Dobrý večer, dnes je čtvrtek 23.1.2020
svátek slaví Zdeněk,
zítra Milena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Počátkem léta postihla městský hřbitov přírodní kalamita, o níž Večerník podrobně informoval. Více či méně zdemolované pomníky na pietních místech svých předků našlo osmadvacet majitelů hrobových míst, dalších deset poškozených hrobů bylo opuštěných. První náměstek prostějovského primátora při vyčíslení škod slíbil, že vše bude do letošních Dušiček opraveno. Ty se již za rohem, jak vypadá situace dnes?



Opravou osmadvaceti hrobů byly pověřeny dvě místní kamenické firmy, z opuštěných míst budou pouze odvezeny zbytky materiálu z poškozených pomníků. „Přestože měly firmy rozpracované zakázky na celý letošní rok, ujaly se oprav poškozených hrobů. Bylo dohodnuto, že vše se stihne do svátků Památky zesnulých, aby měli majitelé těchto hrobů možnost důstojně uctít své blízké zemřelé,“ ujistil Jiří Pospíšil (PéVéčko), první náměstek primátora statutárního města Prostějov.
To je třeba případ hrobu sestřenice pana Pavla, příbuzní zesnulé přijedou až z druhého konce republiky. „Její hrob patřil k těm více poškozeným, navíc jde o starobylý pomník větší umělecké hodnoty, jehož uvedení do původního stavu vyžaduje více času a prostředků. Naštěstí je k dispozici fotodokumentace původního stavu, takže je šance na úplnou opravu. Podle našich informací jen oprava našeho pomníku přijde na částku převyšující sto tisíc korun,“ vykreslil situaci jednoho konkrétního poškozeného hrobu pan Pavel.
Podle informací z magistrátu se na všech poškozených hrobech již pracuje, méně náročné opravy jsou pak již dokončené. „Na náhrobcích asi osmi hrobů a hrobek, které většinou lemují bukovou alej a byly spadenými buky nejvíce poškozeny, se provádějí úpravy v dílně kamenické firmy a máme potvrzeno, že pracovníci budou na tyto opravy nasazeni začátkem října. Termín provedení oprav u těchto hrobů a hrobek by měl být dle ujištění kamenických firem dodržen,“ zopakoval první náměstek.
Jak dosvědčuje případ pana Pavla, jedná o zcela mimořádnou událost velkého rozsahu, protože práce na mnohých hrobech a hrobkách vyžadují specifický přístup u prováděných oprav. Většinu náhrobků o stáří mnoha desítek let je třeba složitě opravovat, případně je kompletně vyrobit ze stejného či podobného materiálu.
Prostějovský magistrát je sice pro podobné případy pojištěný, ale pojistné plnění, jak je patrné z výše uvedeného, nemůže celkové náklady ani zdaleka pokrýt. Rada města tedy nedávno ke sto padesáti tisícům uvolnila další potřebné prostředky až do výše předpokládaných šesti set tisíc korun.
Jak doufá první náměstek Pospíšil, majitelé hrobů a hrobek snad ocení odvedenou práci a přístup města k této mimořádné situaci. Druhá strana zase věří, že termín letošních Dušiček bude dodržen a všichni si budou moci uctít Památku zesnulých v důstojných podmínkách.


Total Comments

  • gatta
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA V TYLOVĚ ULICI?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

K charitě se přidávají další.

Rovněž během uplynulého týdne pokračovala před místním nádražím v Prostějově charitativní akce v podobě rozlévání polévek bezdomovcům. Je potěšitelné, že k Miladě Sokolové s přidávají i majitelé občerstvení, kteří v sobotu lidem bez domova dovezli pochoutky s kebabem.

Smrt osobností.

 

Prostějovskou společnost zasáhly v posledních dnech hned dvě nešťastné zprávy. Zemřela dlouholetá prostějovská komunální politička, členka ČSSD a ředitelka Domova pro seniory v Jesenci Zuzana Bratterová, zesnul rovněž bývalý ředitel Obchodní akademie v Prostějově Pavel Sekanina. Čest jejich památce!

Total Comments

Osobnost týdne

TEREZA DOČKALOVÁ
03 dockalova
Držitelka dvou Cen Thálie byla hlavní postavou ve hře Nora, kterou minulé úterý přijelo do Prostějova představit pražské Divadlo pod Palmovkou.

Total Comments

Číslo týdne

1 801 797

Bravo! Téměř dva miliony korun přinesla letošní tříkrálová sbírka z celého Prostějovska, čímž byl zase o něco více překonán loňský rekord. Konická charita získala 579 028 korun, prostějovská 1 222 769 korun.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SE PROBUDILA, TAK KOLEM MĚ BYLY PLAMENY…“

Desetiletá Laura Čurejová vzpomíná na oheň, který pohltil celý dům její rodiny ve Vrbátkách a ona sama se ocitla v Dětském domově v Prostějově...

Total Comments