Příjemnou noc, dnes je pondělí 9.12.2019
svátek slaví Vratislav,
zítra Julie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Tohle nikdo nečekal. V průběhu loňských prázdnin se v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem objevil bobr. Vše nasvědčovalo tomu, že se tu vodních hlodavců už nikdy nezbaví. Čekalo se, že dají řádně zabrat zdejším vzácným dřevinám. Věci ovšem nabraly překvapivý spád. Po bleskových záplavách z letošního léta byla v Čechách pod Kosířem objevena bobří mrtvola. Nyní to vypadá, že chráněná zvířata z parku zcela zmizela...

Situace s úhynem zámeckého bobra byla překvapením i pro kastelána. Ten se v minulosti netajil tím, že z obav o vzácné dřeviny bobry v parku právě nevítá. „Stromy jsme natřeli látkou, která měla bobry odpuzovat. I díky tomu jsme jiné vážnější škody nezaznamenali. Ohlodaná byla pouze asi třicet let stará vrba,“ ohlédl se Martin Váňa.
Na zámku Čechách pod Kosířem si původně mysleli, že mají v parku bobry dva a že se brzy dočkají mladých. K tomu ovšem nedošlo. „Co konkrétně se uhynulému zvířeti stalo, nikdo neví, možná se během povodní utopil. Od té doby však není po bobrech v parku ani památky. Možná tu byl jen jeden, možná se ten druhý někam přesunul či také uhynul,“ zauvažoval Váňa.
To vše přesto neznamená, že se zámecký park bobrů zbavil natrvalo. „Přicházejí k nám od rybníčků v Čelechovicích. Jak jsme se jednou dostali na jejich migrační trasu, dá se počítat s tím, že do roka je tu máme zase,“ uzavřel kastelán.
Bobři evropští jsou sice státem chráněni, mnohde však způsobují velké škody na stromech. Své zkušenosti s nimi mají například ve vzácném Lednicko-valtickém areálu, kde žijí již několik let.

Total Comments

 • Box
 • Konstrukta
 • Zima PV
 • Kendrion
 • Praktik
 • Hopi
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VNÍMÁTE DÍVKY, KTERÉ SI NECHÁVAJÍ PLATIT OD MUŽŮ ZA "OTROCTVÍ"?

P3_restaurace_lazne
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Skutečně pomohli a chránili.

Policejní eskortu z Prostějova, která vezla po dálnici D1 v Praze dopadeného pachatele trestného činu spáchaného v prostějovské ubytovně, potkala nečekaná situace. Naši policisté se stali svědky nehody dvou osobních vozidel. Zastavili a vyprostili dvě zraněné osoby z převrácené škodovky. Bravo!

Sdílená kola zmizí z města.

 Vedení radnice kvůli velkému zájmu občanů prodloužilo smlouvu s provozovatelem, lidé tak budou moci oproti původnímu plánu používat sdílená kola i během listopadu a prosince. Jenže poté kola na půjčení na dva měsíce zmizí a znovu se objeví až 1. března. Stroje prý potřebují servis...

Total Comments

Osobnost týdne

ILONA CSÁKOVÁ

48 csakovaPáteční slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí T. G. Masaryka zpestřila svým nádherným vystoupením před tisícovkami Prostějovanů právě tato skvělá muzikálová zpěvačka.

Total Comments

Číslo týdne

 69 356 000

Už na zítřejším zasedání zastupitelstva se bude projednávat rozpočet Prostějova na příští rok. Jak Večerník už minulý týden zjistil, ke schválení míří rozpočet se schodkem za bezmála 70 milionů korun.

Total Comments

Výrok týdne

„CHČIJE A JE MI ZIMA. TAK SE TAK BLBĚ NEPTEJ!“

Na otázku Večerníku, jak jde život, měl bezdomovec stojící před místním nádražím zcela jasnou odpověď...

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments