Příjemnou noc, dnes je sobota 11.7.2020
svátek slaví Olga,
zítra Bořek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Tohle nikdo nečekal. V průběhu loňských prázdnin se v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem objevil bobr. Vše nasvědčovalo tomu, že se tu vodních hlodavců už nikdy nezbaví. Čekalo se, že dají řádně zabrat zdejším vzácným dřevinám. Věci ovšem nabraly překvapivý spád. Po bleskových záplavách z letošního léta byla v Čechách pod Kosířem objevena bobří mrtvola. Nyní to vypadá, že chráněná zvířata z parku zcela zmizela...

Situace s úhynem zámeckého bobra byla překvapením i pro kastelána. Ten se v minulosti netajil tím, že z obav o vzácné dřeviny bobry v parku právě nevítá. „Stromy jsme natřeli látkou, která měla bobry odpuzovat. I díky tomu jsme jiné vážnější škody nezaznamenali. Ohlodaná byla pouze asi třicet let stará vrba,“ ohlédl se Martin Váňa.
Na zámku Čechách pod Kosířem si původně mysleli, že mají v parku bobry dva a že se brzy dočkají mladých. K tomu ovšem nedošlo. „Co konkrétně se uhynulému zvířeti stalo, nikdo neví, možná se během povodní utopil. Od té doby však není po bobrech v parku ani památky. Možná tu byl jen jeden, možná se ten druhý někam přesunul či také uhynul,“ zauvažoval Váňa.
To vše přesto neznamená, že se zámecký park bobrů zbavil natrvalo. „Přicházejí k nám od rybníčků v Čelechovicích. Jak jsme se jednou dostali na jejich migrační trasu, dá se počítat s tím, že do roka je tu máme zase,“ uzavřel kastelán.
Bobři evropští jsou sice státem chráněni, mnohde však způsobují velké škody na stromech. Své zkušenosti s nimi mají například ve vzácném Lednicko-valtickém areálu, kde žijí již několik let.

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Uzavírka zatím bez problémů.

Už druhým týdnem je v platnosti uzavírka jedné z nejfrekventovanějších ulic v Prostějově. Zatímco dělníci už pracují na rekonstrukci povrchu vozovky na Vápenici, doprava v centru Prostějova nijak nekolabuje a řidiči v klidu využívají objízdných tras. Jen aby to tak vydrželo.

Místo basy podmínka.

Vrchní soud v Olomouci byl zcela jiného názoru než Krajský soud v Brně. Bývalý předseda mládežnického hokejového klubu LHK Jestřábi spolek Michal Tomiga uspěl u odvolacího soudu, který mu za dotační podvod ve známé kauze změnil pětiletý nepodmíněný trest na tříletou podmínku.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Vrba

Nestor pivínské zábavy se stal Největším Hanákem! Divadelník ze spolku Větřák Jiří Vrba dosáhl vítězství v prestižní anketě vyhlašované Hanáckou Kyselkou.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

100


Další „stovkařce“ v Prostějově přišel osobně poblahopřát první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Paní Božena Zikušková oslavila kulaté narozeniny v plné svěžesti a pohodě.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„JAK MŮŽETE VYCHOVÁVAT DĚTI, KDYŽ OBA FETUJETE A KRADETE?!“

Soudce Okresního soudu v Prostějově Petr Vrtěl se v případě Ondřeje Smékala přiklonil k nejvyššímu možnému trestu, tedy dvouletému trestu domácího vězení.

Total Comments

-