Dobré ráno, dnes je úterý 22.10.2019
svátek slaví Sabina,
zítra Teodor
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Počátkem léta postihla městský hřbitov přírodní kalamita, o níž Večerník podrobně informoval. Více či méně zdemolované pomníky na pietních místech svých předků našlo osmadvacet majitelů hrobových míst, dalších deset poškozených hrobů bylo opuštěných. První náměstek prostějovského primátora při vyčíslení škod slíbil, že vše bude do letošních Dušiček opraveno. Ty se již za rohem, jak vypadá situace dnes?Opravou osmadvaceti hrobů byly pověřeny dvě místní kamenické firmy, z opuštěných míst budou pouze odvezeny zbytky materiálu z poškozených pomníků. „Přestože měly firmy rozpracované zakázky na celý letošní rok, ujaly se oprav poškozených hrobů. Bylo dohodnuto, že vše se stihne do svátků Památky zesnulých, aby měli majitelé těchto hrobů možnost důstojně uctít své blízké zemřelé,“ ujistil Jiří Pospíšil (PéVéčko), první náměstek primátora statutárního města Prostějov.
To je třeba případ hrobu sestřenice pana Pavla, příbuzní zesnulé přijedou až z druhého konce republiky. „Její hrob patřil k těm více poškozeným, navíc jde o starobylý pomník větší umělecké hodnoty, jehož uvedení do původního stavu vyžaduje více času a prostředků. Naštěstí je k dispozici fotodokumentace původního stavu, takže je šance na úplnou opravu. Podle našich informací jen oprava našeho pomníku přijde na částku převyšující sto tisíc korun,“ vykreslil situaci jednoho konkrétního poškozeného hrobu pan Pavel.
Podle informací z magistrátu se na všech poškozených hrobech již pracuje, méně náročné opravy jsou pak již dokončené. „Na náhrobcích asi osmi hrobů a hrobek, které většinou lemují bukovou alej a byly spadenými buky nejvíce poškozeny, se provádějí úpravy v dílně kamenické firmy a máme potvrzeno, že pracovníci budou na tyto opravy nasazeni začátkem října. Termín provedení oprav u těchto hrobů a hrobek by měl být dle ujištění kamenických firem dodržen,“ zopakoval první náměstek.
Jak dosvědčuje případ pana Pavla, jedná o zcela mimořádnou událost velkého rozsahu, protože práce na mnohých hrobech a hrobkách vyžadují specifický přístup u prováděných oprav. Většinu náhrobků o stáří mnoha desítek let je třeba složitě opravovat, případně je kompletně vyrobit ze stejného či podobného materiálu.
Prostějovský magistrát je sice pro podobné případy pojištěný, ale pojistné plnění, jak je patrné z výše uvedeného, nemůže celkové náklady ani zdaleka pokrýt. Rada města tedy nedávno ke sto padesáti tisícům uvolnila další potřebné prostředky až do výše předpokládaných šesti set tisíc korun.
Jak doufá první náměstek Pospíšil, majitelé hrobů a hrobek snad ocení odvedenou práci a přístup města k této mimořádné situaci. Druhá strana zase věří, že termín letošních Dušiček bude dodržen a všichni si budou moci uctít Památku zesnulých v důstojných podmínkách.


Total Comments

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI HOTEL TENNIS CLUB?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Razantní postup policistů.

Když se po dálnici projíždí chlapík v kradeném luxusním autě, je opilý a ještě k tomu pod vlivem kokainu, nemůže to věstit nic dobrého. A právě takového šílence zadrželi s namířenými pistolemi policisté u dálničního sjezdu na Brodek u Prostějova. Policistům patří za rychlý zásah palec nahoru.


Dostal pěstí za močení.

Policie v těchto dnech šetří případ napadení čtrnáctiletého chlapce. Ten se totiž vyčůral za keř u polorozpadlé budovy za místním nádražím v Prostějově. Pěstí do obličeje jej uhodil bezdomovec za to, že chlapec vykonal svoji potřebu u studny, ze které bere bezdomovecká komunita vodu k pití.

Total Comments

Osobnost týdne

EWA FARNA
42 farna
Užívá si mateřské dovolené, ale přesto vystupuje. Populrání zpěvačka koncertovala minulé úterý v prostějovském divadle. Kromě svých tradičních hitů fanouškům zazpívala i zbrusu nové songy.

Total Comments

Číslo týdne

 120

Prostějovské gymnázium Jiřího Wolkera slavilo během uplynulého víkendu ostošest. A tato tradiční střední škola měla skutečně co slavit, vždyť od chvíle jejího vzniku uplynulo už úctyhodných sto dvacet let.


Total Comments

Výrok týdne

„Z PŮVODNĚ DESETIMINUTOVÉHO PROGRAMU Z TOHO DOKÁŽÍ UDĚLAT TŘÍHODINOVÉ DIVADLO!“

Jeden z koaličních zastupitelů takto komentoval úterní průběh mimořádného jednání prostějovského zastupitelstva

Total Comments