Příjemnou noc, dnes je úterý 11.8.2020
svátek slaví Zuzana,
zítra Klára
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Zastupitelstvo statutárního města Prostějov většinou svých hlasů souhlasilo se vstupem města do nově vytvořené servisní společnosti Odpady Olomouckého kraje. Nákupem akcií by se tak Prostějov měl stát součástí nového odpadového hospodářství, které po roce 2024, kdy by mělo být zákonem zakázáno skládkování komunálního odpadu, bude řídit Olomoucký kraj za přispění členů společnosti z řad měst a obcí kraje. Proti vstupu do společnosti Odpady Olomouckého kraje se však hodně nahlas a nesouhlasně vyjádřili na poslední jednání z předminulého úterý někteří opoziční zastupitelé. Na obecní a městské úřady rozeslala nesouhlasné stanovisko také společnost FCC, která v Prostějově zabezpečuje likvidaci komunálního odpadu.

Prostějovští zastupitelé diskutovali v úterý 10. září o vstupu do společnosti Odpady Olomouckého kraje více než hodinu. Plán počítá i s tím, že servisní společnost založí překladiště, kam města a obce budou vozit odpad, přičemž zároveň se zaváží k dodávkám minimálního množství odpadu. Jinak jim budou hrozit sankce. Opozici se nelíbilo, že k dispozici nejsou zásadní ekonomické informace o projektu. A co víc? V příslušné studii je drtivá většina klíčových pasáží, tabulek a grafů kvůli obchodnímu tajemství začerněná...
„Jak se máme odpovědně rozhodnout, když nemáme důležité informace,“ zaprotestoval proti nákupu akcií například opoziční zastupitel Petr Ošťádal (Na rovinu!). Lídr stejného hnutí Aleš Matyášek zase varoval před tím, aby město neuváženě nepředalo strategickou komoditu soukromému subjektu a nepřipravilo se tak o peníze jako v případě hospodaření s vodou, kdy trubky zůstaly obcím, ale zisky jdou do zahraničí. „My budeme dělat svoz odpadů, které pak převážeme mašličkou a předáme je soukromému subjektu. Já se ptám, proč konečnou likvidaci nemůžeme dělat my? Bylo by to průhlednější a zřejmě ekonomičtější,“ namítl Matyášek.
Radní Tomáš Blumenstein (ODS a Nezávislé osobnosti města Prostějova) souhlasil při jednání zastupitelstva s tím, že město vlastně vstupem do nové společnosti podepisuje jakýsi bianko šek. „Ano, v současnosti nevíme, ale to neví nikdo, kam se po zákazu skládkování trh s odpady pohne. Nevíme, kolik nás to bude stát. Kdyby však Prostějov řešil svou spalovnu sám, nic nevybuduje, proto je strategické spojit se s ostatními městy,“ argumentoval. Krajský odpadový projekt hájil i primátor města František Jura (ANO 2011). „Když bude město významným akcionářem, jeho vyjednávací pozice s koncovým zpracovatelem odpadu bude úplně jiná, než kdyby stálo opodál,“ prohlásil primátor Prostějova.
Nákup akcií nové servisní společnosti Odpady Olomouckého kraje pak na závěr schválilo čtyřiadvacet z třiatřiceti přítomných zastupitelů. Prostějov se tak po Olomouci, Mohelnici, Uničovu a Konici stává dalším členským městem.
Po jednání prostějovského zastupitelstva se Večerník zeptal na další podrobnosti prvního náměstka primátora Jiřího Pospíšila (PéVéčko), který má odpadové hospodářství v Prostějově ve své gesci. Proč tedy Prostějov vlastně vstoupil do nové servisní společnosti? „Jednak proto, že jsme jako město stáli u zrodu myšlenky společného nakládání s odpady v rámci Olomouckého kraje, byli jsme zakládajícími členy Spolku odpady a také proto, že chceme být součástí krajského systému nakládání s odpady. Stejné systémy fungují již dlouhá léta v Rakousku, Německu, kde se osvědčily, nově pak začínají v Polsku a Maďarsku. Proč by tedy neměl podobný model fungovat i u nás?“ položil si řečnickou otázku Pospíšil.
Zároveň ale i společnost FCC upozornila představitele měst a obcí na „nebezpečnost" tohoto kroku. „Nebyla to jen FCC, ale i další firmy. S jejich zástupci se sešlo vedení Spolku Odpady Olomouckého kraje a vše jsme si vysvětlovali. Zjistili jsme, že svozové firmy neměly dostatek informací. Také jsme se dohodli, že si budeme do budoucna lépe přenášet novink. Je nezbytné neustále komunikovat,“ míní první náměstek prostějovského primátora. Další otázka mířila na postoj opozice a také na to, zda město nepodepisuje skutečně takzvaný bianko šek? „U některých zastupitelů mě to vůbec nepřekvapuje... Situace kolem odpadů se neustále vyvíjí, čekáme na nový zákon, který by měl přispět k přehlednosti celé situace. Jen na okraj, ani svozové firmy dnes neví, za jaké ceny budou odpad v roce 2030 svážet a za jakých podmínek jej budou likvidovat. Neznají ceny energií, pohonných hmot a dalších provozních nákladů. Jak má Spolek, potažmo vznikající akciová společnost vyčíslit, za co bude odpady svážet a likvidovat, když to neví ani svozové společnosti? Opakuji, my chceme být součástí krajského systému svozu a likvidace, protože si myslíme, že budeme ve výhodě oproti obcím, které budou muset samy řešit likvidaci, až nastane den D, kdy bude zakázáno skládkování. A stane se tak možná už v roce 2024, nejpozději v roce 2030,“ reagoval Jiří Pospíšil, kterého se Večerník ještě zeptal, zda on sám má představu, jakým způsobem se bude s odpady hospodařit například za deset let a co všechno bude zapotřebí změnit či upravit. „Systém se v zásadě nezmění, budeme třídit, bude se recyklovat, ale to, co zbude – zbytkový směsný komunální odpad – už se nebude moci skládkovat. Jedinou možností bude likvidace v koncových zařízeních na energetické a materiálové využití. A to je ta zásadní věc, kvůli které vzniká i servisní společnost Odpady Olomouckého kraje. Ta bude pro své akcionáře zajišťovat likvidaci odpadů,“ uzavřel.

41 graf01


Total Comments

  • Babi leto
  • Gulas Fest
  • Olympic
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se díváte na tzv. boj s chudobou?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zbrzdila.

Zatímco koronavirové číslo z předminulého týdne kdekoho vystrašilo, uplynulý týden by mohl zklidnit i ty největší pesimisty. Přírůstek jedenácti nakažených je sice nemilý, nicméně z celkového pohledu se nejedná o žádný citelný nárůst a tím pádem je vyloučeno, že bychom zde aktuálně měli nějaké ohnisko.

Chování policistů.
Pokud je pravda to, co tvrdí zaměstnanci krasického aquaparku, je tak na pováženou, proč si platíme státní složky. Poté, co se v „Koupelkách“ rozhořel konflikt se skupinkou Romů, přijela hlídka Policie ČR, avšak místo vyřešení problémů se s výtečníky jen přátelsky pozdravila! A tak si tady žijeme…

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Irena BLAŽKOVÁ

Po Faltýnkovi, Oklešťkovi a R. Fialovi se stala čtvrtou zástupkyní Prostějovska v Parlamentu Poslanecké sněmovny ČR. Dlouholetá starostka Vranovic-Kelčic nahradila přerovského kolegu Petra Vránu.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2,8

Prostějovsko si i ke konci července drží nejnižší podíl nezaměstnaných osob v Olomouckém kraji, přičemž oproti předchozímu měsíci číslo lidí bez práce dokonce mírně pokleslo.

Total Comments

Výrok týdne

„OPRAVOVAT CHCEME UŽ NA JAŘE“

Primátor Statutárního města Prostějov František Jura přivítal rozhodnutí Nejvyššího soudu, které zamítlo dovolání společnosti Manthellan.

Total Comments

-