Dobrý večer, dnes je sobota 11.7.2020
svátek slaví Olga,
zítra Bořek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Je mu 83, ale stále má sil na rozdávání. Jiří Kintr, bývalý starosta Kostelce na Hané, se navíc stále zajímá o veřejné dění. Angažuje se hlavně kolem místního sídliště Sport. Padesátiletý komplex bytových domů měl v Kostelci na Hané během předminulého pátku výstavu, kterou z velké části připravil. Koneckonců sám byl při jeho výstavbě. A ocitl se také v družstvu Rozvoj, které vznik prvního a jediného sídliště v Kostelci na Hané připravovalo. „Nebylo to snadné. V místě nebyly tehdy inženýrské sítě, neexistovaly kapacity materiální ani personální,“ vzpomíná jeden z největších pamětníků.


Plánování bylo rychlé, snaha byla postavit sídliště co nejdříve. V Kostelci na Hané se totiž nedostávalo bydlení. „Když jsme tam přijeli, tak nám dali nějaký šmírák. A my jsme na tom začali dělat,“ poznamenal s úsměvem na rtech. Některé domy se stavěly svépomocí, ale vzhledem k velkému časovému vytížení místních se později přešlo na jiné způsoby stavby. Projevilo se to částečně i na vzhledu sídliště. O jeho jednolitosti nemůže být řeč. „Je výhoda v tom, že není na jedno brdo. Jsou tam domy jednopodlažní, dvoupodlažní, a tím, že jsou v terénní vlně, se to dobře porovnalo,“ říká Jiří Kintr k lokalitě, kde nyní bydlí necelých 900 obyvatel města. Tedy téměř jedna třetina všech lidí v Kostelci na Hané.
Stavbu koncem šedesátých a začátkem sedmdesátých let minulého století provázely nemalé problémy. A na rok se dokonce musela zastavit docela. „Našlo se tam staré pohřebiště,“ připomněl Kintr. Ze stavební se tak nečekaně stala archeologická záležitost. Na tuto skutečnost pak chtěl vzpomenout i během slavnostní akce. „Bylo to vlastně sídliště na sídlišti. Bylo to také mottem akce. Bíle oděné dívky, které byly vyrušeny z klidného spánku pravěkého sídliště,“ řekl k významné části města, kterou ale svého času někteří obyvatelé nepřijali. „Pořád tady bylo takové myšlení, že je tu starý a nový Kostelec, který se některým nezdál,“ poznamenal dále Jiří Kintr. A svou aktivitou ukazuje, že není třeba si připomínat jen architektonické památky, ale také zástavbu, u které by oslavy mnozí nečekali.

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Uzavírka zatím bez problémů.

Už druhým týdnem je v platnosti uzavírka jedné z nejfrekventovanějších ulic v Prostějově. Zatímco dělníci už pracují na rekonstrukci povrchu vozovky na Vápenici, doprava v centru Prostějova nijak nekolabuje a řidiči v klidu využívají objízdných tras. Jen aby to tak vydrželo.

Místo basy podmínka.

Vrchní soud v Olomouci byl zcela jiného názoru než Krajský soud v Brně. Bývalý předseda mládežnického hokejového klubu LHK Jestřábi spolek Michal Tomiga uspěl u odvolacího soudu, který mu za dotační podvod ve známé kauze změnil pětiletý nepodmíněný trest na tříletou podmínku.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Vrba

Nestor pivínské zábavy se stal Největším Hanákem! Divadelník ze spolku Větřák Jiří Vrba dosáhl vítězství v prestižní anketě vyhlašované Hanáckou Kyselkou.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

100


Další „stovkařce“ v Prostějově přišel osobně poblahopřát první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Paní Božena Zikušková oslavila kulaté narozeniny v plné svěžesti a pohodě.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„JAK MŮŽETE VYCHOVÁVAT DĚTI, KDYŽ OBA FETUJETE A KRADETE?!“

Soudce Okresního soudu v Prostějově Petr Vrtěl se v případě Ondřeje Smékala přiklonil k nejvyššímu možnému trestu, tedy dvouletému trestu domácího vězení.

Total Comments

-