Příjemnou noc, dnes je pátek 6.12.2019
svátek slaví Mikuláš,
zítra Ambrož a Benjamín
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Je mu 83, ale stále má sil na rozdávání. Jiří Kintr, bývalý starosta Kostelce na Hané, se navíc stále zajímá o veřejné dění. Angažuje se hlavně kolem místního sídliště Sport. Padesátiletý komplex bytových domů měl v Kostelci na Hané během předminulého pátku výstavu, kterou z velké části připravil. Koneckonců sám byl při jeho výstavbě. A ocitl se také v družstvu Rozvoj, které vznik prvního a jediného sídliště v Kostelci na Hané připravovalo. „Nebylo to snadné. V místě nebyly tehdy inženýrské sítě, neexistovaly kapacity materiální ani personální,“ vzpomíná jeden z největších pamětníků.


Plánování bylo rychlé, snaha byla postavit sídliště co nejdříve. V Kostelci na Hané se totiž nedostávalo bydlení. „Když jsme tam přijeli, tak nám dali nějaký šmírák. A my jsme na tom začali dělat,“ poznamenal s úsměvem na rtech. Některé domy se stavěly svépomocí, ale vzhledem k velkému časovému vytížení místních se později přešlo na jiné způsoby stavby. Projevilo se to částečně i na vzhledu sídliště. O jeho jednolitosti nemůže být řeč. „Je výhoda v tom, že není na jedno brdo. Jsou tam domy jednopodlažní, dvoupodlažní, a tím, že jsou v terénní vlně, se to dobře porovnalo,“ říká Jiří Kintr k lokalitě, kde nyní bydlí necelých 900 obyvatel města. Tedy téměř jedna třetina všech lidí v Kostelci na Hané.
Stavbu koncem šedesátých a začátkem sedmdesátých let minulého století provázely nemalé problémy. A na rok se dokonce musela zastavit docela. „Našlo se tam staré pohřebiště,“ připomněl Kintr. Ze stavební se tak nečekaně stala archeologická záležitost. Na tuto skutečnost pak chtěl vzpomenout i během slavnostní akce. „Bylo to vlastně sídliště na sídlišti. Bylo to také mottem akce. Bíle oděné dívky, které byly vyrušeny z klidného spánku pravěkého sídliště,“ řekl k významné části města, kterou ale svého času někteří obyvatelé nepřijali. „Pořád tady bylo takové myšlení, že je tu starý a nový Kostelec, který se některým nezdál,“ poznamenal dále Jiří Kintr. A svou aktivitou ukazuje, že není třeba si připomínat jen architektonické památky, ale také zástavbu, u které by oslavy mnozí nečekali.

Total Comments

 • Box
 • Konstrukta
 • Zima PV
 • Kendrion
 • Praktik
 • Hopi
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI BĚLECKÝ MLÝN?

P3_restaurace_lazne
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Skutečně pomohli a chránili.

Policejní eskortu z Prostějova, která vezla po dálnici D1 v Praze dopadeného pachatele trestného činu spáchaného v prostějovské ubytovně, potkala nečekaná situace. Naši policisté se stali svědky nehody dvou osobních vozidel. Zastavili a vyprostili dvě zraněné osoby z převrácené škodovky. Bravo!

Sdílená kola zmizí z města.

 Vedení radnice kvůli velkému zájmu občanů prodloužilo smlouvu s provozovatelem, lidé tak budou moci oproti původnímu plánu používat sdílená kola i během listopadu a prosince. Jenže poté kola na půjčení na dva měsíce zmizí a znovu se objeví až 1. března. Stroje prý potřebují servis...

Total Comments

Osobnost týdne

ILONA CSÁKOVÁ

48 csakovaPáteční slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí T. G. Masaryka zpestřila svým nádherným vystoupením před tisícovkami Prostějovanů právě tato skvělá muzikálová zpěvačka.

Total Comments

Číslo týdne

 69 356 000

Už na zítřejším zasedání zastupitelstva se bude projednávat rozpočet Prostějova na příští rok. Jak Večerník už minulý týden zjistil, ke schválení míří rozpočet se schodkem za bezmála 70 milionů korun.

Total Comments

Výrok týdne

„CHČIJE A JE MI ZIMA. TAK SE TAK BLBĚ NEPTEJ!“

Na otázku Večerníku, jak jde život, měl bezdomovec stojící před místním nádražím zcela jasnou odpověď...

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments