Dobré ráno, dnes je čtvrtek 13.8.2020
svátek slaví Alena,
zítra Alan
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Špatné, mizerné, bída. Taková slova nejčastěji padají v souvislosti s letošní úrodou. A téměř čehokoli. Jak sadaři, tak zemědělci si stěžují na celou řadu věcí, které způsobily, že letošek nevypadá vůbec utěšeně. A očekávají ztráty. A to i na Prostějovsku, které je odedávna zemědělským krajem. Nedařilo se příliš třeba obilninám nebo cukrovce, tradičním plodinám na Hané.„Vypadá to opravdu bídně, úroda je špatná. Na polích je spousta hrabošů, škodí nám ekologové. Taky spadly ceny pšenice, nedaří se ani u cukrovky, kde je třeba nízká cukernatost. Rok byl mimořádně špatný,“ posteskl si před Večerníkem Miroslav Kolečkář, předseda zemědělského družstva v Klenovicích na Hané.
Právě z hrabošů se stal celostátní problém, kdy začala na veřejnosti rezonovat otázka, co s nimi. Navrhovaný způsob likvidace Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským, tedy plošným použitím výrazně toxického přípravku, u Ministerstva životního prostředí narazil. Problém však podle pěstitelů z Prostějovska časem nezmizel.
„Letošní úroda byla relativně špatná. Kvůli nízkým srážkám vše špatně rostlo, zejména květen byl jaksi obrácený. Navíc je všude plno hrabošů,“ přidala se Markéta Přikrylová, v jejímž sadu ve Smržicích se pěstují ovocné stromy i kořenová zelenina. „Špatně dopadla právě kořenová zelenina, brambory nebo také okurky. Lépe na tom jsou bylinky,“ zhodnotila.
Již podzimní klasikou je také sklizeň jablek. Nicméně ta letošní bude taktéž chudší. Alespoň podle ředitele sadu v Mostkovicích Františka Koudelky. „Jablek je méně a jsou menší. Za vše může špatné opylení, takže plody nejsou úplně vyvinuté. Když navíc zapršelo, bylo to vždy jen jednorázové, voda rychle odtekla pryč,“ vysvětlil sadař pro Večerník. A potvrdil, že úroda už měla vliv také na ceny. „Jsou malinko vyšší, hlavně ale kvalitních jablek je málo,“ uzavřel Koudelka výčet letošních problémů pěstitelů.

Total Comments

  • Babi leto
  • Gulas Fest
  • Olympic
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se díváte na tzv. boj s chudobou?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zbrzdila.

Zatímco koronavirové číslo z předminulého týdne kdekoho vystrašilo, uplynulý týden by mohl zklidnit i ty největší pesimisty. Přírůstek jedenácti nakažených je sice nemilý, nicméně z celkového pohledu se nejedná o žádný citelný nárůst a tím pádem je vyloučeno, že bychom zde aktuálně měli nějaké ohnisko.

Chování policistů.
Pokud je pravda to, co tvrdí zaměstnanci krasického aquaparku, je tak na pováženou, proč si platíme státní složky. Poté, co se v „Koupelkách“ rozhořel konflikt se skupinkou Romů, přijela hlídka Policie ČR, avšak místo vyřešení problémů se s výtečníky jen přátelsky pozdravila! A tak si tady žijeme…

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Irena BLAŽKOVÁ

Po Faltýnkovi, Oklešťkovi a R. Fialovi se stala čtvrtou zástupkyní Prostějovska v Parlamentu Poslanecké sněmovny ČR. Dlouholetá starostka Vranovic-Kelčic nahradila přerovského kolegu Petra Vránu.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2,8

Prostějovsko si i ke konci července drží nejnižší podíl nezaměstnaných osob v Olomouckém kraji, přičemž oproti předchozímu měsíci číslo lidí bez práce dokonce mírně pokleslo.

Total Comments

Výrok týdne

„OPRAVOVAT CHCEME UŽ NA JAŘE“

Primátor Statutárního města Prostějov František Jura přivítal rozhodnutí Nejvyššího soudu, které zamítlo dovolání společnosti Manthellan.

Total Comments

-