v podobě rozlévání polévek bezdomovcům. Je potěšitelné, že k Miladě Sokolové s přidávají i majitelé občerstvení, kteří v sobotu lidem bez domova dovezli pochoutky s kebabem.

Smrt osobností.

 

Prostějovskou společnost zasáhly v posledních dnech hned dvě nešťastné zprávy. Zemřela dlouholetá prostějovská komunální politička, členka ČSSD a ředitelka Domova pro seniory v Jesenci Zuzana Bratterová, zesnul rovněž bývalý ředitel Obchodní akademie v Prostějově Pavel Sekanina. Čest jejich památce!

Total Comments

Osobnost týdne

TEREZA DOČKALOVÁ
03 dockalova
Držitelka dvou Cen Thálie byla hlavní postavou ve hře Nora, kterou minulé úterý přijelo do Prostějova představit pražské Divadlo pod Palmovkou.

Total Comments

Číslo týdne

1 801 797

Bravo! Téměř dva miliony korun přinesla letošní tříkrálová sbírka z celého Prostějovska, čímž byl zase o něco více překonán loňský rekord. Konická charita získala 579 028 korun, prostějovská 1 222 769 korun.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SE PROBUDILA, TAK KOLEM MĚ BYLY PLAMENY…“

Desetiletá Laura Čurejová vzpomíná na oheň, který pohltil celý dům její rodiny ve Vrbátkách a ona sama se ocitla v Dětském domově v Prostějově...

Total Comments