Dobré ráno, dnes je čtvrtek 13.8.2020
svátek slaví Alena,
zítra Alan
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Počátkem léta postihla městský hřbitov přírodní kalamita, o níž Večerník podrobně informoval. Více či méně zdemolované pomníky na pietních místech svých předků našlo osmadvacet majitelů hrobových míst, dalších deset poškozených hrobů bylo opuštěných. První náměstek prostějovského primátora při vyčíslení škod slíbil, že vše bude do letošních Dušiček opraveno. Ty se již za rohem, jak vypadá situace dnes?Opravou osmadvaceti hrobů byly pověřeny dvě místní kamenické firmy, z opuštěných míst budou pouze odvezeny zbytky materiálu z poškozených pomníků. „Přestože měly firmy rozpracované zakázky na celý letošní rok, ujaly se oprav poškozených hrobů. Bylo dohodnuto, že vše se stihne do svátků Památky zesnulých, aby měli majitelé těchto hrobů možnost důstojně uctít své blízké zemřelé,“ ujistil Jiří Pospíšil (PéVéčko), první náměstek primátora statutárního města Prostějov.
To je třeba případ hrobu sestřenice pana Pavla, příbuzní zesnulé přijedou až z druhého konce republiky. „Její hrob patřil k těm více poškozeným, navíc jde o starobylý pomník větší umělecké hodnoty, jehož uvedení do původního stavu vyžaduje více času a prostředků. Naštěstí je k dispozici fotodokumentace původního stavu, takže je šance na úplnou opravu. Podle našich informací jen oprava našeho pomníku přijde na částku převyšující sto tisíc korun,“ vykreslil situaci jednoho konkrétního poškozeného hrobu pan Pavel.
Podle informací z magistrátu se na všech poškozených hrobech již pracuje, méně náročné opravy jsou pak již dokončené. „Na náhrobcích asi osmi hrobů a hrobek, které většinou lemují bukovou alej a byly spadenými buky nejvíce poškozeny, se provádějí úpravy v dílně kamenické firmy a máme potvrzeno, že pracovníci budou na tyto opravy nasazeni začátkem října. Termín provedení oprav u těchto hrobů a hrobek by měl být dle ujištění kamenických firem dodržen,“ zopakoval první náměstek.
Jak dosvědčuje případ pana Pavla, jedná o zcela mimořádnou událost velkého rozsahu, protože práce na mnohých hrobech a hrobkách vyžadují specifický přístup u prováděných oprav. Většinu náhrobků o stáří mnoha desítek let je třeba složitě opravovat, případně je kompletně vyrobit ze stejného či podobného materiálu.
Prostějovský magistrát je sice pro podobné případy pojištěný, ale pojistné plnění, jak je patrné z výše uvedeného, nemůže celkové náklady ani zdaleka pokrýt. Rada města tedy nedávno ke sto padesáti tisícům uvolnila další potřebné prostředky až do výše předpokládaných šesti set tisíc korun.
Jak doufá první náměstek Pospíšil, majitelé hrobů a hrobek snad ocení odvedenou práci a přístup města k této mimořádné situaci. Druhá strana zase věří, že termín letošních Dušiček bude dodržen a všichni si budou moci uctít Památku zesnulých v důstojných podmínkách.


Total Comments

  • Babi leto
  • Gulas Fest
  • Olympic
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se díváte na tzv. boj s chudobou?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zbrzdila.

Zatímco koronavirové číslo z předminulého týdne kdekoho vystrašilo, uplynulý týden by mohl zklidnit i ty největší pesimisty. Přírůstek jedenácti nakažených je sice nemilý, nicméně z celkového pohledu se nejedná o žádný citelný nárůst a tím pádem je vyloučeno, že bychom zde aktuálně měli nějaké ohnisko.

Chování policistů.
Pokud je pravda to, co tvrdí zaměstnanci krasického aquaparku, je tak na pováženou, proč si platíme státní složky. Poté, co se v „Koupelkách“ rozhořel konflikt se skupinkou Romů, přijela hlídka Policie ČR, avšak místo vyřešení problémů se s výtečníky jen přátelsky pozdravila! A tak si tady žijeme…

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Irena BLAŽKOVÁ

Po Faltýnkovi, Oklešťkovi a R. Fialovi se stala čtvrtou zástupkyní Prostějovska v Parlamentu Poslanecké sněmovny ČR. Dlouholetá starostka Vranovic-Kelčic nahradila přerovského kolegu Petra Vránu.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2,8

Prostějovsko si i ke konci července drží nejnižší podíl nezaměstnaných osob v Olomouckém kraji, přičemž oproti předchozímu měsíci číslo lidí bez práce dokonce mírně pokleslo.

Total Comments

Výrok týdne

„OPRAVOVAT CHCEME UŽ NA JAŘE“

Primátor Statutárního města Prostějov František Jura přivítal rozhodnutí Nejvyššího soudu, které zamítlo dovolání společnosti Manthellan.

Total Comments

-