Dobré ráno, dnes je úterý 22.10.2019
svátek slaví Sabina,
zítra Teodor
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Špatné, mizerné, bída. Taková slova nejčastěji padají v souvislosti s letošní úrodou. A téměř čehokoli. Jak sadaři, tak zemědělci si stěžují na celou řadu věcí, které způsobily, že letošek nevypadá vůbec utěšeně. A očekávají ztráty. A to i na Prostějovsku, které je odedávna zemědělským krajem. Nedařilo se příliš třeba obilninám nebo cukrovce, tradičním plodinám na Hané.„Vypadá to opravdu bídně, úroda je špatná. Na polích je spousta hrabošů, škodí nám ekologové. Taky spadly ceny pšenice, nedaří se ani u cukrovky, kde je třeba nízká cukernatost. Rok byl mimořádně špatný,“ posteskl si před Večerníkem Miroslav Kolečkář, předseda zemědělského družstva v Klenovicích na Hané.
Právě z hrabošů se stal celostátní problém, kdy začala na veřejnosti rezonovat otázka, co s nimi. Navrhovaný způsob likvidace Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským, tedy plošným použitím výrazně toxického přípravku, u Ministerstva životního prostředí narazil. Problém však podle pěstitelů z Prostějovska časem nezmizel.
„Letošní úroda byla relativně špatná. Kvůli nízkým srážkám vše špatně rostlo, zejména květen byl jaksi obrácený. Navíc je všude plno hrabošů,“ přidala se Markéta Přikrylová, v jejímž sadu ve Smržicích se pěstují ovocné stromy i kořenová zelenina. „Špatně dopadla právě kořenová zelenina, brambory nebo také okurky. Lépe na tom jsou bylinky,“ zhodnotila.
Již podzimní klasikou je také sklizeň jablek. Nicméně ta letošní bude taktéž chudší. Alespoň podle ředitele sadu v Mostkovicích Františka Koudelky. „Jablek je méně a jsou menší. Za vše může špatné opylení, takže plody nejsou úplně vyvinuté. Když navíc zapršelo, bylo to vždy jen jednorázové, voda rychle odtekla pryč,“ vysvětlil sadař pro Večerník. A potvrdil, že úroda už měla vliv také na ceny. „Jsou malinko vyšší, hlavně ale kvalitních jablek je málo,“ uzavřel Koudelka výčet letošních problémů pěstitelů.

Total Comments

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI HOTEL TENNIS CLUB?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Razantní postup policistů.

Když se po dálnici projíždí chlapík v kradeném luxusním autě, je opilý a ještě k tomu pod vlivem kokainu, nemůže to věstit nic dobrého. A právě takového šílence zadrželi s namířenými pistolemi policisté u dálničního sjezdu na Brodek u Prostějova. Policistům patří za rychlý zásah palec nahoru.


Dostal pěstí za močení.

Policie v těchto dnech šetří případ napadení čtrnáctiletého chlapce. Ten se totiž vyčůral za keř u polorozpadlé budovy za místním nádražím v Prostějově. Pěstí do obličeje jej uhodil bezdomovec za to, že chlapec vykonal svoji potřebu u studny, ze které bere bezdomovecká komunita vodu k pití.

Total Comments

Osobnost týdne

EWA FARNA
42 farna
Užívá si mateřské dovolené, ale přesto vystupuje. Populrání zpěvačka koncertovala minulé úterý v prostějovském divadle. Kromě svých tradičních hitů fanouškům zazpívala i zbrusu nové songy.

Total Comments

Číslo týdne

 120

Prostějovské gymnázium Jiřího Wolkera slavilo během uplynulého víkendu ostošest. A tato tradiční střední škola měla skutečně co slavit, vždyť od chvíle jejího vzniku uplynulo už úctyhodných sto dvacet let.


Total Comments

Výrok týdne

„Z PŮVODNĚ DESETIMINUTOVÉHO PROGRAMU Z TOHO DOKÁŽÍ UDĚLAT TŘÍHODINOVÉ DIVADLO!“

Jeden z koaličních zastupitelů takto komentoval úterní průběh mimořádného jednání prostějovského zastupitelstva

Total Comments