Dobré ráno, dnes je čtvrtek 13.8.2020
svátek slaví Alena,
zítra Alan
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

„V naší firmě pracují zástupci víc jak deseti národností. A stejně by bylo potřeba přijmout další, protože nedostatek lidí je katastrofální a dopadá to i na nás,“ svěřil se Večerníku pravidelný čtenář zaměstnaný v jedné ze společností působících v prostějovské průmyslové zóně. PROSTĚJOVSKÝ Večerník se v této souvislosti obrátil na největší zdejší zaměstnavatele. Ukázalo se, že téma pracujících cizinců je zřejmě ožahavější, než by se mohlo na první pohled zdát. Úplnou odpověď jsme totiž obdrželi pouze od dvou z nich.

Je to znát na každém kroku. Již delší dobu se české firmy potýkají s nedostatkem zaměstnanců. Ve velké míře se to týká i společností působících v Prostějově, kde se nezaměstnanost dlouhodobě drží na rekordně nízké úrovni. Zbytek těch, kteří jsou delší dobu nezaměstnaní, se v drtivé většině jeví jako nezaměstnatelní.
Večerník zajímalo, jak tuto situaci vnímají samy firmy. Se stejnými otázkami jsme obeslali největší zaměstnavatele v regionu, tedy společnosti Agel, Mubea, Maier, Kendrion a Toray. Odpovědi na všechny jsme dostali pouze od dvou z nich, nejkonkrétnější od společnosti Toray. Zástupci Kendrionu se vyjádřili v tom smyslu, že u nich cizinci nepracují. Zbývající dvě firmy nereagovaly vůbec.
Dle zástupců skupiny AGEL jsou v jejich nemocnicích zaměstnáni zejména zdravotníci ze Slovenska. „V rámci skupiny AGEL zaměstnáváme schopné a kvalifikované zdravotníky bez ohledu na jejich barvu pleti, národnost či vyznání. A ani je podle těchto kritérií nerozlišujeme. V našem případě jsou to desítky zdravotníků jiné národnosti, zejména ze Slovenska. Drtivá většina těchto pracovníků však žije v Česku již dlouhé roky. Pro výkon své profese všichni disponují veškerými potřebnými odbornými i jazykovými zkouškami,“ uvedla Radka Miloševská, tisková mluvčí společnosti Agel, pod kterou spadá i prostějovská nemocnice.


Tématu se věnujeme v rámci seriálu KAUZY VEČERNÍKU v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 7. října

Total Comments

  • Babi leto
  • Gulas Fest
  • Olympic
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se díváte na tzv. boj s chudobou?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zbrzdila.

Zatímco koronavirové číslo z předminulého týdne kdekoho vystrašilo, uplynulý týden by mohl zklidnit i ty největší pesimisty. Přírůstek jedenácti nakažených je sice nemilý, nicméně z celkového pohledu se nejedná o žádný citelný nárůst a tím pádem je vyloučeno, že bychom zde aktuálně měli nějaké ohnisko.

Chování policistů.
Pokud je pravda to, co tvrdí zaměstnanci krasického aquaparku, je tak na pováženou, proč si platíme státní složky. Poté, co se v „Koupelkách“ rozhořel konflikt se skupinkou Romů, přijela hlídka Policie ČR, avšak místo vyřešení problémů se s výtečníky jen přátelsky pozdravila! A tak si tady žijeme…

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Irena BLAŽKOVÁ

Po Faltýnkovi, Oklešťkovi a R. Fialovi se stala čtvrtou zástupkyní Prostějovska v Parlamentu Poslanecké sněmovny ČR. Dlouholetá starostka Vranovic-Kelčic nahradila přerovského kolegu Petra Vránu.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2,8

Prostějovsko si i ke konci července drží nejnižší podíl nezaměstnaných osob v Olomouckém kraji, přičemž oproti předchozímu měsíci číslo lidí bez práce dokonce mírně pokleslo.

Total Comments

Výrok týdne

„OPRAVOVAT CHCEME UŽ NA JAŘE“

Primátor Statutárního města Prostějov František Jura přivítal rozhodnutí Nejvyššího soudu, které zamítlo dovolání společnosti Manthellan.

Total Comments

-