Dobrý večer, dnes je čtvrtek 23.1.2020
svátek slaví Zdeněk,
zítra Milena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

„V naší firmě pracují zástupci víc jak deseti národností. A stejně by bylo potřeba přijmout další, protože nedostatek lidí je katastrofální a dopadá to i na nás,“ svěřil se Večerníku pravidelný čtenář zaměstnaný v jedné ze společností působících v prostějovské průmyslové zóně. PROSTĚJOVSKÝ Večerník se v této souvislosti obrátil na největší zdejší zaměstnavatele. Ukázalo se, že téma pracujících cizinců je zřejmě ožahavější, než by se mohlo na první pohled zdát. Úplnou odpověď jsme totiž obdrželi pouze od dvou z nich.

Je to znát na každém kroku. Již delší dobu se české firmy potýkají s nedostatkem zaměstnanců. Ve velké míře se to týká i společností působících v Prostějově, kde se nezaměstnanost dlouhodobě drží na rekordně nízké úrovni. Zbytek těch, kteří jsou delší dobu nezaměstnaní, se v drtivé většině jeví jako nezaměstnatelní.
Večerník zajímalo, jak tuto situaci vnímají samy firmy. Se stejnými otázkami jsme obeslali největší zaměstnavatele v regionu, tedy společnosti Agel, Mubea, Maier, Kendrion a Toray. Odpovědi na všechny jsme dostali pouze od dvou z nich, nejkonkrétnější od společnosti Toray. Zástupci Kendrionu se vyjádřili v tom smyslu, že u nich cizinci nepracují. Zbývající dvě firmy nereagovaly vůbec.
Dle zástupců skupiny AGEL jsou v jejich nemocnicích zaměstnáni zejména zdravotníci ze Slovenska. „V rámci skupiny AGEL zaměstnáváme schopné a kvalifikované zdravotníky bez ohledu na jejich barvu pleti, národnost či vyznání. A ani je podle těchto kritérií nerozlišujeme. V našem případě jsou to desítky zdravotníků jiné národnosti, zejména ze Slovenska. Drtivá většina těchto pracovníků však žije v Česku již dlouhé roky. Pro výkon své profese všichni disponují veškerými potřebnými odbornými i jazykovými zkouškami,“ uvedla Radka Miloševská, tisková mluvčí společnosti Agel, pod kterou spadá i prostějovská nemocnice.


Tématu se věnujeme v rámci seriálu KAUZY VEČERNÍKU v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 7. října

Total Comments

  • gatta
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA V TYLOVĚ ULICI?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

K charitě se přidávají další.

Rovněž během uplynulého týdne pokračovala před místním nádražím v Prostějově charitativní akce v podobě rozlévání polévek bezdomovcům. Je potěšitelné, že k Miladě Sokolové s přidávají i majitelé občerstvení, kteří v sobotu lidem bez domova dovezli pochoutky s kebabem.

Smrt osobností.

 

Prostějovskou společnost zasáhly v posledních dnech hned dvě nešťastné zprávy. Zemřela dlouholetá prostějovská komunální politička, členka ČSSD a ředitelka Domova pro seniory v Jesenci Zuzana Bratterová, zesnul rovněž bývalý ředitel Obchodní akademie v Prostějově Pavel Sekanina. Čest jejich památce!

Total Comments

Osobnost týdne

TEREZA DOČKALOVÁ
03 dockalova
Držitelka dvou Cen Thálie byla hlavní postavou ve hře Nora, kterou minulé úterý přijelo do Prostějova představit pražské Divadlo pod Palmovkou.

Total Comments

Číslo týdne

1 801 797

Bravo! Téměř dva miliony korun přinesla letošní tříkrálová sbírka z celého Prostějovska, čímž byl zase o něco více překonán loňský rekord. Konická charita získala 579 028 korun, prostějovská 1 222 769 korun.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SE PROBUDILA, TAK KOLEM MĚ BYLY PLAMENY…“

Desetiletá Laura Čurejová vzpomíná na oheň, který pohltil celý dům její rodiny ve Vrbátkách a ona sama se ocitla v Dětském domově v Prostějově...

Total Comments